18.8.11

Recenze: Viditelný svět [Viditeľný svet] - 30%

Ivan Trojan hraje českého leteckého dispečera, žijícího delší dobu na slovenském sídlišti. Nemá to v hlavě úplně v pořádku a jednoho dne ho posedne pohledná slovenka, žijící se svou rodinou v protějším paneláku. Rozhodne se, že pomůže zničit její současný vztah a získá ji.Rozhodně oceňuji, že se někdo v Česko-Slovensku odhodlal natočit vážně míněný psychologický thriller. Bohužel, po tomto filmu asi zase dlouho žádný psychologický thriller nevznikne, což bude nefér, protože tento film nepropadne kvůli svému žánru, ale kvůli tomu, že je blbý.

Na vině musí být z 99 procent Peter Krištůfek, který film napsal, režíroval a složil k němu hudbu, jejíž kus můžete slyšet v traileru.

Trailer je v tomto případě užitečná věc, protože dobře zkratkovitě shrnuje skoro VŠECHNO, co se ve filmu odehraje (s výjimkou minutového zvratu na konci). Myslí si snad Peter Krištůfek, že před ním nikdo jiný nenatočil žádný film o samotářském posedlém úchylovi, a tudíž budou všichni paf z toho, že jeho film je o samotářském posedlém úchylovi?

Někteří herci jsou slušní (včetně Trojana), ale nemají co hrát, respektive po nich režisér chtěl zahrát něco, co se zahrát nedá.

Rozhodně neočekávám od podobného typu filmu nějaké výbuchy nebo audiovizuální šílenosti, ale opravdu to ve své superlacinnosti a amatérskosti celé působí jako nějaké půlhodinové cvičení absolventa filmové školy, který by už už chtěl být Fellinim a omylem je natáhl na celovečerní stopáž. Jako pedagog FAMU bych si možná řekl "OK, tenhle chlapec má možná talent, když mu vymlátíme z hlavy většinu těch blbostí".

Pokud ale beru v úvahu, že jde o film čtyřicetiletého člověka, který je uváděn v normálních kinech za normální vstupné, tak bych se po návštětě takového díla asi cítil dost podveden.

14 komentářů:

 1. "Tohle je muj byt/muzu ji rict, ze jste se tady stavil" je docela cool.

  OdpovědětVymazat
 2. trochu to pripomina Pouta.

  OdpovědětVymazat
 3. hláška myslím zkultovatí :-) a možná nám jich tam prichystali viacero

  OdpovědětVymazat
 4. Ten závěrečný minutový zvrat bude hádám obnášet, že si Trojan nasadí modrý sluchátka a komorní atmosféra krapet zakční...

  OdpovědětVymazat
 5. Myslím, že ten zvrat spočívá v tom, že ten tanier není Trojanův, ale někoho jinýho...třeba ocka.
  Nemůže to tu někdo zaspoilerovat, ať mě to přestane zajímat?
  Díky.

  OdpovědětVymazat
 6. Zvrat spociva v tom, ze Trojan byl ve skutecnosti zabouchnuty do manzela one krasne Slovenky...

  OdpovědětVymazat
 7. zvrat spociva v tom, ze Trojanuv vypnuty mobil prijme smsku

  OdpovědětVymazat
 8. Zvrat spociva v tom, ze zacne zvracet hlavni hrdina a pote i druhotna hrdinka. Nakonec blejou vsichni! Thats all folks, tadytadyda...

  OdpovědětVymazat
 9. Zvrat je smazena ryba.

  OdpovědětVymazat
 10. trojan hraje ty uchylaky tak dobre, ze uz mu prestavam verit, ze uchylak neni. je to timpadem bud uchylak nebo opravdu pan herec.

  OdpovědětVymazat
 11. "Rožr B-AIR 550, hold pozyšn djů tů jór slot."

  Už kvůli tomu to musím vidět. :D

  OdpovědětVymazat
 12. ci pana ta to naše sidlisko.

  OdpovědětVymazat
 13. hm, podla traileru to nevyzera ako uplna volovina a ak by to bol slaby odvar One Hour Photo ci Cache mohlo by to byt OK, aj ked podla recenzie to nie je asi ani ten slaby odvar

  OdpovědětVymazat
 14. Jaj, romantická večera na sídliskovom bolkóne. Ten ujo Trojan je naozaj šialený.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.