12.10.21

Pohled na Dračí doupě v roce 1995 očima Jiřího X Doležala

(Tento post není o filmu)

Objevil jsem v archivu článek z roku 1995, ve kterém se tehdy třicetiletý Jiří X. Doležal snaží čtenářům Reflexu vysvětlit, co je to Dračí doupě (respektive Dungeons & Dragons). Zveřejňuji zde jeho scan, protože hodně vypovídá o tehdejší době i o J.X. Doležalovi (jsou v něm samozřejmě drogy i filosofie):


Perličkou je, že na doprovodných fotkách jsem i já (tehdy 27letý) s několika dalšími lidmi a Jiří X. Doležal tam o nás píše, aniž by se s námi kdykoliv setkal (poslal pouze fotografa). Naši hru nikdy neviděl a kdyby ji viděl, nevím, zda by mu došlo, že nikdo z nás Dračí doupě neuměl a jenom jsme celou partii náhodně improvizovali a fejkovali pro toho fotografa.

Tehdy jsem pochopil, jak funguje žurnalistika.

44 komentářů:

 1. Aneb Mistr crowdfoundingový podvodník a vychcánek Fuka se zase musel pochlubit, že se o něm někde psalo v novinách a byla u toho i fotka. Sebestředný narcis v akci. Již chápu, jak funguje Fukova mentalita.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A navštěvuješ jeho web teda proč přesně?

   Vymazat
  2. Ano, "crowdfounding" neboli davové zakládání je jeden velký podvod.

   Vymazat
 2. Fuka lže. JZD byl kvalitní fotograf a nikam by za sebe nikoho neposílal fotit. No díky bohu že tě nenafotil dnes. 55 letyho geronta co hraje videohry pro malý děti. Bydlet ve Štěrboholích tak se bojím svoje robátka pouštět ven.

  OdpovědětVymazat
 3. Kouzelník Igor Magor pobavil. Díky za zajímavé retro, tenhle fenomén mě naštěstí minul, i když pár spolužáků na dračím doupěti docela ujíždělo.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tento článek o článku, který hodně vypovídá nejen o tehdejší době i o J.X. Doležalovi, hodně vypovídá především o Františkovi Fukovi, který si už v tehdejší době zjevně rád užíval nezasloužené popularity a neštítil se ani podvodu na čtenářích celonárodní tiskoviny.

   Vymazat
  2. Jaké "už v tehdejší době" ?
   V tehdejší době už měl za sebou nějakých 15 let praxe v užívání si nezasložené popularity.

   Vymazat
 4. Odpovědi
  1. Přesně. Oceňuji, že tento článek není audio s Pupenem, ale cos tím přesně chtěl řící?

   Vymazat
  2. Nie kazdy vie ze Fuka fejkuje cinnosti uz od mlada. Je dobre ze to zverejnil.

   Vymazat
 5. Postrádám tagy #medialnimrdky #mladymistr

  OdpovědětVymazat
 6. Tak nevim co je lepsi - neprijit osobne na hru Draciho Doupeta a napsat a dokoncit clanek, nebo letet do Japonska natacet film za cizi penize a film nikdy nevyprodukovat?

  OdpovědětVymazat
 7. ROFL. Fuka doteraz nepochopil ze clanky s nim vznikaju prave preto ze vsetko fejkuje a autor si moze napisat co chce.

  OdpovědětVymazat
 8. Škoda že jsi nepochopil, jak funguje dokumentaristika.

  OdpovědětVymazat
 9. Někdo psal článek o věci který nerozuměl a hromadu kravin si domyslel, někdo jiný zase dělal rychlodabing aniž by uměl anglicky a hromadu kravin si domyslel. Taková holt byla doba, naštěstí už je to dávno pryč.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Někdo zas "pracoval na dokumentu" a "tady o tom blogoval", aniž to uměl, tak místo toho radši urážel lidi, kteří mu na to dali peníze.

   Vymazat
 10. Fuko, ty už ses přestěhoval, že máš čas číst archivní články z roku 1995?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ne, právě proto mu to stěhování tak trvá. Probírá se jako archeolog hromadami hnoje, který se na podlaze pomalu vršil od nastěhování do Vysočan. Každý hnus musí před vyhozením náležitě zadokumentovat a prozkoumat. Ale konec stěhování se blíží, už se dostal na úroveň roku 1995! Pak teprve nastane čas na stříhání filmu.

