10.3.21

Recenze: Raya a drak [Raya And The Last Dragon] - 50%

V zemi Kumandra vládne nenávist a násilí. Obyvatelstvo je ohrožováno Druuny, zlými duchy, kteří mění lidi v kámen. Nehostinnou pustinou se toulá mladá Raya, která hledá posledního magického draka, který by jí pomohl znovu zcelit rozbitou dračí perlu. Protože byla perla před pěti lety rozbita, Druunové se dostali k moci a Raya si to klade za vinu, neboť za to částečně mohla (jako tehdejší mladá "strážkyně perly").

Raya draka záhy najde a ukáže se, že je to dračice Sisu a že je srandovní, trochu nablblá a trochu neschopná. Společně se pak vydávají najít všechny fragmenty perly, poznat nové přátele a konat dobro...

Nejnovější Disneyho CGI animovaný film se odehrává ve smyšlené "pseudo asijské" zemi, jejíž různorodé obyvatelstvo a architektura v sobě mísí Čínu, Japonsko a Indii. Vlastně si nevzpomínám, že by se mezi všemi těmi rozmanitými rasami a pišišvory ve filmu vyskytoval jediný běloch. Nebo významnější mužská postava. Celá země se rozprostírá okolo jezera ve tvaru typického asijského draka a národy, které ji obývají, nazývají své státy podle toho, ve které části "draka" se nacházejí, t.j Tesák, Srdce, Dráp a podobně. A to pro mě byla jedna z mála zajímavých věcí v tomto smyšleném světě. Kumandra obsahuje poušť, tajgu, jezera, džungli, různou architekturu a různé divné tvory, ale všechno to na mě působilo náhodně, bez vzájemné spojitosti a bez vysvětlení, jak celý ten svět funguje. Trochu jako kdybych se díval na izolované epizody rozsáhlé videohry nebo zkrácenou adaptaci nějakého literárního eposu.

Děj filmu je opravdu extrémně předvídatelný a vyprávěný zbytečně zdlouhavě. Například to, co jsem napsal v prvním odstavci, a co by se v lepších filmech odbylo minutovým úvodem, zabere v Raye dvacet minut.

Výtvarná podoba je občas zajímavá, ale rozhodně ne dechberoucí, a animace mě místy tahala za bulvy. Jde totiž o zvláštní směs superrealističnosti (příroda, voda, vlající vlasy, vraždící kouř) a zjednodušené animace jako z nějakého lacinějšího straight-to-video počinu (což ovšem není pravda, Raya stála přes 100 milionů dolarů). A není to "zajímavě stylizovaná animace" jako u Pixaru, je to jen nekonzistentnost, kdy se jedna a táž postava v jedné scéně chvíli pohybuje jako kdyby šlo o motion capture živého herce a o sekundu později udělá nějaký divný drobný pohyb, zcela ignorující gravitaci a setrvačnost.

A ještě se musím zmínit, že mě výjimečně iritoval herecký přednes dvou hlavních představitelek (Kelly Marie Tranová a Awkwafina), které většinou mluví současným "cool a hip" slangem, což zabíjí potenciální magickou atmosféru toho, co se kolem nich děje.

A hudba Jamese Newtona Howarda je také méně zajímavější, než jsme u něj zvyklí.

Následkem toho všeho jsem se během stominutového filmu dost nudil a přemýšlel o drobnostech, o kterých jsem asi přemýšlet neměl, například:

 • Člověk (nemagický) se během 20 sekund přesune ze svého původního místa na vrcholek nejméně kilometr vzdálené hory, skrze hustý prales.
 • Hrdinka je "strážkyní oltáře s perlou", je to doslova hlavní náplň jejího života, ale nikdy ji nenapadlo podívat se, jaké velké zajímavé objekty se nacházejí ve křoví několik metrů od toho oltáře.
 • Několik postav se během filmu chová jako totální svině, pak jsou zkameněny, a když jsou na konci filmu "odkameněny", najednou se tytéž postavy navzájem kamarádí a nastane celosvětový mír - beze slova vysvětlování.
 • Zvláštní poučení, spočívající v tom, že "musíš věřit člověku, který tě během posledních let několikrát obelhal, podvedl, okradl a fyzicky napadl".
A tak podobně.

Obávám se, že jde o další Disneyho produkt, na kterém je vidět hromada peněz, ale chybí mu jakákoliv "duše" nebo něco podobného. A tento můj názor opravdu nesouvisí s tím, jaké v něm jsou rasy a pohlaví.

