22.2.21

Recenze: Monster Hunter - 50%

Filmová adaptace slavné videoherní série "Monster Hunter" se původně měla objevit v kinech už na podzim 2020. Nyní kina přeskočila a objevila se na VOD službách, kde jí to - přiznejme si to - sluší o něco lépe.


Stejnojmennou sérii videoher jsem hrál jen minimálně (nějaké demo verze), ale mám přibližnou představu o tom, jak magicky a epicky má působit její fantastický pseudo-středověký svět (viz např. trailer na poslední díl). Mezi fanoušky videohry vzbudily značnou nevoli první informace o tom, že hlavními hrdiny filmu bude jednotka současných vojáků, která se propadne teleportem do světa s monstry. Což je nakonec pravda, ale většina těch vojáků je velmi brzy zabita a zbytek filmu sledujeme jejich velitelku (Milla Jovovichová), která se musí skamarádit s domorodci a bojovat s příšerami bez luxusu svých moderních zbraní. Takže to není tak hrozné. A je tam i ten kočičí kuchař.

Co je poměrně hrozné, to je přesun celého světa z pestré, živé přírody (ve hře) do pusté prázdné pouště, ve které je občas nějaká jeskyně (také pustá), městečko nebo malá oáza. Chápu, že to mělo ekonomické důvody (natáčet v poušti, respektive renderovat ji, je lacinější), ale film následkem toho připomíná spíše Černočernou tmu než svou videoherní předlohu.

Ať se nám to líbí nebo ne, Paul W. S. Anderson je zdaleka nejúspěšnější (komerčně) režisér videoherních filmových adaptací. A i v této americko - německo - čínsko - japonské koprodukci ví, co dělá. Velkých příšer je v jeho filmu asi půl tuctu různých druhů a vypadají (pokud mohu soudit) dost podobně jako ve videohře. Z trikového hlediska nemám žádných námitek a akční scény jsou docela slušně velkolepé a tak brutální, jak je to v PG-13 filmu možné. Je tedy možno argumentovat, že svůj hlavní cíl tento film splnil.

Naprostou katastrofou jsou ale postavy a jejich vztahy v tomto filmu. Většinu filmu stráví Jovovichová ve společnosti domorodého bojovníka (Tony Jaa), který nemluví anglicky a jeden s druhým se ani moc nepokoušejí nějak domluvit. Většinu filmu se tudíž jen gestikuluje a křičí. Jistě, jsou příběhy, které dokáží na podobném základu vykreslit postavy (například Robinson Crusoe s Pátkem), ale Andersonovi se to naprosto nedaří a všechny pomalejší scény, ve kterých by se hrdinové měli nějak družit, jsou k nepřežití. Filmu se vůbec nedaří nějak divákovi nastínit, jak tenhle alternativní svět funguje, kolik je v něm obyvatel, jakou má historii a kulturu... Vůbec. Jako by to tvůrcům bylo úplně jedno. Všechny postavy jsou nezajímavé a zbytečné (Ron Perlman ve filmu mluví anglicky, ale má v podstatě jen párminutové cameo).

Filmový Monster Hunter je vlastně typické videobéčko, jenže stálo 60 milionů dolarů. Emocionálnější scény v tomto filmu vůbec nefungují, akčních scén není dost a nedosahují zábavné demence Andersonových Resident Evilů. Jsou OK, ale opakovaně jsem si při nich říkal, že bych si místo jejich sledování radši zahrál nějakou videohru. Ale obávám se, že cílová skupina (tedy děcka 10-15 let) bude docela spokojená.

23 komentářů:

 1. Chtěl bych vidět souboj mezi Milou Jovovich a Charlize Theron. Klidně i v poušti.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já také. Jen by to nebyl souboj, ale spíš partie šachů, nebylo by to v poušti, ale spíše někde u moře, a nebyla by to Míla a Šarlíza, ale nějaké mnohem proprsenější herečky, samozřejmě nahé. Ale jinak tvou myšlenku vítám.

   Vymazat
  2. Grimm - toto je kvalitní názor.

   Vymazat
  3. Dát proprseným herečkám za úkol hraní šachů je plýtvání v mnoha ohledech.

   Vymazat
  4. A u ty partie by si nevedomky drazdily bradavky o figurky. Mohlo by to skoncit ultimatnim bojem, ktera z proprsenek natlaci kralovnu svym klitakem hloubs do rekta.

   Petre sel bys?

   Vymazat
  5. Spíše jsem myslel, že by samým soustředěním, sedíce sehnuty u stolku nad šachovnicí, nedopatřením občas srazily svými houpajícími prsy pár figurek. Následný vývoj by ovšem hodně záležel na tom, o kterou figurku na které pozici by šlo, a na mnoha dalších faktorech.

   Vymazat
 2. ...a všechny pomalejší scény, ve kterých by se hrdinové měli nějak družit, jsou k nepřežití - to je jak z recenze nudného pornofilmu

  OdpovědětVymazat
 3. Toto je nejaký džouk? Už v Resident evil som držal palce viac zombiekom ako Mile Jovovič. Pustite si radšej The Hunt s Mikkelsenom.

  OdpovědětVymazat
 4. Nejdu. Ani do Štěrbohol.

  OdpovědětVymazat
 5. krome cernocerne tmy taky trochu dunu vykradli.

  OdpovědětVymazat
 6. Dobry den Frantisku. Chtel bych Vam take poprat krasne Vanoce a stastny novy rok tak, jako ve svem cerstvem prispevku prejete na svem sekundarnim blogu.

  OdpovědětVymazat
 7. Zde je to jak v Klubu pratel dymnejoveho moru.

  OdpovědětVymazat
 8. Recenze na Raya a drak asi nebude, co? Takže si ani nemůžeme zanadávat na to, že Disney opět udělal další krok na cestě politické korektnosti a umístil tam nebinární postavu (a tím nemyslím toho draka).

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.