13.12.09

Recenze: Vyfič! [Whip it] - 70%

Ellen Pageová hraje sedmnáctiletou polovenkovskou dívku jménem Bliss, které má deprese ze své matky (Marcia Gay Hardenová), která ji nutí do soutěží krásy. Bliss úplně náhodou narazí na "Roller derby", což je taková bizarní aktivita, na kterou se raději podívejte dole v traileru. To se jí zalíbí, začne usilovně trénovat, stane se jeho hvězdou... ale rodiče pořád netuší, že jejich maličká provádí něco tak brutálního (nemluvě o tom, že tvrdí, že už jí bylo 21, jinak by to ani provádět nemohla)!Především bych rád zdůraznil, že ježdění na kolečkových bruslích je na celém filmu to nejméně důležité a to nejméně zajímavé. Vlastně se ani pořádně nedozvíme pravidla a výhry nebo prohry identifikujeme podle toho, kdo jásá. A z akčně - kaskadérského hlediska nejsou tyto scény žádná sláva. Ale opravdu to nevadí.

Vyfič! (budete se divit, ale je to dobře vymyšlený český název) je totiž něco jako "Juno verze 2".

Bliss je na tom na počátku filmu velmi podobně jako Juno (kterou hrála samozřejmě taky Ellen Pageová). Není vyloženě na sebevraždu, ale moc dobře na tom taky není, protože vidí, že ve zdejším vidlákově ji nečeká nic, než strašná smrt nudou. A tak se chopí šance vyrážet adrenalinově bruslit do nedalekého divokého Austinu. Což je samo o sobě docela legrační, protože Austin vypadá spíš jako takový trochu rozložitější Liberec. Proti vidláckému Bodeenu (který jsem na mapě nenašel, tudíž je asi vymyšlený) je to ale metropole.

Teď ze sebe pravděpodobně (znovu) udělám idiota, ale žil jsem v domnění (na základě traileru), že se film odehrává někdy v 80. letech minulého století. Když jsem pak ve filmu uviděl internet s Googlem a streamovaným fullscreen videem, musím konstatovat, že se film odehrává v současnosti a život na Jihozápadě Jihostředu opravdu není peříčko. Naprostá většina aut, televizorů a oblečení ve filmu pochází z dávno minulých desetiletí. Všechny počítačové monitory jsou klasické CRT (nikoliv ploché)! Ve městě dokonce frčí punk!! Nevím, jestli jde o záměrnou stylizaci, nebo to kolem Austinu opravdu vypadá takhle, ale bylo to pro mě značně překvapivé a několikrát jsem musel v průběhu filmu sám sebe upozorňovat, že se nedívám na historický film a že nejde o nic, co Drew Barrymoreová zažila v 80. letech, jako děcko.

Tento film je totiž režijním debutem Drew Barrymoreové (34 let) a s velkým překvapením musím konstatovat, že režíruje lépe, než hrála od dob E.T. Mimozemšťana. Do duše hlavní hrdinky nahlíží přinejmenším stejně dobře jako Jason Reitman v Juno a pokud je její režijní um místy trochu "nevypilovaný", je to v případě tohoto filmu jenom dobře. Působí pak prostě "opravdověji".

Vyfič je tedy vydařená (až překvapivě vydařená) "příjemná drobnost". Obávám se ale, že muži z velkoměst ji ocení o něco méně, než děvčata z venkova.

27 komentářů:

 1. Jsem muž z velkoměsta a stejně se moc těším na Ellen Page! :-)

  OdpovědětVymazat
 2. jaké používají na jihozápadě mobilní telefony, franto?

  OdpovědětVymazat
 3. Texas je na jihozápadě? Já bych ani neřekl. A hodně kaliforňanů by se nejspíš zuřivě hádalo.

  OdpovědětVymazat
 4. A hlavně, tátu tam hraje Mokrej Bandita!

  OdpovědětVymazat
 5. Ellen Pageová? někdy to přechylování zní fakt strašně, já bych všechno to přechylování zakázal.

  OdpovědětVymazat
 6. IMHO lepsi reseni: Zakazat cestinu!

  OdpovědětVymazat
 7. Austin je nejsvobodomyslnejsi mesto Texasu (hlasita hudba, punk, tetovani, piercing na kazdem cloveku), ostatni Texasane (kovbojske klobouky, prezky na opasky ve tvaru TX, svatby se sourozenci, kanibalismus, ropni magnati, brokovnice nad krbem) by ho nejradsi do zakladu vypalili. Mozna to je jedine mesto Texasu, kde se muze jezdit na koleckovych bruslich, nevim, tak dlouho jsem tam nebyl...

  OdpovědětVymazat
 8. Ha, nejste sám, pane Fuko! Celý trailer jsem si lámal hlavu, jestli jde o retrokomedii, či nikoliv. díky za objasnění.

  OdpovědětVymazat
 9. Přechylování u cizích jmen? Kašlat na to! Když ani v televizi nebo v rádiu nikomu nevadí naše Kateřina 'Žak', tak nevím proč tuhle šaškárnu nutit u cizích jmen...

  OdpovědětVymazat
 10. Martina

  A opět oblíbená diskuse na téma přechylování. Mně je to osobně dost jedno, pokud se přechyluje podle pravidel. Ellen Page má na konci samohlásku, takže se přechylovat nemá.

  OdpovědětVymazat
 11. Takze Ironie Maidenova, ktera ma na konci souhlasku se prechylovat ma?

  OdpovědětVymazat
 12. Vypadá to, že podle ohodnocení tohoto filmu, se z Franty Fuky začíná stávat děvče z venkova :).