47 komentářů:

 1. Robil korekturu tohto textu Pupen?

  OdpovědětVymazat
 2. Tak jsem asi zase viděl jiný film než František.
  Druun nejsou zlí duchové, ale fialovej mrak (dělitelněj na nekonečné množství menších fialových mraků) a hned na začátku je nazván nákazou. (Takže vlastně Covid, kterej vám nepřinese horečku, ale zkamenění.)
  Dračí perla není perla, ale drahokam. Ne moc pevnej, když se rozbil při pádu na dlaždičky. (Holt asijská výroba.)
  Země Kumandra nepřipomíná ani trochu Čínu, Japonsko a Indii. Je stylizovaná striktně do jihovýchodní Asie a zemí jako Thajsko, Indonésie, Malajsie, Vietnam, Singapur, atd. (A proč by tam měli být běloši?)
  Animace v pohodě (ale nejsem znalec).
  Dialogy moderní, bohužel, ale s tím se nedá nic dělat, nějak se to těm mlaďochům musí prodat. Mnohem víc iritují kxichtíky Sisu (v lidské podobě), protože to není přeměněný drak, je to prostě animovaná Awkwafina.
  Hrdinka byla stážkyní oltáře s drahokamem naposled v deseti letech nebo kolik jí bylo, když se stala ta tragédie, a navíc jí tam tatík moc nepouštěl, takže kamenných objektů v křoví za oltářem si fakt všimnout vůbec nemusela.

  Nicméně s něčím musím souhlasit. Normální mužské postavy se z animáků bohužel úplně vytratily. (Tady roli mladého muže plní vlastně ta drsňačka a zrádkyně Namaari.) Magie důvěry jako obrana proti zlu je hodně velký ideový fail a všeobecné kamarádství na konci je sice Disney(copyright), ale v těch asijských realiích působí jako pěst na oko. Vypadá to jako nadřazené americké poučování blbých asiatů, že nemají spolu válčit.

  A teď čekám shitstorm od všech těch chytráků, kteří mají potřebu dávat najevo, jak jsou strašně moc dospělí a tudíž nadřazení každému, kdo se podívá na animák. Pche.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. shirtstorm: moc pismenek. mas potrebu se vypisovat? asi spatne detstvi. hm... v thajsku jsi asi byl. jaky byli/y ladyboys?

   Vymazat
  2. Někdo je Woke, někdo je Ewok. Vyber si.

   Vymazat
  3. V pohodě, já se nepovažuju za nadřazenýho, jenom nejdu. Ale píšeš hezky, klidně bych si přečetl i o dalších pohádkách pro děti.

   Vymazat
  4. Dobrý, smysluplný komentář, ze kterého se člověk něco dozví. Díky.

   Vymazat
  5. Woke alebo Ewok, tak to je na picu vyber.

   Vymazat
  6. On má franta obecně problémy s pochopením děje. I u pohádek. Většinu času si jeho "recenze" přečtu až po shlédnutí snímku a bavím se tím, co zase nepochopil.

   Vymazat
  7. Shitstorm? Tady si asi někdo spletl diskusi. Tohle není idnes, to je FFFILM. TO znamená, že diskutovat o filmu je velmi netradiční, pokud se nejedná o dokument o Japonsku. Spíše se zmíní tepláky, solení bulvám a synové Bohdana Slámy. Opravdoví znalci pak zhodnotí full frontaly, popř. odporné prsy.

   Vymazat
  8. Tvl ty ses tu vypotil až by se z toho jeden okotil

   Vymazat
  9. Za kolik ta aminokoťata prodáváš? Mají průkaz původu, tím myslím, když ty jsi matka, kdo je otec?

   Vymazat
  10. Se začátkem souhlasím, ale to o absenci mužskejch postav je tak trochu na vlně té východoevropské módy bejt za každou cenu debil. Za poslední 4 roky Disney vyprodukoval 10 animáků a jen ve dvou (Raya a Frozen II) byla žena hlavní hrdinka. V Incredibles II to bylo půl na půl. Myslim, že u myšáka maj ještě co dohánět :)

   Vymazat
  11. Nah, Amina je hermafrodita, rozmnožuje sa vodou ako Gremlins.

