10.8.10

Recenze: Trik [Trick] - 70%

V Afghánistánu je unesen polský poslanec a je za něj požadováno vysoké výkupné. Vychcaní polští politici toho chtějí využít ke svému obohacení a rozhodnou se angažovat špičkového padělatele, toho času sedícího v polském chládku: Ten musí během dvou týdnů vyrobit šest milionů dokonale padělaných amerických dolarů (ve stodolarovkách) a za to mu bude zkrácen trest.

Pochopitelně se všechno zkomplikuje, všichni proti všem kují tajné plány a ty nevyjdou jak mají...Trik je polský film, ale kdybychom pominuli polštinu (a občas poněkud legrační snahu o angličtinu), mohl by se po pár drobných změnách klidně vydávat za nějakou nízkorozpočtovou americkou polonezávislou záležitost. To znamená: Žádné přestřelky, žádné výbuchy, jenom dialogy a podrazáci proti podrazákům.

Triku by velice pomohlo, kdyby ho natočili lidé, kteří natáčeli a postprodukovali Kajínka (který je mu v ledasčems podobný a má shodou okolností premiéru současně). Trik je totiž zbytečně moc rozvláčný (rozhodně nečekejte hustotu překvapení a podrazů srovnatelnou s Dannyho parťáky) a velice by potřeboval agresivnější hollywoodskou hudbu a agresivnější hollywoodské kamerocviky, které by dokonale sedly k jeho skorohollywoodským kličkám a kvalitně skorohollywoodsky vykresleným postavám.

Škoda toho malého rozpočtu a/nebo příliš komorního stylu vyprávění, protože Trik má výrazě lepší scénář a režii než Kajínek a jeho hrdinové nás zajímají, protože mají pochopitelné motivace a cíle. Kdyby tvůrci tvrdili, že vznikl "na motivy skutečných událostí", věřil bych jim to mnohem spíše, než u Kajínka.

5 komentářů:

 1. Na jesen 2008 v Pakistane Taliban uniesol polskeho geofyzika z firmy Geofizyka Krakow. Nakoniec mu odrezali hlavu. Takze mozno to je inspiracia.

  OdpovědětVymazat
 2. Neni "kvalitně skorohollywoodsky vykresleným postavám" trochu oxymoron?

  OdpovědětVymazat
 3. toto je lepsie ... ivo ide ;) http://www.youtube.com/watch?v=XVP_siJ6lhg&feature=fvsr

  OdpovědětVymazat
 4. nesnáším kamerotriky. kvůli nim není vidět, co se na plátně děje

  OdpovědětVymazat
 5. uple se mi zastesklo po - Damě z gronostajem -http://www.youtube.com/watch?v=Q10xWENeUMA

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.