9.8.11

Recenze: Obhájce [The Lincoln Lawyer] - 70%

Matthew McConaughey hraje právníka, který se specializuje na obhajobu méně majetných a méně nevinných klientů. Když si ho vyžádá hejsek z bohaté rodiny, který vehementně trvá na své nevině (tu prostituku neztloukl a nepobodal!), je to pro McConaugheyho jednak šance na zisk slušných prachů, ale také signál, že tady cosi opravdu hodně smrdí...

 

Přiznávám, že tohle je snad první film v mém životě, ve kterém mi McConaughey nepřipadal nesympatický. Přerodil se z pseudo-teen hrdiny romantických a akčních komedií v cosi zajímavého. Jeho hrdina je dobře vykreslená a celkem sympatická směs profesionalismu a vychcanosti. Kvalitní je i většina epizodních postaviček (John Leguizamo, William H. Macy). Jediné, co mi přišlo zbytečné, byly odbočky k hrdinově bývalé partnerce (Marisa Tomeiová) a jeho záchvaty triviální provinilosti ("Proboha, já obhajuji zločince, nejsem já hajzl?")

Docela kvalitní je ústřední zápletka, která je dostatečně nepředvídatelné a přitom ne zcela debilní. Vzbuzovala ve mně otázky, zda je toto podle amerického práva opravdu možné a zda by se takové složité dilema nedalo vyřešit jaksi "méně oklikou"... Nevím a je mi to celkem jedno. Film jsem si příjemně užil, byť šlo o remix různých elementů, které jsem už viděl jinde (a v nejednom případě lépe).

Obhájce je konverzační film pro fanoušky soudních dramat a detektivek, který není debilní. A když nějaký film není debilní, je to vlastně v dnešní době docela velká chvála...

6 komentářů:

 1. v Tropic Thunder sa mi pacil :) A hooker. Oh Jesus, you killed a hooker!

  OdpovědětVymazat
 2. Film jsem viděl někdy před půl rokem. Docela se divím, že ho přivádí do českých kin až teď, ale pravda je, že je to kvalitní snímek.

  OdpovědětVymazat
 3. Díky za recenzi, tady je odkaz na právní rozbor filmu: http://lawandthemultiverse.com/2011/05/27/the-lincoln-lawyer/

  Jsou tam i právní rozbory dalších pop-cult filmů! Doporučuju!!

  Honza K.

  OdpovědětVymazat
 4. Ne. Ale byla by kopačka do hlavy, jestli sem budeš dávat podobný humusy, abys vypadal/a důležitý/á.

  OdpovědětVymazat
 5. docela mi chybi nejaka zminka o Ryanovi Phillipovi... vraci se v tomhle filmu herecky nekam na prumernou uroven? nebo to je porad zabitej talent?

  OdpovědětVymazat
 6. 70% Opravdu?
  Ten film je jedna velká nuda, ještě k tomu špatně postavená.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.