26.10.22

Recenze: Ennio - 60%

Mnoho měsíců po vydání na BluRayi se překvapivě dostává do našich kin dokument o jednom z nejslavnějších skladatelů filmové hudby.

Ennio Morricone toho složil spoustu (opravdu spoustu, takže musel občas vykrádat sám sebe), umřel předloni v 91 letech a je držitelem dvou Oscarů (z toho jednoho čestného). Celovečerní dokument o něm natočil Giuseppe Tornatore, pro kterého skládal Morricone hudbu do většiny jeho filmů.


Film má dvě a půl hodiny a je skutečně ultimativním pohledem na mistrův život a tvorbu. Tornatore měl možnost natočit s Morriconem mnoho hodin původních rozhovorů, takže pokud někdy Morricone něco zajímavého zažil nebo řekl, v tomto filmu to uvidíte a uslyšíte.

Z výsledku jsem ale poněkud rozpačitý, protože mi není úplně jasné, komu je film vlastně určen. Některé pasáže jsou zjevně určeny lidem, kteří dobře znají Morriconeho, hudbu a filmovou hudbu (docela odborné analýzy jeho skladatelských metod nebo obskurních filmů z 60. let), jiné pasáže naopak pozůstávají z dlouhých citací Morriconeho nejslavnějších hudebních fláků, které musejí zpaměti znát všichni, kdo se aspoň trochu zajímají o film. A velká část filmu pozůstává pochopitelně z toho, jak všichni dokola chválí Morriconeho genialitu.

Během té dlouhé stopáže se dozvíme několik opravdu zajímavých a dojemných historek z Morriconeho osobního i profesionálního života, což mě přivedlo na myšlenku, že bych Morriconeho příběh možná rád viděl jako hraný film, ve kterém by byly mistrovy osudy trochu upraveny, aby to celé dávalo dramatický smysl. Tornatore se o to chvílemi pokouší (např. se nám snaží naznačit, že se Morricone vnitřně identifikoval s titulním hrdinou jeho Legendy o 1900), ale je toho málo a nesedí to dohromady se striktně popisným zbytkem filmu.

Pokud vezmeme v úvahu, že já patřím k naprosto nejcílovější skupině diváků tohoto filmu, tak je docela smutné, že se v mých očích jen tak tak přehoupl do nadprůměrného hodnocení. Obávám se, že pro většinu nefanoušků je to (především vzhledem k délce) film k nepřežití.

15 komentářů:

 1. Skvela psana recenze. Dekuji.

  OdpovědětVymazat
 2. No jo, teď jsem si všiml - psaná recenze! Skoro důvod otevřít šampaňské.

  OdpovědětVymazat
 3. Jůůůů, psaná recenze, já mám druhé Vánoce!

  OdpovědětVymazat
 4. Hurá Franta asi chraptí, takže čtu ... Snad bude i další psaná ...

  OdpovědětVymazat
 5. La Piovra /Tano Carridi/..
  https://www.youtube.com/watch?v=PXOW3CIGQwY /Mille Echi/
  https://www.youtube.com/watch?v=MWTC9kMPs6Y /Intimamente/

  OdpovědětVymazat
 6. Hurá, psaná recenze. Škoda, že mě ten film vůbec nezajímá (paní Fukovou asi taky ne)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Myslíš? Podle mě byla ráda, že se může dozvědět něco o jednom z nejslavnějších skladatelů filmový hudby. Je dobrý, když se recenzent pořád vzdělává. Františku, líbil se jí ten film? Co na něj říkala?

   Vymazat
  2. Jako nefanoušek film samozřejmě nepřežila.

   Vymazat
 7. Podcasty bez milovanej manzelky mas zakazane, alebo preco si si daval tuto prehnanu namahu s pisanim?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Protože milovaná manželka to neviděla a mluvit o tom sám (a přidat znělku a uploadovat to) by bylo přibližně stejně náročné jako sepsat těchhle pár odstavců.

   Vymazat
 8. Naprosto nesouhlas. Morricone jsem zažil na koncertě v roce, když slavil 60 let kariéry a dostal svého prvního Oscara (ve stejném roce, kdy fanoušci Leoše DiCapria fňukali, že jejich hollywoodská hérečka ješte také za 30 let kariéry nic nedostala).
  Dokument je o hudbě a nic dalšího u takového člověka řešit nepotřebuji, k mému překvapení tam v té stopáži několik typických melodií nezaznělo.
  Maestro vypráví s vášní, stejně jako skládal hudbu a i v tak pokročilém věku neskrývá dojetí nad životními momenty.
  Nepotřebuji, aby mi Ennia hrál Leoš s velkými brýlemi a měl tam vášnivou smyšlenou scénu, kde s manželkou Mariou vaří špagety.
  A ro se považuji za velmi povrchního znalce tvorby ENNIA MORRICONE.

  BTW Po zhlédnutí posledního dokumentu o Bowiem (Moonage Daydream) a vašeho zhodnocení téhož společně s vaší manželkou, soudím, že chodit spolu vy dva na filmy musí být dost artové peklo.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.