26.4.15

Recenze: Je prostě báječná [She's Funny That Way] - 30%

Owen Wilson hraje divadelního režiséra, který má manželku, ale také si rád užívá s kurvami. Jednou z těchto kurev je Imogen Pootsová, které Wilson po souloži nabídne 30 000 dolarů za to, že přestane být kurvou.

Pootsová přestane být kurvou, stane se divadelní herečkou a jde na konkurs do divadelní hry, ve které má hrát roli kurvy - aniž by věděla, že jejím režisérem je Wilson.

Kromě toho ve filmu figurují ještě:

 • slavný sexy herec Rhys Ifans
 • úchylný důchodce, který chce s Pootsovou nadále souložit, i když už není kurva
 • Soukromý detektiv, kterého si najal onen důchodce, aby... nevím vlastně proč
 • Psychiatrička Jennifer Anistonová, ke které shodou okolností dochází Pootsová i ten důchodce
 • Wilsonova manželka
 • Autor oné divadelní hry, který se do Pootsové zamiluje

A ti všichni se nějak vzájemně propletou a je z toho komedia plná zmátku.


Tedy, měla by být. Ale není.

Tento film napsal a režíroval Peter Bogdanovich, kteréžto jméno je vám možná povědomé, protože kdysi natáčel filmy, které byly relevantní. NAPOSLEDY ALE NĚKDY PŘED DVACETI LETY!


Dnes je mu 75 let a je zjevně již senilní. Jeho film je totiž hrozný, často takovým tím bizarním způsobem, že na něj koukáte a netušíte, jestli to režisér opravdu myslel vážně a jestli si opravdu myslel, že je to vtipné.

Začněme tím, že film má vzácně nevydařený casting, kdy Wilson vůbec nepůsobí dojmem divadelního režiséra, Ifans vůbec nepůsobí dojmem sexy hvězdy, Anistonová ani trochu nepůsobí dojmem psychiatričky, a tak dále. I ta Pootsová je na kurvu nějak podezřele moc sofistikovaná.


Ve filmu je spousta věcí, které vypadají, jako že z nich něco bude, ale není z nich nic. Například celý příběh je flashback, který vypráví Pootsová nějakému reportérovi (protože už není kurva, nýbrž hvězda). Co z toho? Nic. Nakonec se dozíme, že (SPOILER) si z toho příběhu odnesla poučení a začala chodit s Quentinem Tarantinem. Ano.

V průběhu film se ukáže, že se úplně všechny postavy shodou okolností navzájem znají, neboť jsou blízcí příbuzní nebo partneři. Náhodou. A všichni se náhodou sejdou v jedné restauraci. A měl by nastat humor, ale on nenastává - přesto, že je ve filmu tolik herců, kteří byli skvělí v jiných komediích. Jsou to dobří herci a snaží se, takže sem tam nějaký jejich vyděšený pohled působí docela vtipně, ale jen do té chvíle, než má ten pohled nějak zapadnout do kontextu děje a dát nějaký příběhový smysl.

Film má sice slušné obsazení a výpravu, ale jinak je dost katastrofální i z řemeslného hlediska. Obzvlášť odfláklá (na hollywoodský film) je kamera a střih, který je místy jako od Larse von Triera (uprostřed scny z polocelku jedné postavy střihneme na polocelek téže postavy z téměř stejného úhlu, ve kterém je postava v jiné poloze).

Obávám se, že se tento film může líbit jen důchodci, který chodí do kina jednou ročně, je senilní a propadl se k nám časem z roku 1985. Vlastně se Bogdanovichovi dost přesně podařilo zkopírovat Menzelovy Donšajny...

15 komentářů:

 1. Film jsem neviděla, nicméně již teď mám pár poznatků:
  1) pokud se kurva odhodlá k tomu nebýt kurva za finanční úplatu, zůstává dále kurva
  2) provedla jsem vyhledávání Google images na "slavný sexy herec Rhys Ifans", respektive pouze Rhys Ifans, a lekla jsem se
  3) provedla jsem vyhledávání Google images na Imogen Pootsová, ale bez ová, a nelekla jsem se
  4) po větě " Wilson vůbec nepůsobí dojmem divadelního režiséra, Ifans vůbec nepůsobí dojmem sexy hvězdy, Anistonová ani trochu nepůsobí dojmem psychiatričky, a tak dále" mám dojem, že film nechci vidět
  5) po větě "celý příběh je flashback, který vypráví Pootsová nějakému reportérovi" mám definitivně jasno, že film nechci vidět
  6) po větě "úplně všechny postavy shodou okolností navzájem znají, neboť jsou blízcí příbuzní nebo partneři. Náhodou. A všichni se náhodou sejdou v jedné restauraci. A měl by nastat humor, ale on nenastává.." Okay, už jsem řekla, že film definitivně nechci vidět!
  7) děkuji Frantovi za ušetření 93 minut života

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Srovnání s Donšajny také není povzbudivé. Myslel jsem, že tenhle typ filmů točí jen Woody Allen.

   Vymazat
  2. Když je řeč o kurvách, tak jsem se musel zasmát, jak ta buzerantská kurva Grim Kreapel tentokrát nepřišel první, protože ho předběhla mladá, nadějná kurva M se svou vysoce se kurvící analýzou a tak místo svého obvyklého zkurveného idiotského komentu Glum Rimmer jen tak zkurveně zaplkal a odtáhl se schlíplým ocasem :-)

   Vymazat
  3. Nemám na tebe čas, GPFZ, takže jen v krátkosti: táhni do své vlastní řiti.

   Vymazat
  4. Nemusíš být hned vulgární, ty kokůtku Grime, chovejme se k sobě jako dva zkurveně slušní lidé, do pyči ty pyčo.

   Vymazat
  5. Komentář, ve kterém komentující popisuje své dojmy z recenze tak podrobně, že je dlouhý skoro jako recenze samotná?
   Doufám, že se to nezačne rozmáhat.

   Vymazat
  6. ... pokud bude komentar zazivnejsi nez "recenze" tak proc ne?
   Mam jen faktickou poznamku k vyse zminene uspore 93 minut. Bylo by dobre asi odecist cas na precteni "recenze" a taky cas venovany napsani komentare.

   Vymazat
  7. Záleží, jake definuješ pojem "život." Ale právě proto semka občas zajdu, kvůli tomu na co nejít do kina (co je pod 90%).

   Vymazat
  8. Dan Tomik: hehe, přesně tak, máš naprostou pravdu, čekala jsem, jestli si toho někdo všimne:)

   Vymazat
 2. "... pokud bude komentar zazivnejsi nez "recenze" tak proc ne?"

  Coz se nestalo, protoze koho zajima, proc nekdo jiny pujde/ nepujde na film nebo co si kde na internetu onen jedinec vyguuuuglil.

  Ze hned nekolik ostrilenych teplaku bude mit nutkani reagovat mne prekvapilo, ja myslel, ze je to zde mnohem cynictejsi banda autobusaku do Lidic, kteri jsou vystraseni ze slunete.

  Ale treba je ta "m" aspon naha, nebo mrtva, co ja vim...

  OdpovědětVymazat
 3. Odpovědi
  1. Pche, víš vůbec, co to znamená pasy, pane redaktore?

   Vymazat
 4. Díky za odpovědi, nebo za komentáře na můj komentář, který jsem samozřejmě napsala v naději, že na něj někdo odpoví daleko zábavněji, než jsem psala já, a aspoň se pobavím tady, když už ne u toho filmu:)

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.