18.2.21

Jak na Bitcoin 2: The Sequel

Tento článek není o filmu a je velmi volným pokračováním tohoto starého článku z roku 2013, ve kterém jsem vysvětloval (velmi zjednodušeně až lživě), co že je to vlastně ten Bitcoin.

Tento článek se vám pokusí (na vaše četné žádosti) trochu nastínit, co dělat, když víte, co je to Bitcoin, máte Bitcoiny od roku 2013, a chcete si za ně dnes koupit dům (ale pravděpodobně to funguje velmi podobně, pokud si za ně chcete koupit letadlo, ostrov nebo menší rozvojovou zemi).

Ilustrační foto. Můj nový dům má úplně jiný bazén.

Jako první vás pravděpodobně napadne poohlédnout se po nějaké realitní kanceláři, která zprostředkovává prodej nemovitostí přímo za Bitcoin. Poměrně snadno jsem vygooglil dvě české RK, které se výslovně chlubí tím, že prodaly nemovitosti za BTC, a kontaktoval jsem je. Reakce obou z nich byla velmi podobná: Kdysi nemovitost za BTC prodaly, ale byl to spíše reklamní tah, a dnes by ani pořádně nevěděly jak na to, neboť je to dnes komplikovanější. Takže tudy ne.

Nastává prozření a přechod do fáze 2: Bude zapotřebí směnit BTC na fiat (to není automobil, ale znamená to "normální nevirtuální měna"). Na to je vždy nejlepší použít někoho, komu bezvýhradně věříte, ale bohužel v mém okolí zrovna nebyl nikdo, komu bych bezvýhradně věřil a kdo by chtěl koupit tolik Bitcoinů.

Na tomto místě je nutno velmi zdůraznit, že pokud směňujete BTC v hodnotě milionů Kč, vyplatí se použít k tomu někoho, kdo je etablovaný, léta aktivní a plně legální, i kdyby to mělo znamenat, že ta směna nebude tak výhodná jako ta od toho pána s divným přízvukem z Karlových Varů.

Naštěstí dnes existuje několik zavedených mezinárodních BTC burz, u kterých se dá předpokládat, že v průběhu vaší směny nebudou nahackovány a nezkrachují. Já mám dobré zkušenosti s kraken.com, ale netvrdím, že je nejlepší (s jinými zkušenosti nemám).

Před pokusem o směnu milionů rozhodně budete muset na burze "ověřit svůj účet" a to dost brutálním způsobem, včetně (například) posílání fotografií občanky, řidičáku a výpisů ze své české banky. Nicméně není problém tímto způsobem dosáhnout statutu, při kterém můžete směnit miliony dolarů měsíčně. A celé ověření můžete absolvovat s předstihem, dříve než na burzu nějaké své BTC převedete.

Směnárenské poplatky na mezinárodních BTC burzách jsou vpodstatě zanebatelné (obzvlášť pokud vezmeme v úvahu, že kurz BTC se klidně změní o 10 procent za jeden den). Větší problém spočívá v tom, že zahraniční BTC burzy nesměňují na České koruny (aspoň o žádné nevím) a pokud si necháte do české banky poslat eura nebo dolary, česká banka vám je většinou smění v hodně nevýhodném kurzu (např. 3% přirážka). To se dá částečně mitigovat tím, že si necháte eura poslat na český euro účet (např. do FIO banky) a následně řešíte směnu nějakým výhodnějším způsobem.

Já to ale nakonec provedl jinak, neboť se mi na základě mé veřejné nabídky ozvali z české BTC burzy WBTCB a nabídli mi "individuální přístup", tedy lepší kurz než normálně poskytují. Což je mimochodem něco, co vám mohou nabídnout i české banky (v případě směny eur na Kč), pokud se jim zmíníte, že půjde o hodně peněz - a nemusíte tam ani mít známé.

Protože jsem chtěl mít všechno extra jištěné a doložené, prodali jsme s manželkou svoje Bitcoiny na základě smlouvy, ve které figurovala advokátní úschova, složitý výpočet fixovaného kurzu a komplikované sankce pro případ, že by některé ze stran chtěla couvnout. Za to necháte advokátovi nějakou desítku tisíc Kč (za přípravu smlouvy a advokátní úschovu), ale jsem přesvědčen, že to za to stojí (viz dále). Ze strany WBTCB proběhlo vše hladce a naprosto profesionálně, i když to znamenalo, že jejich zástupci museli jít něco podepisovat do kanceláře mého advokáta.

