10.12.09

Recenze: Mikulášovy patálie [Le petit Nicolas] - 60%

"Mikulášovy patálie" je série roztomilých dětských povídkových knížek, populární i u nás (doufám, že ještě stále, i v době Harryho Pottera a Twilightu). Jde o krátké příběhy žáka Mikuláše a jeho spolužáků.V mém srdci jsou "Mikulášovy patálie" nerozlučně spjaty s původními ilustracemi. Proto jsem se na pokus o natočení jejich hrané verze od počátku díval s obavami. A byly to bohužel obavy oprávněné.

Ať jsou herečtí představitelé jakkoliv dobří a roztomilí, nepřipomínají mi prostě hrdiny knížky, a to ani vzdáleně (u některých dospělých rolí mi připadalo, že je herec o 20 let mladší nebo starší než v literární předloze). Kdybych neviděl úvodní titulky a kdyby se hrdinové nejmenovali Mikuláš, Vendelín a Celestýn, pravděpodobně by mě vůbec nenapadlo, že jde o adaptaci "Mikulášových patálií"! Nevím jak tento problém řešit. Netvrdím, že by k něčemu bylo snažit se herce maskovat tak, aby připomínali původní karikatury (viz Dick Tracy). Ale aspoň pro mě to představovalo velký problém.

Další problém pro mě představoval scénář. "Mikulášovy patálie" nikdy nebyly o ději. Vždycky šlo o to, že byla nastolena nějaká situace, Mikuláš s kamarády něco hrozně pohnojili a Mikuláš to všechno vyprávěl svým odzbrojujícím naivním způsobem v první osobě. Většina tohoto kouzla pochopitelně není přenositelná do celovečerního hraného filmu.

Mikulášovy patálie jsou ucházející dětský film, v dnešní době téměř výjimečný svou "nevinností" a absencí hrubozrnného humoru. Jde o profesionální řemeslo a slušný rozpočet umožnil tvůrcům dát filmu příjemnou dobovou atmosféru. Kdybych ale měl k dispozici podobný rozpočet a práva na zfilmování této předlohy, ze všeho nejdřív bych se dlouze a intenzivně zamyslel, zda by se s dnešními animačními možnosti nedala vymyslet nějaká grafická stylizace, ve které by hrdinové připomínali Sempého kresby a přitom by se mohli pohybovat. A taky bych se mnohem víc zamyslel nad scénářem...

P.S: Film je u nás pochopitelně dabovaný a velmi jsem soucítil s překladatelem, který se s nadlidským úsilím potýkal s jedním zásadním dějovým zvratem, založeným na nepřeložitelné slovní hříčce...

14 komentářů:

 1. Knihu jsem milovala a miluji dodnes. Kniha je navíc většinou vždycky lepší než film. Ale tohle bych asi zkusila. Jako nostalgickou vzpomínku na dětství.

  OdpovědětVymazat
 2. "Většinou vždycky" je zajímavý obrat, měl bych si zapamatovat.

  OdpovědětVymazat
 3. Jsem příjemně překvapen, tím že tenhle Fuka alespoň NĚJAKOU knihu přečetl, hádám že je to poprvé co recenzuje film natočený podle knihy kterou četl, hlasitě volám bravo! Neumím francouzsky než asi pět slov a stejně mi je ve Francii napoprvé nikdo nerozuměl, ale už z ukázky jsem okamžitě poznal kdo je Celestýn, Fridolín, Vendelín... a taky je tam plácek a staré auto na něm! Takže tady problém neočekávám, což je druhé příjemné překvapení. Těším se zpropadeně moc, Fuka ať si pustí Borata, k němu se hodí líp ;-)

  OdpovědětVymazat
 4. No to je pravda, sice se tam k tomu přímo nepřiznává, ale je docela možné že to OPRAVDU četl! Kam ten svět spěje...
  Jinak já mám teorii, že pan Fuka četl i Stopařova průvodce, ale ruku bych za to do ohně nedal.

  OdpovědětVymazat
 5. to anonym: teda, knizky jsem cetl jako vetsi decko, a celkem se mi libily ... jsem nostalgicky zalozeny ... a presto necitim zadnou potrebu videt tento film. cimz nerikam, ze by mel byt spatny, ale nejak mi neprijde, ze by me mohl oslovit. jako vzpominku si klidne znovu prectu dane knizky.
  nehlede na to, ze cteni Mikulasovych patalii neni zadnou zarukou intelektualni dostatecnosti, cehoz je vas prispevek jasnym dukazem :D

  co si budeme nalhavat, hraneho Neznalka bych asi videl radeji nez Mikulase :P i kdyz spis jen z dadaistickych duvodu :D

  OdpovědětVymazat
 6. Case: Ted jsem 2 minuty hledal, kde mam v textu "vetsinou vzdycky"...

  OdpovědětVymazat
 7. Fuxoft: Tak to se omlouvám za matení.

  OdpovědětVymazat
 8. Mohli najít herce, kteří by těm Sempého karikaturám odpovídali. Tady je první tip:
  http://www.europarl.europa.eu/eplive/expert/photo/20090715PHT58283/pict_20090715PHT58283.jpg

  OdpovědětVymazat
 9. anonym 10. prosince 2009 22:36

  Hraneho neználka jsem kdysi viděl. Už si moc nepamatuju, ale nebylo to myslím špatný. (alespoň tedy ve srovnání s jinými filmy téhle sorty, které jinak nemusím)

  OdpovědětVymazat
 10. Tak já se přidám - Mikulášovy patálie mám přečtené všechny a několikrát, ale kdybych viděl trailer mimo recenzi, předlohu bych nepoznal.
  Pro mě jednoznačný fail.

  OdpovědětVymazat
 11. Martina

  Začíná mi to trochu připomínat diskusi fanoušků Harryho Pottera, kteří pořád remcají, že v knížce to bylo o chlup jinak. Knihu jsem četla a milovala a bylo pro mě důležité, aby film zachoval její hravost a naivitu dětství. A to se naštěstí podařilo.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.