15.4.15

Recenze: Neutečeš [It Follows] - 70%

Podle syrového popisu svého děje se film Neutečeš zdá být naprosto standardním teenagerským hororem. Posuďte sami:

Existuje strašlivé prokletí. Prokletí spočívá v tom, že vás pronásleduje něco zlého, co vypadá jako člověk, kterého buď znáte, nebo neznáte. Jde to pořád za vámi a chce vás to zabít. Jde to pomalu, takže můžete získat náskok útěkem, nebo dokonce pomocí dopravního prostředku. Nikdo jiný ovšem tuto bytost nevidí!

Prokletí se zbavíte tím, že se s někým jiným provedete soulož. Následně něco zlého začne lovit toho, s kým jste se vyspali, a vás to nechá na pokoji. Pokud ho to úspěšně uloví a zabije, začne to opět jít po vás, což funguje rekurzivně (LIFO).

No a hlavní hrdinka se s někým vyspí, načež to po ní začne jít a ona se snaží tomu uniknout - buď nezávazným sexem, nebo něčím komplikovanějším.


Skutečně to zní jako většina těch blbých teenagerských sequelů a remaků asijských hororů, ale chyba lávky! Neutečeš je v mnohem velmi zajímavý a fungující film.


Především, je to velmi laciný a velmi nezávislý film, s neznámými herci a s minimem triků (zlá entita je prostě normální, pomalu chodící herec, občas trošku do strašidelna namaskovaný). Celý film se odehrává v rozpadajícím se Detroitu a okolí, což je samo o sobě originálním způsobem strašidelné. Atmosféra je ještě umocněna velmi působivým soundtrackem "jako synťáky z 80. let" (ukázka).

A hlavní hrdinové jsou ztvárněni velmi reálně, skoro jako z nějakého sociálního dramatu (a pro sociální dramata je dnešní Detroit tak vhodný).

Také díky schopným hercům a velmi kvalitní režii se daří budovat skutečně hutnou a téměř fyzicky nepříjemnou atmosféru slušně dlouhou dobu (i když nevidíme skoro nic brutálního, erotického, ani trikového).


Bohužel, tvůrcům se nepodaří tu skvělou atmosféru udržet celý film.

Jak se blíží finále, film se stále víc a víc podobá právě těm výše zmiňovaným standardním teenagerským hororům. Děvčata hystericky ječí, zlý neviditelný duch po nich hází věcmi, ale pořád se ne a ne trefit, a nikdo neřeší jistá zásadní otázky které se nabízejí, například "Jak přesně to s tím prokletím funguje (například když se vyspím se třemi lidmi najednou, nebo s někým, kdo už je prokletý)?", "Odkud se ten chytrý kluk dozvěděl všechny ty informace o prokletí?", nebo "Jak funguje elektřina v bazénu a proč by měla vadit duchům?"

Je to škoda, protože minimálně první dvě třetiny filmu jsou tím nejstrašidelnějším (neironicky), co se v našich kinech v posledních letech objevilo.

7 komentářů:

 1. A teda ta posledni tretina ma full frontaly nebo doprdele je v tom nekde alespon kus kozy? TO se musim porad ptat?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kozy tam určitě jsou (třeba si to někdo užije ;-)), ale s hlavní hrdinkou nepočítej, i když je podstatnou dobu filmu jen v prádle nebo v plavkách.

   Vymazat
  2. Report: Full frontaly jsou od začátku filmu, jedno prso nabízí solidní matka jednoho z hrdinů.

   Vymazat
 2. Zdá se to velmi plodná půda pro nahé nebo aspoň mrtvé dívky, takže... ;-)

  OdpovědětVymazat
 3. Námet čerpali asi od Pecinovského: http://www.databazeknih.cz/knihy/hazim-ti-laso-kamarade-28026

  OdpovědětVymazat
 4. Dobrej filmecek. Zvlastni je,ze parta deti si mirnixtyrnix jezdi po statech aby zdrhla-zlikvidovala duchy a rodice-skola se resi jen kdyz to filmari potrebujou. Asi doma rekli - "ty vole rodice, kamosku chce zabit duch, ted nebudu tak mesic doma a ve skole" :) ale trochu me atmo. připomněla Gantz.. Takze pecka. Ja tesit na 2

  OdpovědětVymazat
 5. Dobrej filmecek. Zvlastni je,ze parta deti si mirnixtyrnix jezdi po statech aby zdrhla-zlikvidovala duchy a rodice-skola se resi jen kdyz to filmari potrebujou. Asi doma rekli - "ty vole rodice, kamosku chce zabit duch, ted nebudu tak mesic doma a ve skole" :) ale trochu me atmo. připomněla Gantz.. Takze pecka. Ja tesit na 2

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.