1.5.10

Recenze: Iron Man 2 - 70%

Mickey Rourke je ruský padouch, který chce zlikvidovat Tonyho Starka za to, co kdysi jeho otec provedl Rourkeovu otci.

Sam Rockwell je obchodník se zbraněmi, který chce využít Rourkeovy znalosti, aby Starka přivedl na mizinu, případně do hrobu.

Scarlett Johanssonová je sekretářka, která je ve skutečnosti elitní agentka Shieldu a má se Starkovi dostat pod kůži.

A Robert Downey Jr. je Tony Stark.Nového Iron Mana režíroval opět Jon Favreau a je jedničce v ledasčems podobný.

Platí pochopitelně to, že teď už Tony Stark je Iron Man, ccelý svět ví, že Tony Stark je Iron Man a my víme, že celý svět ví, že Tony Stark je Iron Man. Tak co ze situace dále vytěžit? Možnosti scenáristů byly omezené, ale přesto mi tentokrát námět přišel značně odbytý, nenápaditý a ne moc dobře do sebe zapadající. Úplné odstranění Johanssonové by například nemělo na film téměř žádný vliv a Rockwell by se také dal vyškrtnout velmi snadno.

Největším plusem filmu jsou i tentokrát (takže už ne tolik "překvapivě") jeho dialogy. Jsou rychlé, nápadité, zřejmě částečně improvizované a břitké tak, jak dnes v Hollywoodu není zvykem, natož v hollywoodskýh drahých superhrdinských filmech. Kdykoliv někdo s někým mluví, je to většinou aspoň mírně zábavné. Přinejmenším.

Naopak akce mi připadala ještě o něco horší než v jedničce a Iron Man mi přišel v 99% svých scén nerealisticky se pohybující, jako kdyby byl kompletně animovaný (což pravděpodobně byl, ale překvapilo mě, jak špatně). Naštěstí je v dvouhodinovém filmu akčních scén velmi málo (tak dvacet minut). Ale není trochu divné, když u comicsového filmu napíšu, že "naštěstí je v něm málo akčních scén"?

POZOR! Většina kopií je uváděna s dabingem. Ten jsem sice neslyšel, ale rozhodně, za žádných okolností, nemohl filmu pomoct!

17 komentářů:

 1. Jonahssonová je hezčí než Rourke, takže bych raději vyškrtl jeho.

  OdpovědětVymazat
 2. Scarlett začíná být plastická jako Mickey, takže je to jedno. Ale kdo v Hollywoodu není...

  OdpovědětVymazat
 3. Jsem vazne jedinej, kdo si toho vubec vsimnul:

  Don Cheadle replaces Terrence Howard from the first film as James "Rhodey" Rhodes. Howard said, "There was no explanation, apparently the contracts that we write and sign aren't worth the paper that they're printed on sometimes. Promises aren't kept, and good faith negotiations aren't always held up." Entertainment Weekly stated Favreau did not enjoy working with Howard, often reshooting and cutting his scenes; Howard's publicist said he had a good experience playing the part, while Marvel chose not to comment. As Favreau and Theroux chose to minimize the role, Marvel came to Howard to discuss lowering his salary – Howard was the first actor hired in Iron Man and earned the largest salary of the cast. The publication stated they were unsure whether Howard's representatives left the project first or if Marvel chose to stop negotiating. Theroux denied the part of the report stating "the role of War Machine was scaled back and then beefed up". Cheadle only had a few hours to accept the role and did not even know what storyline Rhodes would undergo. He commented he is a comic book fan, but had not previously participated in comics-themed films due to the lack of black superheroes. (Wikipedia)

  OdpovědětVymazat
 4. Anonym: Jjestli se ptas, zda jsi jediny, kdo si vsimnul, ze cernoch je jiny cernoch, tak nejsi.

  OdpovědětVymazat
 5. holobit
  to anonym: nejsi...

  Jsem vlastně dost zvědavej, jak se podaří představit ve filmech ostatní členy Avengers. Myslím, že to má docela potenciál, ale jde to taky jednoduše podělat. Dost mě potěšilo, že Red Skull bude nejspíš Hugo Weaving, ale zase moc nepotěšilo, Cpt. America bude možná Chris Evans.

  Ale chtěl bych se dožít filmu, kde bude vystupovat Osborn jako Iron Patriot.

  OdpovědětVymazat
 6. Jednička ušla, z dvojky jsem viděl jenom tenhle trailer a ten mě docela hodně pobavil - nejlepší scéna hned na začátku jak Tony vyfuckuje vládu a zakončí to ultimátní hláškou "I privatized world peace" :D Už kvůli tomuhle se na to podívám (no a ještě kvůli Scarlett, ok).

  OdpovědětVymazat
 7. Evans byl v Sunshine docela cool, dal bych mu šanci...

  OdpovědětVymazat
 8. Dabing není od toho aby pomáhal filmu, dabing je od toho aby pomáhal těm co neuměj jazyk a nechtěj nebo nemůžou číst titulky, FYI

  OdpovědětVymazat
 9. Takže jsem se dopátral, že v našem místním kině i v nejbližším multikině máme dabovanou verzi. Supr. Husokachna

  OdpovědětVymazat
 10. Nechápu, co dělá dabing u filmu s přístupností 12+. Předpokládejme, že čtení se většina z nás naučila na ZŠ a ti, kteří ne, prostě nechodí na titulkované filmy a bohužel si musejí počkají na dabing na DVD. Nebo se konečně naučí anglicky a přestanou se vymlouvat (ačkoliv musím přiznat, že rozumět Downeymu je kvalitní oříšek!)..

  A Johansson? Dostat ji do filmu jenom proto, aby "vábila mužské oko"? Ne, ne a ne! (A to neříkám z nějaké uražené ženské pýchy, sama ji považuji za pěknou ženskou, ale tady jaksi nemá co dělat)

  OdpovědětVymazat
 11. Copak dabing, ale ty titulky... strasny strasny strasny...

  OdpovědětVymazat
 12. tak to ja taky ne, ale asi 4x jsem se na ne podivala a pokazdy tam byl nesmysl.

  OdpovědětVymazat
 13. To máš štěstí, žes dabing neslyšel, protože mě česky mluvící Iron Man celej film dokonale otrávil. To si chudák Downey nazasloužil.

  OdpovědětVymazat
 14. A co se vám nelíbí na tom dabingu kdo dabuje toho Iron mana mě to teda nevadí! Ale víte co nechápu proč na youtube.cz jsem víděla Iron man 2 cz dabing a tam ho daboval úplně někdo jiný a já když na tom byla v kině tak tam ho daboval furt ten samý co v prvním díle tohle teda moc nechápu!!

  OdpovědětVymazat
 15. Řekla bych, že zrovna Robert Downey Jr. je takřka nenadabovatelný, rozhodně jeho práci s hlasem nedokáže vystihnout žádný Saša Rašilov (nebo kdo ho proboha dabuje!). Mimo to, při ve filmu, kde je většina dialogů založena na vzájemném "překřikování se" a snaze "urvat si" pro sebe divákovu pozornost, je takřka nemožné dodržet toto i při jeho přemluvení.

  OdpovědětVymazat
 16. No a pak se ukazalo, ze Scarlett tam zbytecne neni.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.