14.9.11

Recenze: Saxána a lexikon kouzel - 10%

Čarodějnice Saxana (bez čárky) z filmu Dívka na koštěti (1971) má cca desetiletou dceru Saxánu (s čárkou), která se jednoho dne propadne do říše pohádek (odkud pochází maminka). Současně se tam propadne její teta (Jiřina Bohdalová), čímž začnou problémy.Začněme tím, co se dá napsat nejsnáze a nejpochopitelněji: Nová Saxána obsahuje obrovské množství triků - řádově více, než v jakémkoliv českém filmu. Opravdu snad třetina filmu obsahuje nějakou digitální kompozici nebo plně CGI postavu. Motion capture CGI postav, jejich klíčování do reálných záběrů a interakce s reálnými herci je zvládnuta MNOHEM LÉPE NEŽ JSEM ČEKAL a digitální trikaři za to mají můj obdiv, obzvlášť když si představím, v jakých podmínkách a termínech museli pracovat. To všechno samozřejmě znamená, že výsledek je pořád PODSTATNĚ HORŠÍ než v průměrném hollywoodském filmu. Občas nesedí stíny, osvětlení nebo zrnitost, klíčované postavy kolem sebe mají černý obrys, CGI postava otevře dvoukřídlé (skutečné) dveře přičemž se dotkne jenom jednoho jejich křídla atd... SAMOZŘEJMĚ je vidět, že monumentální pohádková říše je ve skutečnosti jedna místnost s digitální dokreslovačkou. Ale je to všechno pořád výrazně lepší (vzhledem k objemu práce), než jsem si u českého filmu dovolil doufat a lepší než u jakékoliv české konkurence.

Výše uvedené ale platí pro digitální techniky a animátory, nikoliv pro výtvarníky. Značná část CGI postav totiž vypadá nechutně kýčovitě (i když by měly asi být roztomilé) a o čím epizodnější postavu jde, tím je to horší. CGI simulace kůže, srsti a šatů je technicky zcela OK, ale samotný výtvarný návrh postav je často odpudivý. Také zcela pomíjím skutečnost, že mnohé triky, které uvidíme, jsou zhola zbytečné a daly by se snadno naemulovat vhodným postavením kamery, střihem, nebo prostě obsazením vhodného herce s vhodnou maskou.


No a dál už to všechno bude jenom horší, protože všechno ostatní je hrozné až pekelné. Nevidím do zákulisí, co se přesně při zdlouhavém natáčení stalo a kdo za co může, ale dovolil bych si upozornit, že Václavu Vorlíčkovi je přes 80 let a za poslední jeho koukatelné dílo považuji seriál "Křeček v noční košili" z roku 1987 (ve stejný rok shodou okolností vznikl film Innerspace, který je o tomtéž). To, že je Saxána hrozná, tudíž není ani tak výtka Vorlíčkovi, jako spíš tomu, kdo mu nabídl režii tohoto náročného projektu.

Hrozná je holčička v titulní roli. Hrozné jsou její postsynchrony (které vůbec nesedí na pohyby úst), stejně jako postsynchrony většiny ostatních postav (živých i digitálních herců). Staří zkušení harcovníci Jiřina Bohdalová, Světlana Nálepková Naďa Konvalinková nebo Petr Nárožný dokáží občas nějakou krátkou scénkou nebo dobře načasovanou reakcí připomenout kvalitní humor českých komedií minulých desetiletí, ale o to bolestnější pak je následné připomenutí, že toto rozhodně není kvalitní česká komedie.

Může za to v první řadě scénář, respektive děj výsledného filmu, který má asi s prapůvodním scénářem máloco společného, protože tohle nemohl NIKDO na papír napsat a myslet si, že se to dá nějak natočit.

Začněme od toho, že titulní hrdinka je vlastně ve filmu zcela zbytečná a film o ní není. Hlavní hrdinkou filmu je totiž její teta (Jiřina Bohdalová), která se do říše pohádek dostane naprosto náhodou ve stejnou dobu jako malá Saxána, a to úplně jinudy a za jiných okolností. A chce si ulovit chlapa za pomoci tří magických nálepek, které fungují tak, že na koho je nalepí, ten se do ní zamiluje. Zajímavé je, že to není záporná postava, jejíž zlo a hamižnost jsou na konci potrestány, ale podle tvůrců zřejmě kladná hrdinka, která nakonec onu životní manželskou jistotu získá (ano, díky tomu magickému omámení) a všechno dobře dopadne. Je to podobně zrůdné jako kdybyste příběh Josefa Fritzla natočili jako odlehčenou romantickou komedii a nenapadlo vás, že je na tomto přístupu cokoliv divného. (Samozřejmě, romantickou komedii podle příběhu Josefa Fritzla bych viděl velice rád, pokud by si její tvůrci uvědomovali, že točí něco divného. Nebo kdyby ji režíroval Uwe Boll. Nebo Václav Vorlíček.)

