20.10.21

Recenze: Poslední souboj [The Last Duel] - 80%

Nejnovější film Ridleyho Scotta (volně na motivy skutečných událostí) vypráví o tom, jak spolu dva francouzští rytíři na konci 14. století měli "soudní" souboj na život a na smrt (poslední v dějinách Francie), aby se tím zjistilo, jestli jeden z nich (Adam Driver) opravdu znásilnil manželku toho druhého (Matt Damon). Tedy, ten souboj je vyvrcholení dvouapůlhodinového filmu, který je o mnoha jiných politických i emocionálních věcech.


Na Poslední souboj jsem se nijak moc netěšil, především vinou podivně nezajímavé reklamní kampaně. V kině jsem ale byl příjemně překvapen a užíval jsem si film víc a víc až k jeho vyvrcholení, kdy jsem si ho zase užíval trochu méně. A pochopil jsem, proč se na tenhle film nedá udělat zajímavá reklamní kampaň a proč finančně brutálně propadl (jde o největší propadák Scottovy kariéry).

Jak asi u Ridleyho Scotta nepřekvapí, Poslední souboj je řádně epický film. Ovšem epický ve scénách, které mají být epické a kterých je jen okolo 10 procent délky filmu. Zbytek filmu pak pozůstávbá z toho, že spolu různí lidé mluví, hádají se a kují pikle, většinou v neepických šedých hradech nebo v bahně. A to v některých případech až třikrát.

Totiž, většina filmu je rozdělena na tři třetiny, přičemž v první vidíme základní příběh očima Damonova rytíře, ve druhé očima Driverova znásilňovače a ve třetí očima (možná) znásilněné (Jodie Comerová z Free Guy). Velmi se mi líbil scenáristický nápad, spočívající v tom, že každý z nich si tytéž události pamatuje trochu jinak a divákovi je to zprostředkováváno tím způsobem, že při druhé a třetí verzi vždy vidíme o pár záběrů víc a tím dostávají události, které jsme už znali, poněkud jiný smysl. (Teprve v úplném finále dojde na vyloženě alternativní pojetí téže události.) Takže když mi první půlhodina filmu připadala poněkud příliš uspěchaná a zkratkovitá, byl to dramatický záměr a později jsem měl ještě dvě příležitosti pochopit tyto události lépe, případně trochu jinak.

A jsou to věru složité události, komplikované rodovými a politickými vztahy (postavy Drivera a Damona byli kdysi dříve dobří přátelé a Driver by o to přátelství nechtěl přijít, Damon je méně sofistikovaný než jeho nová manželka, Damon i Driver mají stejného pána - Bena Afflecka). Pochopení toho všeho mi nejednou připadalo podobně komplikované jako pochopení herních principů "Crusader Kings III" (kteří jsou o tomtéž). Díky scénáři, na kterém spolupracovali i Damon a Affleck (m.j. také producenti filmu), to ale nakonec do sebe všechno logicky i emocionálně zapadne. A české titulky jsou naštěstí velmi kvalitní (Petr Putna), včetně vynalézavého překladu slova "cunt".

Všichni skvěle hrají a je zajímavé sledovat Damona a Afflecka, kteří se ze sex symbolů změnili na mírně opuchlé zjizvené fousáče ve středním věku. A Affleck si napsal do scénář pár opravdu kvalitních scén a hlášek.

Znovu musím upozornit, že Poslední souboj je převážně konverzační film, možná jakási středověká soap opera. Je to ovšem inteligentní soap opera, která dokázala udržet bez větších problémů mou pozornost až skoro do konce. Můžete si v ní najít i jisté nadčasové poselství o historickém údělu žen ve společnosti a nějaké paralely se současným #MeToo hnutím, ale nemusíte. Film vám je nevnucuje a je zajímavý i bez toho.

K dokonalosti Poslednímu souboji v mých očích chyběl nějaký sofistikovanější konec, který by lépe zúročil všechno to, co bylo v průběhu filmu zajímavě rozehráno (následují velmi mírné spoilery):

Vyvrcholením filmu, zcela na konci, má totiž být onen titulní souboj. Sice mě zajímalo, kdo z hrdinů vyhraje (pokud někdo) a co z toho dále vyplyne, ale opravdu mě příliš nezajímalo se po 130 minutách  chytrých dialogů ještě 10 minut dívat, jak do sebe dva lidí mlátí vším možným v bahně. Což je - upozorňuji - opačný dojem, než mívám z většiny jiných filmů, u kterých se nemohu dočkat, až se přestane mluvit a konečně do sebe hrdinové začnou mlátit v bahně. No a pak souboj skončí a vyplyne z něj to nejméně zajímavé, co z něj mohlo vyplynout. Skoro jsem měl pocit, že kvůli tomuhle závěru jsem přeci nemusel v kině sedět dvě a půl hodiny...

Pořád je to ale v mých očích velmi svěží film, který přes svou výpravnost diváky nemá za blbce. Což je dnes vskutku vzácné.