Poté, co se miliony konečně ocitnou na vašem českém účtu, čeká vás předposlední potenciální překážka, a totiž laskavý email od vaší banky, v mém případě s tímto textem:

Bylo by pro Vás možné, zaslat nám informace k příchozí platbě 16.000.000 Kč na Váš účet. Potřebovali bychom od Vás objasnit původ finančních prostředků a budoucí využití (pokud již máte představu).

(Všimněte si, že první věta je oznamovací, nikoliv tázací. Pokud to byl záměr, tak RESPECT.)

V tuto chvíli se vyplatí totálně kooperovat, nedělat Zagorku, nedělat vtipy a zaslat všechno, co můžete (nejlépe i kopii té smlouvy o prodeji BTC), neboť banka nejenže má naprosté právo po vás takové informace požadovat, ale dokonce vám může přestat poskytovat své služby kdykoliv se jí zachce. Slyšel jsem nejeden hororový příběh, kdy se to stalo, a je dobré se předem ve své bance zeptat, jak se budou stavět k tomu, když vám přijdou na účet miliony za Bitcoiny.

(Konkrétně z mé banky mi odpověděli, že "děkují za zaslané informace" a dál nic, takže snad je to OK a účet dosud zablokovaný nemám.)

To ale není zdaleka konec legrace a v nejbližším březnu vás čeká finální pointa, totiž zaplacení daně z příjmu. Přičemž Bitcoiny jsou "nehmotný movitý majetek", jejich zhodnocení je "ostatní příjem" a zajímat by vás měl především paragraf 10 zákona o daních z příjmů.

Zjednodušeně se věc má tak, že si musíte zjistit, jak jste na prodeji Bitcoinů zbohatli (tedy rozdíl mezi cenou, za kterou jste si je pořídili a cenou, za kterou jste je prodali) a výslednou částku zdanit, přičemž daň je 15 % z částky do 48násobku průměrné měsíční mzdy (tedy asi 1,7 milionu Kč pro rok 2020) a 23 % ze všeho nad tuto částku.

Je několik různě složitých metod, jak oficiálně určit "cenu BTC v době jejich pořízení", ale pokud jste je získali v době, kdy měly 10000 x nižší hodnotu než dnes, zaplatíte de facto daň z jejich plné dnešní hodnoty, což znamená například při směně 15 milionů Kč daň asi 4 miliony Kč! Jistě se mnou budete souhlasit, že je dobré začít na to myslet dříve než v březnu.

Pro filuty mezi vámi: Pokud se vám podaří něco koupit přímo za Bitcoiny (například automobil v Alze, která Bitcoiny akceptuje), z povinnosti se tím nevyvléknete a daň musíte zaplatit úplně stejně, jako kdybyste ty BTC směnili na Kč.

V každém případě v tom ale sám nemám úplně jasno a daňové přiznání budu rozhodně ještě konzultovat s právníkem. Z toho také vyplývá, že pokud se budete řídit těmito radami, neznamená to, že pak můžete říkat "ale pane soudce, já to myslel dobře, poradil mi to Fuka".

A to je asi všechno... Dále o tom můžeme diskutovat v kanále #bitcoin na mém Discord serveru.

65 komentářů:

 1. To jsou takový kun** s prominutím. Už sem se vnitřně smířil s těma 15% a ono je to v podstatě kromě pár drobnejch 23%? Doprd*** práce. A to se celým českým internetem line jen ta mantra 15%, to s těmi 23 jsem se dozvěděl až tady. Začínám velmi vážně uvažovat o přesunutí daňového domicilu do Německa, kde se krypto po roce držení nedaní vůbec.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. v Portugalsku se prodej krypta rovněž nedaní ..

   Vymazat
  2. Jo, to se učí na středních ekonomických školách, že DZP je naškálováno, aby bohatí a úspěšní dostali pěknou čočku za své snažení a tvrdou práci, nádherný socialismus. Drtivá většina obyvatelstva na ty hranice nedosáhne, tak běží v povědomí jen těch umudlaných podhraničních 15 %.