Ale zpět k Saxáně, respektive k tetě Irmě. Ty magické nálepky prostě jenom tak dostane, dokonce aniž by si o ně říkala. Podobný osud má v tomto filmu také kouzelná hůlka a lexikon kouzel. To všechno jsou silné kouzelné předměty, s jejichž pomocí může jejich držitel ovládnout svět, ale jsou náhodně rozdávány na potkání, kvůli jejich zmizení si nikdo nedělá vrásky, a ti, kteří by o nich měli vědět všechno, neznají pravidla jejich používání, respektive je ignorují.

Ale zatím jsem vlastně ještě ani nevyjmenoval všechny hlavní postavy. Takže: Kromě Saxány a Irmy je v kouzelné říši také její ředitel (ten se čtyřma rukama, z původního filmu) a čaroděj Vigo z "Arabely"! Oba vypadají a chovají se jinak než v Dívce na koštěti, respektive v "Arabele" a hrají je jiní herci (hint: ti původní jsou po smrti). Zrovna v tomto ohledu filmaři promrhali obrovskou šanci pokusit se použít počítače k rekonstrukci obličeje a hlasu Bláhy nebo Sováka - to mohlo být zajímavé! Navíc se do pohádkové říše dostane zlý Crashman, který zřejmě uprchl z comicsového universa Vorlíčkova filmu Kdo chce zabít Jessii. Crashmanovi se při mluvení občas dělají comicsové bubliny u pusy, jindy ne. Ředitel má občas čtyři ruce, občas dvě (a evidentně nemá žádné další schované na zádech).

Tím se pozvolna dostáváme k faktu, že asi největší selhání v tomto filmu předvedla skriptka, která nedokázala zajistit, aby film měl jakoukoliv vnitřní logiku a konzistenci, a to nejen ze scény na scénu, ale i z věty na větu a z vteřiny na vteřinu. Vnitřní logice a konzistenci v pohádce nevadí to, že někdo létá na koštěti nebo že kostlivec má bulvy a mluví. Vnitřní logice a konzistenci vadí následující věci:

 • Jak funguje kouzelná hůlka? Někdy stačí s ní mávnout, něco si myslet a ono se to stane. Jindy někdo něco náhodného řekne a hůlka to sama od sebe splní, takže se stane něco legračně zpackaného, co držitel hůlky nezamýšlel. Samozřejmě, držitel hůlky je idiot, takže ho nikdy nenapadne, že může hůlku okamžitě použít k nápravě toho, co právě zpackal.
 • Malá Saxána zruší pomocí magické hůlky zkamenělost zakletého malého pišišvora a o tři sekundy později se ho ptá "Kde jsi byl tak dlouho?"
 • Vlak plný lidí se kouzlem vznese do vzduchu, přistane opačným směrem a pokračuje po kolejích  zpět směrem k místu odkud vyjel (mimochodem velmi slušně technicky zvládnutý trik). O chvíli později vidíme záběr z jídelního vozu, kde jsou všichni v klidu a nikdo se nediví skutečnosti, že jejich vlak před chvílí dělal divoké aerobatické manévry a teď jede jinam než chtěli.
 • Bohdalová chce zlému Crashmanovi vzít kouzelnou hůlku, jediný zdroj jeho moci. Uspí ho prášky na spaní a místo aby mu následně prostě sebrala hůlku a s její pomocí ho odeslala pryč nebo nechala zkamenět, tak ho VZBUDÍ, ukáže mu anténu od rádia a vysvětlí mu, že to je lepší hůlka, než ta jeho.
 • Crashman s Bohdalovou potkají CGI hrocha (kterému všichni říkají "drak"), Crashman řekne něco jako "toho znám ze své comicsové říše", mávne hůlkou a na hrochovi se objeví zástěra s písmeny "FF" a v jeho ruce rožeň s opečenými buřty, které nabídne Bohdalové k jídlu. Bohdalová to komentuje hláškou "To je tedy skutečně ef ef!" Co tím myslela? "Fast & Furious"? "Fist fucking"? Něco ještě strašnějšího?
 • Třešničkou na dortu (nikoliv nutně nesmyslem) je skutečnost, že Dívka na koštěti je z roku 1971 a že se tudíž (staré) Saxaně a jejímu muži zjevně narodilo dítě třicet let po svatbě, někdy ve věku okolo 50 let... Gratulujeme!
Většinu filmu není vůbec jasné, proč postavy dělají to, co dělají, čeho tím chtějí dosáhnout, jaké nebezpečí jim hrozí a jaké důsledky bude mít, když se jim to nepodaří. Po skončení filmu jsem měl pocit, jako kdybych se probudil z nějaké horečnaté noční můry (blíž vám to přiblížit nedokážu, protože neberu drogy). Ve své zmatenosti a nepochopitelnosti jde Saxána ještě podstatně dál než V peřině. Srovnání s Brabcovým filmem navíc prohrává Saxána na celé čáře i po výtvarné stránce. Opravdu to vypadá, jako kdyby každou místnost a každou postavu v říši pohádek navrhoval zcela jiný výtvarník a navzájem o sobě nevěděli. Zlatý Brabec a jeho konzistentně jásavě barevné městečko!

