27.8.10

Recenze: Největší z Čechů - 80%

Ambicióznímu rrežisérovi (Jaroslav Plesl) nejsou přiklepnuty dostatečné finance na jeho vysněný ambiciózní projekt a proto vezme za vděk nabídkou "filmařské prostituce" - natočit film, propagující Českou knihu rekordů agentury Dobrý den.

A tak se smalým štábem (ve kterém to poněkud skřípe) vydává natáčet divné lidi a přemýšlet o sebevraždě.Nový film Roberta Sedláčka je zajímavý tím, že je částečně ukotven v realitě (například "Dobrý den" a "Česká kniha rekordů" opravdu existují), někteří lidé v něm hrají sami sebe a asi by se našla i nějaká ta paralela mezi Sedláčkem a hlavním hrdinou filmu. Natočit zdařile něco podobně originálního je v současném zatuchlém českém filmařském rybníce velice obtížné a Sedláček se s tím vypořádal překvapivě dobře. I když bez větších problémů rozklíčujete, kdy je na plátně opravdový magor a kdy herec, hrající magora, ve vychutnání filmu vám to příliš nebrání.¨

Hlavní devizou pak jsou herecké výkony hlavní čtveřice (především Simona Babčáková září) a jejich hluboce lidské hlášky, které vypadají stoprocentně improvizovaně, i když údajně nejsou.

Problém je pouze v nízkém rozpočtu a mírné neujasněnosti ohledně toho, kdy si chci dělat nezávaznou srandu a kdy chci někomu nastavovat zrcadlo (a jestli ho náhodou nenastavuji sám sobě). Nostalgicky jsem vzpomínal jak na raného Formana, tak na pozdního Borata.

P.S: Následující nesouvisí s kvalitami filmu, nicméně: Kdybych nedostal pozvánku na novinářskou projekci, tak bych dodnes nevěděl, že tento film existuje. Premiéru měl včera, propagace nikde žádná, a pokud bych náhodou uviděl jeho plakát, pomyslel bych si, že to je nová komedie od Trošky v produkci Pomejeho (díky plakátu i díky názvu). Totéž platilo pro předchozí Sedláčkův film Muži v říji. Měl by změnit marketingový tým...

P.S: Ad trailer: Aňa Geislerová je ve filmu asi jednu minutu.

15 komentářů:

 1. V tom pripade je moc dobre, ze te na premieru pozvali a ze jsi o tom napsal, protoze zas asi pujdu do kina na cesky film (coz se mi bezne stava maximalne tak jednou za rok - v roce 2010 to byl Kuky - a diky tomuhle asi pujdu podruhe) :-)

  p.s.a kupodivu to davaji i v palace cinemas i v cinestaru, takze zadna obskurni minikina s drevenymi lavicemi

  OdpovědětVymazat
 2. Tak ja treba posloucham radio1 a v tom radiu jede reklama na tenhle film pomerne casto...

  OdpovědětVymazat
 3. Nechci rýpat, ale film má myslím si hodně velkou propagaci. Rozhovory s režisérem v TV a na mnoha serverech sou myslím dostačující, minimálně pro toho kdo alespoň trochu sleduje českou filmovou kulturu.

  OdpovědětVymazat
 4. Nechci rýpat, ale film má myslím si hodně velkou propagaci. Rozhovory s režisérem v TV a na mnoha serverech sou myslím dostačující, minimálně pro toho kdo alespoň trochu sleduje českou filmovou kulturu.

  OdpovědětVymazat
 5. Nechci rýpat, ale film má myslím si hodně velkou propagaci. Rozhovory s režisérem v TV a na mnoha serverech sou myslím dostačující, minimálně pro toho kdo alespoň trochu sleduje českou filmovou kulturu.

  OdpovědětVymazat
 6. Franta nekouká na ČT. Ta jako koproducent to propaguje ve vysílání každou chvíli (aspoň mám pocit).

  OdpovědětVymazat
 7. Zahlédl jsem tam správně toho člověka, co pije pivo z lahve pod vodou na čas?

  OdpovědětVymazat
 8. Františku, víš, co znamená slovo deviza? http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web.php/hledat?typ_hledani=prefix&cizi_slovo=deviza

  OdpovědětVymazat
 9. Ja ne, ale Hubacek to vi: http://www.hokejportal.cz/reprezentace/ms-2010-nemecko/19030-hubacek-nase-hlavni-deviza-musi-byt-obrana/

  OdpovědětVymazat
 10. Po dlouhé době, jsem byl v kině na českém filmu a musím říct, že ta investice stála za to.

  OdpovědětVymazat
 11. Není tam náhodou inspirace filmem Kniha rekordů Šutky (který jsem neviděl)?

  OdpovědětVymazat
 12. davali pred mesicem na LFŠ http://lfs.cz/denni-program.htm?film=2232 ale nejak na nej nevysel cas..

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.