   Vymazat
  3. Ja ziju na Malte, kde to take vypada, ze se tu bitcoin a akcie nedani vubec.

   Vymazat
  4. Mně přijde naprosto v pořádku takový danění, protože ta premisa, že ten kdo svým "snažením a tvrdou dřinou" získá spoustu miliónů bude nějak prospěšný pro společnost, například tím že vytváří nová pracovní místa, v praxi jaksi vůbec nefunguje. To není ani tak socialismus, spíš srovnání nesouměřitelnosti.

   Vymazat
  5. Neposedná teta Nickie20. února 2021 v 9:38

   Koukejte solit státu, zloději! Potřebujeme zaplatit zavřené krámy a polní nemocnice a dostavbu dálnic, koho zajímají vaše koktejly s deštníčkem u moře, buržousti!

   Vymazat
  6. Určitě bych se ještě zeptal nějakých daňových poradců. Solidární daň se obecně vztahuje na příjmy ze zaměstnání nebo z podnikání. Bitcoin bych intuitivně považoval za "kapitálový majetek", tam by to mělo být 15% bez limitu. Při vhodné interpretaci by to mohl být i "cenný papír" a osvobození od daně po 3 letech, ale to by chtělo už nějaké precedenční rozhodnutí finančáku/soudu.

   Vymazat
 2. Odpovědi
  1. Já bych do toho šel,ale nechci za to platit.

   Vymazat
 3. pekny postm jak to ze utratim btc za tovar a jeste to musim dodanit , kua co to je za bordel ? nenarazim na Vas ale na cz legislativu,

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Záleží kolik stál ten tovar. Pokud jsi koupil BTC za 10 000 a po letech jsi za ten BTC koupil auto v hodnotě 1 mil., tak se to bere stejně jako kdybys ten BTC nejdřív směnil za milion a pak za ten milion koupil to auto.

   Vymazat
  2. dekuji za odpoved a kde je to popsnae v zakone resp jaka je hranice kdy uz musim danit
   dekuji

   Vymazat
  3. Mě by zajímalo, když koupím za BTC kávu, jestli se musí taky něco danit nebo jinak (zřejmě je tam minimální částka k danění) co když koupím za BTC něco v hodnotě 10000,-Kč také se to musí danit ? No tím tedy ztrácí imho (díky legislativě) BTC půvab a je to dnes skutečně absolutně spekulativní prostředek ...

   Vymazat
  4. Myslím, že do 30 000 ročně se nic nedaní.

   Vymazat
  5. @Anonymní19 je to přece úplně normální příjem. je jedno jestli to je bitcoin, investiční zlato, barák, či pozemek. je to pak příjem/zisk a ten se musí zdanit ... taky jsem musel danit příjem z prodeje akcií ...

   Vymazat
 4. Sorry tohle bude debilni dotaz ale....

  Jak se to ma s danemi a akciemi? Rekneme ze drzim akcie 5 let, dvojnasobi svou hodnotu a ja se rozhodnu to s nejakym obchodem "vymenit" za auto. Taky se to musi zdanit a tedy "nejdriv jakoze prodat akcie, zdanit zisk, koupit auto a zdanit dan z prijmu za auto"?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Akcie držené víc než 3 roky se danit nemusí, ani jejich vycashování nemusíte hlásit.

   Vymazat
  2. Když máte akcie déle než 3 roky, daně neplatíte.
   Vygoogleno za 30 s.

   Vymazat
  3. Akcie jsou po třech letech držení osvobozeny od daně ze zisku (jestli se nemýlím do dvaceti milionů korun nebo tak nějak).

   Vymazat
  4. Akcie na to maji vyjimku - pokud je drzite alespon 3 roky, tak z nich dane neplatite.

   Priklad - v roce 2017 jednorazove koupite akcie za 50 000 Kc. Letos je prodate za 50 000 000 Kc. No a dan je nula, pac jste je drzel dele nez 3 roky.

