16.9.13

Recenze: Křehká identita [Krehká identita] - 70%

Tento slovenský dokument se údajně zabývá dokumentováním Slováků, kterým záleží na jejich národní identitě, ale myslím, že lepší definice by zněla: "Zabývá se dokumentováním Slováků, kteří jsou totálně na hlavu, a shodou okolností si své šílenství vybíjejí při aktivitách, které nějakým vzdáleným způsobem v jejich chorých mozcích souvisejí se slovenskou národní identitou."Kupodivu, nejméně polovina záběrů z traileru ve filmu vůbec není, ale to neznamená, že není zábavný. Oproti traileru samotný film působí odlehčeněji a hravěji, protože v něm není příliš mnoho mladých zdravých skinheadů a jiných fyzicky zdatných lidí - většina v něm zobrazovaných šílenců vypadá neškodně a jsou příliš staří na to, aby vás mohli zmlátit (pokud by nebyli ve výrazné početní přesile).

Nad projevy těchto lidí se většinou nedá nijak hlouběji přemýšlet, protože používají jinou výrokovou logiku a jiné mozkové funkce, než jaké jsem já kdy v životě poznal. Film je ale svižně sestříhán, takže působí jako zábavná přehlídka idiotů z Borata a obsahuje velké množství kultovních citátů, z nichž namátkou vybírám (a přeložil jsem do češtiny):
 • "Jen díky naší víře se Čechům nepovedlo udělat z nás Čechoslováky."
 • "Nechal jsem si udělat test DNA za 185 Euro a vědci zjistili, že mí předkové žijí zde na Slovensku už nejméně 20 000 let. A takových Slováků je 85 procent."
 • "Jak vidíte, obraz svaté Marie ohořel tak, že připomíná tvar Slovenské republiky."
 • "Až po letech se chlapec přiznal, že nám měl podpálit dům za to, že jsem byl pro samostatnost Slovenska"
 • "Jediný bod Dzurindova programu byl dát Židům 850 milionů za vymyšlený holocaust a oni si to zvedli na miliardu."
 • "Moje babička neměla Tisa ráda, protože jí nezařídil koncesi na trafiku, ale všichni ostatní ho milovali"
 • "Vloupali se do mého domu a všechno rozmlátili mečem nebo valaškou"
Existuje bohužel jistá regionální bariéra, protože například já si nejsem jistý, o kolik procent byl Tiso méně zlý než Hitler, a už vůbec nevím, kdo byl "slovenský panovník Rastislav", se kterým se ve filmu také dost operuje. Takže mi pravděpodobně místy unikaly jisté zábavné drobnosti, nedocházel mi celý rozměr šarvátky fanatických Staroslovanů s fanatickými Maďary, a když se objevil transparent "Stop politizaci umění a nacismu", nebyl jsem si úplně jistý, jestli jeho autoři protestují proti nacismu nebo proti politizaci nacismu.

A mladší diváci budou pravděpodobně mít nezanedbatelný problém s porozuměním slovenskému jazyku, protože artikulace některých důchodců není nic moc (já měl naštěstí verzi s anglickými titulky).

Slovenský hip hop

Silně pochybuji o tom, že tento film někomu umožní nějak nahlédnout do nitra Slováků (protože se -možná naivně - domnívám, že toto nejsou typičtí Slováci). Ale je to 75 minut kvalitně sestříhané přehlídky lidské debility všeho druhu, při které se pobaví každý, kdo má smysl pro nekorektní humor.

Nebo kdo nemá rád Slováky.

22 komentářů:

 1. Oj, boha jeho! Milujem slovenské dievčatá, lebo keď hovoria po slovensky, je to velmi sexy. Ale keď tára Chlebec, najradšej bych všetkých Slovákov zapchal do riti pod kameň. A tak to aj vždy bylo. Dievčatá super, ale chalani kokoti. Tiso, Husák, Chlebec - všetko jedna holota. Dúfam, že keď som uprimný, nikto niepovie, že som dajaký nacionalista či čo...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ked uz sme pri tom, co mate Cesi proti Husakovi? Benes/Gottwald boli snad milacikovia? ci selektivna pamat?

   a film o hejslovakoch si vzdy rad pozrem...

   inak nejak podobne to mam s ceskymi dievcatami, do riti kamen a zapchat, chalani kokoti: Zeman, Klaus, Paroubek

   a este musim aj dane na vas platit, pici

   Vymazat
  2. este som zabudol: Kdo neskace neni Cech!

