13.5.10

Recenze: Robin Hood - 40%

"Zapomeňte na všechno, co jste věděli o Robinu Hoodovi", hlásá reklama. A má pravdu.Slavný Ridley Scott natočil podle scénáře skoro stejně slavného Briana Helgelanda nový velkofilm, který divákovi pokládá naprosto zásadní otázku:

Proč se to sakra jmenuje "Robin Hood"?

Ať už znáte jakoukoliv verzi této legendy (zdůrazňuji: LEGENDY, která se NESTALA), vždycky v ní je pohledný zručný lučistník Robin Locksley, který bohatým bral a chudým dával, bojoval proti šerifovi nottinghamskému, který dělal opak, miloval krásnou Marianu a se svou partu "veselých hochů" měli základnu v lese. I kdyby někdo napsal nebo natočil verzi Robina Hooda, odehrávající se ve vesmíru v roce 2400 (a nevylučuji, že opravdu existuje, když existuje toto), tyto ingredience by v ní musely být, jinak to přece, kurvafix, není Robin Hood!

A teď pozor: V celém filmu Ridleyho Scotta se nevyskytuje Robin Locksley. Vyskytuje se tam Robin a vyskytuje se tam Locksley, ale jsou to dva různí lidé. Hlavní hrdina (Russell Crowe) se jmenuje Robin Longstride, ale vydává se za Roberta Locksleyho z Nottinghamu. Šerif je ve filmu asi pět minut a pokud mě paměť neklame, nikdy se nesetká s hlavním hrdinou. Celý film nikdo nedělá zbojníka a nedává chudým to, co ukradl bohatým. Celý film se nikdo z hlavních hrdinů nevyskytuje v žádném táboře v lese. A největší bomba: Až do úplného konce filmu nezazní slovo "hood" s velkým H!

Kdyby se některé postavy nejmenovaly "Malý John", "Tuck", "Mariana" nebo "Šerif nottinghamský", myslím, že by při sledování tohoto filmu nikoho nenapadlo, že má mít cokoliv společného s legendou o Robinu Hoodovi. Proč o tom pořád dokola píšu? Protože Scottův film není ani "variací na slavnou legendu", ani "dekonstrukcí slavné legendy", ani "parodií na slavnou legendu", ani "prolnutím slavné legendy do nových souvislostí". On prostě s tou slavnou legendou nemá nic společného.

Film Robin Hood je ve skutečnosti o politických pletkách okolo podepisování Magna Charty. A do toho je velmi neústrojně zapleten příběh obyčejného lučištníka, který změnil britské dějiny. Tento příběh se ve skutečnosti nestal a nepíšu to proto, že bych znal britské dějiny, nýbrž proto, že taková hovadina by se nikdy stát nemohla.

Neříkám, že ty dvorní pletichy nejsou místy zábavné. Rozhodně je zapotřebí ocenit výpravu, kostýmy a triky, s jejichž pomocí uvidíme londýnský Tower v plné kráse na počátku 13. století. Ve většině rolí uvidíme velmi dobré herce, kteří dokáží scénu učinit zajímavou, ať je napsána jakkoliv debilně. Rozhodně ale nejde o nějakou hlubokou sondu do uvažování šlechty a smyslu existence, o což se - obávám se - Scott a Helgeland snažili. Celé to vyznívá absurdně jako Disneyovi Tři mušketýři. Ti byli docela zábavní, ale od Ridleyho Scotta bych něco podobného opravdu nečekal.


No a těmtio královskými pletkami se prolíná osud řadového lukostřelce, který ke štěstí přišel a sympaťačku Marianu (Cate Blanchettovou) si namluvil. I v této dějové linii se objeví pár roztomilých okamžiků (především od Mariany, která musí proti své vůli hrát Robinovu manželku), ale jakmile se tvůrci pokusí o nějaké hlubší poselství (a takové chvíle ve filmu opravdu jsou), výsledek je nepodařený a místy dokonce nechtěně směšný, což jsem myslím zatím u žádného Scottova filmu nezažil!

