25.8.10

Recenze: Scott Pilgrim proti zbytku světa [Scott Pilgrim vs. The World] - 80%

22letý Scott Pilgrim (Michael Cera) žije v Torontu u gay kamaráda (Kieran Culkin), hraje v kapele "Sex Bob-omb" a chodí se sedmnáctiletou Číňankou (zatím platonicky, protože je značně nesmělý). Pak se mu jednoho dne zdá o úžasné holce s fialovými vlasy a druhý den ji potká! Po počátečních štrapácích to vypadá, že s ní (jmenuje se Ramona) začne chodit, ale pak se ukáže, že nejdříve musí vybojovat souboje na život a na smrt s jejími sedmi zlými expartnery! A co na to jeho aktuální sedmnáctiletá Číňanka?Je dobré podívat se na trailer, protože v tomto případě trailer není klasicky prolhaný akční sestřih nejakčnějších kusů filmu. Stejně jako trailer, vypadá celý film od začátku do konce. Vlastně to začne ještě před začátkem filmu, protože úvodní logo Universalu vypadá (a především zní) přibližně takto.

Žádná z postav se ve filmu nepozastaví nad tím, že se v reálném světě dějí věci, které by se hodily do comicsu nebo videohry. Nebo se nad tím naopak pozastaví, když je potřeba na tom založit vtip. Ale absurdní logika působí v rámci filmu zcela logicky: Například když pro vegana přijede veganská policie deset sekund poté, co vypil v kávě špatné mléko, a zbaví ho za trest veganských superschopností.

Z toho všeho by se mohlo zdát, že jde o film zaměřený na dnešní post-post-MTV generaci, ale není to až tak úplně pravda.

Ve Spojených státech tento drahý film slušně propadl, což je - obávám se - způsobeno tím, že i když se odehrává v současnosti, není zaměřen ani tak na dnešní teenagery, kteří fejsbůkují, WoWkují a svlékají se před webkamerami, nýbrž na ty, kteří vyrůstali na Zeldě a Mariovi (když byli ještě osmi- maximálně šestnáctibitoví) a například vědí, co je to "Bob-omb" a přijde jim hodně legrační tento obrázek:


(protože proto)

Celý film je spíš "retro" než "cool". Tomu odpovídá i druh humoru, který je celkem sofistikovaný a sarkastický a přes opulentní vizualitu založený především na dialozích a dobrém herectví (v nejeden okamžik jsem si dokonce vzpomněl na filmy Wese Andersona). A samozřejmě tomu všemu moc nepomůže, pokud dnešní teenager nebude umět dobře anglicky a bude se snažit stíhat bleskově se měnící české titulky...

Britský režisér Edgar Wright (Jednotka příliš rychlého nasazení) znovu dokazuje, že se umí s každičkou sekundou svých filmů neskutečně piplat, aby vytvořil ten úplně nejsprávnější, na desetinu sekundy přesný humorný timing. V tomto případě je to piplačka na desátou, protože ve filmu je jen málo scén, ve kterých není žádný trik.

Nemluvme ale jen o tricích: Herci jsou také výborní a dokáží patřičným pohledem nebo ušklíbnutím správně sdělit to, na co by v horších filmech bylo potřeba několik řádků dialogu. Kupodivu jsem neměl nejmenší problém ani s tím, že Cera hraje víceméně tutéž postavu jako ve všech svých ostatních filmech.

Z příběhového hlediska není Scott Pilgrim opravdu nic moc. Tvůrci ale trochu "zašvindlovali" a oblékli to celé do tak nahuštěného kabátu, že nestihnete přemýšlet nad tím, co všechno tomu chybí. Aspoň ne při prvním zhlédnutí.

P.S: Film je natočen podle comicsu, ale jeho atmosféra je oproti předloze značně jiná.

P.P.S: Souběžně s filmem vychází downloadovatelná videohra, která je také spíš "retro" než "cool".