   :D

   Vymazat
 2. Mozna by alespon stalo za zminku, ze film natocila Zuzana Piussi, ktera ma v posledni dobe "na rovasi" vice zajimavych dokumentu. Neprijde mi sice nejak extra talentovana, ale ma cich na temata a dokaze veci dotanout do konce.

  Ovsem uvadet u nejakych cobolskych strandafilmu cobolske srandafilmare je pod uroven intelektualnich obelisku Frantiskova typu, vsak ano.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ja od ni bohuzel nic jineho nevidel (ani Babicku), takze to napsat nemuzu...

   Vymazat
 3. "působý", ty vole, Františku, už to nehul..

  OdpovědětVymazat
 4. Knize Rastislav vladl za Velkomoravske rise samostatnemu Slovenskemu statu. To vi prece kazdy.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A bol to Slovák ako repa. Např. víme, že se narodil ve Slovenské části Bavorska.

   Vymazat
  2. aj ked, ono asi na tom nezalezi...

   http://sk.wikipedia.org/wiki/Rastislav_%28Ve%C4%BEk%C3%A1_Morava%29

   Rastislavov pôvod

   Rastislavovo meno je zaznamenané v staroslovienskych prameňoch v podobe Rastic a v najstarších prameňoch (M.S. Ďurica spomína, že v "aspoň 14 análoch a kronikách") ja zaznamenané najčastejšie v podobe Rastic alebo jej variantoch (napr. Rasticius v Annales Alamannici, Annales Xantenses, Rastizen v Ruodolfi Fuldensis Annales, Rastiz v Reginonis Choricon atď.), nikdy nie napríklad v tvare Rostic a zriedkavo vo variantoch tvaru Rastislav. Meno Rastic môže byť z jazykového hľadiska jedine buď (stredo) slovenského pôvodu alebo (podľa P. Ratkoša) môže pochádzať aj z – čisto hypotetického – jazyka stredovekých Slovanov (Slovákov) v dnešnom Maďarsku. Ján Stanislav doslova píše: „Forma Rastic nie je možná u nijakých iných Slovanov, len práve u Slovákov, a to u stredných Slovákov, resp. u Slovákov zo stredného Slovenska, lebo koncové -c je za praslovanské tj, a teda typicky západoslovanské, a rast- je z praslovanského orst, čo je systémový jav stredoslovenský a juhoslovanský. Meno s týmito dvoma javmi vedno môže byť len stredoslovenské… Ostáva zjavným faktom, že Rastic je typicky stredoslovenská forma a že teda on sám žil na území stredoslovenského nárečia resp. sám bol stredoslovenského pôvodu.“[13]

   Rovnaký autor: „…lež počiatočné ra- je u západných Slovanov možné len v slovenčine a jej patrí aj zmena ra- na r'ä- a ďalej na rä-“.[14]

   Vymazat
 5. Františku, a tohle jako půjde do českých kin?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, od tohoto ctvrtka. Ale jiste ne do vsech multiplexu atd...

   Vymazat
  2. Bude verze ve 3D a jestli ano, dabovana a nebo s titulky?
   A nejaky full frontal?

   Vymazat
 6. A co si ty urobil pre slovensky hip hop?

  OdpovědětVymazat
 7. Literatúry o Tisovi a slovenskom štáte je aj v češtine dosť.
  Čo sa tyká Rastislava, ako knieža veľkomoravskej ríše, ktorá sa rozprestierala aj na území Čiech, by ste mohli aspoň jeho meno poznať, Samozrejme ten prívlastok o panovníkovi Slovákov je hlúposť.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No možná právě proto, že velkomoravského knížete známe :)

   Vymazat
 8. V seznamu WTF citelně chybí:

  * Hitler byl odkojený Slovenkou a proto měl ke Slovensku takovou náklonnost (kvůli které se m.j. taky za Slovensko tak rval při První vídeňské arbitráži :)

  * proč asi tak mají Židi problémy všude na světě? No proč?!

  OdpovědětVymazat
 9. Je to otevřená, dojemná a obdivuhodně upřímná zpověď prostých nefalšovaných vlastenců, kteří se bez zábran vyznávají ze svého nejsvětějšího citu - lásce ke své rodné zemi.

  Jak je možné, že to někdo nepochopil?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Aj milujúci môže byť vyšinutý, aj vyšinutý môže milovať.

   Vymazat
 10. V komentářích mi chybí politizace.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.