4.1.22

Recenze: Síla - 60%

35letý Kamil Fila obdivuje kulturisty a rozhodne se, že začne superintenzivně posilovat a užívat jisté ne-zcela-nezávadné chemické látky, aby zjistil, kam daleko je možno dojít při touze po svalech. Doktor, se kterým to konzultuje, od něj dá ruce pryč a Kamil tedy začne na vlastní pěst. O několik let později má vážné zdravotní problémy a uvědomí si, že toho musí nechat.

Kromě toho je Kamil známý filmový kritik (nikoliv recenzent, skutečně kritik), který obdivuje osudy filmových hrdinů, ale má problém nějak "uchopit" vlastní životní osud.

Kromě toho je Kamil feminista, držitel titulu "genderman roku" (ne, nevím co to je), skvěle si rozumí s ženami, měl hromadu milenek, ale má problémy v partnerském životě a nechal soukromým detektivem sledovat partnera své expřítelkyně, když doufal, že se k němu vrátí (ta expartnerka k Filovi).

Kamila Filu osobně znám, dalo by se pravděpodobně i napsat, že se kamarádíme, ale o většině věcí v tomto dokumentárním filmu jsem neměl tušení.

Filmový štáb sledoval Filu pět let (dnes je mu přes 40) a z natočeného materiálu složil 90minutovou mozaiku, ve které se prolínají především tři výše zmíněné motivy, spojené leitmotivem Filova zoufalství z toho, že se nedokáže v životě chovat tak, jak by sám chtěl.

Shodou okolností (nejen díky kamarádství s Filou) osobně znám více aktérů tohoto filmu, než bude znát jeho průměrný divák, ale stejně jsem se nejednou ztrácel v tom, kolik měsíců uplynulo od předchozí scény, s kým Fila zrovna chodí a co jsou zač ti lidé kolem něj. Řekl bych ale, že to je dramaturgický záměr a že tvůrcům filmu nešlo o to, aby dívákovi přiblížili konkrétní Kamilův osud. Spíše jim šlo o obecnější rovinu a zachycení rozpolcenosti ambiciózního muže v krizi středního věku (řečeno velmi zjednodušeně). Na takovém záměru tvůrců není nic špatného, ale není to úplně můj šálek kávy. 

Kamil Fila je rozhodně zajímavý člověk, ve filmu se chová velmi otevřeně a rozhodně bych o jeho osudech chtěl voyeuristicky vědět víc. Tento film, ačkoliv je působivě natočen, mě v tomto ohledu příliš neuspokojil, protože jsem si skoro jist, že se mu za těch 5 let muselo stát mnoho zajímavějšího, co bych na plátně viděl mnohem raději než záběry procházek v polích a krmení rybiček v akváriu.

Možná se Kamila zeptám osobně.

49 komentářů:

 1. Předpokládám že paní Fuka Kamila nezná, proto na film nešla, proto je psaná recenze?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. tak to je fíla
   fbožňuju Kamila
   nejpofděj fítra
   mufím jít do kina

   Vymazat
 2. Jaky je rozdil mezi recenzentem a kritikem a recenzi a kritikou Frantisku? Jsou na serveru metacritic recenze, nebo kritiky? Je tento utvar recenzi, kdyz to ma v nadpisu? Proc tedy v te recenzi kritizujes?

  Jak poznas, ze nekoho znas a ze ten nekdo uz je kamarad? Zeptas se - a budeme ted spolu mit kamaradstvi? A budeme ted spolu mit sex?

  Kdy budes mit dokument ty, Frantisku?

  Ale co se autismu tyce, hodnotim 9.5/10.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 1) O tom jsou dlouhé články a výuka na univerzitách, nebudu to tady kopírovat. 2) Obojí. 3) Ano. 4) Proč ne?

   1) Jistý si být nemůžu, ale párkrát byl u mně na menších oslavách. 2) Ne. 3) Ne.

   1) Uvidíš.

   Vymazat
  2. Odpoved "Uvidíš." na otazku "Kdy budes mit dokument ty, Frantisku?" je nelogická.

   Vymazat
  3. Nelogická, ale do rešerše zapadne hezky.

   Vymazat
  4. Škoda, že František na univerzitě nebyl, takže neví:(

   Vymazat
  5. Taky jsem z te odpovedi zmaten. Kdy a co uvidim?

   Uvidim ctyricetileteho Fuku v Tokiu 2015 v roce 2025 podle CSFD?

   Uvidim ctyricetileteho Fuku v Tokiu 2015 v roce 2022 podle IMDB?

   Uvidim ctyricetileteho Fuku v jeho prazskem brlohu na "Tadyotombloguji" vetsinu roku 2022 na obrazku postnutem v rijnu 2021?