Původně jsem chtěl pod recenzi dát fotomontáž Václava Vorlíčka, jak močí na hrob Miloše Macourka, ale nebylo by to úplně objektivní a taky mám málo času. Jistě si ji dokážete představit sami.

68 komentářů:

 1. FF - František Fuka

  OdpovědětVymazat
 2. anonym2:
  fuka napadol aj mna, mozno ho tak chceli filmari ziskat na svoju stranu, aby recenzia nedopadla otrasne. A zjavne to funguje - 10%!

  OdpovědětVymazat
 3. Zajimavy napad pojmenovat kouzelnou tetu zrovna Irma. Pokud vim, tak idiom "prijela k nam teta Irma" dost lidi zna (a mozna i pouziva) pro decentni oznaceni zacatku mestruace.
  Ze by nejaky skryty zamer mistra Vorlicka? :-)

  OdpovědětVymazat
 4. Původní Dívku na koštěti lze považovat za jednu z absolutně nejvydařenějších pohádek/zábav české filmové historie. V tom filmu je scénář dokonale soudržný, žádná z postav (dokonce ani většina těch epizodních) se v něm neobjevuje jen proto, aby zaplácla pár minut nebo byla „zajímavá“, ale většinou podporuje logiku příběhu nebo vytváří různé oslí můstky pro různé vtipy (blázinec, krávy, Columbus, králíci, ucho atd.). Většina triků je klasických v tom nejlepším slova smyslu: vypadají skvěle i po čtyřiceti letech. Film má navíc jasný tah na branku a pevně daný děj.

  Nová Saxána je od prvního pohledu hrubozrnná idiocie, která nedává žádný smysl a kterou sráží evidentně úplně zbytečná závislost na digitálních tricích. Kdo jiný než Vorlíček by měl vědět, že ten starý film měl úplně jiné kvality než tisíce druhořadých digitriků?

  OdpovědětVymazat
 5. FF - full frontal. To abys mohl Františku napsat, že tam byl. A tys to nepochopil!

  OdpovědětVymazat
 6. No jistě že to znamená František Fuka a opečený buřt je narážka na jeho grilovačky! :)

  OdpovědětVymazat
 7. Ano, hezky ublognuto, pane Pecina. Hlavně to s tím tahem na branku. Nepracujete náhodou v HR?

  Ale vážně, Dívka na koštěti jistě neni špatnej film. Akorát nějak nechápu, pro jakou věkovou kategorii je vlastně určenej. V různých fázích života jsem ho párkrát viděl a nedá se říct, že by mě kdy nějak víc oslovil.
  Když se řekne Saxana, tak se mi vybaví maximálně tahle klasika:

  http://www.youtube.com/watch?v=O9ZtxxGO1JI

  OdpovědětVymazat
 8. Václav Vorlíček - VV
  Miloš Macourek - MM
  František Fuka - FF

  Náhoda? Pochybuji.