   Je mozne, ze ten prijem 50 milionu musite i tak dat nekam do danoveho priznani (aby stat vedel, odkud jste vzal penize na tu vilu v Praze), ale nedani se to, bylo to to v nejake kokonce nedanitelne prijmy. O takove kolonce se uvazovalo (tam by se treba davaly i vyhry v loterii), ale nevim, zda se to schvalilo.

   Vymazat
  5. Jet kokon by platil tezdatinelté příjmy!

   Vymazat
 5. nebylo by to lepsi smenovat posupne.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ohledně akcií - viz https://www.investujeme.cz/clanky/jak-se-dani-investice-neboli-prijmy-z-kapitalu-v-danovem-priznani/

   Kdy jsou příjmy osvobozeny od daně
   Pro daň z příjmu z investic platí ve vybraných případech osvobození od daně z příjmu. Jde o příjmy z prodeje cenných papírů (§10).

   Množstevní limit: při prodeji, kde je příjem nižší než 100 000 Kč za rok, není nutno podávat daňové přiznání a platit daň z příjmu, limit platí pro veškeré prodeje cenných papíru v rámci jednoho daňového roku souhrnně.
   Časové osvobození: pokud jste prodávané cenné papíry drželi 3 roky a déle, je jejich prodej od daně z příjmu osvobozen.

   Vymazat
  2. Dost možná to Franta plánuje a 10 mega je jen akontace :)

   Vymazat
  3. Možná bylo. A například vybírat je z bitcoinmatu v hotovosti po 10ti tisících každý den by zabralo 4,1 roků.

   Vymazat
  4. napada mne , smenit na altcoin (abych se vyhnul volatilite ) a postupne smenovat pres ruzne ucty , utratit za nakupy letenky , a rozne ucty , babicka , dedecek , etc.... co myslite ?

   Vymazat
  5. Ano, můžeš na tom založit svoje živobytí a těch 15 miliónů směňovat 10 let, aby ses vyhnul vyšší úrovni zdanění DZP. Ale pak čekáš 10 let na domeček za Prahou v rozkrájeným poli s debilními tújkami, bazénem, zámkovkou a přírodou, kterou nenávidíš.

   Vymazat
 6. Díky za informačně hodnotný článek, Františku. O WBTCB jsem už uvažoval v některých souvislostech a přestože neplánuji v dohledné době koupit menší rozvojovou zemi, vyplatí se o nich něco vědět.

  OdpovědětVymazat
 7. Pokud chcete převádět řádově desítky tisíc až miliony korun mezi fiat měnami, tak doporučím:

  a) Účet v tuzemské bance v zahraniční měně, který je ideálně zdarma, má zdarma transakce a jde vybírat / vkládat peníze zdarma nebo za malý poplatek - např. FIO, možná to umí i někdo jiný.

  b) Online směnárnu Roklen FX, u které je potřeba se připravit na podobné prověření, jako popisuje Franta výše. Na zřízení účtu je potřeba si přiravit řádově jednotky dní - ověřuje to člověk.

  Když jsem se ve FIO ptal na individuální kurzy, tak mi řekli, že toto poskytují pro klienty, kteří mění od 100 000 USD / EUR měsíčně.

  Roklen má minimální transakci 1 000 EUR / USD, směna přes Roklen / FIO trvá řádově jednotky hodin v pracovních dnech (autorizuje to člověk) a tady ty miliony, co mění Franta, bych já osobně asi přes Roklen celkem bez obav protáhl. Ale rozumím tomu, že pokud člověk jde měnit bez zkušenosti a na poprvé potřebuje přetáhnout 15M, tak asi není úplně dobré dělat to na základě doporučení v komentáři na FFFILMu. :-) Ale pro různé drobnější bitcoin střadatele je to v kombinaci s Krakenem ideální "poslední míle".

  Jinak Františku, o daních bych doporučil se pobavit asi spíš s daňovou účetní než s advokátem, to by mohlo dopadnout lépe. :-)

  OdpovědětVymazat
 8. Nejpozoruhodnější fakt na té historce je to, že bankéři ve WBTCB čtou Frantův filmový blog.

