28.2.16

Recenze: Ave, Caesar! [Hail, Caesar!] - 50%

Hollywood, padesátá léta. Filmový produkční (Josh Brolin) řeší aktuální problémy studia, z nichž ten nejpalčivější spočíává v tom, že největší megahvězda (George Clooney) byla unesena a únosci chtějí výkupné. Jak teď studio dokončí ten epický příběh římského centuriona a Ježíše Krista?


Bratři Coenové koketovali s filmovým humorem poloviny minulého století už několikrát, a zkoušejí to znovu. A tentokrát si berou na pomoc opravdu těžké váhy: Obrovský zástup slavných hollywoodských hvězd, které se objeví ve větších či menších roličkách. Kromě Brolina a Clooneyho například Ralph Fiennes, Scarlett Johanssonová, Tilda Swintonová, Channing Tatum, Jonah Hill, Christopher Lambert a jako obvykle Frances McDormandová...


Co je to ale platné, když je jejich film strašlivě rozbředlý. Ale opravdu strašlivě.V Ave, Caesar! rozhodně jsou kvalitní vtipy a rozhodně se nejednou zasmějete. Ale je téměř železným pravidlem, že vtípku, který by byl v lepší komedii celý odbyt za 10-20 sekund, je v Ave, Caesar! věnováno tři až pět minut! A až po nich se můžeme mírně uchechtnout.

Například:

 • Parta námořníků tradičně muzikálově tancuje a zpívá o tom, že nemají ženské. Ke konci jejich číslo začne vypadat mírně homoeroticky, což je mírně vtipné. Ale celé to dlouhé číslo není nijak zajímavě natočené, zazpívané nebo choreografované.
 • Mladý hezoun, který dosud hrál jen kovboje, má náhle ztvárnit komplexní dialogovou roli. A nejde mu to. Viz trailer o dva odstavce výše. Ve filmu je ta scéna ještě o dost delší.
 • Produkčního otravuje vlezlá reportérka a on se vykrucuje (Tilda Swintonová). O chvíli později ho otravuje jiná reportérka, dvojče té první (taky Swintonová). A pak ještě dvakrát. Je to celkem asi 5 minut afektovaných dialogů, ve kterých jsou 2-3 slušné vtípky.
A co je snad ještě horší, většina rolí je jenom o tom, že se postava zjeví, udělá pár těch vtípků a pak do konce filmu zmizí. Jediný Brolin a částečně Clooney mají trochu propracovanější postavu, která je něco víc, než figurka, definovatelná jednou holou větou.

Trochu to připomíná různé ty debilní současné parodie-neparodie, ve kterých se máte smát jen proto, že poznáváte citované filmy. Při Ave, Caesar! se máte zřejmě smát tomu, že celý film je natočen podobným stylem, jako filmy z 50. let minulého století. "Jé, hele, Scarlett s ploutví v bazénu, to je podobné jako to dělala kdysi Esther Williamsová, a proto se tomu zasmějeme!" Aniž by v té scéně bylo něco nějak zásadně vtipného.

Ale zásadní rozdíl je v tom, že kdyby před 60 lety opravdu takovýhle film vznikl, producenti by z něj před premiérou zcela jistě vystříhali nejméně 30 minut, aby dostal nějaké aspoň trochu slušné tempo.

18 komentářů:

 1. Ten trailer je docela utrpení. Na RT to momentálně má 82%, protože o filmu Coenových málo kdo má odvahu napsat, ze císař je nahý.

  OdpovědětVymazat
 2. áááchjooo, na tohle sem se těšil a ono je to takhle špatný... tak si zase počkám až na torrent

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Asi bych si radši počkal na recenzi od nějakého odborníka na Coeny.

   Vymazat
 3. v pohode.oddychový Coenovci. síce mám radšej od nich temnejšie veci ako Blood Simple ale aj tieto komédie majú zmáknuté

  OdpovědětVymazat
 4. "Jé, hele, Scarlett s ploutví v bazénu, to je podobné jako to dělala kdysi Esther Williamsová, a proto se tomu zasmějeme!" .. takze neco jako kdyz Deadpool pronese "Za kterým Profesorem X teď půjdeme? Za McAvoyem nebo za Stewartem?" nebo kdyz si Deadpool "bere na mušku mnohé obskurní americké celebrity a události, o kterých jste pravděpodobně nikdy neslyšeli." nebo kdyz ve filmu vystupuje "například Lego kosmonaut z osmdesátých let, který už je senilní a má prasklou helmu (v tom místě, kde tehdy Lego kosmonautům opravdu helma často praskala, věřte mi)." nebo .. mam pokracovat?

  OdpovědětVymazat
 5. No, jsou recenze ve kterých na Frantu dám a jsou recenze, ve kterých je potřeba jeho názor ignorovat a obrázek si udělat sám. Tohle je jeden příklad.

  OdpovědětVymazat
 6. Františku, hodláš zhodnotit pohádku Řachanda, na kterou je ohromná mediální masáž?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. nebyl sídliskový sen (i přes masáž i zde na FFF), nebyl vánoční kameňák tak snad Řachanda by mohla - když už o tom byla i reportáž na TV NOVA!

   Vymazat
  2. pokud opravdu chcete intoxikovat své mozkové buňky, existuje řada příjemnějších způsobů ..

   Vymazat
 7. Poslední dva filmy bří Coenů stály za hovno. Také většina recenzí hovoří podobně - je to pěkné, ale nuda. Obavám se, že Franta má pravdu.

  OdpovědětVymazat
 8. Chybí mi tu týpek srovnávající s hodnocením Bony a klid 2

  OdpovědětVymazat
 9. Ja, ja! Ale už za ein paar Tage bude mít v Böhmen premiéru "Er ist wieder da"! Na endlich! Doufám, že to Fuka zrecenzuje a že to bude mindestens 70%, verdammt nochmal!

  OdpovědětVymazat
 10. O 20 procentnich bodu mene jak Bony a klid 2, hm.

  OdpovědětVymazat
 11. Ten film je geniální, právě to tempo je přesné. Být to rychlé, tak je to parodie na staré filmy, ale tohle je spíš "alegorie" a hraje si s paralelami na současnost tak jemně, že není kam spěchat. Jeden z objevů a rozhodně si ho pustím víckrát!

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.