  OdpovědětVymazat
 9. Mám dojem, že pan Vorlíček v rozhovoru k filmu Pane, vy jste vdova, řekl, že u tohoto filmu se snažil držet osvědčenou zásadu, že žádný záběr, postava nebo dialog není zbytečný či výplňový, a pokud ano, vyškrtl to. Kampak se mu ta zásada vytratila...

  OdpovědětVymazat
 10. Ještě jste neviděli šišlajícího esesáka?

  OdpovědětVymazat
 11. FF - Fantastic Four...?

  OdpovědětVymazat
 12. Na zastere samozrejme melo byt puvodne napsano FFUUUUUUU.. ale pak to prislo panu Vorlickovi trapne

  OdpovědětVymazat
 13. Ještě jeden logický renonc. Na začátku Jiřina Bohdalová ukradne čarodějnickou knihu, z čehož pak pochází většina problémů (takže je Bohdalová vlastně hlavní antagonista celého filmu) - ovšem když má padouchovi sebrat hůlku, tak to odmítne, protože nekrade.

  A většina postav je zřejmě na nějakých utlumujících prášcích, protože na ztrátu několika milionů i ztrátu dcery reagují asi se stejným vzrušením, jako když ji v restauraci donesou studený kafe.

  OdpovědětVymazat
 14. Fuka - 4 písmena
  Pope - 4 písmena

  Náhoda? Pochybuji!

  OdpovědětVymazat
 15. Fuksoft - cca 6 písmen
  Saxána - 6 písmen

  Náhoda? Tvůrčí záměr!

  OdpovědětVymazat
 16. Bohdalová to komentuje hláškou "To je tedy skutečně ef ef!" (fucking film?)

  OdpovědětVymazat
 17. Bohdalová. Full frontal. Ehm.... bluergh!

  OdpovědětVymazat
 18. FF Firefox (open source Mozilla-based browser)
  FF Fast Forward
  FF Form Feed
  ff And the Following Pages
  FF Following
  FF Final Fantasy (game)
  FF Final Fantasy
  FF Fantasy Football
  FF Fan Fiction
  FF Friendly Fire
  FF Fast Food
  FF Firefighter
  FF Freiwillige Feuerwehr (German: Voluntary Fire Brigade)
  FF Fantastic Four
  FF Fully Functional
  FF Federal Funds
  FF Fat Free
  FF Filefront (gaming website)
  FF Filozofska Fakulteta (Faculty of Arts; Ljubljana, Slovenia)
  FF Form Factor
  FF Full Force (Jedi Knight game)
  FF Fortress Forever (game mod)
  FF Foo Fighters (band)
  FF Force Feedback (joysticks/wheels for games)
  FF Flip-Flop
  FF Fianna Fail (Irish Political Party)
  FF Forfeit
  FF Franz Ferdinand (band)
  FF Fear Factor (TV show)
  FF Fossil Fuel
  FF Fontfont (typeface library)
  FF Free Flight
  FF Frequent Flyer
  FF Folios
  FF Fortissimo (music)
  FF Fear Factory (band)
  FF Fatal Frame (game)
  FF Force Field
  FF Foundation Fieldbus
  FF French Fries
  FF Ford Fiesta (car)
  FF Free Fall
  FF Family Feud (TV game show)
  FF Forced Fumble (football)
  FF First Flight (tail symbol for the 1st Fighter Wing at Langley AFB, VA)
  FF Flat File
  FF Feed Forward
  FF Final Fight (video game)
  FF Food Fight
  FF Freedom Force (game)
  FF Football Field
  FF Frame Format
  FF Family Finance (college course)
  FF Und Folgende (German: and following)
  FF Feeding Frenzy (gaming)
  FF Final Frontier (gaming)
  FF Freedom Fighter (video game)
  FF Flavor Flav (hip-hip)
  FF Fatal Fury (anime/game)
  FF Freedom Front (South Africa)
  FF Friends Forever
  FF Fully Fashioned (nylon stockings)
  FF Fill Factor (solar cell parameter)
  FF Ford Foundation
  FF Fabric Filter (emission control device for coal fired power plants)
  FF Fully Furnished
  FF First Friday
  FF Fuel Flow
  FF French Franc
  FF Frostfell (gaming, Asheron's Call)
  FF Freight Forwarder
  FF Final Fortress (Lineage 2 game)
  FF Fixed Focus (optics, cameras)
  FF Functional Food
  FF Frou Frou (band)
  FF Fixed Filter (RSVP)
  FF Far Field
  FF Full Funding
  FF Free-Floating (Rifle Barrel)
  FF Field Format
  FF Ford Field (Detroit, MI, USA)
  FF Fashion Freak
  FF Filter Factory
  FF Fiamma Fumana (band)
  FF Federal Facility
  FF Fatally Flawed
  FF Fancy Feast (cat food)