  OdpovědětVymazat
 9. Ta zdvořilá věta od banky .. je zcela v souvislosti se zákonem proti praní špinavých peněz. Když si já občas vyberu (nebo vyperu?) 10k peněz, tak také musím nadiktovat, co s nimi budu podnikat :D
  Alespoň tohle bitcoin zjednodušil. Mafie se tak zbavila spousty zaměstnanců a ještě ty úspory rostou rychleji :)

  OdpovědětVymazat
 10. @Tomáš Pokud akcie držíte déle než tři roky, zisky z prodeje nemusíte danit

  OdpovědětVymazat
 11. "prodali jsme s manželkou svoje Bitcoiny" to si snad děláš Franto srandu. Jsou to tvoje BTC tak se podle toho chovej a ukaž ji, že jsi muž a její místo je u plotny.

  OdpovědětVymazat
 12. Dobrý den, musel jste nějak dokladovat, jak jste přišel k těm samotným bitcoinům? Ať už WBTCB, nebo bance? Děkuji za případnou odpověď a přeji hodně štěstí z úrody :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, bance jsem poslal odkaz na https://www.fffilm.name/p/ffffriends.html s vysvětlením, a v kupní smlouvě advokátka napsala "Bitcoiny získal z dobrovolných příspěvků na své internetové stránce".

   Vymazat
  2. Můžu se ještě zeptat, o jakou banku se jednalo? Zdá se, že měla jako jedna z mála poměrně rozumný přístup. Jinde skutečně klientům zavírají účty i u řádově menších převodů z kryptoměn.

   Vymazat
  3. Tak to pak moc nerozumím následující větě: "V grafu nejsou zaneseny příspěvky v Bitcoinech, které jsou ale zanedbatelné." ( https://www.fffilm.name/p/ffffriends.html ) 15 milionů v bitcoinech je o dost víc než 345 Kč denně v korunách od prosince 2011.

   Vymazat
  4. Anonym (20:49): BTC platby se do grafu zanášely a zanášejí jednou měsíčně, ale v hodnotě jakou má Bitcoin V TEN MĚSÍC. Tzn. (teoretický příklad): Za červen 2014 jsem dostal BTC v tehdejší hodnotě 400 Kč (a těch 400 kč se tam za červen 2014 objevilo), a ty samé BTC mají dneska cenu 1 milion Kč.

   Vymazat
 13. cely svoj skurveny zivot si budem vycitat,ze som v 2014tom nekupil od frantu viac ako 0.2 BTC....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Co Ty, ale vezmi si ty zkurvený životy plný výčitek těch, kteří mu nějakým tím BTC přispěli!

   Vymazat
 14. Také je možné místo prodeje BTC si vzít úvěr, kde BTC budou ležet jako zástava. A třeba je díky tomu prodávat postupně. Hlavně kvůli té progresivní dani. Viz třeba block.fi.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To bych chtěl vidět jak někdo poskytne zástavu na takhle volatilní měnu (i když směrem nahoru).

   Vymazat
 15. Myslím, že ta solidární daň (23%) se týká jen aktivního příjmu - zaměstnání nebo podnikání.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Za prvé: nejbližší březen je v tomto případě březen 2022. Dost času na to připravit si peníze.
   Za druhé: solidární daň se týká všech příjmů fyzických osob s vyjímkou těch, které patří do samostaného základu daně (není tento případ). Za třetí: daň se vypočte jako součet 15% z částky 1.701.168 (48 násobek prům. mzdy za 2021) a 23% toho zbytku (sníženo o nezdanitelné části a eventuelně odečitatelné položky).

   Vymazat
  2. Máte pravdu. To je novota, která přišla s letošním daňovým balíčkem. Od tohoto roku se aplikuje limit pro 23% daň skutečně na všechny příjmy fyzických osob. Dříve se to týkalo primárně příjmů ze závislé nebo samostatně výdělečné činnosti a "pasivního příjmu" ve formě zhodnocení majetku (BTC) by se to netýkalo.

   Vymazat
 16. FF, daňové priznanie rozhodne konzultuj (dotaz email a trvá im to, takže včera je neskoro) s Finančnou správou ČR/Daňové riaditeľstvo a ich odpoveď si vytlač ako prílohu v prípade kontroly.

