11.2.16

Recenze: Decibely lásky - 10%

Ou ou ou, Decibely lásky,
jé jé jé, dělají mi vrásky.
Ou ou ou, z Decibelů lásky,
jé jé jé, padají mi vlásky.

Co je to za klauni?
Mám rád muzikály. A pozor: Nemám apriori nic proti songům Michala Davida a dokážu si představit, že by fungovaly v kvalitně natočeném muzikálu. Tedy ne v tomto filmu, který rozhodně kvalitně natočen (ani napsán, ani nasnímán, ani sestříhán) není.


Hudba Michala Davida je nakonec na tomto filmu to zdaleka nejlepší! Písničky i instrumentální melodie správně elektronicky tepou a úlisně se plouží. (Všimněte si, že mluvím jen o hudební složce, neboť texty jsou hodně slabé, až dadaisticky nesmyslné.) Samozřejmě, že v roce 2016 taková hudba působí hrozně archaicky, ale dokážu si představit mnoho způsobů, jak z toho udělat plus pomocí nějaké nápadité ironie / nadsázky.

Bohužel, šedesátiletý Miloslav Halík, který tímto filmem debutuje jako producent, režisér a scenárista, nemá pravděpodobně tušení, co slova "ironie" a "nadsázka" znamenají. Měl starosti spíše s tím, aby v záběrech byly vidět hlavy mluvících postav (což se mu většinou povedlo) a aby zápletka dávala nějaký přibližný smysl (což se mu nepovedlo).


Hrdina by chtěl "zasadit strom do své hlíny", což jsem chápal jako jasnou narážku na anální sex, ale nedočkal jsem se.

Devadesátiminutový film má asi tucet hlavních postav, z nichž možná dvě jsou jakž-takž vykresleny a máme přibližné tušení, co jsou zač. Ale i u nich platí, že 95 procent všech událostí je naprosto náhodných, dramaticky zcela nefungujících a místy zhola nepochopitelných (postava X je nuzný popelář, zatímco její otec Y, se kterým si dobře rozumí, vlastní velkou kliniku?). Působí to dojmem, jako by film měl původně tři nebo čtyři hodiny, ale více než polovina ho byla před dokončením vystříhána a ponechány byly jen všechny scény, kde se zpívá. Takže dochází například k tomu, že někdo zpívá o tom, jak se má skvěle, pak se 20 sekund něco děje, pak tatáž postava zazpívá o tom, jak se má hrozně, pak se 3 minuty něco děje, a tatáž postava zpívá o tom, jak se má skvěle.

Nebo postava A řekne postavě B: "Proč tak trápíš postavu C? Měl bys udělat třeba tohle!" Načež s postavou D (která je náhodou u toho) předvede "erotický" tanec. Načež mi v hlavě problesklo, že:

 1. Postava B přece postavu C nijak netrápila.
 2. Postava A vůbec nezná postavu B. Odkud ví něco o nějakém trápení?
 3. Nevím nic o tom, že by postava A měla jakýkoliv vztah s postavou D, natož vztah, při kterém je normální tančit spolu erotické tance.
 4. I kdyby postava B postavu C trápila, jak tomu pomůže, když si spolu eroticky zatančí?

Ale vzhledem k tomu, že toto je přibližně pátá věta, kterou postava A v celém filmu řekne, a do závěrečných titulků už se na plátně neobjeví, je to celkem jedno.

A toto se děje v Decibelech lásky POŘÁD, NONSTOP (já chci žít Nonstop).

Následně je celkem jedno, jestli někdo hraje dobře. Ale jen pro úplnost: Většinou ne. Chřadnoucí Hrušínský (prostřední) a Janžurová nám občas matně připomenou časy, kdy se natáčely dobré české komedie, ale jinak je to velká bída a mnoho lidí, kteří na plátně mají hrát, evidentně nejsou herci a jejich kvalifikace jsou v něčem jiném.

Tyto dvě dámy (ne ta uprostřed) se ve filmu objeví přesně v těchto pózách a má to být "sexy a erotické", bez jakéhokoliv ironického podtextu.

