18.5.15

Recenze: Šílený Max: Zběsilá cesta [Mad Max: Fury Road] - 90%

Režisér a scenárista George Miller natočil pokračování / reboot své vlastní série, které vdechl život už v roce 1979 a poslední díl natočil před 30 lety.

V blíže nespecifikované post-apokalyptické budoucnosti se bývalý policista Max (Tom Hardy) shodou okolností dostane do jedné party s Furiosou (Charlize Theronová), unášející v obrněné Tatrovce pět krásných nezmutovaných plodných žen, cisternu vody, menší cisternu paliva a úplně nejmenší cisternu mateřského mléka.

A protože po ní teď všichni jdou, stejně jako po Maxovi, musí se tito dva dát dohromady, aby přežili. I když se jim nechce.


Nejnovější Mad Max není ani tak pokračováním jako spíš "začátkem nového eposu volně na motivy starého námětu". A je prostě a jednoduše zázrak.


Občas se objeví film, který je strašlivě bizarní, ale přitom je v něm jasně čitelný unikátní rukopis talentovaného mladého režiséra, který dokázal za kapesní rozpočet uskutečnit svou nekompromisní vizi, na kterou by mu žádné velké studio nedalo peníze, protože jde o film s velmi nejistým komerčním potenciálem. Tím mám na mysli třeba raná díla Petera Jacksona nebo Sama Raimiho.

Nový Mad Max je přesně takový film s nekompromisní vizí a s pochybným komerčním potenciálem, s pár zásadními rozdíly:
 • Natočil ho člověk, kterému letos v březnu bylo 70 let.
 • Stál 150 milionů dolarů.
A to mi skutečně hlava nebere. Myslel jsem si, že vím o fungování velkých hollywoodských studií celkem dost, ale naprosto nechápu, jak mohl někdo dát zelenou tomuto projektu. Ale samozřejmě jsem velice rád, že tu zelenou dostal.Mad Max: Fury Road je naprosto MAD a naprosto FURIOUS. Jeho základní zápletka je téměř primitivní a slouží hlavně k tomu, abychom:

 • Viděli úžasné akční scény
 • Poznávali různé drobnosti ohledně fungování tohoto šíleného světa a jeho šílených obyvatel
Akční scény odbydu celkem rychle: Jsou úžasné. V dnešní době, kdy velkorozpočtový film může na plátně předvést NAPROSTO COKOLIV, chce velkou invenci přijít s něčím úplně novým. A Millerovi se to podařilo. Přibližně polovina (dvouhodinového) filmu je non-stop akce, při které se na autech a motocyklech dějí všechny možné věci, a několik nemozných. Akce je přehledná, explozivní, dravá, a... ŠÍLENÁ (ano, už je tady to slovo zase). Rozhodně ve filmu je spousta CGI triků, ale jsou použity tak, jak mají být, a nepůsobí ani trošku rušivě. Všechno je hyperkinetické a velmi často jsou akční záběry trochu (ale znatelně) nerealisticky zrychleny, prostě proto, aby všechno mělo "větší šťávu".

Ještě zajímavější pro mě ale byl způsob, jakým nám Miller předkládá různé velmi bizarní střípky toho, jak všechno v tomto světě funguje. Dělá to jakoby mimoděk, většinou velmi dravým tempem, je jich obrovská spousta, ale přesto celý tento svět ve své šílenosti působí vzácně konzistentně. Ne, nevím, jakou přesně funkci měly roury a plastové brnění hlavního padoucha, proč přesně ty tlusté ženské stáčely své mateřské mléko do kontejnerů a proč s padouchovou armádou jezdí sound system se čtyřmi bubeníky a kytaristou bez očí (ale zato s plamenometem). Ale všechno to dokonale sedne do tohoto ŠÍLENÉHO SVĚTA a nemohu se dočkat, až to bude detailněji využito v pokračováních a připravované videohře. Bavil mě každý šílený kostým, každá maska, každičký náznak divného rituálu, každé šíleně zmutované vozidlo.

