8.9.13

Recenze: Mortal Instruments: Město z kostí [Mortal Instruments: City of Bones] - 50%

Clary (Lily Collinsová, dcera Phila Collinse) je obyčejná holka z Brooklynu, která má občas neobyčejná vidění. Především občas vídá ve snech i jinde obrazec, který vypadá jako symbol vagíny s roztaženýma nohama.


Ale znamená něco jiného, co ovlivní její život ještě více, než vagína nebo roztažené nohy. Znamená to, že je jednou z Lovců stínů, kteří už mnoho staletí likvidují démony. Takže si oblékne leather fetish obleček, vezme kudly, vytetuje si magické runy a vyráží do akce. A mezi akcí se musí rozhodovat, jestli miluje leather fetish potetovaného Lovce, nebo roztomilého nerda s brýlemi.Ten potetovaný leather fetish Lovec shodou okolností vypadá jako Riff Raff z Rocky Horror Picture Show (jenom má vlasy na jiných místech hlavy), což dokládá, že to, co bylo před 40 lety komicky odporné, je dnes sexy.


Za pár měsíců už si určitě nebudu moci vzpomenout, v čem se tento film liší od Percy Jacksonů, Nádherných bytostí, Jsem číslo 4 a všech těch dalších (pseudo)úspěšných sérií (nebo zamýšlených sérií) o teenagerech, kteří v sobě objeví nadpřirozenou moc a osudové poslání. Mortal Instruments jsou také na motivy knižní předlohy, což se projevuje mimo jiné tím, že i když má film podtitul "Město kostí" (jako první kniha), ve filmu je "Město kostí" nějaká tajná místnost pod hřbitovem, která není nijak důležitá pro děj (figuruje jen v jedné pětiminutové scéně).

Toto je přesně ten film, kdy matka hrdince v telefonu důrazně řekne "Hlavně za žádnou cenu nechoď domů", načež se hrdinka okamžitě sebere a utíká domů, kde na ni čeká slintající monstrum z Carpenterovy Věci, což hrdinku asi na 15 sekund trochu rozhodí. A to monstrum je docela hezky digitálně vyvedeno, vypadá lépe než digitální monstra v českých filmech, a na chvilku zažene nudu - protože na další monstra si musíme v tomto filmu dost dlouho počkat.

Nevýhoda je bohužel v tom, že v celém filmu není ani jeden herec, který by nějak zaujal svým výkonem (a to v jakémkoliv smyslu, tzn. nejsou ani dost špatní). V ostatních podobných filmech se občas objeví v menší roli někdo kvalitní, kdo dokáže svou menší rolí film oživit (Jeremy Irons, Emma Thompsonová), ale tentokrát to štěstí nemáme.

Příjemně mě ale překvapilo, že se ve filmu občas (tzn. asi jednou za 15 minut) objevil překvapivě dobrý vtípek / popkulturní odkaz (asi jako kdyby náhodné části scénář dopilovával Kevin Smith, nebo někdo podobný). Nevím, jestli to je záležitost filmu, nebo jestli je to už v knize, ale párkrát jsem se docela dobře zasmál na místech, kde jsem se pravděpodobně smát měl.

V jednu chvíli je nám například vysvětleno, že hudba Johanna Sebastiana Bacha naplňuje démony hrůzou, protože Bach záměrně použil takové strašidelné frekvence tónů, neboť byl jeden ze slavných Lovců stínů - a je to doprovázeno archivním obrazem potetovaného Bacha. Což mě naplňuje obrovskou nadějí, že v některém z příštích dílů se dočkáme něčeho takovéhoto (klik pro větší):


Bohužel, film je dost dlouhý a pokud se bere naprosto vážně (což je s přibývajícími minutami stále častější), je většinou velmi nudný a značně předvídatelný.

35 komentářů:

 1. Když se starnoucí a nepříliš půvabná žena tahle naváží do mladých osilikonovaných hereček, tak se jí obyčejně říká něco jako nezáviď ty rašple opelichaná.

