17.10.08

96 hodin [Taken] - 80%

Mladá Američanka si vyjede do Paříže, kde je okamžitě unesena, zdrogována a prodána do sexuálního otroctví. Únosci ale nepočítali s tím, že její táta (Liam Neeson) je bývalý superelitní CIA bůhvíco, který má nejen dobré kontakty, ale také MAD SKILLZ!Na filmu 96 hodin (český název udává dobu, po které podle statistických dat z podobných případů už nebude možné dceru najít/zachránit) se mi moc líbilo, že:
 • Filmaři si jsou plně vědomi, jak otřelý je tenhle námět, a že nemá smysl dělat kolem toho nějakou omáčku.
 • Hlavní hrdina není sadista a nemá cool hlášky, je to jenom taťka, co chce zachránit dceru, a používá k tomu metody, které jsou v danou chvíli nejefektivnější - a které občas vypadají dost sadisticky.
 • Hlavní hrdina od začátku přesně ví, do čeho jde a co je v sázce. Všechna morální pro a proti si rozmyslel cestou do Paříže a pak už jen jedná, jako stroj bez emocí. Což neznamená, že emoce nemá. Ale ví, že mu v dané situaci budou jenom na obtíž.
Všechno výše uvedené velmi dobře funguje díky scénáři, který během 20 minut příjemnou zkratkou načrtne všechny důležité aspekty životů hlavních hrdinů a pak už jede nonstop akce (přičemž "akce" neznamená jen honičky a souboje, ale prostě akt pátrání a získávání kontaktů).

Několikrát jsem se při filmu spokojeně zasmál tomu, jak cool scénu jsem právě viděl a jaký je ten Neeson v tomhle filmu frajer. Takovéhle scény jsem kdysi očekával od Wooa nebo Tarantina, ale od nich se jich asi už dnes nedočkám.

Film rozhodně nevypadá nijak supervýpravně, nejsou v něm žádné audiovizuální superexcesy (žádní zpomalení holubi, žádné kroužící kamery) ale je velice "tight", tzn. udržuje si tempo, střih je ostrý jak břitva a téměř nic tam není zbytečné. Jenom mě překvapilo, že Francouzové napsali a natočili film, který zobrazuje Paříž jako sídlo neřesti, kde se jenom prostituuje, pase a zabíjí!

96 hodin je to nejlepší, co za hodně posledních let Luc Besson vyprodukoval (včetně věcí které režíroval).

10 komentářů:

 1. 100% souhlas s recenzí, film na mě působil přesně stejně...

  OdpovědětVymazat
 2. Jenom mě překvapilo, že Francouzové napsali a natočili film, který zobrazuje Paříž jako sídlo neřesti, kde se jenom prostituuje, pase a zabíjí!

  Tohle se přece dá z určitého úhlu pohledu říct o každé větší vesnici, Paříž nevyjímaje :-)

  OdpovědětVymazat
 3. No Liam na Severniho Ira z Ballymeny hraje celkem dobre..:)

  OdpovědětVymazat
 4. me tez film prijemne prekvapil a s recenzi 100% souhlasim

  OdpovědětVymazat
 5. Šel bych z hodnocením nahoru, film od kterého jsem nic nečekal ale velmi pozitivně mě překvapil.

  OdpovědětVymazat
 6. Jason Bourne po dvaceti letech.

  OdpovědětVymazat
 7. něco jsem k tomu napsal i já před týdnem na svým blogu... a jo... jenom to doplňuje přesně štýl, jakým se TAKEN ubírá! Je to hodně povedený.

  OdpovědětVymazat
 8. Osobne davam tak 70 - je to hodne linearni, zadny prekvapko, charaketry sice nacrtnuty, ale stejne mi trochu susti papirem. ocenil sem, ze ta cerunka je takovy tele, zadny extrakus, trochu realnejsi :). Kdyz se rozjede akce, tak uz neni moc co vycitat (snad krome toho jak spatnou musku maj zaporaci :)

  OdpovědětVymazat
 9. presne, vzpomnel jsem si taky na Bourna. Musim rici, ze pod dlouhe dobe ma zase nejaky film ten spravny spad.

  OdpovědětVymazat
 10. Je to skvělé, lepší, než Bourne (protože uvěřitelnější). A to jsem na "Taken" od okamžiku, kdy jsem zjistil, že se mi to fakt líbí, jen v očekávání toho, kdy se děj zasekne a bude to vyřešeno pomocí nějaké zcela nemožná / nesmyslné pitomosti. To se nestalo, takže jsem nadšen.

  Co je asi nejlepší - hrdina nemá potřebu se záporáky mluvit (pokud to není nezbytně nutné), vysvětlovat, vyhrožovat, kochat se pozicí síly. Takhle by se nejspíš skutečně choval normální člověk s těmito "skillz".

  Jen konec bych udělal trošku jinak, po francouzsku, ale to by se to hůř prodávalo.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.