26.9.14

Recenze: Andělé všedního dne - 50%

Čtyři andělé dohlížejí na osud Bolka Polívky, který má za 24 hodin zemřít. A pokoušejí se ten osud trochu ovlivnit, aby možná nezemřel...


Nový film Alice Nellis se pyšní hvězdným obsazením ve všech rolích (kterých je hodně, neboť kromě Polívky a jeho manželky Zuzany Bydžovské sledujeme i osudy několika jejich přátel a příbuzných). Bohužel se pyšní také velmi nezajímavým scénářem (podle Vieweghovy knihy), který hlasitě křičí "podívejte se, jak jsem originální a sofistikovaný!", ale... není. Ani trochu. Skoro to vypadá, jako kdyby tvůrci nikdy neslyšeli o Nebi nad Berlínem, Městě andělů, Andělích na hřišti nebo Víle Zuběnce...


Což je škoda, protože film má mnoho plusů. Většina herců je opravdu dobrá a dává svým rolím hloubku, kterou jim nedokázal dát scénář (dost špatný, nebo spíš špatně obsazený je bohužel Dyk jako mladý, rozjívenější anděl, dělající humor).
Mnoho scén je opravdu působivých a má patřičnou intimitu / osudovost / kouzlo díky hercům, zručné práci s kamerou (včetně různých vizuálních hollywoodských fórků) a skvělé hudbě (Michael Novinski).

Jsou to ale vždy jen sekvence, trvající několik desítek sekund až několik minut. Film nezačne NIKDY pořádně fungovat jako celistvý příběh, který odněkud někam směřuje a ve kterém mají všechny postavy svůj smysl. Je to jako sledovat slušný devadesátiminutový pomalý rozjezd, připravující nás na skvělý příběh, který se nikdy nedostaví...


Především se nikdy nedozvíme, proč vlastně andělé ve filmu jsou a proč se snaží změnit Polívkův osud, který je předem daný a oni ho znají. Vzepřeli se tím Bohu? Proč se mu vzepřeli? Existuje Bůh? Odkud se andělé berou a co dělají, když nedohlížejí na Polívku? What is love?

A když film dokodrcá ke svému závěru, vyjde najevo, že Andělé byli celý film vpodstatě zbyteční, a jen komentovali, co si postavy na plátně myslí a cítí. Což bylo ve většině případů zcela zbytečné, protože Polívka dokáže zahrát rozpoložení "Jsem mírně rozmrzelý, protože jsem od manželky neměl již mnoho let sex". A není nutné, aby hned potom anděl Labuda vysvětloval "Polívka je nyní mírně rozmrzelý, protože od manželky neměl již mnoho let sex" - což je ve filmu několikrát a ke konci mě to již docela slušně otravovalo. Výrazně lépe by film fungoval, kdyby se v něm andělé vůbec nevyskytovali a sledovali bychom jen osudy jeho lidských hrdinů! Ta osudovost by z toho vyplynula sama od sebe.

Pokud si vzpomínáte, Město andělů byla taková komerčnější, o něco lidovější a stravitelnější verze Nebe nad Berlínem. Andělé všedního dne jsou film pro lidi, pro které je i Město andělů příliš sofistikovaný art.

11 komentářů:

 1. hele a to ty holce na Nuselaku neni zima v tech satech bez ramen? dyt Dyk je tam navlecenej jak bdsm motorkar nebo jako denzel washington

  OdpovědětVymazat
 2. No jo no, Viewegh žije život po životě, a tak prodává práva i na nepovedený romány, protože potřebuje cash....

  OdpovědětVymazat
 3. Prodává všechna práva, jak stojí a běží, protože chce cash a pokládá je všechny za povedené, a jmenovitě tenhle prodal ještě před novým životem.

  OdpovědětVymazat
 4. Divný. V knižní předloze se andělé NESNAŽÍ změnit Zdeňkův osud. Že zemře Karel se píše na desáté straně, to jsou od začátku konstanty příběhu (doslova "Za necelých deset hodin bude mrtvý...") Od první kapitoly se v knize mísí popisy toho, co lidé dělají a co budou dělat až Karel / Zdenek umřou. Na Viewegha bych tohle neházel.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kurva ŠIMEČEK, ty hnusnej mamrde, ty jsi přelouskal toho šulína Výwegha a ještě se ho zastáváš? Jsi odsouzen k smrti, mrdko, běž do kuchyně, vem vidličku a vraž si ji do krku. Do píči, my si tu naši kultůru kdejakou mrdkou (ty) a literárním žoldákem (on) rpzvracet nenecháme!

   Vymazat
 5. Zvláštní, jak Franta umí vzdělávat mezi řádky svých recenzí, že hráli kdysi Danny Glover, Matthew McConaughey, Adrien Brody a jako školáček i Gordon Levitt v dětském péčku od Disneyho o andělích na bejsbolové venkovní metě jsem doteď netušil, otázka zní, jestli jsem to vědět chtěl... ?

  OdpovědětVymazat
 6. Jo a když už chci film prodávat odkazem na předlohu známého literárního autora, měl bych si aspoň někam předem poznamenat, jak se správně píše jeho příjmení (trailer - "podle románu Michala VIEWEGA")...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A Lukáši,nemrdá ti z toho už? Posolils bulvám?...a co na to Filmový Znalec?

   Vymazat
  2. No, já na to (samozřejmě jako znalec) že Pařenica je typický kozomrd s brejličkama, které si už dávné zkurveně koledují o bejzbolovou pálku...

   Vymazat
  3. s tim prijmenim to musel mit na zvlastni skole tezke...

   Vymazat
 7. Je vtipné, že producenti zakázali prehrávať trailer na týchto stránkach :-) No holt, kto sa im nestrká do zadku, toho nemajú radi.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.