20 komentářů:

 1. Mně ten obrázek přišel dost vtipný, takže to budu brát jako dobré znamení.
  Představa, že lidi, co vyrůstali na SNES, jsou dneska u kormidla, je ale hodně bizarní. Začínám trochu chápat, co znamená nostalgie a jak divné a zastaralé to celé asi příjde lidem, kterým je dneska 15...

  OdpovědětVymazat
 2. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 3. No, každopádně to vypadá velice originálně. Pro nás, co jsme vyrostli nejen na Františkových hrách (a "knihách") pravděpodobně "must see".

  OdpovědětVymazat
 4. Je to na úrovni Kick-Ass? a je humor rovnaký ako u predošlích Writových filmoch?

  OdpovědětVymazat
 5. Hmm, docela chápu, že to propadlo. Trailer je jeden z nejbizarnějších, co jsem za poslední dobu viděl, a ani jemu, ani půlce Frantova textu vůbec nerozumím. Čímž ani tak nechci říct, že bych měl, ale spíš pro koho to jako teda vlastně má bejt? Pro mladý prej ne a pro mě rozhodně taky ne (jsa cca o týden mladší nebo starší než FF). No, držím cílovce ruku, ať se vás najde vždycky dost, aby promítali.

  OdpovědětVymazat
 6. Připomíná mi to No More Heroes

  OdpovědětVymazat
 7. Ad Pixy - Jsem o několik let mladší než Fuka a řada narážek na SNES mě nejspíš mine, ale přesto se na ten film těším. Od chlapa, co má na svědomí Soumrak mrtvých a Jednotku příliš rychlého nasazení, bych s nadšením zkoukl i reklamu na toaletní papír.

  OdpovědětVymazat
 8. Ad Pixy: cílovka jsou u nám možná stovky, ale od Chebu dál statisíce i víc dnešních čtyřicátníků, kteří před léty zblbli do videoher a nezapoměli na to. Moc se těším.

  OdpovědětVymazat
 9. Omg to logo ma dostalo, aj ked dom viac spectrumak ako nesista toto vyzera genialne!

  OdpovědětVymazat
 10. Ten Mario 3 je z NES ne ze SNES. Proto možná 8-bit Univerzal... a ne 16-bit.

  OdpovědětVymazat
 11. Ok, je to pravda, vyšlo to už dřív. Já to nicméně znal ze SNES...

  OdpovědětVymazat
 12. To já cílovka jsem, ale z traileru na mně působí hlavní hrdina dost nesympaticky. Nějak mě to neláká.

  OdpovědětVymazat
 13. Trošku mi to pripomenulo Bill&Ted Bogus Journey a ten druhý diel. Takže asi sa mi to bude páčiť.

  OdpovědětVymazat
 14. Gloster 26. srpna 2010 17:06

  To ani tak nebyla výtka, jako spíš přpomenutí toho, že já jsem cílovka se zkušeností právě s tím NES. Doteď ho mám v banánovce uklizený, ale po ruce, a občas si něco zahraju.
  SNES už přišel v době, kdy jsem pomalu začínal s PC.

  OdpovědětVymazat
 15. Skvěle vypiplaný film, zábavný od začátku do konce... Letos se vůbec nějak urodilo (Inception, A Single Man, a teď Scott Pilgrim). Ještě musím stihnout Iluzionistu :)

  OdpovědětVymazat
 16. souhlas s Kubou, dávám 8/8 :-)
  "You once were a vegone / but now you will be gone"

  OdpovědětVymazat
 17. http://www.youtube.com/watch?v=LKjaoAlv7cI

  Franto, natočili jsme 60-ti sekundový remake Scotta Pilgrima pro festivalovou soutěž. Jestli se ti video líbí, nechtěl bys nás prosím podpořit a udělat nám reklamu? Byl bys v dobré společnosti, Edgar Wright už o nás na svém blogu napsal. Dík. Petr Salaba České Budějovice/Vancouver

  OdpovědětVymazat
 18. Myslim, ze to to nebolo smerovane pamatnikom, ale k dnesnej indie mladezi, ktora sympatizuje s osmimi bitmi, podivnymi farbami, jednoduchou hudbou(vid soundtrack)...

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.