28.7.16

Recenze: Krotitelé duchů (2016) [Ghostbusters] - 40%

Noví Krotitelé duchů nejsou pokračování, nýbrž reboot, odehrávající se v současném New Yorku, ve kterém se v roce 1984 nic zvláštního nestalo a nikdo duchy nechytal.

Paul Feig (jehož některé filmy se mi líbily a jiné nikoliv) se rozhodl obsadit do čtyř hlavních rolí úspěšné současné komediantky. Ale o tom až za chvíli.


Pro ohodnocení tohoto filmu je velmi důležité, zda k němu budete přistupovat jako k A) "trikové nenáročné zábavě" nebo jako k B) "předělávce svého oblíbeného, 32 let starého filmu". Je to opravdu velice důležité.


Pokud platí varianta A) tak stačí napsat, že Krotitelé duchů (proč se ten film sakra takhle jmenuje, když v něm jsou jen krotitelky, žádní krotitelé?) jsou něco dost podobného jako nedávné Sandlerovy Pixely, ale jsou o něco lepší, dalo by se říct "celkem snesitelní". Jejich hrdinky nejsou tak nepříjemné jako Sandler a spol., některým vtipům se dokonce i zasmějete a triky jsou celkem fajn (když se film rozjede, což trvá skoro hodinu). Prostě nenáročná blbost, jaké ze sebe Hollywood tak rád chrlí.Pokud jste fanoušci původních Krotitelů duchů, výsledek je mnohem horší, protože své vzpomínky nemůžete ignorovat, neboť tento film vám znovu a znovu připomíná, že "tohle je něco jako tehdy v roce 1984, hele!". To znamená, že se v něm objevují camea mnoha herců z originálu (včetně mrtvého Harolda Ramise), mnoho vizuálních a verbálních narážek, a na soundtracku jsou nejméně tři remixy onoho slavného songu Raye Parkera Jr., které jsou většinou strašné. A nejstrašnější je tenhle:A každé tohle připomenutí, že "tohle je něco jako tehdy v roce 1984" vám bolestně připomene, že tohle ani zdaleka není "něco jako tehdy v roce 1984". A nedá se prostě říct, že to je "nepovedené". Ono je to někde úplně jinde a snaží se to o něco úplně jiného, ale nevím o co.

Nechci tvrdit, že původní Krotitelé duchů byli nějak scenáristicky geniální, ale jejich hrdinové měli jasně definované vzájemné vztahy a i když dělali vtípky, bylo jasné, že nebezpečné duchy v New Yorku berou víceméně vážně a jde jim o záchranu města.

Hlavní hrdinky nových Krotitelů duchů se celý film chovají jako kdyby předváděly televizní skeč, parodující Krotitele duchů. O jakékoliv chemii mezi nimi nemůže být řeč. A zvláštním způsobem mě iritovala Kate McKinnonová, která se většinu filmu snaží imitovat postavu dr. Emmetta Browna z Návratů do budoucnosti: Stejně mluvila, stejně se šklebila a dokonce měla podobně bizarní kostýmy, včetně brýlí a "kalhot z budoucnosti"!

Kolem filmu vznikla bizarní "kontroverze", v rámci které jsou ti, kterým se nelíbil, označováni za sexistická prasata, misogyny atd... Musím podotknout, že já se změnou pohlaví hrdinů žádný problém neměl, dokonce mě docela potěšil i Chris Hemsworth, který hraje roli typické "prsaté blbé blondýny", a dokázal bych si představit, že by přesně tytéž herečky mohly v tomto filmu působit opravdu vtipně.

Ale nepůsobí. Působí to tak, že tvůrci tohohle filmu vůbec netušili, proč byli staří Ghostbusters vtipní.

Mnoho scén je divně prostříháno. Jedna z nejnáročnějších sekvencí ve filmu vůbec není (jen okamžiky těsně před ní a po ní), a uvidíme ji až v průběhu závěrečných titulků. V mnoha scénách je jasné, že si tvůrci řekli "tuhle cool drobnost tam musíme mít" a velmi násilně a nesmyslně přizpůsobili okolní děj tomu, aby se tam ta drobnost mohla objevit.

Například před "velkým finále" dostane každá z hrdinek extraspeciální unikátní zbraň jen pro sebe. Každá z nich ji následně samozřejmě použije přesně jednou, protože se každá dostane do situace, kdy přesně tu zbraň potřebuje. Kromě toho mají hrdinky stejné generátory silových polí, jako v prvním filmu, které (stejně jako v prvním filmu) používají ke znehybnění duchů před tím, než je polapí do speciální pasti. Což je ve filmu vysvětleno, stejně jako v prvním filmu. A v polovině filmu, najednou, aniž by někdo něco vysvětloval, začnou stejné generátory ty duchy místo znehybňování rozprskávat na atomy, asi protože tvůrci chtějí pořádný mayhem a nechtějí se zdržovat nějakými pastmi...