P.S: Dočkáte se krátkého full frontalu Adama Drivera a jednoho velmi ztopořeného penisu, asi desetkrát většího než má Adam Driver.

35 komentářů:

 1. Jak Fuka vi, jak velky je ztoporeny penis Adama Drivera?

  OdpovědětVymazat
 2. Ani jsem to nečetl, rovnou jsem sem šel napsat, že hurá, že konečně něco psanýho.

  OdpovědětVymazat
 3. Psaný! Text! Haleluja! A dobrý, kouknu.

  OdpovědětVymazat
 4. Od Scotta som už nič moc nečakal ale hej Last Duel je prekvapivo dobrý film, zrejme najlepší od Gladiatora

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to si od Scotta asi videl iba Gladiatora.

   Vymazat
  2. A jeho stoporený penis si videl?

   Vymazat
 5. Taktéž děkuji za psaný text. Ale musím uznat, že ani ty díly podcastu s Červinkou nebyly špatné. Až se zase staví na návštěvu, můžeš klidně zase něco nahrát.

  OdpovědětVymazat
 6. Co? Tolik písmen? Vono je to těžký zhutnit myšlenky do jedné věty, co? Se člověku nechce premejslet, co? Takhle se musí snažit čtenáři, no...

  OdpovědětVymazat
 7. Já chci vědět ten vynalézavý překlad!! (Do kina nepůjdu a "alternativní nosiče" poslouchám EN s EN titulky) Pretty please?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pokial teda prekladatel nechcel pouzit kundu/picu, coz aj o muzovi nieje mimo, zostava mu asi tak chuj/kokot. Tu sa skor bojim ako moc kreativny by si s tymto prekladom bol ty.

   Vymazat
  2. Cunt! (o muži) je jednoznačně "Pičus!" - tady není co vynalézat, když máme používaný výraz, který je doslovným překladem a znamená přesně to samé.

   Vymazat
  3. Na Putnově překladu se mi právě líbilo, že "Chuj" lépe sedí do té středověké mluvy.

   Vymazat
 8. Audio verze nebude?

  OdpovědětVymazat
 9. Vaše podcasty jsou super, posloucháme je s manželkou a jsou pro nás neutuchajícím zdrojem zábavy a poučení.

  Naproti tomu tyto záplavy textu každého jenom unavují, vraťte se prosím k osvědčenému formátu bez takovýchto novot!

  OdpovědětVymazat
 10. Odpovědi
  1. Šel jsem... je to výborný film, prostě Ridley točit umí!

   Vymazat
 11. Franto, nejak to v texte zapadlo tak sa chcem opytat ci si vyuzil ponukane prilezitosti a pochopil dej?

  OdpovědětVymazat
 12. Frantisku, proc neni nikde zmineno spojeni Marvelu/Disney a francouzskych rytiru? U Venoma jsi to zminoval, prestoze s tim nema Disney nic spolecneho, tak jsem cekal, ze to zminis i tady, kde to take nema s rytiri nic spolecneho? Ono u audiorecenzi je ten problem, ze kdyz placnes nesmysl, nemuzes to vymazat ci preskrtnout carou. No a ty placas nesmysly pomerne casto, takze na audiorecenze pozor!

  OdpovědětVymazat
 13. Většina filmu je rozdělena na tři třetiny? Jak velká většina? A co ten zbytek, je taky rozdělen (na kolikatiny)? Děkuji

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Film má 150 minut, z toho asi 120 minut je rozděleno na tři třetiny popsané výše. No a ten zbytek nikoliv.

   Vymazat
  2. Cili kdyz odbourame fukologiku, tak je film rozdelen na 4 ctvrtiny

   Vymazat
  3. Nikoliv.
   Tři třetiny a prodloužení.

   Vymazat
  4. Nerob si z Frantiska srandu za to ze nedostudoval vysoku skolu.

   Vymazat
 14. Ztopořený penis sice nedosahuje lákavosti nahých nebo aspoň mrtvých mladých děvčat, ale početl jsem. Jinak samozřejmě nejdu.

  OdpovědětVymazat
 15. Ten souboj byl velmi pečlivě popsaný v dobové literatuře, včetně výsledku, což lze velice snadno vygooglovat. Sledovat, jak si s tím Scott a jeho scenáristé hrají, je bonus navíc.

  OdpovědětVymazat
 16. Tomuto dávam 100%, aj napriek tomu, že hlavný narrativ je "muži utláčajú ženy". Úplne ma to vtiahlo do deja, čo sa nestáva často.

  "Každá udalosť je relatívna z pohľadu pozorovatela" hovorím často - takže 3 verzie tej istej udalosti sú suppa z psychologicko-sociálnej perspektívy.

  Zase sa (mi) potvrdilo, že tandem Damon-Affleck má potenciál písať skvelé scenáre a Matt si u mňa vyžehlil jeho škándál z Marsu.

  @Ilča, FF: kto je odtom syna? D-amon?river?

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.