Film má dvě hodiny a dvacet minut a pravděpodobně z něj ještě bylo hodně vystříháno, protože děj v některých okamžicích skákal takovým způsobem, že by z toho přecházel zrak i Maxovi Von Sydowovi (který hraje slepce):
 • Král Richard (Lví srdce) umírá hned na začátku filmu, protože ho zastřelí náhodný francouzský kuchař.
 • Po Anglii se prohání 200 francouzských vojáků, kteří plení města i vesnice, a všichni v Anglii se domnívají, že je vyslal britský král Jan, přestože všichni vojáci tohoto vojska mluví francouzsky.
 • Film vyvrcholí scénou, kdy Francie podnikne obrovský výsadek na anglickém pobřeží, ale úspěšně ho odrazí anglická armáda, kterou vedou osobně Robin a Mariana!
 • Po závěrečné bitvě začnou všichni skandovat "Robin Longstride, Robin Longstride!", přestože hrdinu do té chvíle celá armáda znala jako "Roberta Locksleyho".
 • Pak král odvolá to, co odvolal, a udělá konečně z Robina psance za to, že zachránil zemi před invazí. Robin si s kamarády založí v lese anarchokomunistickou buňku, stane se zbojníkem, dostane přezdívku "Hood". O tři minuty později FILM SKONČÍ a my zjišťujeme, že jsme se dívali na prequel.
Skutečnost, že tento film není Robin Hood, ale zdaleka není jediným důvodem, proč ho považuji za dosud nejslabší kousek Scottovy kariéry.

Film je především strašlivě nudný. Měl jsem do značné míry "otevřenou mysl" a nejednou jsem si v kině řekl "tenhle okamžik byl docela zajímavý, z něj by mohlo něco vyplynout". Ale nic. Následovalo opět 10 minut něčeho unaveného, nenápaditého, byť evidentně drahého a natočeného zkušenými tvůrci. Ovšem zkušenými tvůrci, kteří jedou "na autopilot" a dělají to všechno jen proto, že dostali zadání "tady máte hromadu prachů, natočte historický megavelkofilm".

Proti Scottovu Gladiátorovi nebo Království nebeskému (které by se dalo pokládat za jistý prequel tohoto filmu) je Robin Hood doslova béčko, protože zůstal na půl cesty mezi dvěma extrémy, které mohly stát za to: Je při svých 140 minutách buď příliš dlouhý a příliš seriózní, nebo příliš krátký a příliš málo seriózní.

44 komentářů:

 1. ja miluju parodii blaznive pribehy robina hooda.

  http://www.youtube.com/watch?v=dqHz5qKcWA8

  OdpovědětVymazat
 2. obával som sa že to takto dopadne.

  OdpovědětVymazat
 3. Tak je Robin v lese nebo není? Viz "Robin si s kamarády založí v lese anarchokomunistickou buňku, stane se zbojníkem, dostane přezdívku "Hood"

  OdpovědětVymazat
 4. Satan: To se stane minutu pred koncem filmu.

  OdpovědětVymazat
 5. No zas taká blbosť to nie je. Celkom som sa bavil a rozhodne lepšie ako pri královstve nebeskom

  OdpovědětVymazat
 6. Pokud vim, tak v te dobe se v anglii mluvilo francouzsky, takze neni duvod proc by vojsko vyslane janem bezzemkem nemohlo takto mluvit. On sam byl norman, nemam pravdu?

  OdpovědětVymazat
 7. Krz tu francouzštinu, nejsem v týdletý historii moc kovanej, ale nynější angličtina obsahuje mnoho původně francouzských slov z doby, kdy se v Anglii realizovali Normani. Když jsem četl Ivanhoe(a), tak jsem byl strašně zmatenej, co tam dělaj furt nějaký frantonormani, co se nemaj rádi se sasíkama... Tak možná tam někde bych hledal ty vojáky. Čímž neříkám, že v tom filmu je to použito špatně, nebo správně, nicméně faktem je, že na území tehdejší Anglie se používalo dost různých jazyků, mj. i francouzština.

  tnf

  OdpovědětVymazat
 8. To jsou asi věcné připomínky, ale každopádně mi připadá divné, když v Anglii delší dobu drancuje nepřátelská armáda a všichni si myslí, že je to tuzemská armáda.

