27.5.10

Recenze: Precious [Precious: Based on the Novel Push by Sapphire] - 70%

Precious (Gabourey Sidibeová) nemá úplně šťastný život... Vlastně, to není úplně přesné. Ale jaké slovo byste použili pro situaci šestnáctileté černé holky, která váží asi 150 kilo, je skoro negramotná, žije v chudinské čtvrti s nezaměstnanou matkou, která ji tluče a sexuálně zneužívá? Kromě toho Precious čeká druhé dítě se svým otcem, který ji sexuálně zneužíval od jejích tří let. A ještě jedna drobnost: Celá rodina je HIV pozitivní.Film Precious vznikl podle autobiografické knihy. Pointa příběhu spočívá v tom, že hrdinka dostane nabídku: Začít navštěvovat zvláštní školu, která ji umožní dohnat své vrstevníky. A hrdinka do toho jde, i když jí hází klacky pod nohy matka i zbytek světa.

Ústřední story tudíž nijak příliš zajímavá není (jde opravdu jen o to, zda se hrdinka dokáže rozhodnout a zpřetrhat vazby s monstrmatkou). Zajímavé jsou především jednotlivé výjevy z jejího života, protože podobn výjevy jsem nikdy nezažil a pevně doufám, že nikdy nezažiju. Některé jsou tak neuvěřitelně depresivní, že už jsou skoro legrační. Například toto je téměř kompletní rozhovor, který Precious vede se svou matkou, kterou několik měsíců neviděla:
 • Matka: Táta umřel. Měl AIDS.
 • Dcera: Ty ho máš taky?
 • Matka: Nemám.
 • Dcera: Určitě ne?
 • Matka: Určitě ne, protože mi to nikdy nedělal do prdele.
 • Dcera: Zajdi k doktorovi
Všichni předvádějí slušné herecké výkony (i Mariah Carey v roli úřednice sociálky) a dialogy v gramaticky velmi pochroumané (a sprosté) angličtině jsou tak kvalitní, že mě z nich skoro bolely uši.

Trochu zvláštní jsou občasné výlety do představivosti hlavní hrdinky (která si například představuje, že je superhvězda nebo postava ve Felliniho filmu) - nepřišlo mi, že by se to příliš hodilo do drsné reality zbytku filmu ani že by to s ní bylo v nějakém působivém kontrtastu.

Knižní předloha možná bude zajímavější. Film pouze "není špatný".

21 komentářů:

 1. Jen počkejte, až někdo natočí film podle života Michala Kolesy!

  OdpovědětVymazat
 2. me se to zdalo nekdy az moc surove a chvilemi zbytecne navozujici ten pocit "zmaru"- treba stylizace toho kutlochu kde zili...
  a vykon hlavni herecky byl bud tak amatersky(ale vykon maleho Sveracka - postav se tady, precti tyhle vety, udelej dojem ze je ti neco lito, udelej vtip) protoze je amaterka, nebo neskutecne zahrany fantastickou hereckou...

  OdpovědětVymazat
 3. Franto, a tobě to dělal táta do prdele?

  OdpovědětVymazat
 4. Autorka knihy nebyla negramotná, tlustá, neměla děti se svým otcem, nezneužívala ji její matka, nežila v chudinské čtvrti ani není HIV pozitivní, takže by mě zajímalo, v čem přesně má být ta kniha autobiografická.

  OdpovědětVymazat
 5. tipnem si - delal jej to jeji tata do prdele ?

  OdpovědětVymazat
 6. oba její rodiče byli lampasáci

  OdpovědětVymazat
 7. tudiz rodinny armadni sex ... tak je celkem pak jasne, ktera dira se suka

  na tohle asi deti brat nema smysl, ze? ;)
  i kdyz na druhou stranu by to mohlo byt dost vychovne pro mlade slecny, aby si uvedomily, ze na tom (ve vetsine pripadu) nejsou az tak spatne, jak si predstavuji ...

  OdpovědětVymazat
 8. Ad Anonym 27. května 2010 17:43 - Slyšel jsem, že autorka té knihy se stylizovala do té učitelky, která hlavní hrdince pomáhá. Takže v tom má být asi kniha autobiografická. Ale nečetl jsem to, takže nemůžu potvrdit.
  Možná to i té učitelce někdo dělal do prdele :-)

  OdpovědětVymazat
 9. Autorka knihy to psala podle příběhu tý holky, co jí to diktovala (ta je totiž neschopná něco takovýho napsat). Poradím vám skvělej nástroj na vyhledávání informací, jmenuje se to internet, jsou tam takový stránky google nebo wikipedia. Mě to mimochodem o víkendu do prdele udělal můj manžel a bylo to super.