  OdpovědětVymazat
 19. FF Franc Français (French Franc)
  FF First Fit (IEEE)
  FF Front-Engine Front-Wheel Drive
  FF Feeling Fine
  FF Freedom Forum
  FF Frozen Fire (German online-gaming clan)
  FF Fright Fest
  FF Formula Fed (parenting)
  FF Frosted Flakes (cereal)
  FF Fein-Fein (German: extra fine)
  FF Finish-to-Finish (work-management relationship)
  FF Family Fortunes
  FF Full Forward (Australian football position)
  FF Feet Forward (bike, scooter, motorcycle)
  FF Flight Following
  FF Fellesforbundet
  FF Frostfire (game)
  FF Flat Faced (pipe flange)
  FF Friendship Force
  FF Fuzz Face (guitar effect pedal)
  FF Full Faced (pipe gasket)
  FF Fuel Fabrication
  FF Forward Flight (remote control aircraft hobby)
  FF Fast Frigate
  FF Floor Flatness (concrete construction)
  FF Focus Fire (gaming, Warcraft or Starcraft)
  FF Fast Flash
  FF Free-Flyer
  FF Follow Friday (twitter)
  FF Faerie Fire (gaming, World of Warcraft)
  FF Flesh Field (band)
  FF Ferguson Formula (Jensen automobile)
  FF Fiend Folio (roleplaying games, Dungeons & Dragons)
  FF Fit Factor
  FF Factory Finish
  FF Farm Foundation
  FF Full-Fed (animal science)
  FF Ford Forums
  FF Full Floater (truck axle)
  FF Finished Floor Elevation (architectural/civil drafting)
  FF Flame Failure
  FF Fire & Forget
  FF Firefinder
  FF Flagrant Foul (basketball)
  FF Fallen Footwear (shoe company)
  fF Femto-Farad
  FF Fraud Forum (GSM Association)
  FF First Flowering
  FF Football's Future (online community)
  FF Finstere Flure (game)
  FF Foot Fault (bowling)
  FF Findhorn Foundation
  FF Freight Forward
  FF Flight Ferry
  FF Foolish Four (Motley Fool investment strategy)
  FF Fuel Failure
  FF Force Forfeit (online games)
  FF Failure Factor
  FF Final Frenzy (Lineage 2 game)
  FF Furious Force
  FF Fast Fortress (Age of Empires 3 gaming)
  FF Finance Forward
  FF navy fast frigate (US DoD)
  Ff fatigue correction factor (US DoD)
  FF Fuchs Friends (online community)
  FF Felles Forbundet (Norwegian labour union)
  FF Fluid Fantasy (forum)
  FF Funfonex (Finnish gaming site)
  FF Frango Frito (Portuguese: fried chicken)
  FF Flash and Flow
  FF Filters Fast LLC (Monroe, North Carolina)
  FF Fraction or Finish
  FF Fulton Factor
  FF Filii Fabricaverunt (Latin: His/Her Sons Built, epigraphy)
  FF Forced Fluids (medical care)
  FF Fridley Factors (Minnesota wiffleball league)

  OdpovědětVymazat
 20. Myslím, že si asi pleteš Naďu Konvalinkovou se Světlanou Nálepkovou (ta ve filmu nehraje).

  OdpovědětVymazat
 21. A co SMS? A tepláky?

  OdpovědětVymazat
 22. No, doufám, že si na tomhle filmu smlsne taky pan Fila.Už se nemůžu dočkat jak si počtu...haha.

  OdpovědětVymazat
 23. SMSky chodej a v teplakach my. jinak venku vsichni zdravi. neboj se zeptat vic a vic.

  FF je jediny vtip celeho filmu, zda se. a FF ho nepochopil, zda se.

  ovsem ta veta o promarnene prilezitosti s Blahou a Sovakem ... to znelo jak z Rudeho Prava LP 1987 :P

  OdpovědětVymazat
 24. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 25. Frantisku, myslel jsem, ze 10% je urceno pro filmy, ktere jsou tak spatne, az jsou zabavne, ale podle popisu to nevypada, ze by Saxana do teto kategorie spadala :)

  OdpovědětVymazat
 26. "Většinu filmu není vůbec jasné, proč postavy dělají to, co dělají, čeho tím chtějí dosáhnout..." Není to takhle i v běžným životě?

