26.5.15

Recenze: Dítě číslo 44 [Child 44] - 40%

Sovětský svaz, rok 1952. Lev Děmidov (Tom Hardy) může být spokojen: Dělá u tajné policie, má krásnou ženu (Noomi Rapaceová) a před sebou slibnou kariéru - mimo jiné i proto, že na konci Světové války právě on byl ten s vlajkou na té fotce na střeše Reichstagu.

Pak se ale začnou objevovat zabití chlapci. Vždy u vlakových kolejí a vždy utopení (i když kolem není žádná voda). Děmidov dojde k logickému závěru, že jde o dílo sériového vraha, ale jeho nadřízení to nemohou připustit - v socialismu přece vrahové neexistují!

Děmidov ale trvá na svém, takže je nejdříve falešně obviněna jeho manželka ze zrady a pak jsou oba vypovězeni kamsi na venkov, do milic, kterým velí generál Michail Něstěrov (Gary Oldman) - a ten zde shodou okolností také řeší sérii vražd malých chlapců v okolí železničních tratí...


Buďte si jisti, že shrnutí děje, které jsem napsal, dává o dost větší smysl, než samotný film. (A možná to, co jsem napsal, není pravda.)


Totiž, od počátku je vytvářena slušně hutná atmosféra ve slušně depresivních kulisách (točilo se převážně v České republice, takže například v panoramatu Moskvy rozpoznáme Pražský hrad). A do této deprese je nadhozeno několik leitmotivů: Jednak ten s vraždou, kterou není možno přiznat jako vraždu, ale v druhém plánu také konkurenční boj v rámci tajné policie a Levův vztah s manželkou, která ho možná nemiluje a nikdy nemilovala, a možná je doopravdy zrádkyně.

Okolo poloviny, když se dvouhodinový film přesune na venkov a Lev dále pokračuje v pátrání po vrahovi (na vlastní pěst, proti rozkazům Mosky), se bohužel Dítě číslo 44 z dramatického hlediska ZCELA, TOTÁLNĚ ROZPADNE, ještě strašněji, než se to stává českým filmům.

Stále častěji začne docházet k podzápletkám, které sice jsou dramaticky natočeny a zahrány, ale vůbec netušíme, jak zapadají do celkového příběhu, co je při nich v sázce a proč postavy dělají to, co dělají.

Stále častěji se odehrávají scény, které musely být buď výsledkem strašlivé náhody (Lev je odvelen z Moskvy do městečka, v jehož okolí shodou okolností řádí stejný vrah jako v Moskvě a zdejší milicionář Oldman toho vraha shodou okolností už vyšetřuje???), nebo mají nějaký skrytý smysl, který mi zcela unikl (poslali ho tam z Moskvy schválně, aby mohl ve vyšetřování pokračovat???).Dva víceméně nespoileroidní příklady:

 • Lev s manželkou jsou v Moskvě pronásledováni tajnou službou. Nemohou se dostat přes hlídky, které hlídají nádraží a kontrolují doklady. Naštěstí Lvova manželka (učitelka) odhalí, že jedna ze stráží je negramotná a pouze hraje, žepředkládané  doklady čte. Takže jí předloží své doklady a ona je nechá projít (protože si nedokáže přečíst jejich jména a tudíž nepozná, že to jsou oni). OK, dejme tomu. Okamžitě poté ale Lev s manželkou odjedou z toho nádraží zpět do městečka, kde mají trvalé bydliště - které jim přidělila nedlouho předtím právě tajná služba. Co je to za strategii, utéct do svého trvalého bydliště, když po mně jde tajná služba, která zná moje jméno i moje bydliště?
 • Nebo: Celý film je založen na tom, že systém nechce připustit existenci vrahů v Sovětském svazu a proto nedovolí Lvovi vyšetřovat sériového vraha, který zabil přes 40 dětí v různých koutech země. Následně dojde k tomu, že některé z těch smrtí jsou prohlášeny za nehody, ale mnoho jiných je označeno za vraždy a jsou za ně polapeni a odsouzeni nevinní lidé. Tj. systém dosáhl toho, že místo jednoho vraha jich má hromadu! A nevyplyne z toho žádná ironie nebo zamyšlení kohokoliv, prostě se to jen zmíni mezi řečí a Moskva se dále snaží mařit Lvovu snahu o odhalení pravého vraha.
(A klidně mi můžete vysvětlovat, že v knize to dává smysl. Ve filmu ne.)


Jde o adaptaci stejnojmenné knihy (vyšla i česky), kterou jsem pochopitelně nečetl, takže je možné, že jde o kvalitní knihu, a že blbá je pouze její filmová adaptace. Ale je opravdu EXTRÉMNĚ špatná, takovým způsobem, že se muselo dít něco hrozně dramatického, například byla vystříhána hodina filmu.

Velká škoda toho rozpočtu a těch kvalitních herců...

A ještě jedna věc mě na filmu iritovala: Je to americký film, odehrává se v SSSR, všichni jeho hrdinové jsou Sověti a všichni mluví anglicky se strašlivým legračním ruským přízvukem, jako nějaký ruský padouch z Austina Powerse: "Vot du jů sink, ár jů a monster or not?"

P.S: Film má velmi kvalitní české titulky, ale ani to bohužel nepomůže.

P.P.S: Pravděpodobná pointa detektivní zápletky je následující (SPOILERY!): Pachatelem je jakýsi úředník, který byl za války v německém zajetí a dělali na něm pokusy, jejichž následkem je nyní závislý na lidské krvi. Protože pracovně jezdí po jedné dlouhé trati, odchytává na ní chlapečky a zabíjí je waterboardingem (zřejmě s sebou vždycky vozí kýbl s vodou???), pak je rozřeže a pije jejich krev. A nebo to možná bylo úplně jinak.

