6.8.08

Funny Games USA [Funny Games / Funny Games U.S.] - 60%

Manželé (Naomi Wattsová, Tim Roth) a jejich syn přijíždějí na prázdniny do svého letního sídla. Zde je navštíví dva slušně vyhovaní chlapci od sousedů, kteří by chtěli půjčit vajíčka. Chovají se ale nějak divně a neomaleně, což je ve zvláštním kontrastu s jejich prvoplánovitou slušností. Po chvíli hoši naše hrdiny fyzicky napadnou a vysvětlí jim, že si s nimi zahrají hru: Do 12 hodin je všechny zabijí.Michael Haneke (Pianistka) natočil remake svého vlastního filmu z roku 1997, přičemž nová verze vypadá téměř exaktně stejně jako originál. Změna tkví pouze v angličtině a o něco komerčnějším obsazení, což je dost zvláštní, protože rozhodně nejde o film, které by mohl mít komerční ambice.

Funny Games se ze začátku tváří jako nízkorozpočtový psychothriller a fungují přinejmenším prvních 30 minut výborně (ovšem fungovaly by stejně dobře jako televizní inscenace nebo divadelní hra). Pak hoši ukáží, co jsou zač a začne "hra". Pokračuje nejen psychoteror (který po nějaké době začne být přece jen poněkud předvídatelný a nudný) a také fyzický teror s několika krátkými okamžiky překvapivé brutality. Současně s tím začne být děj více a více debilní a oba věznitelé si začnou s obětmi hrát způsobem, který by jim v reálném životě nemohl projít (t.j. kdyby náhoda zapracovala jen o trošičku jinak, oběti mohly snadno utéct / dovolat se pomoci).

Tím bych mohl recenzi uzavřít, ale je tu ještě jedna důležitá věc. Film totiž není tak úplně tím, o čem jsem psal, ale jde o artfilm, který něčemu nastavuje zrcadlo. Proč? Protože v něm jsou tři krátké scény, které v psychothrillerech nebývají: Dvakrát se věznitelé podívají do kamery a prohodí větu směrem k divákům a jednou, když jim něco nevyjde, dokonce vezmou do ruky dálkové ovládání a "přetočí" celý film o minutu zpět!

Z toho všeho by mohlo vyplývat, že rostoucí nelogičnost a nuda (např. jeden několikaminutový záběr, ve kterém se Wattsová přesunuje pomalu napříč pokojem) je vlastně "funny game", jejíž obětí je divák tohoto filmu. Nebo 32768 podobných art teorií. Přeberte si to, jak chcete.

Ale skutečností zůstává, že kdyby se z filmu vystřihly tři výše zmíněné okamžiky, zůstane vám jenom mírně nadprůměrný nízkorozpočtový thriller. Nesouhlasím s názorem, že se kvalita filmu naprosto zásadně změní díky jedné (dvěma, třem) krátké scéně, která všechno staví na hlavu. Neplatí to o Šestém smyslu ani o Klubu rváčů, tak nevím, proč by to mělo platit o Funny Games.

17 komentářů:

 1. Viděl bych to minimálně na 80%, pokud člověk neviděl původní verzi, klidně i na 100%.

  Tenhle film je totiž skutečně originální, nechci spoilerovat, ale pokud je někdo zvyklý na žánrové americké thrillery, tady se mu dostane něčeho jiného. Protože přestože jde o film americký, nese si s sebou evropské kořeny.

  Jinak různé "divné scény" a promluvy do kamery mají svůj důvod. Haneke nám tím dává najevo, že až moc žereme násilí, že nám média vytvářejí jakýsi obraz (konstrukt) a kódy, jak k násilí přistupovat. A pokud to někdo porušuje, je nemilostně smeten.

  Je to chytrý film ve svý podstatě. A přesto velice zábavný. Ale moc lidí si k němu asi cestu nenajde.

  OdpovědětVymazat
 2. proč zrovna 2^15 ?