Pořád si ale pozitivně naladěný divák může říct "No jo, ale na takovéhle filmy se přece nechodí kvůli ději nebo hereckým výkonům, já se těším na řízné disko videoklipy!"

Hahahaha!

Decibely lásky jsou unikátní také v tom, že jejich tvůrci nemají tušení, že by filmový muzikál měl obsahovat nějakou vizuální složku! Podezřelé mi byly už úvodní titulky, které vypadají jako titulky  závěrečné: Zcela statická kamera zabírá v jednou dlouhém záběru Plzeň (kde se celý film odehrává), hraje song a k tomu odzdola nahoru jedou titulky.

A v tomto stylu pokračují tvůrci i zbytek filmu: Většina písniček je natočená zcela statickou kamerou, často na tři-čtyři záběry i méně (ne že by při natáčení byly jen tři-čtyři kamery, ale během celého songu jsou jen dva-tři střihy!). Je to i tím, že některé písničky jsou podezřele krátké a končí v okamžiku, kdy bych očekával, že poprvé zazní refrén.

Choreografie je také žalostná a jediná davová taneční scéna (viz úplně první foto) opravdu působí, jako kdyby filmaři vzali skupinu náhodných děvčat z nějakého internátu a řekli jim, kdy přibližně mají povyskočit.

Decibely lásky je strašlivý film, ale místy má (nechtěně) nakročeno k velice slušné parodii. Například scéna s hackerem, který si říká "Impérium", na zdi má plakát filmu Swordfish, jeho heslo je "Impérium vrací úder" a hackování provádí tak, že mu na monitoru zpomaleně, obrovským fontem, naskakuje HTML kód. Nebo závěrečné překvapivé zombie cameo (a duet), které bohužel není překvapivé, protože je prozrazeno v úvodních titulcích.

Ale není toho ani zdaleka dost.

Stačilo by najmout zručného střihače, natočit pár minut dotáček, a mohla z toho vzniknout velmi kvalitní komedie ve stylu Petra Zelenky. Pokud k tomu někdy dojde, rád se na Decibely lásky - The Non Stop Cut podívám.

37 komentářů:

 1. Franto, slovo "úlysně" v češtině neexistuje. Ani jako spojení "úlisně s lysinou Michala Davida". Jinak zábavná recenze a i bez traileru je jasné, že je to film pro zaostalé, a to v každém smyslu toho slova.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  2. Chtěl jsem jen pochválit Frantu, že tak rychle opravil, a také jsem chtěl smazat svůj nyní již nepotřebný komentář, ale už to nejde. Příště budu vědět.

   Vymazat
  3. Dalsi curak co ma potrebu psat sem status reporty svejch totalne nezajimavejch dusevnich pochodu..

   Vymazat
  4. Jako že jste tu už dva? Tak určitě.

   Vymazat
  5. Grime, přehlídnul jsi "bylY vidět hlavy"!!!

   Vymazat
  6. No jo, to je pravda. A Čača se s tím bude muset nějak smířit.

   Vymazat
  7. ve filmu kejty a prdele, v komentech hejty a befele.

   Vymazat
 2. "Michal David na premiéře svého filmu: Něco takového tu na trhu chybělo" - no to bude vytoužená pointa celého filmu...

  OdpovědětVymazat
 3. Jinak ta věc s bohatým otcem a nuzným synem - popelářem je vcelku běžná, Cimrman ji například použil ve své hře "Posel světla".

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Do pytle, ne "Posel světla", ale "Vizionář"! Jak jsem si to mohl splést? V "Poslu světla" se cestuje potrubní poštou jako ve Futuramě; ve "Vizionáři" je uhlobaron, horká trouba a neschopná Smrt.

   Vymazat
  2. To je snad Posel z Liptákova, ne?

   Vymazat
  3. Ten je právě složen ze semináře a zmíněných dvou jednoaktovek.

   Vymazat
  4. Drž fekál ty vaginální psudosmrade!

   Vymazat
 4. Postava A přece postavu C nijak netrápila.
  I kdyby postava A postavu C trápila, jak tomu pomůže, když si spolu eroticky zatančí?

