18.9.14

Recenze: Fízlové, hajzlové [Wrong Cops] - 80%

Hodně černá a hodně divná komedie o partě policajtů, kteří nejenže jsou neschopní, ale místo boje s kriminalitou se sami věnují provádění kriminality nejhrubšího zrna. Například prodávání marihuany v mrtvých krysách.


Podle popisu děje, traileru a českého názvu by se mohlo zdát, že Fízlové, hajzlové jsou něco jako Policejní akademie, což rozhodně není pravda.

Klíčové je, uvědomit si, že film natočil jistý Quentin Dupieux, který například před pár lety natočil celovečerní horor o vraždící pneumatice. Quentin Dupieux zjevně už je přesycen "normálními filmy" a je o krok dál. Což je i případ Fízlů, hajzlů.


Máte pravdu. Kdybych viděl tento trailer, asi bych se na film vůbec nedíval... Marilyn Manson a Jon Lajoie v něm mají  jen malé roličky.

I já jsem do značné míry přesycen "normálním filmy" a tudíž ocením, když je něco odlišné, ale přitom to stále prokazuje známky naprosté profesionality a jasného tvůrčího záměru.

Ve Fízlech se mi líbil scénář, který jednotlivé absurdní historky proplétá téměř tarantinovským způsobem.

Líbila se mi kamera, která je "humorně retro", podobně jako třeba v tomto slavném klipu.

Líbil se mi casting herců a jejich režijní vedení. Jsou to týpci, kteří jsou vlastně strašlivě úchylní, ale nikdy nepřejdou do totální nelidské úchylnosti (jako třeba v nových filmech Davida Lynche). Pořád to jsou lidi, byť strašlivě divní.

Líbilo se mi mnoho hlášek, byť jde většinou o hlášky, které by vám napřipadaly příliš vtipné v psané podobě. Jsou ale kvalitně načasované a přednesené.

Moc se mi líbila total bizar hudba, která hraje ve filmu důležitou roli. Například jeden z policajtů (jednooký, s nádorem na hlavě) svému kolegovi pouští nový hit, který složil:Těchto 40 sekund, které mi samy o sobě přišly dost vtipné, je pak rozvedeno do celé podzápletky, točící se okolo této skladby, včetně rozhovoru s hudebním producentem o tom, jak funguje hudební byznys. Což je signifikantní.

Dupieux totiž také režíroval také tento slavný videoklip:


A tu divnou hudbu pro žlutého chlupatce složil "Mr. Oizo". Což je i skladatel neuvěřitelného soundtracku Fízlů, hajzlů.

A pointa? Mr. Oizo a Quentin Dupieux jsou tatáž osoba!

Takže jeden člověk má na svědomí scénář, kameru, střih, hudbu a režii. Tomu říkám autorský film.

Fízlové, hajzlové je zajímavý, divný, divný a strašlivě divný mix Monty Python, Todda Solondze a Wese Andersona. Upřímně mě překvapilo, že je možné tyto pány zkombinovat tímto způsobem, a že jsem je takto zkombinované ještě neviděl.

Nevím, jestli bych se na to vydržel dívat dvě hodiny, ale jako 80minutový film je to výborné.

10 komentářů:

 1. Pneumatiku som videl. Toto som si vtedy zapamätal ako vec čo si musím určite pozrieť. Tuším bol nejaký short už natočený na túto tému. Takže sa teším že je to už vonku. Dík za pripomenutie.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Romane... ty vole jeden. V tvým zkurveným zájmu doufám, že short označuje jen tvýho bimbase a že se nesnažíš o nějakou cool slovenčinu. Ty mátijebe.

   Vymazat
  2. Short, je anglicky vyraz pre krátky film. Nebud trapný. Ako Filmový znalec to samozrejme vieš, ale chcel si byť nasilu vtipný jak vždy. Ale inak som rád, že si sa konečne objavil, chýbal si mi. Job tvoju mať.

   Vymazat
 2. doporučuju předcházející filmek Wrong (2012)...vychytanější než Fízlové i Pneumatika...

  OdpovědětVymazat
 3. ad novy hit: https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=cyh_Y1GCqzo#t=40

  OdpovědětVymazat
 4. Bál jsem se toho trochu, páč se tady sice recenzema vždy bavím, ale už málokdy shoduju, v tomhle ale jo, je to good, takže dík za tipa.

  OdpovědětVymazat
 5. bal jsem se trochu, ze se budu nachazet ve stejnem pytli hoven, ve kterem jiz jsou luzri z gejplusu a petr stepnicka, neb se s fukovym hodnocenim často shoduju, ale mam pro vas všechny pozitivni zpravu - je to další kachna v serii cinklych devadesátek (a jedne b&k2 sedmdesátky), cili všechno v olrajtu
  kdybych mel shrnout hlavni duvody - soundtrack není zajimavy, je jiny, nez většina, pricemz zaroven stoji za hovno (stejne jako vse ostatní, co jsem od mr. oiza slysel), scenar není dobry, je jen divny, herecke vykony jsou dobře, ale co je podnětného na tom, když někdo skvele zahraje kopnuti do vanocky upletene z kvalitni stolice, zejo, humor ma proměnlivou kvalitu, v porovnani s mainstreamem ho vystizne vystihuje slovo "jiny" spise nez jakekoli jiné adjektivum
  coz me vede opet k cervene niti a zlověstnému podezreni - jiny nerovna se dobry, imho se autor mozna pokousel o sofistikovany art

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. +1 ...uz jsem se bal ze v tom budu sam.
   P.S. Prirovnavat tenhle druh humoru k Monty Pythonum mi prijde asi jako rict ze Kamenak 3 je tak trochu Zucker Abrahams Zucker...

   Vymazat
 6. Takhle pocitam by vypadal film kdyby s nim mel neco docineni Franta. Pure homo fasisticka dekadentne absurdni show.Bylo by nadherne kdyby tento film zaradil Tomáš Sedláček do FilmTalks.

  OdpovědětVymazat
 7. Františku, co je pravdy na tom, žes musel dělat vše možné, abys režisérovo jméno měl vždy v prvním pádu?
  A vynahradil sis to následně všemi ostatními jmény... "Davida Lynche", "Todda Solondze a Wese Andersona"?

  díky

  PS: Nějaký návrh, jak se ten Mr. Oizo skloňuje? :P

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.