Opravdu hodně to připomíná ty výše zmíněné Pixely, ale není to až tak agresivně debilní a urážlivé. Nevím, jestli vám to stačí jako doporučení.


23 komentářů:

 1. Jsou to Krotitelé duchů, protože mužský rod obvykle znamená všechny příslušníky té činnosti, např. "Všichni zaměstnanci se dostaví do kantýny" nebo "Vědci zjistili, že rakovina zabíjí."

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak. Všichni víme, že se říká "sufražeti", nikoli "sufražetky".

   Vymazat
 2. Ve chvíli, kdy jsou pouze 4 příslušníci (příslušnice) dané profese v konkrétním univerzu - a všechno to jsou ženy - je tenhle argument poněkud mimo.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jistě, ale musíš reagovat přímo na Unknowna, právě tak, jako já teď na tebe. "Krotitelé" (a nikoli "Krotitelky") je to jen kvůli důslednému kanibalizování originálu - a nezáleží na tom. Za pár let si nikdo ani nevzpomene.

   Vymazat
  2. Jistě hlavně kvůli původnímu názvu, jinak ovšem v AJ neexistuje ženský rod buster, pouze pak ball-buster, což jsou zejména vůči chlapům agresivní ženštiny.

   Vymazat
  3. Přesně tak, parazitování na originálu. Stejně jako třeba poslední Karete Kid neměl s karate nic společného. :-)

   Vymazat
 3. Já jenom nechápu, proč tentokrát jsou všechny krotitelky ženský. Jestli jde o to vyhnout se narážkám na sexismus, měli rovnou udělat ten tým smíšenej.
  Anebo ještě lépe takhle: jeden chlap, jedna ženská, jedna trans chlap, jeden trans ženská.

  OdpovědětVymazat
 4. One does not simply reboot Ghostbusters.

  OdpovědětVymazat
 5. Tohle je první recenze, kde někdo kritizuje Kate McKinnon. Všechny ostatní recenze i ty divácké chválí Kate. Dokonce, že je to hlavní tahounka filmu nebo že to je jediná dobrá postava :D Takže Franta měl asi nějaký homo vztah s postavou doktora z Návratu do Budoucnosti a jeho ženská verze, což by mohla být i jeho dcera, ale čert to vem, ho tímto irituje :D :D Nejzajimavější, že tu není nejmenší zmínka o postavě Leslie Jones.... že by obavy z toho, že by jej někdo nařkl z rasismu :O Přitom je naprosto jedno jaké by byla rasy, ale v tom filmu se chová jako vypatlaná nána :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Leslie Jones mi nějak nevadila, protože celý film skoro nic nedělá a neříká.

   Vymazat
  2. Někteří si stěžovali, že paroduje Eddieho Murphyho ve své největší slávě :O

   Vymazat
 6. Takže žádná nahá, nebo mrtvá děvčata?

  OdpovědětVymazat
 7. Nešlo by "commediane" překládat spíš jako "komička" než "komendiantka"? Když pominu, že to zní docela hanlivě, tak význam slova komediantka je jiný, než význam slova komička.

  OdpovědětVymazat
 8. Já taky občas krotím duchy... Ale někdy mě ty dušové přemůžou a už to neukrotím...

  OdpovědětVymazat
 9. Výborná produkcia, skvelé herečky, páčilo sa mi to, dokonca aj černoška nebola žiadna opica ako o nej písali niektorí priblblejší gamerpanici. Výborné triky, dobrý zvuk. Ani motívy neboli až tak zničené ako som sa obával. Lenže, prííííííšerný scenár. Prvá polka ešte ušla, potom to odišlo do prdele ;( Presne ako zahlásil Franta, silno to pripomenulo řachandu Pixely.

  Čo ma potešilo bolo, že to bola snaha o reboot a je mi ľúto, že vyšla navnivoč. Žiaľ. Špiónka bola super, ale tuna sa Feigovi žial nepodarilo udržať moč.

  OdpovědětVymazat
 10. "A v polovině filmu, najednou, aniž by někdo něco vysvětloval, začnou stejné generátory ty duchy místo znehybňování rozprskávat na atomy"

  Je treba davat pozor. Pak se snadno preslechne dialog o modifikaci zbrani. Ale prehlednout test ucinku te zbrane se dal tezko.

  OdpovědětVymazat
 11. Milánkové přestali jste číst knížky jste generace antičtenářů a proto i když třeba máte vysokou tak jste úplně blbí a proto vytváříte tyto hovnofilmy a hovnokulturu.

  OdpovědětVymazat
 12. Hlavně nekritizujte cikány nebo černochy jinak vás označí za rasisty.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.