  ...jen pro pořádek: postava (písmeno) A by mělo být B

  OdpovědětVymazat
 5. Konečně nějaká oddechovka ...

  OdpovědětVymazat
 6. Ach jo.
  Jsou tam aspoň nějaké full-frontaly? Třeba chřadnoucí Hrušinský nebo Janžurová?

  OdpovědětVymazat
 7. No tak aspoň některé klauni jsou krev a mlíko a nemají tam všechny 32 kg, zaplať pánbůh za internát...

  OdpovědětVymazat
 8. Zpiva se tam o Coca-cole a ze jsme ten spravnej team? A vystupuje tam vubec osobne ten obtloustly upoceny plesaty skret? Otazky, same otazky...

  OdpovědětVymazat
 9. Tedy ne v tomto filmu, který rozhodně kvalitně natočen (ani napsán, ani nasnímán, ani sestříhán) není.

  aha takze nieco ako tvoj film z japonska ?

  OdpovědětVymazat
 10. Otázkou je jaké úrovně zvrácenosti se podařilo tvůrcům dosáhnout? Jestliže KVASKA dostala 40% a tohle je čtyřikrát horší tak by mohlo dojít k významnému povýšení předchozího nezapomenutelného zážitku.

  OdpovědětVymazat
 11. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 12. Na Aktualne.cz Recenze: Decibely lásky působí jako chaotická změť obrazů vytvořená šimpanzem

  OdpovědětVymazat
 13. Já bych čekal, že ta hudba bude největší průser tohoto výtvoru a ono zatím 100% hudba, -90% ostatní :-D

  OdpovědětVymazat
 14. Jinak nepochybujte o tom, že z nějaké části se jedná o tvůrčí záměr daleko více než o kouzlo nechtěného. Při pohledu na "klauní foto" je zřejmé, že normální holka beze jména stojí produkci úplně stejně jako obézní holka beze jména. Takže není náhoda přemíry jedné z variant, učinkující mají korespondovat s cílovou skupinou platícího publika, pravděpodobně pro pocit jakéhosi souznění a sympatií. A to se asi povedlo...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ...co tak zběžně čtu, tak je to taková neskutečná píčovina, že se to nelíbí ani těm tupounům bez vkusu, pro které to točili.

   Ten song o nečumění jsem dneska bohužel omylem slyšel... ten text snad napsal orangutan. Nevěřím, že něco takového stvořil člověk...

   Vymazat
 15. Fujj frontal M. Davida nebude? Tak to na to nepudu.

  OdpovědětVymazat
 16. Ach, ty vzpomínky na Discopříběh 1, shlédnutý v tom správném věku! Stačilo.

  OdpovědětVymazat
 17. Jsem chvilku studoval to foto dam u Jaguaru, a všiml si pár věcí... ty hadry si patrně musely půjčit. Tý jedný jsou velký lodičky (taky byly asi jen jedny...jako ten auťák)... a z těch spoďárů si tak nejspíš předaly nějaký ten výtok, ale nejděsivější hnus je ten divnej dort, nebo co to má být v pozadí té dlouhovlasé... vypadá to jak sliz vytaženej ze Shrekova ucha... ta to prádlo měla asi první, protože ten hadr na podlaze je pod ní ještě nataženej, pod tou tmavovlasou už zmuchlanej...
  (bych mohl být detektiv)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vyměňovali si i intimku? Ten hard zmuchlal David s tou první.

   Vymazat
 18. Jinak ten obtloustlý páprda na obrázku mezi těma dvěma dívkama, to je David nebo FF za 20 let?

  OdpovědětVymazat
 19. To jsem zkoumal taky, leč bezvýsledně.:(

  OdpovědětVymazat
 20. Nejlepší je jak si v jedné scéně střihnou o to kdo bude řídit a hned v další scéně stejně řídí někdo jiný (Horvát) a ještě k tomu úplně jiné auto (Multikára). A vůbec jsem nepochopil scénu jak Svobodové donese poslíček kytku ani jí ji nepodá a rovnou s ní mrskne na bar a ona se ani nezeptá od koho je a nechá ji na baru a jde pryč. Bomba film... chechtali jsme se od začátku až do konce...

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.