28.11.07

Pan Včelka [Bee Movie] - 60%

Dovolte mi nejdříve ocitovat z presskitu Bontonfilmu:

Ke zrodu Pana Včelky došlo náhodou, během přátelské večeře Jerryho Seinfelda se zakladatelem Studia DreamWorks Stevenem Spielbergem, na níž Seinfeld plácnul, že by rád natočil film o včelách. "Vždycky mi přišlo úžasné, že obyčejní brouci dokážou vyrábět tak úžasnou věc, jakou je med," říká Seinfeld. "Nikdy mě ale nenapadlo, že si se Stevenem a Jeffreym Katzenbergem (spoluvlastník DreamWorks) tak rychle plácneme ve chvíli, kdy jim dám pouhý název bez příběhu." Když si uvědomil, že lidstvo parazituje na včelí práci, měl hotovou kostru, na kterou už prý snadno nabaloval jednotlivé situace a gagy, jimiž se Pan Včelka přímo hemží. Ostatně ho stvořil talentovaný komik. Zdá se, že Mája dostala skvělého bratříčka."

(Vysvětlivka: Jerry Seinfeld je superpopulární americký televizní komik.)Předchozí odstavec přesně vystihuje, jak Pan Včelka působí. Skutečně působí tak, že tvůrci vzali dosti originální námět (včely podají žaobu na lidi za to, že jim kradou med) a protože tento námět by vydal asi na patnáctiminutovou vtipnou scénku, je před něj, za něj a do něj nastrkáno 70 minut více či méně vtipných ptákovin, které s hlavní zápletkou nijak nesouvisí, případně jí přímo odporují.

Většina těch ptákovin opravdu je vtipná, tedy aspoň v původním znění. Dabing jsem neslyšel, ale poněkud pochybuji o tom, že bude možné přeložit, jak je do soudní síně předvolán Sting (zneužívá včely svou přezdívkou!) nebo spousty střelhbitých narážek na skutečnost, že "bee" zní stejně jako písmeno "B" a sloveso "to be".

Úvodním zobrazením života v úle film téměř exaktně kopíruje AntZ (také od DreamWorks) a dal by se ještě označit za promyšlenou satiru, ale asi po 30 minutách přestane mít smysl hledat v ději jakýkoliv smysl. Bizarní ovšem je, jak film občas přehodí výhybku a z blbnutí přejde do seriózních meditací o záchraně světové ekologie a vztahu včely se ženou. Nemálo mi to připomínalo podobně tripový Happy Feet.

Nejlépe fungují izolované scénky, ve kterých Seinfeld zapomene na zápletku a jen tak blbne, jako třeba ta, kdy je Barry hostem včelí TV v pořadu včelího Larry Kinga a vysvětluje mu, že lidi mají taky svého Larryho Kinga, který je mu hrozně podobný, jenom nemá křidýlka a žihadlo. Kdyby film byl více takto přaštěný a méně zachraňoval svět opylováním, byl bych mnohem spokojenější.

5 komentářů:

  1. Celkem zajímavé bylo taky koukat na Seinfelda v pořadu Larryho Kinga, kde si pouštěli a komentovali právě zmíněnou scénku :)

    OdpovědětVymazat
  2. dadel: evidentně tam bylo původně "bugs", což jsou různí pišišvoři a překladatel do češtiny byl mdlého biologického povědomí, tak to přeložil jako brouci

    OdpovědětVymazat
  3. Vicous Counselor of Gorgoroth: Jo. Měl to přeložit jako "různí pišišvoři" viď. O_o

    OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.