21.4.10

Recenze: Podivní [Crazies] - 60%

V malém americkém městečku začnou najednou lidé šílet (pozvolna), zabíjet ostatní lidi a pak dokonce nějak mutovat! A co na to statečný šerif se svou ženou?Mírným plusem tohoto filmu je, že se odlišuje od průměrného zombie filmu tím, že se velmi brzo do celé věci vloží vláda / armáda / černé helikoptéry a celá záležitost tudíž místo klasického zombie filmu začne připomínat lepší epizodu Akt X nebo horší verzi Monstra či Potomků lidí.

Mírným mínusem tohoto filmu je, že je od začátku až do úplného konce velmi nejasné, co se vlastně s "nakaženými" děje, jak "nemoc" probíhá a co z toho vyplývá - například jestli se nakažení běžně zabíjejí navzájem nebo ne.

Nutno pochválit kameru, která je chvílemi zajímavější, než by se na průměrný horor slušelo. Některé exteriérové záběry mají zajímavé barvičky a noční kombajn je nasvícen a zabírán tak, že vypadá neuvěřitelně strašidelně, aniž by něco strašidelného dělal.

Nutno pochválit scénř, který obsahuje pár originálních inteligentních drobností.

Nutno nepochválit scénář, který se po atmosférickém rozjezdu začne více a více uchylovat k trapným lekačkám ve stylu "teď na něj něco bafne a k tomu bude hlasitý zvukový efekt".

Všechno ostatní osciluje kolem průměru.

Ve výsledku je to horor, který není špatný a obsahuje několik málo svěžích okamžiků/záběrů. Nic víc.

P.S: To, že jde o remake / reimaginaci skoro 40 let starého filmu George A. Romera, je naprosto nedůležitá skutečnost.

4 komentáře:

 1. Šerif se svou ženou se chtějí samozřejmě zachránit.
  Bohužel postavy jsou tak špatně napsané(čti hloupé), že jsem si na několika místech říkal: Si ze mě děláš prdel. Pak všechny ty klišé, neuvěřitelně dementní postavička zástupce šerifa, min. dialogů, žádná psychologie (resp.na ni není čas). Pořád někdo utíká, ujíždí, někoho zachranuje a tváří se přitom vážně. K tomu dost nepasují věci, které na něco odkazují a mají být vtipné. Celý film je dost velký zmatek. Jsou tu i pozitivní věci, ale ty jsou v recenzi. Já myslim, že to není dobrej film a horor už vůbec ne.

  OdpovědětVymazat
 2. Kecy, je to celkem taková pohoda. Jestli něco nesnáším, tak jsou to komediální horory a sračky typu Zombieland, který vydělaj spousta peněz a pak studia vrážej prachy do jejich pokračování místo toho, aby točila takovýhle pohodový nervní filmy pro páteční večer.

  OdpovědětVymazat
 3. No samozřejmě že tam bylo pár, několik scénáristických hovadin ve stylu "sice to nedává logiku, ale udělejme to tak protože to bude víc efektní", ale rozhodně tyhle věci neničí dojem z filmu. Rozhodně jsem jako anonymní jedna nepostřehl, že by tam mělo být něco, co má být vtipné. Podle mě standartní 7/10, a když uvážím, jakýma hovníma remakeama nás láduje emerika posledních deset let, tak bych se tomuhle nebál dát ani osm. on to ve výsledku je dost zábavný film.

  OdpovědětVymazat
 4. Anonym 2: Asi věc názoru, ale označit zombieland za sračku... Jaký pokračování myslíš? Asi už se těšíš na Crazies 2.

  Anonym 3: Já nehodnotim film jako remake. Bud je dobrej nebo špatnej. Dej tomu klidně 10, stejně to nikoho nezajímá :D.

  Anonym 1: počkat, to sem přece já.

  Joseph

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.