  OdpovědětVymazat
 9. Anglicko v roku 1200 vyzeralo uplne inak ako to co pozname dnes - vid mapa:
  http://www.worldhistorymaps.info/images/East-Hem_1200ad.jpg
  Otazka znie - naco sa vobec musi nejaka armada pokusat vylodit na ostrovoch ked vacsina uzemia Anglicka je na kontinente...

  OdpovědětVymazat
 10. Jak říkám, tenhle dějepis mi trochu unikl a čerpám jenom od Waltra Scotta, který napsal pohádku a netuším, kolik z Ivanhoea má reálný základ. A tam ty kryptonormani byly už vpodstatě domácí, přestože pro Saxony to byli ti cizáci... zdroj: internet http://en.wikipedia.org/wiki/Ivanhoe

  OdpovědětVymazat
 11. Jak je na tom Mark Strong, má prostor něco jako Alan Rickman pro Kevina Costnera, nebo je tam jen do počtu?

  OdpovědětVymazat
 12. Anonymové mají pravdu, "britská" normanská šlechta včetně krále byla frankofonní a ovládala zároveň velkou část severní Francie, odkud pocházela, takže s tou armádou to až tak divné není; uniformy neexistovaly a ptát se jich asi nikdo nešel.
  Jazykově je tohle vidět třeba na anglickém gastronomickém slovníku - dokud se o zvířata staral anglo-saský domorodec, jmenovala se cow, calf nebo pig; ale jakmile byla poražena, rozporcována a dodána na šlechtický stůl, maso se proměnilo na francouzské beef (boeuf), veal (veau) a pork (porc).

  OdpovědětVymazat
 13. Jsi si jistý, žes ten film nenadhodnotil? Po shleédnutí traileru to idhaduju na takových 20-30 %.

  OdpovědětVymazat
 14. Frantisek je proste najebany, kvuli tomu, ze se to jmenuje Robin Hood, ale pritom se to odehrava pred znamou legendou o Robinu Hoodovi. A proto je taky cela recenze vedena nasranym stylem. Skoda:)

  OdpovědětVymazat
 15. včera som bol na premiére a veru, oci mi sli velmi casto sloupkem... o logike nema tento film ani ponatia, vela scen je nudnych, nezaujimavych, nudili ma aj tie bojove... ked Marianna dorazila na plaz so skupinou lesnych zlodejickov na ponikoch, to uz by bolo vela aj na kona :) ocenil som aspon chemiu medzi Blanchett a Hoodom... vo velkej miere stvorenu vdaka herecke... Cate bola rozhodne najsilnejsim clankom filmu, aj ked robila sprostosti a hrala sa na odhodlanu bojovnicku a hotovu Johanku z Arku... cakal som viac... nuz, smola.. Len by ma zaujimalo, ako sa tvarili hostia v Cannes, kde mal ten film vcera tiez premieru

  OdpovědětVymazat
 16. Nesnesitelná blbost. Připouštím, že filmy od Scotta mě většinou nebaví už asi od Gladiátora, ale tohle mě teda dorazilo. Nevěřím tomu, že se tenhle film může někomu líbit, to je prostě hrozný! To je snad největší zločin USA v prznění legend a historie.

  OdpovědětVymazat
 17. 2Zdeno (dle iDnes):

  " Reakce však byly vlažné... Promítání se obešlo bez bitek o místa v sále (ten byl dokonce ze třetiny prázdný), příliš zájmu média neprojevovala ani o tiskovou konferenci."

  Vypadá to, že se moc netvářili.

  OdpovědětVymazat
 18. K francouzštině, francouzsky mluvila šlechta, ale obyčejnej kydač hnoje, odvedený do armády, mluvil dál jako obyčejnej kydač hnoje, tedy starou angličtinou, vytvořenou pár set let předtím spojením místních germánských jazyků Anglů a Sasů. Nebo mluvil francouzštinou, když byl francouzký kydač hnoje, ale ti neměli kde by se v Anglii vzali. Jak už někdo napsal, Anglii patřila velká území v dnešní Francii, a boje probíhaly tam. Od Viléma Dobyvatele žádný útočník na ostrovní půdu nevkročil.

