3.9.14

Recenze: Století Miroslava Zikmunda - 80%

Tak se opět musím k něčemu přiznat: O Hanzelkovi a Zikmundovi jsem věděl jen to, že to byli češi, kteří jezdili po světě a psali o tom. Někdy cca. před 100 lety.

Skutečnost je taková, že jezdili až po 2. světové válce a že Miroslav Zikmund stále žije. Je mu přes 95 let, ale je stále neuvěřitelně čiperný!


Tento český dokument nám během přibližně 100 minut nabídne průřez celým jeho téměř stoletým životem (odtud název filmu). A je to moc vydařený průřez, což jistě souvisí s tím, že Zikmund byl je zajímavý člověk.


Především se dočkáme shrnutí jejich dvou velkých výprav kolem světa (okolo roku 1950 a okolo roku 1960, každá trvala několik let). Uvidíme "best of the best" z jimi natočených autentických materiálů z celého světa, doprovázených jednak dobovým vypravěčem a jednak současnými Zikmundovými komentáři. Vše je přehledně, pochopitelně a působivě shrnuto také pomocí rozverných animovaných mapek a dalších atraktivních vizuálních pomůcek (např. staré fotografie jsou převedeny uměle do 3D a rozpohybovány). Velice dobře se podařilo tvůrcům zachytit dobrodružnou atmosféru, kdy cestovatel opravdu byl něco jako Indiana Jones a každou chvíli mu šlo o život (což už dnes dost dobře nejde, ani když jedete Trabantem místo Tatrovkou).

Cestování ale představuje menší část filmu (odhadem tak třetinu). Zbytek je věnován partnerským vztahům Zikmunda, jeho politické závadnosti po Vítězném únoru a po roce 1968, jeho ne úplně fungující rodině (z jeho syna vyrostla zajímavý vlakový sociopat) a dalším věcem. Prostě komplexní průřez životem a názory tohoto velice zajímavého a stále energického člověka.


Krásně to odsýpá a krásně se na to dívá a poslouchá se to. Moc se mi líbila i doprovodná hudba (instrumentální od Roberta Jíšy, ne ty písničky od Radůzy).

Jedinou vadou na kráse je závěrečná přibližně čtvrtina filmu, která zachycuje období po roce 1968 (kdy měl Zikmund problémy s StB). I v té se dočkáme zajímavých segmentů, faktických informací a Zikmundových hlášek, ale je značně volnější, než to, co jí předchází, a místy téměř hraničí s nudou. Místy.

P.S: Docela by mě zajímalo, zda s Hanzelkou a Zikmundem jezdil i kameraman, protože se dočkáme mnoha záběrů, ve kterých je oba současně někdo zabírá ruční kamerou, a to v rozličných opuštěných koncích světa. Ve filmu bohužel o metodě natáčení a o kameramanech není ani slovo.

8 komentářů:

 1. Točili si takřka celý filmový materiál sami.
  Ostatně viz např.: https://cs.wikipedia.org/wiki/Ji%C5%99%C3%AD_Hanzelka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak nějak... Co si vzpomínám na nějaké jejich vyprávění, tak většinu točili střídavě sami a občas kameru vrazili do ruky někomu, kdo se k tomu zrovna připletl a působil zodpovědně (místní průvodce, atd.).

   Vymazat
 2. češi Trabantem vyrostla zajímavý sociopat. Just saying.

  OdpovědětVymazat
 3. penis
  uz to tu sakra dlouho nikdo nerekl

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. penis v kundě.... to taky dlouho nebylo. Zvláště u Grima.

   Vymazat
  2. GPFZ jednou omylem viděl kundu na videu. Nelíbila se mu.

   Vymazat
  3. Promiň, ale tvé domácí video jsem opravdu neviděl. A díky, do kurvy, ale ani nechci...

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.