  OdpovědětVymazat
 2. Franto, 50% hodnocení znamená i 50% recenze? Nic proti, ale tohle je jakési odfláklé. Začíná být znát, že tě ty filmy doslova otravují, ať už jsou jakékoliv.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Myslím, že to je celkem evidentní již delší dobu, že filmy, které jsou někde mezi (rozuměj mezi nesmyslnými trikovými výbuchy versus neumětelské směšné snímky), FF si s tím neví moc rady. Je to pochopitelné? Nevím, to nechám na lidech, co ho platí :).

   Vymazat
  2. Nejstrašnější k hodnocení jsou filmy, které nejsou ani dost pitomé ani skvělé, takže vlastně nevíte, co o nich říct. Zvlášť, pokud musíte chodit na takové filmy v rámci svého zaměstnání, tedy nedobrovolně.

   Vymazat
  3. Prostě nám ty filmy stojí čím dál tím víc za hovno (a to jsem si původně myslel, že předchozí desetiletí bylo úplné dno). Nedá se s tím nic smysluplného dělat, snad jen přestat chodit do kina a psát více retrorecenzí. :-)

   Vymazat
  4. Filmy, hry, hudba... Všechno stojí za hovno čím dál víc...

   Vymazat
 3. Po Lincolnovi, lovci upírů, je Bach of War geniální nápad.

  OdpovědětVymazat
 4. Lily "Collinsová" se ta paní opravdu nejmenuje. Emma "Thompsonová" ta jiná paní taky v ID napsané fakt nemá.
  Až přestanete psát tyhle zprasky a začnete psát ty jména herců tak, jak se skutečně jmenují, budu vám posílat svoje prachy, přísahám na svou brutální smrt.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak už to chodí. Stejně tak píše třeba půlka světa "Hayao Miyazaki" a przní tím jméno pánovi, který se ve skutečnosti jmenuje 宮崎 駿, nebo "Miyazaki Hayao".

   Vymazat
  2. WTF? Co s tím má co dělat, že používají jinou abecedu nebo pořadí? A v izraeli píšou zprava doleva, takže co?
   Moc jsem to nepochopil jako argument, asi jsem prostě nechápavý. Přechylujte česká příjmení, ale proč przníte anglická, netuším, nedává to smysl - ale hlavně je to hnusný, o to jde. Manželka Bruce Leeho by byla paní Leeová, to byste fakt napsal?

   Vymazat
  3. V Izraeli píšou zprava doleva, v Japonsku píšou jinou abecedou, no a tady v Čechách přechylujeme. Je to vlastnost jazyka, smiřte se s tím. (A nebo se s tím nesmiřujte. Na výsledku to nic nezmění.)

   Vymazat
  4. Tvoje problémy bych chtěl mít, aktivisto. Nechceš k nám přijet na dřevo na víkend, ať tě přejde nálada na vymýšlení pičovin?

   Vymazat
  5. Jak bys řekl "Šel jsem na oběd s Collinsem a Collinsovou"? Nepřechýlený ženský tvar je totiž nesklonný, což by prostě v jiném než prvním pádě působilo jako pěst na oko, alespoň pro člověka kdo má pro český jazyk cit.

   Vymazat
  6. Cyklozlo, poslyš, jaká "manželka Bruce Leeho"? Snad "manželka Bruce Lee", ne? ;-)

   Vymazat
  7. prechylovat je cesky spravne; deal with it, mrdko
   ma to smysl? celkem ano, umozni to rozlisit rod.. lze beze ztraty rekonstruovat original? ano, pokud nejsi dement..

   Vymazat
  8. Tyvole a už je to tady zase. Nepřechylovací aktivismus je stejný zlo jako cykloaktivismus. Jdi se s tím zahrabat.

   Vymazat
  9. Na Nově to ale evidentně frčí- Emma Smetana (legrace, až půjdu dát něco Emmě Smetaně), Petra Svoboda, (to je obvzlášť dementní), Tereza Robinson (ok, má chlápka amíka či co)

   Vymazat
  10. Jenže ty nepůjdeš dát něco Emmě Smetaně, ale Emmě Smetana, nebo dokonce půjdeš něco dát Smetana :).