  OdpovědětVymazat
 10. Ad Anonymní 28. května 2010 11:31:

  Pawned. ;-)

  Our arguments have been rendered invalid.

  OdpovědětVymazat
 11. Mně osud Precious přišel až příliš přitažený za vlasy, jako kdyby se někdo snažil si vybavit všechny druhy křivdy a aplikoval to na jednu osobu, ačkoliv nejsem obézní negramotná černoška s chudinské čtvrti s šikanujícím rodiči, takže nemám tucha, jestli je něco takového možné. Kontrastem k tomu všemu je zjevení mladé krásné laskavé lesbické učitelky a sociální pracovnice, které jakoby vypadly z pohádky o Popelce coby hodné kmotřičky víly. Film to byl ale "příjemný" a lehce nadprůměrný.

  OdpovědětVymazat
 12. http://www.peopleofwalmart.com/

  kdyz si ctu pribehy z americkych
  obchodu walmart a kouknu se na fotky
  megatlustochu porizene v tomto retezci, tak bych si tipnul, ze podobny problem
  jako precious ma v americe asi vice
  lidi :-(

  OdpovědětVymazat
 13. Jako ze ty walmartaci jsou tlusty, nebo ze jim to tata taky dela do prdele?
  Nebo oboji?!

  OdpovědětVymazat
 14. "Jako ze ty walmartaci jsou tlusty, nebo ze jim to tata taky dela do prdele?
  Nebo oboji?!"

  na tom webu venovanemu obludam
  z walmartu myslim najdes oboji!

  OdpovědětVymazat
 15. Ad Anonym 28. května 2010 11:31 - Když už jsi mi doporučovala te n "internet" (doufám, že to píšu správně - to víš, nejsem na něj takový expert jako ty), tak jsem si o tom filmu a jeho předloze tedy něco vyhledal. Zde je část interview s autorkou románu: "What was your inspiration for creating such an unforgettable character?

  She's a composite of many young women I encountered when I worked as a literacy teacher in Harlem and the Bronx for 7 years."

  Tedy ve zkratce - "Co bylo vaší inspirací pro ten charakter (Precious)?" A autorka odpovídá: "Skládá se z mnoha dívek, se kterými jsem se setkala jako učitelka."

  Takže nevím, kde jsi našla, že jí to skutečně diktovala nějaká holka, protože to sama nebyla schopná napsat :-)

  OdpovědětVymazat
 16. V prekladu jsi vynechal Harlem, Bronx a 7 let.

  OdpovědětVymazat
 17. Nejspíš krásná ukázka černošské kultury.

  OdpovědětVymazat
 18. "Nejspíš krásná ukázka černošské kultury.
  31. května 2010 20:24"

  Nebud debil, takovych lahudkovych vztahu je mezi bilejma(zlutejma, cervenejma - vyber si) zrovna tak.

  OdpovědětVymazat
 19. Ad Anonym 31. května 2010 16:26 - Co jsi nepochopil na slovech "ve zkratce"? To pro tvou informaci znamená, že se něco zkrátí. Prostě jsem nechtěl svůj příspěvek neúnosně natahovat, a doufal jsem, že tu bude dost těch, kteří anglicky rozumí. Ach jo.
  Takže pro tebe a ostatní hnidopichy - Novinář: "Co bylo vaší inspirací pro vytvoření tak nezapomenutelného charakteru?" Sapphire (autorka předlohy filmu): "Ona (Precious) je směsicí mnoha mladých žen, na které jsem narazila během sedmi let, kdy jsem pracovala jako učitelka gramotnosti (?) v Harlemu a Bronxu."

  OdpovědětVymazat
 20. Nevytacej se, to bylo z prdele...

  OdpovědětVymazat
 21. no nevím, 70% pro Precious je taková fukovina, když to porovnám třebas s některými věcmi co tu dostaly 70% 4i 80%.
  já tyhle sociální dramata moc nemusím a na Precious se podruhé určitě nepodívám, ale rozhodně mne příběh Precious zaujal víc než třeba takový Sherlock Holmes a rozhodně ve mně vyvolal víc hnutí mysli, ať už mrazení či napětí.
  teda nic proti fukovi, ale občas je třeba aplikovat fukův keficient, to jest, je-li to popkorňárna, 10% procent ubrat, je-li to art, 10% procent (a je-li to nechutné, ubrat 30%, ale pouze v případě, že to není Braindead ;)

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.