   Uvidim, ze nic neuvidim, dle klasicke fukologiky?

   Vymazat
  6. Ta odpověď není nelogická například v případě, že někdo natáčí dokument o Frantovi.

   Vymazat
  7. Anonymní: Rozdíl je podle všeho ten, že kritik rozumí tomu, co kritizuje, recenzent ne.

   Hlavní rozdíl - Kritika vs Recenze

   Ačkoli dva termíny kritika a recenze jsou často používány zaměnitelně, existuje jemný rozdíl mezi kritikou a recenzemi. Hlavní rozdíl mezi kritikou a recenzemi je spisovatel; kritika jsou psána odborníky v příslušné oblasti, zatímco recenze jsou psány lidmi, kteří se zajímají o tuto konkrétní oblast. Kritika se proto považují za spolehlivější než recenze. (cs.weblogographic.com/difference-between-critique)

   Vymazat
 3. Zcela neironicky děkuji za to, že je tento myšlenkový koncept (recenzí to nenazvu) psaný. Horory ze šatníku neposlouchám a zrovna na tohle jsem byl poměrně zvědav.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. "Horory ze šatníku" :D :D :D Tak tohle je ten nejvtipnější a nejvýstižnější popis Frantova podcastu... Dostal jsem desetiminutovej záchvat smíchu, když jsem si uvědomil, jak dokonalej je to popis audiokvality těch nahrávek - Franto, udělej s tím něco prosím - u Tebe jako u autora překladů k filmům je to obzvlášť do očí (no dobře - do uší!) bijící a do skříně volající! Jinak je tenhle Tvůj blog super, rád ho čtu a od mládí Ti jako kolega - programátor, co tak začínal na 8-mi bitech a skládal hudební dema na áypsilonce, moc fandím!

   Vymazat
 4. Co to kurva je, to mam jako cist?

  OdpovědětVymazat
 5. Fuka a Fila jsou kamarádi.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hm, zajímavé! Teď už známe smysl dfou F z FFFilm. Kdo je ten třetí? A co na to Jan Fleskač?

   Vymazat
  2. Ahááá FFFilm jako Fuka, Fuková a Fila a "m"! Jsem já to ale trouba, vždyť jsem to měl celou dobu na .. bulvách. "m" bude asi nějaký postfix typu nebo tak něco.

   Vymazat
  3. Fucker and Filler.

   Vymazat
 6. Dík za text. Nadávky do zmrdů a zlodějů si pošetřím na příští ŠatníkTalk.

  OdpovědětVymazat
 7. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 8. WTF? Už i Fila má svůj životasběrný art dokument , sice bez finální katarze , ale Franta určitě vzkáže že v tom jeho se do kamery na 100% nerozbrečí ;)

  OdpovědětVymazat
 9. Koukám, že už ani psaný text nic moc. Degenerativní vliv šatníku?

  OdpovědětVymazat
 10. ... brát steroidy tělu neprospiva, montovat se ex-partnerce do života není OK... to jsou sokantni výstupy... tenhle pseudodokument hlavně nemá chodit do kin, je to stejné porno, jako když si jedna paní s kamerou najde kohokoliv, kdo je po krk ve sračkách, a snaží se z toho vytlouct kapitál... tady to má jen trochu intelektuální polevu... bozíčku všemohoucí, ta neskutečná lenost jít do projektu, kdy se např.z prodavačky samozivitelky stane vysokoškolská profesorka, je do očí bijící, to by totiž chtělo mnohem více riskování a hledání... to si raději zajít na Hlavak, k Filovi do kuchyně nebo něco spichnout o Kunderovi bez Kundery...

  OdpovědětVymazat
 11. Genderman je nevhodné slovo! Fila je genderperson roku! Krom toho je to kulturista, kriticista, feminista a magorista.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No nevím, genderperson zní trochu jako nadávka. To ostatní je samozřejmě v pořádku.

   Vymazat
  2. ... a progresivni komunista.

   Vymazat
 12. Natocit a zaroven dokoncit dokument za pat rokov to je teda Sila.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Spin-off s Fukou bude mit nazev Slabost nebo Lenost. Ale jak uz to u Fuky byva zvykem, nikdy se dilo nepodari dokoncit.

   Vymazat
  2. František musí počkat, nejprve bude nutné natočit spin-off o Mirce Spáčilové. A o tom, jak se bude jmenovat, rozhodne anketa filmových fanoušků.

