27.5.15

Recenze: San Andreas (4DX) - 60%

Dwayne Johnson je elitní vrtulníkový záchranář (předtím bojoval na Blízkém východě proti Alláhovi) se sexy dcerou a sexy manželkou, která se s ním právě rozvádí.

Když tu najednou přijde megazemětřesení (které odhalí vědec Paul Giamatti) a Johnson musí zachraňovat obě krásné ženy (jednu v Los Angeles, druhou v San Francisku).


Skoro se stydím to psát, ale nenulový počet lidí je z toho zmaten, takže pro jistotu: Tento film nemá nic společného s videohrami "Grand Theft Auto". Film pojednává o tektonickém zlomu San Andreas, podle kterého se jmenuje i to město ve videohře! Asi jako kdyby se gangsterské město v moravské videohře jmenovalo "Macocha".

Asi takhle: The Rock je frajer a od režiséra Brada Peytona mě dost bavil jeho předchozí film (také s Rockem), takže jsem doufal, že San Andreas bude o něco víc, než se zdá z trailerů.


Bohužel, San Andreas není o nic víc, než se zdá z trailerů.

Na druhou stranu, San Andreas není o nic méně, než se zdá z trailerů.

To znamená, že ve filmu San Andreas jsou rozsáhlé katastrofické scény, které byly drahé, vypadají draze a je jich docela dost (tzn. nemusíme mezi dvěma akcemi vždy čekat 20 minut, než si někdo s někým popovídá o smyslu lásky a života). A také v něm je Rockova filmová dcera s hezky se rýsujícími prsy v těsném tričku.

Na druhou stranu ve filmu zcela chybí následující věci:

 • Humor
 • Nadhled
 • Starost o kohokoliv než čtyři - pět hlavních postav. Všichni kolem umírají po milionech, diváka to nemá zajímat. Rocka ani nenapadne, že by ten krásný velký záchranný vrtulník mohl použít k záchraně někoho jiného, než své manželky a dcery (každé v jiném městě!).
 • Dodržování přírodních zákonů (například cunami se projevuje tak, že voda trochu klesne, pak se zvedne o několik desítek metrů a zůstane klidně stát v této nové výšce až do konce filmu)
 • Dodržování zákonů pravděpodobnosti (vědec objeví systém předpovědi zemětřesení asi 7 sekund před tím, než přijde největší zemětřesení v dějinách)
 • Dodržování dopravních předpisů
Výsledek je o trochu lepší, než třeba V oku tornáda (především proto, že je výpravnější a trochu lépe řemeslně zvládnutý), ale o žádné příjemné překvapení rozhodně nejde.


Závěrem se musím zmínit ještě o jedné důležité věci: Tento film pro mě znamenal mé první setkání s filmovým zážitkem 4DX a chtěl bych před touto zrůdností všechny filmové fanoušky důrazně varovat!Pokud jste někdy byli v Disneylandu, pravděpodobně jste si tam projeli atrakci Star Wars, Honey I Shrunk the Audience nebo StormRiders. Při nich se díváte na 3D film, zatímco se vaše sedadlo různě natřásá, občas na vás stříkne voda, abčas na vás něco foukne, kolem se blýská atd...

Tyto atrakce mám velmi rád a fungují skvěle, protože jejich filmy mají pár minut a jsou natočeny speciálně pro tyto atrakce. Ale 4DX projekce normálního celovečerního filmu je strašný zážitek.

Především: Díváte se na normální film, který většinou není zabírán z "first person" pohledu. Pokud na plátně vidím, jak auto, zabírané nehybnou kamerou, jede po hrbolaté cestě, proč by se proboha mělo vnímání této scény prohloubit, tím, že se přitom třese moje křeslo? Úplně absurdně to působilo při scénách, kdy si Rock z vrtulníku telefonoval s někým na zemi, kamera mezi nimi stříhala, a vždy, když na tři sekundy střihla na Rocka, sedadlo se mi na tři sekundy rozvibrovalo. Moje křeslo se mírně otřáslo dokonce pokaždé, když někdo na plátně bouchl dveřmi, nebo (nekecám) prudce zavřel svůj laptop!

Ještě horší je, že pokud ve filmu je scéna, natočená roztřesenou kamerou, a k tomu se současně třese vaše křeslo, tak nejenže nestíháte číst titulky, ale ani pořádně sledovat, co se děje na plátně!

K vyloženě otravným pak patřily občasné záblesky (jako kdyby v sále někdo fotil s bleskem), stříkání vody do obličeje (resp. do brýlí) a pachové vjemy, respektive pořád stejný zápach, ať se na plátně dělo cokoliv. A ne, nebylo to tím, že jsem se při projekci pokakal.

Považuji to za prznění filmu (i tohoto filmu) a už nikdy v životě na 4DX projekci nepůjdu, pokud to bude aspoň trochu možné. V hodnocení tohoto filmu jeho 4DX projekci ignoruji (jinak bych mu musel dát mnohem méně procent).