  OdpovědětVymazat
 27. Jestli je Saxana bez čárky, jaktože má dceru?

  OdpovědětVymazat
 28. Anonymní 15. září 2011 3:28 < Konecne hodnotny komentar.

  Nezapominejme, ze tento blog je soucasti ceskeho weboveho archivu, pratele..

  OdpovědětVymazat
 29. ... a já se těšil na další recenzi beze slov :(

  OdpovědětVymazat
 30. Jen ten úvod - pokud by Saxana neměla "čárku" tak nemůže mít ani Saxánu, ne? ;-)

  OdpovědětVymazat
 31. Sia
  Myslím, Františku, že pana Vorlíčka už štvalo, jak zjevně nehorázně protlačujete do popředí magické filmařské umění Zdeňka Trošky. Teď Vám konečně předvedl, kdo je tu King of The Česká Pohádka.
  Upřímně řečeno, já mám také značně smíšené pocity i z původní Saxany, Arabely, Křečka atd.atd. - asi to zní jako rouhání proti klasice, ale myslím, že se nám to líbilo a) protože jsme byli děti b) nic jinýho nebylo. Když to vidím teď jako dospělá... Ne, díky.
  Ale třeba to ostatní vnímají jinak a jen jsem okorala a zblbla :-)

  OdpovědětVymazat
 32. Bohdalová přece hrála v původní Saxaně tu učitelku se zaječími zuby... ona byla tenkrát v nějakém příbuzenském vztahu s hlavními postavami?

  OdpovědětVymazat
 33. Učitelka se zaječími zuby byla Jana Drbohlavová.

  OdpovědětVymazat
 34. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 35. Anonym 8:13>
  FF = 255

  Takže vlastně Bohdalová chtěla říct "Tak to je opravdu úplně nejvíc?"

  OdpovědětVymazat
 36. Jinak Vorlíček udělal zásadní chybu, neangažoval fuxoftovi homosexuální psy. Pak by byl výsledný verdikt minimálně 80 procent!

  OdpovědětVymazat
 37. Mimochodem, v traileru se ta malá holka představuje krátce jako Saxana - tedy žádné Á s čárkou. Zdá se že sami autoři v tom mají tedy pořádný guláš...

  OdpovědětVymazat
 38. A co když Saxána s čárkou je způsob, jak se vyhnout soudním sporům o značku s tím vykukem, který měl původně film produkovat a skončilo to fiaskem.

  OdpovědětVymazat
 39. No, jediným metrem na tyhle dílka jsou naše děti.

  OdpovědětVymazat
 40. jj, to bude tim. Bohdalove postava se take puvodne jmenovala Teta Hrma.

  OdpovědětVymazat
 41. mumie, tohle je teprv ten totalne vylizany nazor, ktery prakticky znamena, ze diskuzi lze ukoncit.

  OdpovědětVymazat
 42. Švec: pro filmy tak blbé, až jsou dobré je 0 %. 10 % je pro ty jen blbé.

  OdpovědětVymazat
 43. FF = Fuj Fuj ;-) podle mne je to stupňování malých dětí. Když jim něco nechutná, tak je to fuj, když jim něco moc nechutná tak je to fuj fuj. Kdyby to byl americký film, tak je to F jako ve škole...

  OdpovědětVymazat
 44. Miloš Macourek napsal krátkou a asi nepříliš známou pohádku o dracích - Sedmá hlava. V ní se právě objevuje text: "To by mohlo být ef, ef!" (ale ani v té pohádce není jasné, co to znamená)
  Docela pravděpodobně to vypadá, že to pochází tedy odtud. I když tohle je hodně krutý insider joke :)