Zajímavé také je, že tři hlavní hrdinové (Max, Furiosa a psycho-albín Nicholas Hoult) mluví velmi málo a skoro nic se o nich nedozvíme. Nepotřebujeme slyšet jejich monology o dramatickém dospívání. Stačí stručné náznaky a všechno samo hladce zapadne do správného kontextu. Takhle se pozná ruka mistra. Mnohem ukecanější jsou padouši, kteří se spojí, aby našim hrdinům zatopili.

George Miller je rozhodně šílený mistr. A nejen díky Mad Maxovi - i jeho tancující tučnáci mi přišli jako velmi bizarní dílo. V tomto Mad Maxovi se ale dostal zatím nejdál. Opravdu by mě zajímalo, jaké tržby bude film mít, protože se obávám, že není příliš vhodný pro typického diváka, který se chce dvě hodiny v kině bavit a koukat na rychlá auta a velké výbuchy. A to z následujících důvodů:
 • Většina filmu je značně depresivní. Sice vizuálně krásná a nikoliv nudná, ale přesto depresivní. I když se mi film velice líbil, nedá se říct, že bych se u něj zrovna "bavil", a to ani u akčních sekvencí.
 • Hrdinové (ani ti "kladní") nejsou sympatičtí a divák se s nimi bude těžko ztotožňovat, nebo jim fandit.
 • Film je zmatený a v kulometném tempu diváka zavaluje stále novým "lore", které by měl aspoň částečně pochytit a dát si do souvislostí v následujících pasážích filmu.
Většinu z toho já osobně považuji za klady, ale opravdu nevím, jak na to zareagují diváci, kteří například berou vážně poslední díly Rychle a zběsile (a že jich není málo). Jediné, co bych filmu vytkl já, je prostřední část, kdy se stane na můj vkus až příliš meditačním a jeho tempo není tak dechberoucí, jako ve zbytku.

P.S: Film má české titulky, které jsou dobře přeloženy, ale na můj vkus trochu násilně vymýšlejí neexistující česká slova pro většinu neexistujících anglických slov (kterých je ve filmu opravdu hodně). IMHO je to zbytečné a třeba "Immortan" nemusel být nahrazován "Nadsmrťákem", nebo co to bylo za slovo...

P.P.S: Živočišný soundtrack (Junkie XL) funguje ve filmu dohonale, ale s výjimkou pár desítek sekund melodičtějšího materiálu se nedá samostatně poslouchat.

32 komentářů:

 1. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 2. Já se u filmu bavil výtečně, hrdinům jsem fandil a soundtrack rozhodně JE poslouchatelný samostatně. To jen k těm drobným výtkám. A fandil jsem taky Nathanovi Jonesovi, protože ty kokos, on tam vole holejma rukama vyrve motor z kamionu!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsem jediný, kdo fandil ještěrce?

   Vymazat
  2. Ta se na plátně moc neohřála, holt začínající herec. Něco jako zbytní poručíci v ST

   Vymazat
 3. Poslední Mad Max, který se mi fakt hodně líbil, byl ten první. Ty další (dva?) už mi přišly dost k nepřežití. Holt jakmile se tam přestaly prohánět ty staré Zephyry a Katany a polovinu rozpočtu nespolko auto hlavního hrdiny i přesto, že bylo z vrakoviště, tak to šlo do kytek.

  Když jsem slyšel o natáčení hového Mad Maxe, trochu jsem se chvilku těšil, že by mohli udělat nějaké ultimátní pokračování jedničky. Velká škoda, že to dopadlo jinak, naštěstí tam aspoň nehraje Tina Turner, takže tomu možná dám časem šanci z "jiných zdrojů".