25 komentářů:

 1. Nechci být za kafku, ale Rooney Mara v tomto filmu nehraje. Hraje zde mnohem ošklivější Noomi Rapace.....

  OdpovědětVymazat
 2. Kniha je výborná, doporučuji (pokračování už méně)

  OdpovědětVymazat
 3. Tak to byl TEN sovětský voják, který pověsil TU vlajku? Tak to by měl mít na každé ruce aspoň troje kvalitní německé hodinky.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ne, ne. Původně (podle filmu) tu vlajku měl věšet jiný voják, ale PROTOŽE měl na ruce asi desatery hodinky, musel jít ze záběru a místo něj ji vztyčil Lev, který byl vzorný voják a hodinky nekradl.

   Vymazat
  2. No tak aspoň v Berlíně znásilňoval?

   Vymazat
  3. To bohužel ve filmu vidět není, ale vycházíme-li z toho, že byl vzorný voják, pak samozřejmě ano. Jak jinak by hrdinná Rudá armáda ty dva miliony Němek zvládla?
   http://www.mgpublications.com/news/4714#12

   Vymazat
  4. No proto. Jinak by to bylo sci-fi.

   Vymazat
 4. waterboardingem sa nezabija, ale muci a aj prave preto, ze sa ti do dychacich ciest nedostane voda sa neutopis, len pre nedostatok vduchu a pocit vody v hube mas pocit, ze sa topis. Ak by sa tak aj niekto udusil - nema v plucach vodu. t.j. neutopil sa.

  OdpovědětVymazat
 5. no a tak to se podivam

  OdpovědětVymazat
 6. http://www.csfd.cz/film/21437-obcan-x/
  na tohle se dalo dívat

  OdpovědětVymazat
 7. Jak jsem psal na jaře 2009 po dočtení knížky: Ano, je to tak nesmyslné, jak jsem zvyklý ze standardních filmových thrillerů a divil bych se, kdyby se po tomhle románu filmaři taky nevrhli. (Jen to trvalo trochu déle, než jsem čekal.)

  OdpovědětVymazat
 8. Já bych nelogičnost děje tak neřešil.V tehdejším režimu (teď myslím hlavně v SSSR) nebylo vždy vše konzistentní. Tam, kde měli někteří téměř neomezenou moc, rozhodovalo se nejen podle nějakých pravidel, ale často i podle momentálních emocí, více, nebo méně opilého místního vládce. Tady aspoň hlavní hrdina věděl, za co ho přeřadili na podřadné místo. Některé rovnou uvěznili, aniž by dotyční spáchali cokoli proti režimu. Otázkou je, jestli tak přemýšlel i autor knihy, případně scénáře. Jinak souhlasím s podivností ruského přízvuku, který má smysl u zcela jiných typů postav. A závislost na lidské (dětské?) krvi je také velmi podivná a podle mě tak trochu fantasy. Mě spíš občas nadzvedl pohled na pražské ulice, protože jako pražák od narození už je mám dost zapamatované, prakticky každý dům v centru. Podobné to bylo s množstvím aut českých značek (Škoda, Praga, Tatra), které si pamatuji z dětství z pražských ulic. Tolik jich určitě v tehdejším Rusku nejezdilo. Ale takových pamětníků asi po světě moc není, s čímž určitě produkce počítala. Na můj dotaz k autům jsem dostal na tiskovcen odpověď ve smyslu budget...kompromis...imaginace diváka...No dobře...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pravda, pravda... V sovětském Rusku bylo všechno jinak. http://uncyclopedia.wikia.com/wiki/Russian_reversal

   Vymazat
  2. Nemusíme chodit daleko - Stalin byl Džugašvili, Lenin byl Uljanov a Říjnová revoluce byla v listopadu.

   Vymazat
 9. V knize to všechno opravdu dává o dost větší smysl, i když o různé nepravděpodobné náhody tam taky není nouze.
  V knize ale vraždí děti bez rozdílu pohlaví a normálně je ubodá, žádný waterboarding. A motiv má úplně jiný.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A jakej motiv?
   Tohle s tou krví mi připadá stejně debilní jako v těch spoustách dnešních krimi seriálů, prostě tam chtěj mít za každou cenu nějaký psycho postižení, horor a sci-fi. Už aby ta móda zas pominula.

   Vymazat
  2. Film jsem vypla v půlce, ptže se na to nedalo dívat, takže toho úředníka si jen představuju, ale motiv knižního pachatele je následující: Vrah je Děmidův bratr, který se propracovaným systémem vražd snaží Lva (původně Pavla, kterého jako chlapce unesli a chtěli zabít, ale nezabili a nakonec ho i jinak pojmenovali, ptže si kvůli otřesnému zážitku nemohl vybavit svoje jméno) "přivolat" zpět domů. Zabije dítě, naplní mu pusu kůrou ze stromu, rozpárá břicho a vyjme žaludek, který jedí jeho kočky..Všechny jeho kroky při usmrcování + i ty kočky souvisí s tím příběhem z dětsví a ve Lvovi mají detaily práce evokovat vzpomínky..takže smysl to dává, ale je to ještě trochu víc zamotaný a to by bylo na dlouho :-D

   Vymazat
 10. Trochu mi to zápletkou připomíná Cimrmanovo "Přetržené dítě"... nebude původ některých nelogičností také tak prozaický?

  OdpovědětVymazat
 11. To je tak blbej film, že ani na torrentech jsem ho nikde neobjevil :-o...

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.