17.9.14

Recenze: Dřív než půjdu spát [Before I Go to Sleep] - 50%

Nicole Kidmanová hraje čtyřicetiletou ženu, která se každé ráno probudí "mentálně resetovaná" do věku 26 let. Takže neví, že má manžela, kde bydlí, že je mnohem starší než 26 let atd... A především neví, co prožila včera, předevčírem nebo před rokem. Každé ráno jí to její milující manžel (Colin Firth) musí všechno znovu vysvětlit, pak odjede do práce a nechál Nicole, aby se sama nudila doma a doplňovala si informace, které přes noc znovu zapomene.

Kromě toho každého dne (po odchodu Firtha) zavolá Nicole fešný Mark Strong, aby jí připomněl, že je psychiatr a že s ní každý den mluví o tom, co se vlastně v jejím životě seběhlo. Je totiž zjevné, že jí Firth v některých poměrně zásadních věcech neříká úplnou pravdu (například o okolnostech úrazu, při kterém došlo k narušení její paměti). A je otázka, jestli jí lže pro její dobro, nebo z nějakého strašidelnějšího důvodu...


Tento námět mi připadal docela lákavý, protože se z něj může vyvinout prakticky jakákoliv nepředvídatelná, zajímavá zápletka. A také jsem věděl, že všichni tři zmínění herci jsou schopni předvést na plátně zajímavé věci.Bohužel, po slušném úvodu se slušně ztvárněnou depresí Kidmanové, a po stručném představení všech tří hrdinů, dojde k odhalování pravdy, a to odhalování je zbytečně zdlouhavé a příliš málo zajímavé.

Je naprosto jasné, že dojde k nějakému zvratu a bude něco šokujícího odhaleno, nicméně scénář (podle stejnojmenné knihy) je značně nenápaditý, pomáhá si trapnými berličkami a místo odhalování šokujících záhybů lidské mysli nakonec degraduje ve scény, kdy se zmlácená Kidmanová někam plazí a máme být napjati, zda bude uškrcena, nebo se jí podaří útočníka praštit předmětem, náhodně ležícím vedle ní (vzpomněl jsem si na Pod povrchem, ale méně oldschoolově stylové a méně nápadité).

Pokud chcete plné spoilery, jsou pod článkem. Tady jen napíšu: Při takovéto dějové rozehrávce (a vzhledem k tomu, že celý film je vyprávěn z pohledu Kidmanové) mě jako jedna z úplně prvních verzí napadla ta, že jeden nebo více ze tří hrdinů nebude ve skutečnosti tím, za koho ho od počátku filmu máme považovat. No a v tom je celá ta šokující pointa, na kterou musíme čekat 90 minut a ze které nic moc dalšího nevyplyne.

Je to přílieš málo a příliš pozdě a ani tihle tři schopní a charismatičtí herci z takového fádního námětu nedokáží udělat nic zvlášť zajímavého. Tak tak se to dá přežít...

SPOILERY - SPOILERY - SPOILERY

Celá šokující pointa spočívá v tom, že Colin Firth není manžel Nicole Kidmanové, nýbrž její milenec, se kterým manželovi před pár lety zahýbala. Její skutečný manžel se s ní rozvedl a ve filmu nevystupuje (respektive objeví se na minutu na konci). Firth Kidmanovou před několika lety zmlátil, takže ztratila paměť, a od té doby se vydává za jejího manžela a drží ji u sebe doma, protože je na ní nějak psychopaticky závislý. A také jí tají, že se jí narodil živý a zdravý syn. (Většina těchto odhalení působí v kontextu dalších událostí filmu dosti nelogicky.) Happyend pak spočívá v tom, že se Kidmanové po odhalení toho všeho podaří Firtha zlikvidovat a setká se se skutečným manželem a synem, kteří ji mají fakt rádi (a zřejmě proto ji několik let nijak nekontaktovali a nesháněli). A to je všechno, tádydádydá...

5 komentářů:

 1. Psychopaticka zavislost? Jak se to projevuje?

  OdpovědětVymazat
 2. Z traileru je jasný, že to bude (předvídatelná) nuda jako prase, muselo to být jasný i ze scénáře, pro mě je tedy nejzapeklitější otázkou pouze: Proč do prdele tak významní herci berou takové role?!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kidmanová je s výběrem rolí těžce mimo už dlouho.

   Vymazat
  2. Když se ti každej večer vyresetuje paměť, proč bys měl řešit, v jakých sračkách hraješ ?

   Vymazat
 3. To ji asi kazdou noc vysuka nekdo mozek z hlavy.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.