   Vymazat
 13. Co to je to Fila? Nijak jsem ho nesledoval, jen tak z povědomí jsem ho měl prostě za filmového kritika. Co se stalo, že mu takto hráblo? Nebo je to z jeho strany nějaký experiment?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Fila je jako Fuka. Inteligentní člověk, který se chová jako magor.

   Vymazat
  2. Fila jsou boty. A synovcuv spoluhrac je Fíla(Filip) Může to bejt i dort. Tady nikdy nevíš.

   Vymazat
 14. Zase jeden dokonceny dokument

  OdpovědětVymazat
 15. Tihle simpové, co prijmou nepratelskou ideologii ci si nechaj podvazat, to je zlo. Rolla Tomassiho na Vas, holomci. Frantík OhneKoule by si mel k tomu precist aspon taky Pítrsna. Džordana.
  Zenský se hlupcum tohoto typu vyhejbaj. Nemaj totiz problem switchovat mezi Feminist módem vuci betám a módem Usporáku pro samce, kteri je vskutku vzrusuji.

  Ff a Kf se moznosti delat alfu zbavili. Dokumentací podrizenosti jako je tento blog, neachopností dokončit, filodokumentem, ci priznaným podvazem, manželstvím se superlajkem, apod.

  Chci diskuzi. Nikoli odpověď.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Od Jordana B. Petersona mám přečteno "12 Rules", je tam dost zajímavých myšlenek, ale rozhodně nesouhlasím se vším, co píše (např. že existuje Bůh a máme k němu mít nějaký vztah). Ale je to rozhodně inteligentní a vtipný člověk, rád sleduji jeho diskuse.

   Vymazat
  2. Nejsem si vědom toho, že by JP nějak zásadněji redpilloval.

   Vymazat
  3. To je nějaký fake account, Franta vždy četl maximálně komiksy, manuál ke kartičkám vetřelců nebo singleplayer textovku. Prý Petersona, lol.

   Vymazat
  4. JBP je blue pilled, proto ten Tomassi... a Pánaboha do toho tahá zcela zbytečně. V tom ale netkví jádro jeho pobídek. Prave to jadro mají Tomassi a JBP spolecne.

   "Makej na svem a skutecne odmeny prijdou." Jenze tato poznatelna nutnost je Frantovi zcela odeprena davnou investici do BTC. Citi-li se nyni jako kastrovany polobuh, a to diky vyspele ceske ekonomice a kulture - nakládka a po ni odmena se mu opet vzdaluji.

   vsichni si tu zijeme jako kralove. a pracujou jenom idioti a ti kdoz chteji byt tou praci stastni. ted nevim co z toho plyne...

   Vymazat
  5. Oprava, komiksy FF nečetl. Pokud si správně vybavuji jeho rozhovor pro nakladatelství Crew, pár jich pro ně přeložil (zhruba 20 jednorázovek do magazínu Crew,) ale jako žánr jej vlastně nikdy nezajímaly a vnímá je s lehkým despektem.

   Vymazat
  6. Abych byl úplně přesný, v dětství jsem komiksy dost hltal, hlavně Čtyřlístek, ABC a Rychlé Šípy. Bavit mě přestaly asi s odchodem puberty.

   Vymazat
  7. Tak to jo, to asi četli jako malí všichni, než přišla puberta. Mě tehdy v tom rozhovoru spíš překvapilo, že ačkoliv jste dospělé komiksy překládal, vlastně vás moc nezajímaly. Nějak automaticky jsem totiž myslel, že komiksový překladatel komiksy i čte.

   Vymazat
  8. To je správná připomínka. Překládal jsem 2-3 comicsové série, které se mi líbily a rád jsem je četl (na rozdíl od naprosté většiny ostatních). Red Meat, Sinister Dexter a ještě něco... Nejčastěji Red Meat, což snad ani není comics, ale kreslené vtipy (jestli tedy mezi tím je rozdíl)...

   Vymazat
  9. No jo, díky za připomenutí, už se mi to vybavuje, ten Red Meat jsem s vámi měl hodně spojený. Myslím, že jste tomu i dělal webovky, ne? Pod komiksy to spadá, myslím, že typově jde o strip.

   Vymazat
 16. Nešel bych, ale přečetl jsem...

  OdpovědětVymazat
 17. Slyšel jsem od známého, že používáním jistých ne-zcela-nezávadných chemických látkek se Kamilu Filovi zmenšil penis. Je prosím této dějové lince v dokumentu věnován prostor? A pokud ne, můžete se Františku prosím Kamila zeptat osobně a pak to sem dopsat? Děkuji.

  OdpovědětVymazat
 18. Franto, udělej s Filou nějaký rozhovor k filmu s těmi dovysvětleními. Určitě to bude záživnější než genderové dumání.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.