  OdpovědětVymazat
 45. František Fuka ten film nepochopil. Já ho pochopil. Teda ne, že bych ten film viděl. Ale je to symbolika- pohádková říše je svět konzumu, globálních společností a upadající civilizace, kdežto reálný svět je svět pravých hodnot (lásky, porozumění- znáte to, určitě jste o tom někde četli). Únik (staré) Saxany symbolizuje její návrat k pravým hodnotám. Jenže "pohádková říše" (konzum, reklamy a tak) se přelévá do reálného světa (čím dál víc narušuje pravé hodnoty) a ohrožuje děti- mladá Saxá(a)na upadne do "pohádkové říše". Irma (možná zašifrovaná Arma- jako armáda proti úpadku) taky, jenže si to uvědomje a přejde do protiútoku. Kouzelná kniha- to symbolizuje média, knihy a prostě tradiční prostředky, kterých se "pohádková říše" zmocnila a využívá jich ve svůj prospěch. Jenže Bohdalka-Irma je zase využije v boji s konzumem a úpadkem a narušuje s nimi chod těch globálních společností a tak (to jsou ty zásahy v "pohádkové říši"). Proto to taky není krádež- Irma je jen navrátí k hodnotám. Kouzelná hůlka značí techniky používajícími nenasytnými globálními společnostmi (sociální inženýring). Proto také Irma jí nechce ukrást- váhá používat nemorální a úpadkové prostředky druhé strany. A ty magické nálepky- to značí způsoby, jako používají nevládní organizace (informační kampaně, rozdávání letáků a VYLEPOVÁNÍ LETÁKŮ- přilepování nálepek). Vytoužený manžel je symbolika lidí (veřejnosti). Crashman- symbolizuje nadnárodní firmu, drak (hroch) symbolizuje nenasytnost (FF symbolizuje firemní loga) a tak. Takhle můžu pokračovat, ale už nemám na to čas. Vy to ale určitě zvádnete i beze mě. Na základě té myšlenkové hloubky dávám tomu filmu 120% a to jsem ho ještě ani neviděl. ;)

  OdpovědětVymazat
 46. diky Franto, dobra recenze, 10% za CGI

  OdpovědětVymazat
 47. u nás doma se pojem "být efef" používal, cca stejně jako "eňo ňůňo" nebo "epes rádes" :-D

  OdpovědětVymazat
 48. Bůh vs Saxana 1:0

  http://www.blesk.cz/clanek/celebrity-ceske-celebrity/159330/rostak-ze-saxany-michal-hejny-zemrel-na-aids.html

  OdpovědětVymazat
 49. "efef" ve významu "dobré, výborné" uvádí např. Ouředníkův Šmírbuch jazyka českého, dokonce i s konkrétním příkladem:
  "Až je to přestane bavit, provdají se za nějaké nebožáky a všechno bude efef."
  (J.K.Toole "Spolčení hlupců" v překladu Jaroslava Kořána)

  OdpovědětVymazat
 50. Nejvic v prdeli na tom je, ze odted bude pro celou dalsi generaci dnesnich fakanu Petra Cernocka uz jen Saxaaaaaaaaana.

  OdpovědětVymazat
 51. To sotva. Celá generace dnešních fakanů tenhle film rychle pustí z hlavy a Černockou jakbysmet.

  OdpovědětVymazat
 52. Když jsem poprvé viděl poutač na tenhle film na tramvajové zastávce, hned jsem tušil, že to bude hovadina par excellence, ale toto jsem opravdu nečekal.

  OdpovědětVymazat
 53. ff = http://www.efef.at/
  Product placement

  OdpovědětVymazat
 54. No zial včera sme boli na Saxáne v kine. Priebezne ludia odchadzali a my sme zostali do konca len kvoli nasmu malemu synovi. Vypada to ako lacny film toceny nejakymi amatermi. Hanba na 100 rokov.

  OdpovědětVymazat
 55. Frantisek Filipovsky? :)

  OdpovědětVymazat
 56. FF alias Fifty Fifty ako odkaz na dalsi
  "comixovy" film Čtyři vraždy stačí, drahoušku ? :)

  OdpovědětVymazat
 57. Tento príbeh ma strašne sklamal! Obsah 0 bodov, herecké výkony 0 bodov! Už horšie sa to snáď ani nedalo natočiť!!!

  OdpovědětVymazat
 58. FF-Felmi Ftipný!!!!

  OdpovědětVymazat
 59. Nejsem zrovna vybíravý divák. Žiju v zahraničí a radost mám z každého českého filmu či pohádky...ale tohle...to je něco, na co se opravdu nedá koukat... Jak může někdo natočit takovouhle slátaninu???