  Aubi

  OdpovědětVymazat
 19. tak mne tak napadlo, jestli kdyz to je jakoby "prequel", tak jestli se to nemelo jmenovat robin hood - cesta ke slave :)
  ben

  OdpovědětVymazat
 20. Takže nejlepší filmové zpracování Robina Hooda je pořád Defender of the Crown? ;)

  OdpovědětVymazat
 21. ovsem to, ze kral Richard zemrel po zasahu sipem v bitve ve francii je historicky fakt.

  OdpovědětVymazat
 22. Tyhle hysterické fuxoftovy recenze ve stylu "film je špatný, protože je jiný, než jsem si představoval!" už přestávají být zábavné. Doporučuji ve všech směrech lepší recenzi od Aleny Prokopové.

  http://alenaprokopova.blogspot.com/2010/05/robin-hood-jako-scottuv-pribeh-o-moci.html

  OdpovědětVymazat
 23. No já jsem film neviděl z recenze ani diskuze přesně nechápu v čem je problém.
  Nicméně normanský král Jan Bezzemek měl panství i na britských ostrovech i na kontinentu ve Francii. Ve Francii toho sice v průběhu vlády hodně ztratil, ale pořád mohl na svých francouzských panstvích naverbovat armádů z místních kydačů hnoje, co mluvili - nějakým druhem francouzštiny. A tuto armádu mohl dovézt na ostrovy, aniž by to byla invaze. Takže si ostrovní kydači hnoje mluvící - řekněme saskými dialekty - mohli myslet, že francouzsky mluvící armáda je Janova. Ostatně rozdíl mezi přátelskou a nepřátelskou armádou táhnoucí krajem nebýval pro běžné kydače hnoje zrovna zjevný :-).
  Ostatně jací jiní francouzsky mluvící vojáci by se mohli dostat na ostrovy, když Jan ovládal moře, než Janovi? :-) Armáda francouzského krále těžko :-)
  Anonym Flasi - v této diskuzí posílající 1. příspěvek :-)

  OdpovědětVymazat
 24. Achjo.. historii muzeme interpretovat jak chceme.. to je nepodstatny.. unika vam to nejdulezitejsi :) a to ze Robin neumi ani strilet z luku a ma spatne polozeny sip, tak to krizem se nestrili :D Si to schvalne zkuste :D schvalne jak Vam to pujde :)

  OdpovědětVymazat
 25. Záver z tohto článku: nie je to príbeh Robina Hooda ako bol s Kevinom Costnerom, tak je to zlé a celé to vyspoilerujem (bez varovania, že ide spoiler, jasneže).

  Mne sa film páčil a priateľka povedala, že dávno neodišla z kina s tak dobrým pocitom z filmu.

  OdpovědětVymazat
 26. Mno, reziser to co se historie tyce posral uz v Gladiatorovi: helmy rimskych legii a la nejaky cesky POZARNIK, masova napalmova paba pri utoku atd., vzdyt je to traparna, i kdyz se porad ohani tim, jak si dava zalezet na "historical authenticity".

  Jinak za vety typu " Je při svých 140 minutách buď příliš dlouhý a příliš seriózní, nebo příliš krátký a příliš málo seriózní" by se melo rovnou odvadet ke zdi a strilet.

  OdpovědětVymazat
 27. fuka pise tak jednu dobru recenziu na 6 debilnych, ludia sem chodia lebo cakaju ze snad toto bude ta prva aj ked je jasne ze nebude pretoze od predoslej dobrej este nenaplnil dostatocne hladinu debility svojich recenzii. Fuka si mysli, ze ludia sem chodia lebo vsetky jeho recenzie su super. Fuka sa pletie.