   Vymazat
  11. U gorilí prdele, Emma Smetana, to jako fakt?!? To je ještě lepší než Liška Bystrouška nebo Jitka Kráva! Tohle fakt může udělat snad jenom čtečka lobotomo-zpráv na Nově, případně figurína co překáží před mapou ČR při předpovědi počasí.

   Vymazat
 5. Collinsová nebo Collins, hlavně by si podle traileru měla vytrhat cca tři čtvrtiny obočí. Nebo s ním ve filmu děsila ty démony?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je nová móda, jestli chceš ty dokreslený čárky, tak se vrať do devadesátek, nebo zůstaň v ČR. Sem to dorazí tak za deset let, takže máš ještě čas si na přírodní nevyškubaná a možná i uměle zahuštěná a zesílená, výrazná obočí zvyknout.

   Vymazat
  2. Ještě chci dodat oslovení trotle, na které jsem zapomněl, promiň.

   Vymazat
  3. Přírodní obočí je fajn. Přírodní chlupaté housenky už méně. Žena by neměla vypadat jako Brežněv... dokonce ani tehdy, když je to móda.

   Vymazat
  4. Móda je móda. Až budou v módě chlupatý nohy, tak ty co je maj od přírody chlupatý málo, si to nechají nastřelit.
   Už znáte novou módu silikonových zadnic? Ta tu taky bude za deset let, tak se připravde i na megaprdele.

   Vymazat
  5. Tady se zatím ani moc neuchytla móda vybělených análů bohužel. Ale megaprdele a Brežněvy jsou kurva nechuť.

   Vymazat
  6. Proč čekat deset let? Už teď se dají sehnat push-up kalhotky, které vytvarují ideálně oblé pozadí.

   Bohužel zatím pouze dámské, gayové mají smůlu.

   Vymazat
  7. Jenže to ideálně oblé pozadí už v USA dosahuje k dnešním dnům velikosti Hindenburgu.

   Vymazat
  8. Abych vám to troubům vysvětlil, tak je to takhle: v USA teď ve velkém přebírají negerské vlivy a styl a tak pomalu i celý "západní svět". Běžnému negrovi jsou kozy celkem u řiti, u nich je sexy ženské mít obří podvozek a nejlépe i umět špeky na něm natřásat. Takže zatímco teď frčel několik desetiletí trend bílého pornoprůmyslu a modelingu, tedy vychrtlina s kozama, tak teď se trend obrátí a frčet bude megaéobřířiť na jakékoliv postavě a jakémkoli etniku.
   Ale můžete být klidní, ona vás média postupně přesvědčí o tom, že to je ta pravá krása. Nebo možná ne vás, ale vaše syny a vnuky a vy budete jen brblající dědulové, co jejich názor bude už všem u prdele..obří prdele!

   Vymazat
  9. Nechce se mi věřit, že by někdo chtěl vypadat jako negr. Dokonce ani negr nechce vypadat jako negr.

   Vymazat
  10. Lily to obočí sluší. Představte si, jak by vypadala s užším. No hrůza. Rozhodně je to lepší než vyholené nebo rovné, zakulacené čáry tam kde by mělo být obočí. A někdo tady asi neví jaké to obočí Brežněv měl ;) ... Lily do toho má daleko.

   Vymazat
 6. Ty jo, tady ty vypadá. Hašteřivá buzna, jazykově gramatický nacista a filmový recenzent co nemá rád filmy.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 😊 Ted jen vyextrahovat jejich osobnost do GAI, vytvořit Simulanta a sledovat kam se diskuze vyvine..

   Vymazat
  2. Už tu fakt chýba len ten Chleba.

   Vymazat
  3. Kraveek +1. Stýská se mi po nějakém pěkném GAIovi... a vůbec celých starých teplákových a análně vybělených časech s odpornými prsy. Anonymní fňuk.

   Vymazat
 7. Bez urážky, ale ty si normální debil. Přečetl/a sis to po sobě ?? :O asi ne co? Vůbec nevíš o čem tady meleš. Umíš jen pomlouvat dobré filmy. Se prober a přemýšlej, co příště napíšeš... Vím, že se ten film nemusí hned každému líbit, ale určitě tohle nezačne psát na internetu... Jinak ty tvé narážky jsou dost ubohé a trapné...

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.