22.3.21

Recenze: Liga spravedlnosti Zacka Snydera [Zack Snyder's Justice League] - 60%

Co přibližně se dělo při natáčení filmu Liga spravedlnosti, to si můžete přečíst v mé recenzi z roku 2017. A možná si ji přečtěte celou, protože tuto novou verzi budu hodnotit v kontextu té původní.

Zacku Snyderovi se tedy po několika letech (a za dalších 30 milionů dolarů) podařilo dokončit film v podobě, v jaké si ho představoval. Výsledné dílo má přes čtyři hodiny a je v obrazovém formátu 4:3 - nikoliv proto, že by Snyder měl rád staré televizory, ale proto, že má rád IMAX.

Čtyřhodinová délka se dá přežít především proto, že většina diváků bude film sledovat doma a není pro ně tudíž problém vypnout ho na začátku jedné ze šesti jasně oddělených "kapitol"  (a dlouhého epilogu) a pokračovat třeba o den později. S obrazovým formátem je to o něco horší, protože na většině televizí bude obraz neefektně maličký, s černými pruhy po stranách. A pokud tento film něco vyžaduje, pak je to epický obraz.

Snyder dává naplno průchod svém typickému vizuálnímu stylu, takže opět uvidíme stonásobně zpomalené záběry, dlouhé písničkové montáže a tunu depresivních tmavých filtrů. Vizuální efekty jsou ve filmu prakticky nonstop a jejich kvalita není nijak úžasná - většinou je rozeznatelné, kdy se díváme na živého herce a kdy na počítačovou animaci, nahrazující kaskadéry. O něco lépe než v původní verzi funguje hudba, ve které lze dokonce identifikovat hudební motivy. I když se Holkenborg vykakal na všechno, co složil Elfman v roce 2017, a použil pro stejné postavy jiné motivy (včetně Zimmerova Supermana).

Naštěstí jsem si původní film už příliš nepamatoval, takže pro mě naprostá většina scén v nové verzi byla neokoukaná, i když jsem logicky musel značnou jejich část vidět už před čtyřmi lety. A zatímco před čtyřmi lety šlo téměř o utrpení, tentokrát jsem na mnoha místech ocenil, že Snyder ví, co dělá. Sice dělá šílené věci, ale dělá je záměrně a stojí si za nimi,což je sympatické.

Na rozdíl od Whedona nemá Snyder ve svém filmu téměř žádný humor a když se o něj pokouší Flash (a nikdo jiný), je to většinou bolestné.

Není zač...

Napadlo mě takové přirovnání: Původní Liga spravedlnosti pro mě byla něco jako návštěva dubajského lunaparku, který by chtěl imitovat Disneyland, má na to rozpočet, ale netuší, jak na to. Zack Snyder's Justice League pro mě byla jako návštěva vesmírné stanice, kterou vybudovala nějaká pokročilá, dávno vymřelá civilizace. Je v ní spousta divných věcí, některé jsou ohromující, u jiných vůbec netušíte, jaká je jejich funkce (a jestli fungují nebo to jsou trosky), ale celé to je strašidelně impozantní a působíto dojmem, že by se v tom někdo, někdy, po dlouhém studiu mimozemských technologií, mohl vyznat, a odhalit například smysl života. Ale já se toho určitě nedožiju.

Tento čtyřhodinový film mě nudil přibližně stejně jako původní dvouhodinová verze, což musí znamenat, že je objektivně o něco lepší. Lepší než režisérská verze Sucker Punch, ale horší než režisérská verze The Watchmen.

27 komentářů:

 1. A ja polozim stejnej dotaz jako v 2017. Cim se Superman holi, kdyz ve svy solovce mel plnovous. Myslim jako uplne plnej vous. A taky mozna prga. Vy kundy.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Svym super zrakem pred zrcadlem, prece...

   https://youtu.be/cvkDcrbLP2s

   Vymazat
 2. Tento komentar odstranil Superman.

