31.8.11

Recenze: Lví král 3D [The Lion King 3D] - 80%

Neočekáváte, že vám tady budu vykládat, o čem je Lví král, že ne? Hahaha.

 

Hlavní důvod, proč zajít do kina na novou verzi Lvího krále, je ten, že jsme cca 15 let nemohli jít do kina na Lvího krále s kvalitním obrazem a zvukem. Tak teď můžeme.

Krásně čistý zvuk ve spoustě kanálů, ve kterém jsou slyšet věci, které jsem tam dosud neslyšel (a že jsem ho na videu a DVD viděl mohokrát). Hřímající Zimmerova hudba a jeho aranžmá písniček Eltona Johna - bohužel s českým zpěvem, jehož rýmy jsou občas poněkud divné ("chybí nám slabika, tak přidáme nějaké náhodné jednoslabičné slovo") a hlavně je mixován v poněkud jiných poměrech než zpěv původní. To jsou ale spíš detaily...

Příběh je pořád stejně nadčasový, i když už dnes, v době úžasných pixarovek, není tak snadné pochopit, jak byl Lví král ve své době převratný, když dětem cpal víceméně shakespearovské drama. (Analýzy, nakolik jde o zkopírovaného Hamleta, přenechám jiným.)

3D konverze je provedena velmi citlivě a i když je původní film animovaný z 99 procent ručně, bez počítačů, jeho 3D verze nepůsobí dojmem rozhýbaného papírového diorámatu (jako některé "živé" 3D filmy), tzn. když je zvíře v dostatečně detailním záběru, je jasně patrné, že různé části jeho těla jsou různě daleko od diváka.

Bohužel, 3D formát se prostě nehodí pro klasickou ruční animaci, která má méně než 24 snímků za sekundu a pohybující se předměty v ní nemají motion blur. Čím je scéna akčnější, tím rušivěji 3D efekt působí.

P.S: Film má původní (velmi dobrý) český dabing s úžasným Miroslavem Moravcem jako Mufasou.

P.P.S: Film bude v kinech jen po omezenou dobu, je to spíš jakási "reklama" na jeho vydání na BluRay disku.

P.P.P.S: Taková zajímavost: Disneyův Lví král má opravdu HODNĚ společného s japonským animovaným seriálem z 60. let. Přečtěte si tohle.

18 komentářů:

 1. frantisku, ty jsi takovy tupounek prihlouply.

  OdpovědětVymazat
 2. Sia
  Anonyme, ty jsi takový trollík trollovatý.

  OdpovědětVymazat
 3. "Hlavní důvod, proč zajít do kina na novou verzi Lvího krále, je ten, že jsme cca 15 let nemohli jít do kina na Lvího krále s kvalitním obrazem a zvukem."

  To není pravda. Před pár lety, když byl českej IMAX ještě novinka, tam dávali remasterovanýho Lvího krále ve 2D. Ve výsledku to proavděpodobně bylo lepší než tahle 3D verze, která bude místy rušivá, jak Franta píše.

  OdpovědětVymazat
 4. 80% je hodnocení filmu Lví král, nebo dojmu z 3D projekce filmu Lví král?

  OdpovědětVymazat
 5. podla mna 80% je procento hnisavych komplikaci

  OdpovědětVymazat
 6. Problém této pohádky je, že není moc vhodná pro malé děti. Konflikt je příliš vyhrocený - dívat se na (velmi emotivně podanou!) smrt otce lva je na ně prostě moc. Pod pět let určitě nedoporučuji.

  OdpovědětVymazat
 7. Čím dýl nebude dítě vědět o smrti, tím šťastnější život ho přece čeká...

  OdpovědětVymazat
 8. O tom to není. Problém je v tom, že děti pak potřebují svou vnitřní potřebu "pomsty" nějak ventilovat a jsou prostě agresivní. Když jsem to viděl u malého bráchy, tak jsem myslel, že to je prostě náhoda, ale když to teď dělají po tomto filmu i moje děti, tak jsem jim ho prostě zatrhl. Teď se dívají na Totora a je klid. :-)

  Samotné násilí a smrt ve filmech jim (ani mně) nevadí - zvládnou klidně Nausicu nebo Avatara, ale Lví král je pro ně prostě špatně postavený.

  OdpovědětVymazat
 9. Těším se až to bude ve 3D, stereoskopická verze mě nezajímá :-)

  OdpovědětVymazat
 10. "Příběh je pořád stejně nadčasový"

  Jsem tu dobře na Alík.cz? Františku, stárnete, to už raději Mirku Spáčilovou...

  OdpovědětVymazat
 11. Mám menší dotaz:

  Je v kinech i Ranní hlášení (Morning report), nebo ta zůstala jako bonus pro home video nosiče?

  Díky za zodpovězení.

  OdpovědětVymazat
 12. Vašek Stodůlka: No vidíte, a já zase Miyazakiho předimenzované happy endy považuji za jeho největší slabinu. Zrovna u Naušiky mě záchrana hrdinů přijde dost degradující (u přesto vynikajícího filmu) - ale to je věc názoru.

  Ondra Doubrava: Ranní hlášení není.

  OdpovědětVymazat
 13. A mrdaj tam tvoji prašiví čokli?

  OdpovědětVymazat
 14. Ten "původní dabing" je opravdu původní z roku 1994 (Scara dabuje Jiří Schmitzer), nebo z roku 2003 (Pavel Soukup)?

  OdpovědětVymazat
 15. jedině stereoskopické koukání na velkých obrazovkách je budoucnost--a na placky ať se dívají ti tupoocí!!

  OdpovědětVymazat
 16. Jak jste si mohli všimnout, nejen lví král, ale i zbytek dubovaných verzí disneyho filmů trpí tak retardovanými písněmi, že nad tím zůstává hlava stát.

  Problém je jednoduchý - Disney neschválí žádnou zvukovou stopu, ve které by byla pozměněna - byť nepatrně - melodika či rytmika písně. To by bylo ok, kdyby se filmy překládaly z angličtiny do angličtiny, nebo např. kdyby šlo filmy pro děti titulkovat. Realita je, bohužel, jiná, a tak naším studiím nezbývá než konzumovat smrtelné dávky redbullu ve snaze přijít na překlad, který většinou, po prohrané bitvě, končí nějak takto. Někdo by za to měl být utracen... Ale kdo?

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.