  OdpovědětVymazat
 17. v praci se podepisuje rocne tak zvana ruzovka, kde jde o dan i tam se pise do te ruzovky ze nekdo smenil behem roku 10 milionu z BTC jako priznani a nebo ne?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ne, pokud máš nějaké vedlejší příjmy (například 10 míčů z krypta), tak růžovku nepodepisuješ, ale musíš si místo toho od zaměstnavatele vyžádat Potvrzení příjmů a sám si podat daňové přiznání. I když jsi zaměstnanec.

   Vymazat
 18. takže pokud chci peníze za btc vybrat a platit minimální daň, tak je ok směnit btc na alty a pak zpět na btc, kdy ten rozdíl v době pořízení a prodeje bude malý=bude malá daň

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zmena za inú kryptomenu je z hľadiska dane rovnaká ako predaj, akurát ocenenie je zložitejšie.

   Vymazat
 19. Kdyby ses Franto občas koukal na filmy, třeba na The Shawshank Redemption, tak bys věděl, že jsi BTC získané před svatbou měl darovat své ženě a ona je prodat, danila by pak jen růst od okamžiku nabytí.

  OdpovědětVymazat
 20. Nerozumím, proč něco daníte. Vše se dá obejít například vytvořením trustu (svěřenský fond, učte se od zkušených - od babiše), do kterého BTC vložíte, a nikdo neřeší jejich pořizovací hodnotu. Nemovitost koupí fond. Podobně se dá BTC vložit jako majetek do s.r.o. která pak danou nemovitost koupí. Miliony ušetřeny. Také bych se na vašem místě zeptal advokáta na variantu, kdy BTC darujete manželce, jsem přesvědčen, že ani v tomto případě není nutné po směně cokoli danit.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. třeba jen Franta není kurva jako Babiš...

   Vymazat
 21. Kromě daní, dalších 10% půjde do Fukafutokyu :D Ne jen sranda... ale bylo by hezké napsat v jakém je to stavu...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Všechno o Fukafutokyu a jeho stavu je zde: http://fukafutokyu.fuxoft.cz/p/faq.html

   Vymazat
 22. Az to bude mit Franta na uctu, tak pak at se tim, chlubi, takhle je to jenom lizani medu pres sklo.

  OdpovědětVymazat
 23. Mě by zajímal závěr toho příběhu, protože z článku není zřejmé, zda se transakci povedlo zrealizovat. Tím mám na mysli potvrzení od banky, zda přijala dané vysvětlení a potklady a případně zda by autor článku mohl zdělit, jaké doklady stačily bankce k tomu, aby se potvrdilo vlastnictví a nabytí aktiv v minulosti. Pochybuji, že banka řešila nějaké privátní klíče...

  Právě ten proces ověření transakce totiž považuji za klíčový, pokud se totiž vžiji do role bankéře, který má tuto transakci schválit, tak si opravdu nejsem jist. Takto by se totiž dal dělat nemalý fraud - doslova každý by si takto mohl vycucat z prstu, že v minulosti cosi vytěžil, protože na to není žádný legální doklad (mám za to, že privátní klíč v btc síti takovým dokladem není).

  Děkuji za tento příběh a že jste ochoten se o to podělit.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Transakci se podarilo zrealizovat, prodal jsem BTC na proverene ceske burze, banka se nasledne zeptala odkud jsou penize, ja ji poslal kopii kupni smlouvy (kterou jsem podepsal s tou burzou) a odkaz na stranku na FFFILMu, kde jsem pred lety vyzyval k dobrovolnym BTC prispevkum a kde je videt ta BTC adresa kam chodily. Banka podekovala a od te doby ticho.

   Vymazat
  2. Děkuji za odpověď. Takže rozumím tomu dobře, že s penězi nyní můžete volně nakládat? To že banka poděkovala a od té doby je ticho jste zmínil i v textu, ale z toho není zřejmé, zda je záležitost uzavřena(aspoň pro mě ne). Smlouvu o prodeji chápu, to je asi standardně ověřitelná věc, ale vzít jako důkaz nějakou webovskou stránku, to je přímo návod na fraud.

   Abyste mi rozuměl, já se nesnažím nic rozporovat, jen mě to čistě zajímá jako člověka, který je velmi skeptický vůči krypto "měnám".

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.