11.7.16

Karlovy Vary, město umění (a zombií)

Letos jsem na festivalu v Karlových Varech pobyl jen krátce. Jednak v mém hotelu vůbec nefungovalo Wi-Fi, takže jsem nemohl dělat internetového publicistu. A jednak se Albertovi udělalo nečekaně blbě a museli jsme k doktorovi.

Ve spojitosti s tím, že na den příjezdu a na den těsně následující většinou nemáte šanci sehnat žádné lístky, to mělo za následek, že jsem stihl jen tři filmy. Z toho dva staré, dá se říci "klasické".
České Intimní osvětlení (1965) je o pár lidech, kteří se sejdou někde na venkově, povídají si o blbostech, zkoušejí hrát smyčcové kvarteto a ožerou se. Je to jakási betaverze Hoří, má panenko (1967), ale ne tak dobrá.


Ovšem samozřejmě mnohem, mnohem, mnohem lepší, než co se u nás točí dnes. Je docela dobře vidět, jak se současní mladí filmaři snaží těsně po škole natáčet věci, které by fungovaly aspoň takhle, a jak jim to nejde...

Italsko-francouzská Poslední žena je sice novější (1976), ale dnes působí mnohem zastaraleji, než Intimní osvětlení, a skoro směšně.


Režisér Marco Ferrerri, který jistě byl dobrým kamarádem Tinta Brasse, nám předkládá story rozvedeného dělňase (Gérard Depardieu) s malým chlapečkem, který si zcela náhodně nabrnkne Ornellu Mutiovou, kterou si odveze domů a zbytek filmu střídavě brutálně souloží a rozchází se. Přičemž značnou část filmu jsou všichni tři nazí, takže vidíme různé erektované penisy, bobry, dvorce atd... Což se, vzhledem k tomu, že Depardieu a Mutiová jsou v tomto filmu opravdu hodně mladí, může ledaskomu líbit.

Film byl pro mě příliš dlouhou a příliš zbytečnou onanií (ve vícero smyslech toho slova), která se snažila tvářit jako že má nějaký společenský / třídní / genderový přesah, ale byla spíše o hovně (ve vícero smyslech toho slova). Pravděpodobně k tomu přispěly filmové titulky, neboť film měl současně anglické i české titulky, které velmi často obsahovaly diametrálně odlišné hlášky (kdy například v českých titulcích byl přesných opak toho, co bylo v anglických) a dost často nedávaly smysl ani jedny.

(SPOILER) Pokud vydržíte až do úplného konce, dočkáte se toho, že si Depardieu uřízne penis.

A také jsem si nenechal ujít nový japonský film I am a Hero o nesmělém kreslíři mangy, kolem kterého vypukne celojaponská zombie epidemie.Film vznikl podle mangy, kterou jsem nečetl, a má bohužel velmi nevyrovnané tempo. Některé akční / trikové sekvence fungují překvapivě dobře (přestože film vypadá hodně lacině). Samotné zombie jsou vymodelovány / namaskovány docela působivě a slabší jedinci z nich mohou mít doopravdy nahnáno, což vytváří zajímavý kontrast s téměř infantilním humorem, vyplývajícím z toho, že hlavní hrdina Hideo je nesmělý nerd i tváří v tvář apokalypse.

Bohužel, film je dost dlouhý (přes dvě hodiny) a jeho prostřední část (kdy Hideo objeví komunitu přeživších a hádá se s nimi) se strašlivě vleče, aniž by obsahovalo dostatek humoru, satiry nebo čehokoliv jiného zajímavého.

Velmi podobný Shaun of the Dead rozhodně nebyl dokonalý, ale utekl mnohem lépe a jeho hustota dobrých nápadů byla podstatně vyšší.


...a Albert je na dietě a v rámci možností oukej.

12 komentářů:

 1. Haha, já myslela že budeš psát report o návštěvnících a životě v kv v době festivalu, tedy právě o zombiích...

  OdpovědětVymazat
 2. Pulicista je zřejmě takový policista, který se zabývá půlkami, ale to jen hádám.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Franta neni policista, ale pulkami se zabyva neustale.

   Vymazat
 3. Kdysi sem někde zachytil, že Karel Blažek tu roli v komedii vzal nebo dotočil s vědomím blízké smrti a také na leukémii ještě ten rok zemřel. Je to opravdu taková art varianta "Hoří má panenko" s neherci, dalo by se přirovnat rozdílu mezi "Konkurs" (1963), kde se Ivan Passer také podílel a "Taking Off" (1971).

  OdpovědětVymazat
 4. Albert má amputované přední nohy??

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Albert je taková chlupatá slepice.

   Vymazat
  2. Albert je zakrnělý tyranosaurus odchovaný na psích konzervách.

   Vymazat
  3. Albert pomáhal střihat Frantův velkofilm a takhle to dopadlo.

   Vymazat
 5. A co film ty prase zlodejsky, uz mas sestrihanej?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Konečně je to tady - agrese. A teď vážně. Jsi trapnej, divnej a patříš do ústavu.

   Vymazat
 6. Jsem myslel,ze se doctu neco o tom jak Eben zas posral plovarnu,diky svoji neanglictine.

  OdpovědětVymazat
 7. Tváří v tvář té ukázce si člověk začne vážit českého dabingu. Minuta uctivého ticha. A hurá na titulkovanou verzi (ne, těchto filmů ne).

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.