  OdpovědětVymazat
 3. Nenechte se odradit fuxoftovou "recenzi" ...i mistr chyby-cgi-efekty-a-v-kine-zrovna-dosel-popcorn-takze-to-bude-sracka:) se nekdy utne a byla by velka skoda tuhle masaz propast!!!

  (komentare v podstate vubec nepisu, ale kdybych timto presvedcil aspon jednu dusicku, tak jsem zvitezil:)

  ps: btw naprosta absence zminky o dokonalem kontrapunktu hudebnich motivu rodiny a hosiku v rukavickach je u cloveka, ktery se intenzivne zabyva filmovou hudbou dost neprofesionalni

  pps: ano, dneska se v praci skutecne malicko nudim:)

  OdpovědětVymazat
 4. to anonym nademnou: zvitezils

  OdpovědětVymazat
 5. Teprve kdyz vam dojde, ze to je 2^15, odhalite vsechny skryte facety a postmodernismus teto recenze. Gratuluji!

  OdpovědětVymazat
 6. Proboha, jak může někoho bavit kopírovat svůj film záběr po záběru? Chápu, že za to dostal balík peněz, možná momentálně neměl žádný nápad, co by mohl točit, a taky je to příležitost "nastavit zrcadlo" i těm Američanům, ale stejně je to už z principu zoufalý. Asi jako Van Santův 100% rimejk Psycha v barvě a s blbějšíma hercema.

  OdpovědětVymazat
 7. us verziu si rad pozriem kvoli Naomi.. btw Arno Frisch v orig. verzii je skvely; nemcina k tomu vsetkemu akosi viac pasuje

  OdpovědětVymazat
 8. jsem docela udiven, ze muze nekdo,ktery odsuzuje-podle nej "sceny ktere stavi film na hlavu"-recenzovat filmy...pokud nekdo nechape,ze nekteri lide se natacenim filmu bavi a nedelaji remake jen z "komercnich duvodu,ktere toto tema nema(nebo tak nejak)"...me se film moc libil a myslim, ze zamer sokovat verejnost nasilim,ktere ovlivnuje svet pres media, je 100% proto chci vyjadrit sirsi podporu anonymovy ze 6.srpna

  OdpovědětVymazat
 9. jeste k "nekolikaminutovemu presunu Naomi Watts pres pokoj,ktery zasnechava dojem funny game u divaka"
  Zde je plne videt bezmocnost a sadismus obou "hracu"...divak si uvedomuje(az na nektere),ze film ma jakousi hloubku,navic je to film nemecky-tj.perfekcionisticky a ne americky kde je vse postaveno na Bruceovy Willisovy a vybuchujicim okoli(proti Bruceovy nic nemam-jenom vuci scenarum nekterych filmu,ve kterych hraje)

  OdpovědětVymazat
 10. .. kdyz ctu ty komentare o hloubkach a pravych zamerech filmaru .. tak to vypada ze nam zbyva jeste 32765 prispevku ;)

  OdpovědětVymazat
 11. Františku, nesmíš všechno posuzovat podle své oblíbené brakové produkce. Tomudle prostě nerozumíš, tak si to přiznej a nedělej tady siláka. Myslím, že sebeironie ti sluší víc.

  OdpovědětVymazat
 12. Vynikajici film pro ty, kteri jsou spolecne se Ctiborem Voriskem v klubu narocneho divaka. Pro me hroznej shit, zadnej art v tom nevidim.

  OdpovědětVymazat
 13. Téhle recenzi dávám 20 %. A není to zdaleka jen proto, že nesouhlasím.
  Františku, šmarjápanno, opravdu si myslíte, že ta hra s divákem spočívala jen v těch třech okamžicích?

  OdpovědětVymazat
 14. art neni pro všechny, film taky neni pro všechny, sakra, vzpamatujte se konečně, všechno neni všech :) :), nj, když si někdo dělá něco po svym, hned je oheň na střeše, kompromisy - pěkně mainstream pro stamiliony průměrných, alé, v pohodě, nebaví vás to, bezva, většinou se argumentuje, film je špatný, protože, né, je dobrý, protože...

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.