  OdpovědětVymazat
 28. ok ale stale je to lepsie ako alena prokopova, ktora musi v recenzii pouzit 6x slovo "pregnantní" inak by asi mala pocit, ze malo potlacila svoj delnicky puvod ;)

  OdpovědětVymazat
 29. 2 Anonym 14. května 2010 7:24
  No jo Gladiátor. Copak helmy, to je detail. Totální průšvih je na začátku ta bitva s barbary. Učebnicový příklad, jak římská armáda nebojovala.
  Bitva, ve kterém Římani dobrovolně nedrží formaci a hned se vytvoří chumel vlastních a cizích vojáků by nemohla být oslavována jako geniální vítězství. Protože kdyby tak bojovali, tak by byli početnější přesilou snadno smeteni.
  Ale na plátně to tak vypadá líp no...
  Anonym Flasi

  OdpovědětVymazat
 30. Smarja, kdyz budu chtit historicky fakta, tak nepudu do kina, co to pitvate za veci? od vilema dobyvatele snad za chvilku prejdeme k vilemovi oranzskemu, pekne si tam pobereme tech 400 let bordelu, zamichame do toho snad jeste sherlocka holmese... ale to porad nemeni nic na faktu, ze ten FILM je nudnej, nudnejsi nez nejnudnejsi obdobi anglicke historie...

  OdpovědětVymazat
 31. Ja znám historku o Richardově smrti takhle: omylem ho postřelil vlastni voják do krku, Richard dostal sněť a umřel. Vojákovi před smrtí odpustil, ale jeho šlechtici nebožákovi stejně stáhli kůži za živa. Vojsko z Francie si jeho bratr Jan opravdu pozval na podporu proti domácí, ovšem normanské a taky frankofonní, šlechtě. Koneckonců tu Magnu Chartu nepodepsal dobrovolně. To ale vím jen proto, že se to řešilo už na IMDb. Jinak u těch jazyků mluvíme o jejich středověkých předchůdcích, který byly jejich moderní podobě vzdálené(pokud si to pamatuju dobře, tak jedna "sjednocená" francouština ještě ani neexistovala). Mimochodem, pátrání po realné předloze Robina Hooda klade nejpravděpobnějšího adepta do doby zhruba 150 let po zasazení tohohle filmu (až ve 14. století se taky teprve v Anglii prosadil slavný Longbow, Richardovo vojsko používalo převážně kuše). Robina do doby Richarda II porad strkaj jen kvuli Ivanhoovi...

  OdpovědětVymazat
 32. Loxley, ne Locksley - to je další Helgelandova nevysvětlitelná inovace.

  OdpovědětVymazat
 33. Alena: ja vim, ale v ceskych titulcich byl "Locksley", asi k tomu meli nejaky lingvisticky duvod

  OdpovědětVymazat
 34. Anon Flasi:
  co helmy,to neni detail, nybrz naopak jeden z dochovanych faktu.
  Utok na Germany samozrejme take, cele to sipovani a jak uz jsem zminil ty napalmy, to je jasne.
  Veskere metaci stroje byly pouzivany pouze pri oblehani, o utoku legie ani nemluvim. Kazdy legionar mel svoji roli v prisne dodrzovanem utvaru a mel na starosti pouze svuj tretinovy usek, protoze vedel, ze o zbytek se staraji legionari za nim a kryji ho.
  Tohle bylo dobre ukazane v serialu "Rim", i kdyz tam ty helmy taky meli blbe.
  V Gladiatorovi je i prisernej strih, v pocatecni bitve uz barbari mavaji stity, ktere jsou osypane sipy Rimanu, nez bitva vubec zacne, no des.
  Nejsem pedant a beru film jako film, kde je mnohdy 99% nemozneho a rad se pobavim. Kdyz ale reziser zacne kdakat o tom, jak si dali zalezet na historicke skutecnosti, tak pak at jdou do prdele.

  OdpovědětVymazat
 35. Já teda vím o historii, potažmo římskej legiích málo, ale i tak jsem si na začátku Gladiátora říkal "co to kurva jako má bejt"? Jinak pěknej film má takovej blbej a zbytečnej kaz.
  Ani nesouhlasím s anonymem flasi, že na plátně to vypadá líp. I historicky věrně podaná bitva se dá přece natočit působivě.

  OdpovědětVymazat
 36. Jen otázečka (ať na to nemusím jít :), používají v tomhle Robinu Hoodovi taky "fire" místo "loose"?