  OdpovědětVymazat
 13. Martina

  @vendulkabendulka

  Achjo, vždycky se najde někdo chytrej. Kdyby to nebylo jméno kapely, ale jméno ženy, tak ano, bylo by v pořádku ho přechýlit

  OdpovědětVymazat
 14. Jake kapely? Co to meles, ty vorechu?

  OdpovědětVymazat
 15. Nelíbí se mi, že se opět zaměňuje přechylování se skloňováním.
  Takže znovu - čeština velí skloňovat! Lepit -ová za ženská jména ale vůbec nutné není.
  Takhle by to mohlo být se správným skloňováním, ovšem bez přechylování (jako příklad uvedu H. Clinton, protože E. Page je nesklonné):
  1. p. H. Clinton
  2. p. H. Clintony
  3. p. H. Clintoně
  4. p. H. Clintonu
  5. p. H. Clintono
  6. p. H. Clintoně
  7. p. H. Clintonou
  Také se nikdo nepodivuje, že říkáme "byl jsem tam s Billem Clintonem"! Proč tedy máme říkat "byl jsem tam s Hillary Clinton", místo správného "byl jsem tam s Hillary Clintonou"!

  OdpovědětVymazat
 16. A podle kterého ženského vzoru se ta tvoje Hillary Clinton skloňuje? Neskloňuješ ve svém příkladu náhodou Hillary Clintona místo Hillary Clinton? Není náhodou přechýlení často nezbytnou podmínkou správného skloňování? Proč je podle teb Page nesklonné a Clinton sklonné?

  OdpovědětVymazat
 17. A ještě dodatek: je nějaký důvod, aby muž Page byl sklonný (třeba Jimmy Page - David Coverdale hrál s Jimmy Pagem...) a žena Page sklonná nebyla?

  OdpovědětVymazat
 18. Zensky se nesklonujou, zensky se vohejbaj, voe!

  OdpovědětVymazat
 19. Dávám přednost nepřechylování, ale: "Byl jsem s Hilary Clintonou." je abomination.

  OdpovědětVymazat
 20. Já osobně přechylování taky nemám rád. Ale na druhou stranu si uvědomuju, že bez přechýlení nejde většina cizích ženských jmen správně skloňovat (ten "žert" s Clintonou radši nekomentuju, to nedává smysl jayzkově ani jakkoliv jinak). A co teď? Neskloňovat je? Skloňovat je mužsky?

  Navíc klasický argument o nepřípustném prznění cizích jmen ("ona se tak nejmenuje!") platí nejen na přechylování, ale i na skloňování a to i mužských jmen! Viděl jsem Billa Clintona. Copak on se jmenuje Clintona? Ne! To je prznění, fuj! Neskloňovat cizí jména mi přijde divné, odporuje to mmu jazykovému cítění i dlouhodobé tradici jazyka. V tom případě považuji za nejméně špatné za špatných řešení toto: ženská jména nepřechylovat v 1. pádu. V ostatních pádech přechylovat, je-li přechýlení nutné k přirozenému skloňování. Jako nutné zlo. Osobně nevidím rozdíl v tom, jestli jsem mluvil s Clinonou nebo Clintonovou. Ani jedno není jmémo té paní. První varianta je ale k tomu ještě jazykový nesmysl. Druhá varianta vyhrává.

  OdpovědětVymazat
 21. Martina

  Hurá, je to tady :) Dělit přechylování a skloňování je samozřejmě naprosto nemožné. Pokud se ženské jméno přechýlí, je třeba ho i skloňovat. Pokud se nepřechýlí, skloňovat se nesmí (např Hillary Clintonová - s Hillary Clintonovou / Hillary Clinton - s Hillary Clinton). Ostatně skloňujeme i cizí slova přejatá do češtiny (třeba zrovna avatár). Všem, kteří chtějí samostatně cokoliv vymýšlet, doporučuju nejdřív prostudovat příslušnou literaturu a pak z ní vyvozovat.

  OdpovědětVymazat
 22. OMG, kéž by bylo možné zakázat češtinu -to je mé celožitovní přání. Polovina lidí by totiž na internetu neměla o čem komentovat. ( kromě chyb v jakémkoliv jiném novém jazyce) However bych měla takovou děsnou radost, že bych snad skoro zvážila tu zůstat:)

  OdpovědětVymazat
 23. IMHO povinně zavést maďarštinu. To by některým zavřelo hubu.

  Aubi

  OdpovědětVymazat
 24. Martino, ze zrovna avatár?!

  OdpovědětVymazat
 25. Martina

  Avatár jen proto, že jsem ho nedávno řešila. Jen se divím té naivitě lidí, kteří by zakázali češtinu. To si myslíte, že v jiným jazyce zvláštnosti nejsou? A neříkejte, že jo, ale není jich tolik. To je spíš tím, že ten druhý (třetí, čtvrtý...) jazyk člověk tak dobře neumí.

  OdpovědětVymazat
 26. Zakázat češtinu je opravdu nápad hodný inteligentního člověk :-D A úplně nejlépe to zní z úst lidí, kteří onu češtinu zcela zbytečně przní cizojazyčnými slovy a zkratkami, jakoby neexistoval zcela přesný český ekvivalent. Připadáte si potom chytřeji, nebo si svou rádoby deformaci vůbec neuvědomujete?

  OdpovědětVymazat
 27. Jeste jednou k Austinu, Hlavni mesto Texasu a jedine misto (snad krome San Antonia) ktere stoji za to navstivit! Zadni JRove Sue Ellen a cowboyove. Hodne univerzit a maldych lidi - a jen tak na okraj - v liberci je taky docela sranda ;)

  Sesta ulice Austin, TX -

  http://www.youtube.com/watch?v=_sjzhzarQlY

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.