   Vymazat
  12. Ta hermafrodita? Hádám, že to bude jedno z těch 72 nových pohlaví, o kterých se vyučuje v genderových studiích.

   Vymazat
 3. Franto pošli mě ten Reflex o Bitcoinech, když jsi teď ten multimilionář :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já bych teda chtěla raději poslat milion a Reflex si klidně může nechat.

   Vymazat
  2. OK. Stanis se.

   Vymazat
 4. Typická dnešná Disney-ovka s nádychom feminizmu a politickej korektnosti - muž je zobrazený buď ako ňouma a bačkora alebo ako nebezpečný psychopat a žena je ideál všetkého možného aj nemožného a samozrejme nesmie chýbať alfasamica bojovníčka (girl power!).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ako je to ine od klasickej disneyovky? Taka Snehulienka, Popoluska, Mala morska vila mi tiez pridu ze maju hlavnu hrdinku a muz je zvacsa nouma alebo backora a to su filmy stare i 80 rokov...

   Vymazat
  2. A jak se zobrazujou lišky?

   Vymazat
  3. Mizantrop a čo takto Pinocchio?
   Aminux: Síce nie som Boh, ale mám jeho funkciu. Takže je prísne zakázané zobrazovať Líšku.

   Vymazat
  4. Milandob: No, možná už ti vynechává paměť po těch 80ti letech, ale ve Sněhurce, Popelce i Malé mořské víle je mužským protějškem hlavních hrdinek princ. Tedy mladý, bílý, pohledný, heterosexuální, přiměřeně vzdělaný a finančně zajištěný muž. A protože pravděpodobně (vzhledem k tradiční výchově princů na evropských dvorech) absolvoval vojenský výcvik, tak se určitě nedá nazvat bačkorou.

   Vymazat
 5. Podobnost zvlastneho poucenia s realitou tvojich backerov je cisto nahodna.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Realita je, že tepláci maj podobný život. Víte kdy teplákům stojí? Když stoupá btc.

   Vymazat
  2. Takže vždycky jednou za 4 roky? To maj blbý ..

   Vymazat
  3. Mám dilemu: Tepláci nosia tepláky alebo sú to Gaylordi?

   Vymazat
  4. Líška: Toto je typický teplák: postimg.cc/K4xwn0fN

   Vymazat
 6. Zvláštní poučení, spočívající v tom, že "musíš věřit člověku, který tě během posledních let několikrát obelhal, podvedl, okradl - něco jako Babiš.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Andrej Babiš je prvý poctivý pokomunistický politik filantrop!

   Vymazat
  2. Lišáku, začínám Tě mít rád

   Vymazat
 7. Mužské postavy v disney animácích pro holčičky:
  Eugene z Na vlásku - zloděj
  Kristoff z Ledového království - nudný buran
  Mauí z Odvážné Vaiany - tak trochu podrazák.

  Asi lepší, když v Ryae žádný chlap není (je tam Tong, ale ten je jen do počtu do té její party sirotků).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Muzsti seniorsti divaci na disney animacich pro holcicky:

   Frantisek Fuka - crowdfundingovy podrazak

   Vymazat
 8. Nebavilo. Příběh generický, myšlenkové poselství jedno velké wtf a hlavní hrdinka tak nevýrazná, že jsem raději fandil záporačce. Tedy tomu cool mladému chlapci, co ho maminka oslovuje dcero.

  OdpovědětVymazat
 9. Dam bitcoin a pul kralovstvi za kvalitni cgi porno te indky s tim chlupatym konem

  OdpovědětVymazat
 10. Franto odblokuj tvůj rozhovor na reflexu nebudu platit pádě��

  OdpovědětVymazat
 11. Dávám zhruba 60 %. Slabší Disney.

  OdpovědětVymazat
 12. Pane Fuka, co rikate na to, ze sousedni ulice u vaseho noveho housu se jmenuje NEDOKONČENÁ?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pan Fuka už tady dlouho neříká vůbec nic.

   Vymazat
  2. Franta chtel strasne srandovne a trefne odpovedet, ale svoji odpoved bohuyel nedokoncil

   Vymazat
 13. Autor by mohol sa viac vzdelávať. India,Čína a Japonsko WTF Vsak kazdy tam vidi JUHOVÝCHODNU ÁZIU a tie rozne rasy su iba aziati co je jedna rasa.A nechapem preco by tam mal byt beloch,.V Popoluske alebo Snehulienke som tiez nevidel aziatov

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.