  OdpovědětVymazat
 4. Co se týče soundtracku tak bych si dovolil maličko nesouhlasit:
  https://youtu.be/MaL6NxTvWRM

  OdpovědětVymazat
 5. Je mi ukradené ztotožňování se s hrdiny, to nutně nepotřebuji. Podle tvé recenze vidím, že i ty sis doplnil tu spoustu hluchých míst vlastním výkladem. Jak všichni potřebujeme příběh, a když tam není, šup tam s něčím! A to něco přijmeme jako vlastně super zápletku. Tenhle film je pro mě po vizuální stránce dobrý, a určitě by se mi líbil víc, kdyby se v něm vůbec nemluvilo, a ten rádoby meditativní závěr vypustili. Zcela jasně nejsem cílovka. Mimochodem, kolikrát ses u filmu zasmál? Já průběžně. Záměr režiséra, že?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tvůj komentář nedává žádný smysl. Záměr, že?

   Vymazat
  2. Komentář výše chtěl zřejmě říci, že snímek je po vizuální stránce skvělý. Po verbální stránce trochu pokulhává. Kdyby neměl dialogy žádné, anebo by byly vedené nějakým pajazykem, divák by si mohl na základě vizuálních vjemů vystavět vlastní příběh, se kterým by možná byl spokojenější... možná je tohle budoucnost snímků téhle kategorie.

   Vymazat
  3. Pokud chtěl tohle komentář výše říct, tak se mu to zcela určitě hrubě nepovedlo. Možná měl ten komentář zůstat prázdný, já bych si na základě vizuálního vjemu jeho autorky, vystavěl komentář vlastní. Nemluvě o tom, že ve filmu žádný meditativní závěr nebyl.

   Vymazat
  4. Děkuji Danu Tomikovi za překlad pro Jaroslava Keprta. :-) FF mluvil o meditačním prostředku, mně utkvěl v hlavě medi-(doplňte si co vám víc vyhovuje) závěr. Všichni filmoví znalci kolem mne jsou z posledního Maxe nadšení, a Fila v Respektu označil ty, kterým se nelíbí, za snoby. Jsem z toho všeho mírně nervózní. Nicméně posledního Maxe si, narozdíl od těch předchozích, už nikdy znovu nepustím.

   Vymazat
  5. no tak, chlapi si musí pomáhat žejo ...

   Vymazat
  6. Tak tím tomu dals korunu. Tleskám :-D

   Vymazat
  7. What the fuck? Meditační, meditativní? This is mad.

   Vymazat
  8. takhle sofistikovaný metahumor jsem tady už dlouho neviděl. tomu říkám úroveň! Andreo bravo!

   Vymazat
  9. To tady fakt hned všichni musí lézt všem do prdele? Do prdele!

   Vymazat
 6. Mě se ty überkreativní překlady názvů a jmen líbily. Nějak mi to sedlo k té celkové komiksové přepálenosti. I když komiksové asi není to správný slovo...

  OdpovědětVymazat
 7. Od Mad Maxe jsem nečekal vůbec nic, o to víc mě překvapilo, jak je to super film. Z šílených nápadů mě nejvíc pobavil ten sound systém s kytaristou. Boží :-)

  What a lovely day!

  OdpovědětVymazat
 8. To jsem snad jediný, kdo se bojí, že hra bude jen budgetovka, která byla vytvořena jen k příležitosti vydání filmu? Jasně, vypadá to moc pěkně, ale stejně...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak je ve vývoji už víc než dva roky a dělá ji velké a kvalitní studio. Navíc datum vydání (původní bylo ještě v 2014) není vůbec blízko uvedení filmu, u budgetovek se obvykle udělá všechno proto, aby hru mohli vydat ideálně ve stejný den. Imo těch důvodů k obavám moc není.

   Vymazat
 9. To jsem snad jediny, kdo se boji, ze zdejsi diskuze sla uplne do prdele? Kde jsou vsichni nekorektni teplaci? Zacina se to tu mnozit podivnyma existencema a navic se tu cituje Respekt?!?!?!? What a sad day!

  OdpovědětVymazat
 10. Tvl, tady se seriozně diskutuje. Na úrovni a s respektem. Slušně a fundovaně. Víteco. Běžte do piče!

