6.4.10

Recenze: Jan Kaplický: Oko nad Prahou - 70%

Jan Kaplický byl superslavný, světově proslulý geniální architekt. Navrhl budovu nové knihovny na Letné. Vyhrál s ní soutěž, všichni se nemohli dočkat. Jen několik zlých lidí, v čele s Václavem Klausem (+ Knížák + Bém) se rozhodlo ve slepé nenávisti jeho projekt zničit, což se jim podařilo a Kaplického tím dohnali až do hrobu. Ale jeho myšlenka žije dál a Praha se svého "blobu" dočká - všechen lid to chce!Obsah a vyznění filmu jsou přesně takové, jak jsem napsal v prvním odstavci. Což je poměrně škoda, protože jde o řemeslně velmi dobře natočený dokument, ovšem jeho neobjektivnost a manipulativnost je do očí bijící i pro člověka, který o celé záležitosti téměř nic neví a rád by se o ní něco dozvěděl (jako například já).

Například: Rozhodně nejsem fanouškem Knížáka. Ale když se ve filmu objeví pár scén s ním, tak přesto, že je zabíraný tak, aby vypadal jako otylé špinavé prase, a přesto, že je to doprovázeno legrační hudbou, aby vypadal jako komická figurka, přes to všechno jsem si říkal "No jo, na tom, co ten člověk říká, něco je. To by mě zajímalo, jak mu budou oponovat." Ale neoponovali mu, protože je to zlý, hloupý, směšný Knížák, a proto logicky nemůže mít pravdu.

Jak píšu výše: Je škoda, že je celý film takto extrémně jednostranně zaměřený. Mohlo jít o zajímavý pohled na problematiku okolo stavby nové knihovny. Takhle jde pouze o velmi adorující subjektivní poctu zajímavému a poněkud naivnímu člověku.

27 komentářů:

 1. preklep v nadpisu Jak Kaplický

  PS: knizak je otyle spinave prase,,,

  OdpovědětVymazat
 2. Martina

  Ten film působí manipulativně i na člověka, který o tématu nic neví a viděl jen trailer, pokud je ten člověk já.

  OdpovědětVymazat
 3. Zajímavé, že působí manipulativně na lidi, kteří o tom moc neví, ale působí naprosto reálně a nemanipulativně pro lidi, co o tom něco ví, či to celé divadlo předtím sledovali. Protože véceméně přesně jak jste napsal v prvním odstavci, tak to prostě bylo.

  OdpovědětVymazat
 4. Anonym 9:37: Působí reálně pro lidi, které fakta nezajímají, protože oni prostě "VĚDÍ".

  OdpovědětVymazat
 5. Takže agitka místo dokumentárního filmu. Škoda. Ale co se taky dalo čekat jiného.

  OdpovědětVymazat
 6. Mozna bude mit na vyzneni filmu podil to, ze jeho producentkou byla manzelka Jana Kaplickeho.

  OdpovědětVymazat
 7. Martina

  to anonym 9:37. Tak pozor, celou kauzu jsem v médiích taky sledovala. A i přesto o ní vlastně vůbec nic nevím. Člověk nesmí novinám moc věřit.

  OdpovědětVymazat
 8. Když ve svých 45 letech budu obtěžovat holčičku na pískovišti, tak jsem pedofil.
  Když jí za 30 let udělám dítě, tak budu respektovaný bohém.

  OdpovědětVymazat
 9. to anonym 12:29, měl tvůj komentář ještě nějaké sdělení, kromě očividné zášti k starším úspěšným mužům, kteří mají o generaci mladší partnerky? Co ti na tom tak vadí, když si dědouček pořídí mladou? Je to jejich věc, tak co je ti do toho?

  OdpovědětVymazat
 10. Ale ke Kaplickému. Soudě podle recenze tenhle dokument opravdu nechci vidět. Mně úplně stačila ta adorace v médiích po jeho smrti. To vykreslování životní tragédie. Jaké tragédie?Proboha, ten člověk měl 72let a za sebou zanechal kus práce. Nemůže prostě všechno vyjít. Já na tom nic tragického nevidím. S tím, že si svého dítěte moc neužije, musel při svém věku počítat.

  OdpovědětVymazat
 11. Že návrh vyhrál soutěž napříč jasně zadaným podmínkám, že je extrémně energeticky náročný a i přes to že je to opravdu hnusná stavba, jsem velmi pobouřen že nám tu nestojí tak jak tu muselo stát Honzíkovy když má takovou mladičkou ženu.

  OdpovědětVymazat
 12. Kohba:
  Vrať se zpátky na novinky.cz, vesničane.

  OdpovědětVymazat
 13. Ti, co ví, hovno ví. Ti, co nevědí, alespoň vědí, že nevědí. Čti: chcipni pyčo vypatlaná!

  OdpovědětVymazat
 14. Anonym (!) v 9:37 je typickým obdivovatelem takového dokumentu. On nepotřebuje pravdu, jemu stačí když vyznění dokumentu odpovídá jeho pečlivě udržovanému názoru.

