19.4.10

Recenze: Serge Gainsbourg: Je t'aime [Gainsbourg (Vie héroïque)] - 60%

Pohled na život Serge Gainsbourga.Delší trailer zde.

Rodina Serge Gainsbourga mě nejvíce zaujala tím, že si jeho dcera ustřihla v Antikristovi klitoris. O tatínkovi toho vím minimum, byť jsem samozřejmě někdy v životě slyšel toto. A tento film mi toho o jeho životě moc neřekl. Po chvíli mi došlo, že ta žena, vypadající vzdáleně jako Brigitte Bardotová, má být Brigitte Bardotová. Už mi ale například nedošlo, jestli opravu Gainsbourg u Borise Viana v bytě skládal hudbu pro čtyři trpaslíky, nebo jenom bral tak festovní matroš, že si to myslel. Nebo takový matroš brali tvůrci...

Film je totiž adaptací comicsu, což vysvětluje některé opravdu inovativní elementy, jako například zmutované alter-ego hlavního hrdiny, které se občas objevuje, s hrdinou diskutuje a pomáhá mu. Je to bizarní, ale je to značně nekonzistentní. Chvílemi nesleze z plátna, pak na půl hodiny zmizí, bez jakéhokoliv zjevného systému.

Kdybych nevěděl, že jde o životopis, tak bych si stěžoval na velice chabý scénář, ve kterém je pár zajímavých scén a spousta scén, které nemají žádný dramatický smysl. Protože ale jde o životopis, pak musím konstatovat, že Serge Gainsbourg zřejmě prožil život, podle kterého se nedá natočit moc dobrý film, i když si pomáháte imaginárníi kamarády a trpaslíky. Je to docela škoda, protože film vypadá profesionálně, draze a uvidíme v něm zajímavé herecké výkony.

Dá se očekávat, že pokud vás Gainsbourgova hudba nebo životní filosofie nějak zásadněji oslovila, asi budete mít z filmu větší potěšení...

13 komentářů:

 1. "které nemají žádnou dramatický smysl"

  Nejlepší je, když někdo řeší dramatický smysl a přitom neumí ani psát.

  OdpovědětVymazat
 2. to nejaka nova tradice? Prvni prispevek pod clankem je misto stupidniho "jsem tu prvni" jeste stupidnejsi "autor je kreten"?? Sakra lidi - proc to ctete??

  OdpovědětVymazat
 3. anonymní: Odmítnout a znedůstojnit autorův postoj jen kvůli překlepu mi příjde opravdu zoufalý...

  OdpovědětVymazat
 4. franta je vzdycky z tech narocnejsich filmu takovy pomateny, chudinka.

  OdpovědětVymazat
 5. to haroldand: zoufalé! nauč se česky

  OdpovědětVymazat
 6. Martina
  Anonym 23:31
  Nespisovná čeština je taky čeština.

  Jinak chápu to správně, že Serge Gainsbourg byl něco jako Bob Dylan?

  OdpovědětVymazat
 7. Ustřihne si Serg v rámci rodinné tradice nějakou důležitou část těla?

  OdpovědětVymazat
 8. ano, přerostlý nehet na noze

  OdpovědětVymazat
 9. Takovej je zivot, ale skoda ze tohle ma 9 reakci a posranej Samer Issa dement video 40.

  Jo a kde si holka striha klitoris? Sedi tam naka v kalhotech.

  OdpovědětVymazat
 10. Tak nevím, k panu Fukovi na blog přijdu vždycky tak jednou za rok a vždy mě uvede do rozpaků, neřkuli nasere. Už dávno jsem pochopil, že Fuka složitější filmy prostě nemá rád. Dokáže sice napsat quasi-intelektuální onanii na Transformers s tunou plků o popkultuře, ale poněkud "divnější" filmy ho matou a proto se jim směje. Ale mě je z toho jeho smíchu smutno, neřkuli trapno. Je to takový internetový ňouma, co začal první psát o filmech, a tak nějak se tedy stalo, že je braný za filmového odborníka. Podle mne je tí jeden z nejhorších diletantů v téhle branži, už proto, že má takový nezasloužený vliv na ostatní. Dlužno říci, že pustit si jako běžný Francouz životopisný film o někom z Česka, tak budu taky asi hodně vedle.

  Myslím si, že film byl natočený dost kulišácky. Neříká všechno, snad aby si člověk vyhledal o SG více informací, což není tak složité. Uznávám, že na první pohled je to asi pro někoho, kdo o SG nic neví, dost komplikované, ale také se domnívám, že s tím film ani moc nepočítá a je spíš určen takovým, co už o Gainsbourgovi slyšeli víc, než jen to omleté Je t'ame...

  Největší průšvih tohoto filmu je, že se vlastně nedá nikde pořádně vidět. 3 projekce do měsíce jsou skoro výsměch. Byl jsem na něm 2x a pokaždé jsem si ho vychutnal úplně jinak. A mimochodem soundtrack s muzikou je skvělý a hlavní herec je neuvěřitelně přesný!

  OdpovědětVymazat
 11. Ty "trpaslíci" byla skutečná dobová skupina - Les fréres Jacques byla skutečná skupina, která fungovala podobně asi jako dneska u nás 4 TET. Taková směska písniček, humoru a divadelních prvků. Recitovali Viana a proto se v tom filmu objevují u něj v bytě. Ta scéna se snídaní je přímo geniální. Herečka, co hrála Jane Birkin byla taky neuvěřitelně přesná. O Letitii Casta jsem měl problém chápat, že to tu Bardot hraje. Pusť si Fuko nějaký film s Bardotovou a podívej se, jak dokonale je od ní BB zahraná.

  OdpovědětVymazat
 12. Asi takhle: http://www.youtube.com/watch?v=snLQJiBVcrQ

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.