  OdpovědětVymazat
 37. Loxley - teď jsem zjistil, že jakési město Loxley je pokládáno za jedno z možných rodišť skutečného Robina Hooda, teda jestli někdy nějaký existoval.

  Aubi

  OdpovědětVymazat
 38. No nevim, kdyz odpustim fakt, ze to byl prequel a legenda zacina az na konci filmu, tak se to dalo coby film z ranneho stredoveku videt a ZAS TAK STRASNY to neni.
  Fakt dobra chemistry Russel/Cate, no ted se na to jen divejte doma coby jejich manzele/manzelky a namlouvejte si, ze je to proste jen jejich "filmova role".
  Fuka tvrdi, ze behem filmu vubec nejsou v lese, kdyz mu nekdo napise, ze v lese byli tak on na to ze to bylo jen minutu pred koncem-takze posledni minuta filmu se nepocita?!
  Dalsi film ve filmu byly zaverecne titulky, stoji za to vydrzet i kdyz nevim, co to vsechno nakonec melo vlastne znamenat.

  OdpovědětVymazat
 39. FFuka: Nekdy napises pitomosti, ale stojim za tebou 100% v tom, ze vyjadris svuj pocit z filmu, blbost neblbost a nehrajes to na "safe". Za to ti gratuluju. Jezis mne uz se dela blbe od zaludku z recenznich frazi typu "vynikajici XXYY" atd., vetsina jsou to stejne jen predem prectene cerstve recenze z USA a pak to vsichni opatlaji radoby vlastnimi slovy, je to hnus.
  V tomhle za FF stojim: urcite si ty USA recenze precte taky, ale napise vsechno po svym.
  Franto drz se a zustan svuj, na rozdil od tech hnusoidu, kteri jen dokazou KOPIROVAT A OPISOVAT.

  OdpovědětVymazat
 40. Upřímně lituji všechny zasvěcené kritiky, kteří se už na filmy neumí dívat jen jako "diváci", ale pořád hledají nějaké to proč a kdyby.Já jsem se u tohoto filmu výborně bavil a "KONEČNĚ" někdo tu pohádku o zbojníkovi z "Želbloodu" natočil jinak !!
  P.S.: Když jdu do varieté na kouzelníka, nedívám se mu na prsty a nečekám, že něco od někud zahlédnu jak tahá, abych jeho triky prohlédl. Bavím se tím jak čaruje - pro mě je to prostě kouzelník.Prostě si to užívám. Smůla všech, kteří to už neumí!

  OdpovědětVymazat
 41. Pavel: A když jdeš na kouzelníka a místo něj uvidíš politickou přednášku s Paroubkem, bavíš se taky dobře?

  OdpovědětVymazat
 42. Fuxoft: Kouzelníka si s politikem nikdy nespletu. Otázka je už sama o sobě nelogická.Na Paroubka by nikdo do varieté nešel. Snad jen jeho straníci. Já neuznávám žádnou vládu ani ty ani ony - stejně jsou to jen šašci, kteří za peníze všech vymýšlejí jak na všech opět jen vydělat.Když to vezmu objektivně jsou to v podstatě taky takoví kouzelníci. Akorát, že jejich kouzla jsou bez potlesku a ani nejsou vidět. Jsou to kouzla prospěšná jen jim. A to především!

  OdpovědětVymazat
 43. Pavel: No vždyť právě. Já si kouzelníka s Paroubkem taky nikdy nespletu. A když jsem šel na Robina Hooda a uviděl místo něj toto, tak jsem se cítil jako kdybych šel na kouzelníka a uviděl místo toho Paroubka...

  OdpovědětVymazat
 44. To já zase šel na klasického Robina Hooda a dostal jsem Robina jak jsem ho neznal. Žádná pohádka o zbojníkovi, který běhá po lese a to co uzme bohatým dává chudým. Obyčejný lukostřelec, kterého osud zavane tam kam zavane...mě se to líbilo hodně už jen proto, že jsem celou dobu vůbec netušil jak se to vyvine a to si na filmech vážně cením.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.