  OdpovědětVymazat
 11. Pretoze tento film je tak bozi, ze vsetci teplaci su z toho pochcani blahom a je im z toho tak prijemne teplo, ze si ani nevymenili teplaky. A kedze vas zaujima aj moj nazor tak tu je.
  Po spatnom zhliadnuti Road Warriora, ktory je teda dost Falloutovsky, musim o to viac ocenit ze sa dedo Miller dokazal po 30tich rokoch nielen na plne gule vratit ale hlavne vdychnut svojmu svetu uplne novy zivot. A Hardy je rozhodne viac nez dostojny nastupca Gibsona.
  Taketo "Tales from the wasteland" kludne mozme dostat este zo dva.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Road Warrior není Falloutovký, ale Fallout je Road Warriorovský! To je jak říct, že děda je po vnukovi...tak příště voe! :-)

   Vymazat
 12. Doufám, že v dalším díle si udělá alespoň čůrací zastávku v Lidicích.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Doufám, že nějaký další díl vůbec bude, a pokud ano, tak že to nebude jen mlácení prázdné slámy ve stylu "prachy ke mě", ale bude to opět rachot jako prase.

   Vymazat
 13. Jestli se vám Max líbil, zahrejte si starší hru RAGE od iDsoftu. Ta poetika a atmosféra je velmi podobná.

  OdpovědětVymazat
 14. Velmi dobrá recenze Franto, jako obvykle (like Andrew said). Jen s jedním nesouhlasím, jak už tady řekl kolega v diskusi - to OST k tomu je fakt dobré.

  OdpovědětVymazat
 15. Tak tento film jsem shlédl před nedávnem a musím bohužel konstatovat, že to byla fakt náročná hloupost, když budu hodně slušný. Celý film je sice jedna velká akce, ale totálně bez mozku v podstatě tam vůbec nic nedává smysl a celek se jeví jako když pejsek s kočičkou pekli dort. Bohužel mě zaráží tak vysoké hodnocení jaké film dostal, což mě přivádí k myšlence že většinoví diváci potřebují jen akci a děj je pro ně podružný. Takže já tento film hodnotím jako odpad a zase se naplnila teze, že čím více dílu filmu je natočeno tím větší bezmozkový odpad a slátanina založena na efektech se s toho stává.

  OdpovědětVymazat
 16. Mě docela udivuje, že někdo, kdo píše recenzi, nepochopil takové celkem jasné věci v tom filmu.
  Proč má Immortan Joe to divné brnění a hadičky? Protože očividně umírá na rakovinu, stejně jako nejspíš většina lidí v postapo světě zamořeném radiací.
  Proč tam jsou ty tlusté kojné? Protože krávy nepřežily 3. světovou, aspoň ne v lokalitě, kde se nachází Citadela, a s mlékem se dá kšeftovat a měnit ho např. za munici z Bullet farm a benzín z Gas town. Prostě každé město nebo ministát v postapo světě má nějaké zdroje, které mění za jiné z jiných míst.
  Proč ten kytarista a bubeníci? Protože už od starověku byli součástí armád vojenští bardové, kteří hecovali svoje bojovníky a pomáhali synchronizovat jejich pohyb, neb ještě neexistovaly vysílačky, a v postapo světě taky nejsou, takže návrat ke starému způsobu řízení boje je logický (a kurevsky cool!)

  Hrdinové mi byli sympatičtí dostatečně, vtipné mi to přišlo tak akorát, depresivní taky tak akorát. Sice to, že Immortan udělal ze všech kluků fanatické kamikadze bojovníky je v podstatě hrozně kruté, ale na druhou stranu oni vypadali fakt nadšeně. Srovnej s dnešním běžným člověkem, jehož život se točí v kruhu - práce - spánek - práce - spánek, potažmo je možné zařadit ještě dluhy a hypotéku. Žádné místo pro hrdinství a velké činy. Živí mrtví. Oni byli sice polomrtví už od narození (radiace), ale vnitřně mnohem víc živí, než dnešní lidi.
  Depresivní mi to přišlo spíš v detailech, jako že Nux ani neví co je to strom ("Přivážem lano k té věci") a v okamžiku, kdy se Furiosa dozví, že její dřívější zelený domov už neexistuje a křičí zoufale do pouště.
  Jako celek je to po většinu času fakt moc zábavné na depkaření.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.