  OdpovědětVymazat
 60. To je mé svědectví o dobré práci člověka, který mi pomohl ... Jmenuji se Isabella Brownová a já jsem založil v Londýně. Můj život je zpátky !!! Po osmi letech manželství mě manžel opustil a nechal mě se svými třemi dětmi. Cítila jsem se, jako by můj život měl skončit a rozpadal se. Díky kouzelníkovi s názvem DR Barbara jsem se setkal online. V jeden věrný den, když jsem procházel internetem, jsem hledal dobré kouzlo, které mi může vyřešit mé problémy. Zjistil jsem řadu svědectví o tomto kouzelníku. Někteří lidé svědčili o tom, že přivedl jejich Ex lásku zpět, někteří svědčili o tom, že obnovuje lůno, někteří svědčí o tom, že může kouzlit, aby zastavil rozvod a tak dále. Bylo jedno zvláštní svědectví, které jsem viděla, byla to o ženě, která se jmenovala milost, svědčila o tom, jak doktorka Barbara vrátila svého milovníka ex za méně než 72 hodin a na konci svědectví upustila z e-mailové adresy dr. Barbary. Poté, co jsem si je přečetl, rozhodl jsem se, že zkusím DR Barbaru. Kontaktoval jsem ho e-mailem a vysvětlil mu svůj problém. Za pouhé 3 dny se můj manžel vrátil ke mně. Řešili jsme naše problémy a jsme ještě šťastnější než dříve. Doktorka Barbara je opravdu talentovaný a nadaný člověk a já ho nepřestanou publikovat, protože je to skvělý muž ... Pokud máte problém a hledáte opravdové a pravé kouzlo, které vám vyřeší tento problém. Vyzkoušejte dnes skvělou dr. Barbaru, může být odpovědí na váš problém. můžete kontaktovat: barbaravoodootempel@gmail.com Děkuji vám skvěle Barbara. Obraťte se na něj na následující:
  (1) Pokud chcete, aby vaše ex zpět.
  (2) pokud máte vždy špatné sny.
  (3) Chcete být povýšeni ve své kanceláři.
  (4) Chcete, aby ženy / muži běhali po vás.
  (5) Pokud chcete dítě.
  (6) Chcete být bohatí.
  (7) Chcete, aby váš manžel a manželka byli navždy vašimi.
  (8) Pokud potřebujete finanční pomoc.
  (9) Bylinná péče
  10) Pomozte lidem vyvést z vězení
  (11) Kouzla manželství
  (12) Zázračné kouzla
  (13) kouzla krásy
  (14) PROPHECY CHARM
  (15) Kouzla přitažlivosti
  (16) Odstraňte kouzla choroby
  (17) VOLNÉ ZVLÁŠTNÍ SPELLS
  (18) ÚSPĚCH V ZKOUŠKÁCH
  (19) Charm k tomu, kdo tě miluje.
  (20) Obchodní kouzlo
  (21) Odstraňte kouzla HIV Nemoc
  Kontaktujte jej dnes:
  barbaravoodootempel@gmail.com
  +2347032152878.
  Můžete také KONTAKTOVAT HIM na co-app na stejném telefonním čísle.

  OdpovědětVymazat
 61. Ahoj, jsem tady venku, abych přinesl tuto dobrou zprávu celému světu o tom, jak jsem dostal svou ex lásku zpátky. Byl jsem blázen, když mě láska opustila mne za další dívku minulý měsíc. Ale když se setkám s přítelem, který mě představil DR BARBARĚ skvělý posel k věštci, kterému slouží, vyprávěl jsem mému problému DR BARBÁŘI o tom, jak mě opustila moje ex láska, a jak jsem potřeboval získat práci ve velkém podniku. Jen mi řekl, že jsem přišel na pravém místě jsem dostal moje srdce touhu bez jakéhokoli vedlejšího efektu. Řekl mi, co potřebuji udělat. Po tom, co to bylo hotovo, v příštích dvou dnech mi láska zavolala telefonem a říkala mi, ľe mě žije předtím a také v příštím týdnu poté, co mě moje láska zavolala, že prosazuji odpuštění, byla jsem vyzvána k pohovoru v mé žádané firmě, kdybych potřeboval pracovat jako generální ředitel. Jsem tak šťastný a ohromen, že musím řekněte to celému světu, kontaktujte DR BARBARU na následující e-mailové adrese a vyřešte všechny vaše problémy .. Ne problém je příliš velký, aby ho vyřešil .. Kontaktujte ho přímo na: WhatsApp číslo +2347032152878 .... barbaravoodootempel@gmail.com

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.