26.7.16

Recenze: Jason Bourne - 70%

Jason Bourne (opět Met Dejmóóóón, který tento film produkoval) si tentokrát vyřizuje soukromé účty s těmi, kdo kdysi zabili jeho otce. A to především v Athénách, v Berlíně a v Las Vegas.


Režíroval opět Paul Greengrass, dělá, co může, ale nejsem si jist, jestli to (po třech, respektive čtyřech dílech) ještě může stačit.


Akce je uvěřitelná (většinou hrozně těkavá a rozklepaná, bez efektních zpomalených záběrů) a napínavé scény většinou působí napínavě, ať už chápeme, kdo v nich koho hackuje a jak, nebo nikoliv (spíš nikoliv).Hlavními protagonisty jsou kromě Jasona ještě pohledná CIA hackerka (Alicia Vikanderová), elitní suberzabijaák (Vincent Cassel) a prohnilý šéf CIA (Tommy Lee Jones). Pak se ve filmu vyskytuje ještě něco jako Mark Zuckerberg (ale je Ind, jako kdyby byl z Googlu), který ve spolupráci s CIA chce spustit špionážní sociální megasíť. Důvod jeho přítomnosti ve filmu mi nebyl úplně jasný (jeho podzápletka jde úplně mimo všechno ostatní), ale slouží ke cti Greengrasse, že dvouhodinový film působí tak nabušeně, že ani příliš nevadí, když se v ději trochu ztrácíme.

Akorát, prosím vás, páni hollywoodští filmaři... Opravdu je ještě v roce 2016, ve světě nejšpičkovější špionáže, ve filmu, ve kterém je zmiňován Snowden, nutné, aby si někdo osobně jezdil pro flash disk přes půl světa???

Tento Bourne je přibližně stejně dobrý, jako trojka, ale dávám mu o 10 procent méně, protože je to opravdu skoro to samé. Za pár měsíců si už určitě nebudu pamatovat, která efektní honička byla ve kterém Bourneově filmu.

P.S: Film má dost chyb v českých titulcích. Především když se používá nějaký technický nebo špionážní slang, v českém překladu jsou často úplně jiné věci, než v originálu, což ještě více zamlžuje už tak komplikovanou zápletku.

22 komentářů:

 1. A hudba???? Oficiálně snad skládal David Buckley a John Powell, ale bojím se, aby ten nebyl uveden pouze kvůli použití jeho témat...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. V titulcích jsou uvedeni oba a znělo mi to (aspoň ve filmu, soundtrack jsem neslyšel) jako typický Powell. Zajímavé bylo, že ten Bourneův šestnáctitónový motiv měl některé noty trochu jinak...

   Vymazat
 2. Ugh: "Hlavními protagonisty jsou ještě..."

  Protagonista příběhu je vždycky jen jeden a vždycky je hlavní. Když má příběh víc zásadních postav, aniž by jedna byla dominantní, tak nemá protagonistu.

  "Hlavními vítězi sprintu na 100 metrů jsou mimo Usaina Bolta ještě..."

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. zvláštní teorie. Nepletete si, mladý pane, Protagonistu s Highlanderem?

   Vymazat
  2. Jako druhý chci přivat (jsem tedy vítač) pleonasmus signaling. Bhána mIzIga chci obdařit slovy: It is a capital mistake to highlight error before one has data.

   Vymazat
  3. Ma pravdu ten chlapec. Jedna se o takzvany pleonasmus. Protagonista je hlavni postava, takze hlavni protagonista je zbytecnost. Je to neco jako LED dioda, nebo hospitalizace v nemocnici :-).

   Vymazat
  4. Ma pravdu ten chlapec. Jedna se o takzvany pleonasmus. Protagonista je hlavni postava, takze hlavni protagonista je zbytecnost. Je to neco jako LED dioda, nebo hospitalizace v nemocnici :-).

   Vymazat
  5. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
 3. eh eh :) Vedúci herec, inak povedané protagonista - ok, uznávam že ide o zbytočnosť hovoriť o "hlavnom".
  Ale stále je tu ešte význam predstaviteľ, a vo filmoch sa tak (možno zle) hovorí o predstaviteľoch dejových línií. Viď aj antagonista.
  Keď si dávame anglické vetičky, stačí pozrieť na wiki definície
  the main figure or one of the most prominent figures in a situation...
  If a story contains a subplot, or is a narrative that is made up of several stories, then there may be a character who is interpreted as the protagonist of each subplot or individual story.

  (argumentace vratká, stále viac ma štve ten pleonazmus keď o tom píšem)

  OdpovědětVymazat
 4. Franto Damon se vyslovuje kratce Dejmn coz tak vyslovuji i v tom odkazu, tak proc pises Dejmoooooon?
  Nehraj to na metahumor, vubec i v palcich vyslovujes dost prehazene, co ma byt kratke napr. love, country je laaaaf a kaaaantry misto lav, kantry a naopak treba Kick-Ass, z toho se stal jakysi Kykes. Ass se vyslovuje eeeees, nikoli es.
  Za ty desitky let co tohle delas prece musis mit naposlouchano snad tisice hodin filmu v puvodnim zneni. Mas cit a smysl pro hudbu, kterou i skladas, to tohle ve vyslovnosti v angloamerictine opravdu neslysis?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jako bys nevěděl, že bHán Fuku již dávno nahlédl do své 13. komnaty, a sdělil, že moc anglicky MLUVIT neumí.

   Vymazat
  2. On vás chce prostě jenom nasrat, no. To se týká i těch palců.

   Vymazat
  3. pro priste pro ty pomalejsi, kdyz je nekde vic oooo, tak to znamena Ó (ó s carkou ale vyslovované umyslne protahle) zde slouzici ke zdurazneni nadseneho vysloveni prijmeni

   Vymazat
 5. a vážně to zas nešlo bez spoilerů? Z traileru rozhodně není poznat, že Tommy Lee Jones je záporná postava, takže doufám, že je to aspoň jasné už v úvodu filmu a nebude se až dokonce složitě odhalovat ta zbytečná "prohnilost".

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. pointa neni kdo je od cia nebo ne, ale kdy umre a jak moc u toho bude trpet (malej hint, od cia jsou ve filmu vsichni)

   Vymazat
 6. Tak jsem film viděl a opravdu se divím tak vysokému hodnocení - ten scénář byl absolutně tragický a neuvěřitelný. Akce dejme tomu, ale zbytek byl sepsán za pár minut.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.