30 komentářů:

 1. Když někdo v reálu místnosti práskne dveřmi, tak to taky vyvolá tlakovou vlnzu, která mnou lehce "zatřese".

  OdpovědětVymazat
 2. Celé je to s tím názvem ještě zamotanější. To město ve videohře je ve skutečnosti stát. San Andreas rovna se California.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. San Andreas je geologický zlom - předěl dvou tektonických desek v Kalifornii...

   Vymazat
  2. Motáme dál. V prvním GTA bylo San Andreas skutečně město (vedle Liberty City a Vice City).

   Vymazat
  3. rotopede to ano, ve skutecnosti to tak je, ale ve videohre je San Andreas vicemene okopirovana Kalifornie...

   Vymazat
 3. Moravská gangsta videohra ve fiktivním státě Macocha by mohla být super. Hustokrutí ogaři by si mohli navzájem krást slépky a přepadávat pálenice.

  OdpovědětVymazat
 4. Jo, 4DX je debilní. Byl jsem na Chappiem, kde to nebylo tak markantní, ale i tak jsem měla na konci namožený krk od neustálého zapírání hlavy do sedadla, aby mi to trhání sedačkou nezlomilo vaz. Je fajn, když to kopíruje pohyby kamery (nájezdy, podhledy) nebo když vám do obličeje fouká vítr, jako když jedete v autě, ale jakékoliv další efekty jsou opravdu nepříjemné. Vzduch voní leda tak po gumových hadičkách a foukání vzduchu zezadu u hlavy, jakože okolo mě létají kulky jsou kreténský výmysl.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Byl jsem ... měla.
   Tady už ani operace nepomůže.

   Vymazat
  2. myluju te Cosi, ja nechci nikoho pomlouvat nebo se nekoho dotknout, ale vyser se na OSELa, chci te
   neplatonicky
   i s vibracema a proletujicima kulkama

   Vymazat
  3. Při koukání na to duo Die Antwoord, jsem si nejspíše musel přestat být jistý svou sexualitou a svým pohlavím. Doufám, že to bylo dočasné a pouze na psychické bázi. Za veškerou podporu, ať to dopadne jakkoliv, předem děkuji.

   Vymazat
  4. Speciální remake pro Cosiho a jiné gay tepláky, aby se necítili stranou: Udál se v rámci 4DX projekce v publiku nějakej full frontal, kdy tekutina ze 4DX hadiček rozpustila oděvy všech diváků s výstavním penisem v kině, ti začali v panice pobíhat před plátnem a hystericky mávat rukama, aby si uvědomili příliš pozdě, že se všichni dívají na jejich houpající se pohlavní orgány ostřikované lesknoucím se masážním olejem ze 4DX hadiček?

   Vymazat
  5. (nejdřív technici do 4DX hadiček pouštěli oděv-rozpouštěcí tekutinu, pak jí rychle vyměnili za masážní olej, aby bylo jasno, není v tom žádnej technickej kiks!)

   Vymazat
 5. Udál se v rámci 4DX projekce v publiku nějakej full frontal, kdy divačce praskly takový ty socialistický jednodílný šaty, vítr jí je odvál, neměla pod nima podprsenku ani kalhotky, v panice vyběhla na pódium, aby v šoku mávala rukama a uvědomila si příliš pozdě, že se všichni dívají na její kvalitní čtyřky ostřikované lesknoucím se masážním olejem ze 4DX hadiček?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je pravděpodobně Fukův sen. Osobně bych žádal pětky, přírodní, bez oleje, thank you very much.

   Vymazat
  2. Ano. Navic umocnene zapachem ryb.

   Vymazat
  3. Si je nech udělat, Reapere. Ti odsajou tuk z pupku a daj ti to do koz a budeš je mít přírodní.

   Vymazat
  4. No nevím, opravdové přírodní pětky jsou nechutné povislé pytle a Grim by tudíž vypadal jak Věstonická venuše.

   Vymazat
  5. No jo Romane, ty musíš bejt vždycky proti mě - navrhnu čtyřky a olej a ty akorát čekáš ke komu se proti mě přidat. Kdyby tady Horák napsal "Pro mě shemale, prosím", tak napíšeš "I´m with Horák."

   Vymazat
  6. Nejnormalnejsi Roman, jakyho znam je teplej jak zimni ponozky.

   Vymazat
 6. Neříká se pokakal, ale posral. S výjimkou Grimma, ten se vždy jen zesere,

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. GPFZ uklízí dnes a denně na univerzitních záchodcích následky těchto nešťastných příhod, takže si vyvinul smysl pro jejich citlivé sémantické rozlišování.

   Vymazat
 7. Samý svaleniny pro Hyrmany, zrecenzuj radši nějaký seriál.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.