  OdpovědětVymazat
 3. Napadlo mě takové přirovnání: Některý tvůrce dokáže během pěti let dokončit jeden film třeba dvakrát a jiný tvůrce nedokáže během šesti let dokončit film ani jednou.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zack Snyder sa zjavne neplanuje prestahovat ku ulici Nedokoncena.

   Vymazat
 4. Fuka je dement a Snyder toci sracky. Neni zac...

  OdpovědětVymazat
 5. Chybí zásadní informace, zda amazonky mají stejné oblečky, jako ve WW84, nebo zda mezitím změnily kostyméra.

  OdpovědětVymazat
 6. Diskutere - Superman se holi laserem ze svych oci odrazem od zrcadlo, kdyby jsi byl filmovy znalec tak by jsi to vedel
  https://www.youtube.com/watch?v=cvkDcrbLP2s

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dyk.

   Hele vedeli jste, ze kdyz prepnete telefon do rezimu letadlo, tak se z nej letadlo vubec nestane a navic ani nejde nikam volat?

   Vymazat
  2. Tak mě napadlo, že právě tyto komentáře dávají smysl existenci fffilmu. A možná i existenci vesmíru jako takového.

   Vymazat
  3. Taky bys moh dostat pres drzku curaku! Nebo kundo. :-D

   Vymazat
  4. Existenci fffilmu stoprocentně, existenci vesmíru jistě ne, neboť vesmír nelze, na rozdíl od fffilmu, vypnout.

   Vymazat
  5. S tím se nedá než nesouhlasit. Kdysi dávno se vesmír sám od sebe zapnul a v daleké budoucnosti se zase sám vypne. Ale do režimu letadla bych se ho nepokoušel přepínat, jinak si tady nezavolá vůbec nikdo.

   Vymazat
  6. Koukám, že Diskutér má trochu problém s rozpoznáním rozdílu mezi lichotkou a urážkou. No, to se může stát každému teplákovi ..

   Vymazat
  7. Anonymni - a ty zas nezeres maso. Jeste jsem tam pro ty lepsi z nas pridal smajlik.

   Vymazat
 7. "... a za dalších 30 milionů dolarů..."
  ???

  Despite Snyder himself not taking a fee, Zack Snyder's Justice League hasn't come cheap. A 2020 Telegraph report quoted around $40 million was required to complete what had already been filmed, before The Wrap claimed reshoots and new footage had pushed the total to $70 million - some outlay for a streaming release.

  https://screenrant.com/justice-league-snyder-cut-budget-reshoots-how-much/
  https://en.wikipedia.org/wiki/Zack_Snyder%27s_Justice_League#cite_note-5

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hele, Franta napsal, že 30 milionů, tak je to 30 milionů a hotovo. On to musí vědět, píše hezké články na internet a umí používat google.

   Vymazat
  2. Nebuďte na Františka hnusní. Tak to střelil od oka a byl líný si to ověřovat. To se občas lidem, kteří píšou hezké články na internet, stává.

   Vymazat
 8. To je sice všechno moc hezké, ale mnohem podstatnější je, že na farmě v jižní Africe žije prase, které maluje obrazy. Nejenže vydělává slušné peníze a nejenže ty obrazy samozřejmě snesou srovnání s kterýmkoli dílem abstraktního expresionismu, ale hlavně: ten čuník se s tím nemaže a za pár minut je s dílem hotov. Namaloval portrét prince Harryho - dokázal by vůbec princ Harry namalovat portrét tohoto konkrétního čuníka?

  OdpovědětVymazat
 9. Jestli má WonderWoman pořád menší kozy než Batman, tak nejdu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ntwl. Je to peklo. Ale mera vypada nadejne! I kdyz je to pica.

   Vymazat
 10. Darujem moju vakcínu Hollywoodu, aby covida influenza nezabila definitívne film. Čo je horšie? Nicolas Cage, Milla Jovovich alebo Liga komiksových pandrlákov, z ktorých má radosť iba Sheldon Fuka?

  OdpovědětVymazat
 11. Franto, nepřemýšlels o tom, že bys šel do politiky? Podle mě na to máš ty nejlepší předpoklady.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.