  OdpovědětVymazat
 15. zazvorek: zato ty vypadas jako majitel pravdy

  OdpovědětVymazat
 16. yo řekl(a)...

  Kohba:
  Vrať se zpátky na novinky.cz, vesničane.

  Ohóó, tak na novinky se mnou s vesničanem. Tož já teda du. Mějte sa tu dobře děcka.

  OdpovědětVymazat
 17. Zazvorek> To vůbec nechápu, vy bez toho, abyste se mně zeptal, tak píšete, že jsem jakýsi obdivovatel a co mi stačí a nestačí... Nechápu to strašnou vztahovačnost těch malých upachtěných čecháčků, vůbec jsem se nechtěl nikoho dotknout, to bylo jen konstatování faktu, mj. ověřeném i na FF, který se k tomu bez problémů přiznal, co se znalosti fakt týče a jak na něj dokument působil. Žádný pečlivě udržovaný názor v tomto tématu nemám, co to vůbec povídáte, bez toho, abyste se mně vůbec dokázal zeptat? Působíte na mě strašně hloupě, promiňte.

  Martina> O hodně rozumnější názor, přesto, "kauzu" jsem nesledoval jen v novinách, ale byl jsem ne přímo v centru, ale přesto uvnitř dění. Ale je jasné, že podobné věci budou vždy lidi rozdělovat; a jen ti trošku zdatnější jsou schopni a ochotni přijímat i názor druhých, beru to.

  OdpovědětVymazat
 18. Ano, ta stavba by byla neobyčejně hnusná.
  To, že je něco extravagantní automaticky neznamená, že je to hezké.
  Znám velmi provokativní, moderní a neortodoxní stavby, které jsou krásné, ale "chobotnice" je křečovitá snaha o senzaci bez nápadu. A dodatečné okecávání o malých závistivých Češích? Bože, ta trapnost...

  OdpovědětVymazat
 19. Anonym v 17:26: Tak to příště líp napište, protože váš první příspěvěk vyzněl přesně tak hloupě, jak na to Zazvorek naráží.

  OdpovědětVymazat
 20. Musím říct, že jsem docela zhnusen úrovní diskuze pod tímto článkem. Je jasné že se někomu něco líbí, někomu něco nelíbí. P.Kaplický byl mistr svého řemesla. To mu nikdo nikdy neveme. Je to fakt. Zbytek jsou žvásty. Dokument jsem neviděl. *gspider

  OdpovědětVymazat
 21. Kaplický byl hlavně podvodník, který zmanipuloval soutěž, kterou podvodně vyhrál (dodatečně jeho kamarádi změnili podmínky, tak aby mohl vyhrát, podle původního zadání, kterého se drželi konkurenti, jeho návrh neměl být vůbec připuštěn!), který podváděl v prezentacích (copak lidi jsou vysocí 7 metrů?). A hlavně nedokázal nikdy sdělit kolik to jeho veledílo vlastně bude stát, a když se to jeho zákazníkovi - stát a město Praha, nelíbilo, tak začal najednou útočit. Díky Bohu, že jej klepla pepka, ne že bych mu to přímo přál, ale asi nic jiného nemohlo zastavit tenhle šílený tunel na státní finance! JFB

  OdpovědětVymazat
 22. ..."který podváděl v prezentacích (copak lidi jsou vysocí 7 metrů?)"

  Tak takovy vety miluju. Co to kurva znamena?

  OdpovědětVymazat
 23. prosim nejakeho pritomneho at sem vazne napise neco jako “… za komunistu by se to nestalo, Havel je kreten a Fuka do plynu …”


  PS.: pane JFB jste frajer, je tak dal...
  PPS.: dokument jsem nevidel, ale chci aby ta knihovna byla postavena...

  OdpovědětVymazat
 24. "Manipulativnost", ne "manipulovatelnost". Manipulovatelní jsou tak možná diváci.

  OdpovědětVymazat
 25. copak lidi jsou vysocí 7 metrů - znamená to, že v těch krásných obrázcích co to jeho studio vyplodilo při prezentacích, byli siluety lidí, které by se vešli do výšky budovy max. 4x, ovšem chobotnice měla být vysoká cca 40 metrů! jinak mě se ta budova celkem líbila, klidně bych si nechal postavit ve stejném stylu barák, ale to jak top bylo byl ukázkový tunel jak vytáhnout pro Kaplického a jeho kamaráda Ježka prachy. Signifikantní je, že se vlastně ukázalo, že takovou budovu prakticky nepotřebujeme, po té co se dostavěla technická knihovna, všechno to byl jenom podvod, ovšem teď té "správné" skupiny lidí - pravdoláskovců, tak tomu jista, naštěstí zmenšující se část veřejnosti tleská. JFB

  OdpovědětVymazat
 26. jak je libo :

  Za komunistu by ste tohle nestalo, Havel je kreten a Fuka do plynu. Já bych všechny ty počítače a internety zakázala!

  OdpovědětVymazat
 27. Kaplicky "mistr svého řemesla"? Nikdo nepopírá, že byl dobrý architekt, ale mistr? Vždyť kolik jeho projektů se za celou dobu jeho kariéry opravdu postavilo, pět?

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.