12.8.08

Hellboy 2: Zlatá armáda [Hellboy 2: The Golden Army] - 80%

Zlý syn krále Elfů zabije svého tátu, aby s pomocí kouzelné koruny oživil dávnou "Zlatou armádu", pozůstávající ze 4900 nezničitelných robotů, narušil dávný mír mezi světem kouzel a světem lidí, a dobyl svět. V cestě mu stojí pouze Hellboy, Abe, Liz atd...Druhý Hellboy je překvapivý především v tom, že jde o poměrně razantní změnu žánru. Zatímco jednička byla o tom, jak se pár nadpřirozených vyvrhelů spolu pošťuchuje v našem světě, druhý díl se nejméně z poloviny odehrává v nadpřirozených světech, případně v alternativních neviditelných kouzelných verzích našeho světa. Ve filmu jsou spousty nadpřirozených pohádkových bytostí a většinou jsou vymyšleny úžasně - jak co do svého vzhledu, tak co do mytologie, která jim dává jejich místo ve světě kouzel. Tohle je to, po čem touží všichni tvůrci fantasy filmů a jen málokterým se to podaří. Guillermovi del Torovi se to podařilo. Zapůsobila na mne především Smrt osobně a obrovský lesní duch, který krvácí mech a květiny, ale podobných kreatur je ve filmu aspoň tucet, všechny jsou obdivuhodné a všechny by si zasluhovaly vlastní film nebo seriál.

Nová kreatura přibyla i do Hellboyova týmu: Je to Johann Krauss, nesmlouvavý ale férový mluvící plyn uzavřený ve starém potapěčském skafandru. Ano, vždyť jsem psal, že je to nápadité.

Hrdinové se tedy snaží elfímu princi zabránit v aktivaci Zlaté armády, Liz zjišťuje, že je těhotná a Abe se zamilovává do elfí princezny.

Z globálního hlediska je děj nepříliš zajímavý (od A k B, tam sehnat C, abych objevil D, a tam udělat E, abych dosáhl F), ale všechna prostředí a bytosti jsou tak hrozně nápadité, že je fascinující se na to koukat.

Bohužel, škorpení se v rámci týmu a akční scény nejsou tak úžasné. Jsou rozhodně nadprůměrné, ale trochu mi vadilo, jak mě pořád strhávají z toho fantastického pohádkového světa do "jenom" dobrého sitcomu nebo dobrého akčního filmu.

Ale del Toro je bůh a bere úžasné drogy, o tom není pochyb.

12 komentářů:

 1. Jednotka bola velmi pekna. Faunov labyrint uz mam doma a konecne si ho idem pozriet. Del Toro je fakt dobry.

  OdpovědětVymazat
 2. Vcera jsem akorat skouknul Hellboye 2, sice tam nejsou teda takove spousty pohadkovych bytosti, ale je na nich hrozne videt rukopis Del Tora, potvory z Faunova labyrintu a Hellboye 2 vypadaji temer totozne.

  OdpovědětVymazat
 3. teda ty deltorovy drogy by mě fakt zajímaly. asi mu napíšu mail...

  OdpovědětVymazat
 4. Hovno drogy. Fantazie. Neznáte? Velmi tvůrčí...

  OdpovědětVymazat
 5. podle mě si šlehá marijánku ...

  OdpovědětVymazat
 6. Nemuzu si pomoct, ale nakonec je to takovy nemastny neslany. Vylzoene vedle mi prisla hudba, ta se ktomu moc nehodi. Potvory jsou fajn, ale duch lesa - to je jak pres kopirak z Mononoke...

  OdpovědětVymazat
 7. Nič proti Jacksonovmu Pánovi prstenov ale myslím že Del Toro dodá Hobitovi tú spávnu atmosféru a menej digitalizácie. No aspon dúfam

  OdpovědětVymazat
 8. Proboha, co se to s fffilmem stalo... Hellboy 2 a nova Mumie jsou na naprosto stejne (hrozne!) urovni (a zadne ruznoroze postavicky, ktere se mi btw libily, to nezachrani) a 80% vs 40% ?!?!?!?!? To opravdu zalezi jen na tom, jak se Frantisek vyspi?

  OdpovědětVymazat
 9. Nehovorím že Hellboy je nejaké veldielo ale so sračkou typu Múmia sa nedá zrovnávat. Ináč s Frantovími percentami celkom súhlasím a aj tej Báthoričke by som asi zadelil dvacku,jediné čo som nepochopil že Legende dal stovku

  OdpovědětVymazat
 10. Ja na film sla s tim, ze to bude akcni a ze se budu trochu bat (jako u jednicky), ale byla jsem znacne prekvapena, protoze H2 je zanrove uplne jiny - vpodstate bych to ohodnotila jako nejlepsi romantickou komedii od dob Deseti duvodu, lehce svihnutou fantazy (zajimalo by me, co ma del Torro s tema ocima mimo oblicej? Kam da oci drakovi v Hobitovi?). A taky mame ted s pritelem aspon konecne spolecny love song. Takze film doporucuju i neznemu pohlavi :-)

  OdpovědětVymazat
 11. Hellboy je výborný komiks. Tešil jsem se na lepší příběh než v jedničce a to mě zklamalo. Hudba mě občas s.ala neuvěřitelně. Vizuelně moc pěkné. Smrt super nebo i elfí král... občas tam toho ale bylo tolik, až mi to evokovalo Star Wars. Ale skoro si myslim že by měl Toro malovat obrazy a ne dělat filmy... už je to třetí film s skvělým materiálem, využitým tak na 50%. Scénky s těhotenstvím a láskou a elfí princeznou na mě trochu laciné, ale třeba je to pro teen publikum. Nevim. Srovnejte to třeba s posledním Batmanem. To je skutečná pecka...právě proto mi těch osmdesát nesedí. Na fukovi osmdesátky se těšim a většinou nejsem pak zklamanej. Tentokrát ale bohužel. Je škoda, že Toro víc neinvestuje do scénáře.

  OdpovědětVymazat
 12. Bohužel jsem neviděla jedničku která podle všeho byla moc fajn:-( ale tohle bylo hodně blbý.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.