   Vymazat
 11. Fejkovanim doupete to zacalo a fejknutym dokumentem skoncilo. Franta je REBEL!!!

  OdpovědětVymazat
 12. "Je panovačný, nemá příliš dobrou povahu a zneužívá slabší postavy." Lol, to je přesné, to je celý František.

  OdpovědětVymazat
 13. Já bych se styděl, že v podstatě obelhávám čtenáře..

  OdpovědětVymazat
 14. František zas udělal nějaké ty rozhorory

  https://modrak.podbean.com/e/45co-pan-sinclair-netusil/

  OdpovědětVymazat
 15. Tohle byla IMHO ještě dost nadprůměrná žurnalistika, protože aspoň měl a udržel myšlenku. Když chtěl JXD napsat, že hráči bezúčelně projebávají život úplně debilní činností, proč by ho chodil projebávat s nimi? No ne? Aspoň je konzistentní.

  OdpovědětVymazat
 16. Fffuka si chtěl opět zvýšit popularitu. Jenže ono to nevyšlo. Tak jako Babišovi volby

  OdpovědětVymazat
 17. "Tehdy jsem pochopil, jak funguje žurnalistika. A rozhodl se, že se tím budu také živit. Co říkáte, povedlo se?"

  OdpovědětVymazat
 18. Když už Franta dá obsah, který není audio s Pupenem, tak v něm tři stránky textu napsal novinář JXD před 26 lety a Fuka k němu dopsal dva odstavce. A takhle funguje žurnalistika ve fukuvesmíru dnes.

  OdpovědětVymazat
 19. Franto, když už si chceš brát Doležala do huby, uvědom si, že ty bloguješ o svém filmu, aniž jsi jednou jedinkrát napsal něco konkrétního o tom, jak ty práce probíhají. Samozřejmě kromě neustálých výmluv, že se ti rozbil počítač, musel ses stěhovat, lidi jsou na tebe oškliví, mohli by ti znechutit práce na filmu a podobný kecy, který jen zastírají pravou podstatu věci. Že jsi líný a neschopný lempl. Tak radši drž pec, nebo přes ni dostaneš.

  OdpovědětVymazat
 20. Fascinuje ma smerovanie článku, v ktorom JXD odsudzuje spoločenské hry s fantáziou ako zabíjanie času v realite. Lebo čítanie fantastickej knihy alebo sledovanie filmu je určite ďaleko užitočnejšie.

  Alebo fajčenie marihuany. Niet nad neskreslenú realitu. Tipujem, že aj sexu sa venuje maximálne 2 minúty. Všetko navyše už musí byť celkom zbytočne pretrtkaný čas.

  Ešte by ma celkom zaujímal jeho dnešný názor na počítačové hry. Musí z toho šalieť. Alebo... už sa stalo?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Sexu se moc nevenuje, protoze mu nestoji pero. Do sveta to vytroubila ta jeho ex kdysi.

   Vymazat
 21. A kdo je ta kočka na poslední fotce? :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A který z vás ji tenkrát píchal? Pán jeskyně? nebo Paladin? Nebo všichni?

   Vymazat
 22. jj, pamatuju na p. Dědka, nevím, zda si stále říká Honza Dědek a je nějak činný, který psal do hudebního týdeníku / měsíčníku recenze na koncerty, kterých se neúčastnil... tam jsem rovněž pochopil mechanismus a později toho využil, za "novináře" jsme psali komplet články o bezpečnosti IT výměnou za to, že v nich na několika místech uvedeme jméno firmy / konzultantů... poté tak trochu ztrácíte Respekt...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ale jistě, pan Honza Dědek má teď v televisi svou vlastní talkshow 7 pádů Honzy Dědka. Tak mě napadá, Franto, nechtěl bys tam jít povyprávět něco o svém filmu, utrousit něco edgy humorů a sprostě pozurážet lidi, od kterých jsi vydyndal peníze?

   Vymazat
 23. Podle mne ten Doležal celkem pěkně popisuje, jaká zbytečná a blbá věc to dračí doupě je.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Článek jsem nečetl a číst nebudu, ale pokud v něm popisuje, jaká zbytečná a blbá věc to dračí doupě je, má pravdu, a to bez ohledu na to, jak zbytečná a blbá věc je Doležal sám.

   Vymazat
  2. Byly by nějaké příklady skvělých a užitečných věcí? :D

   Vymazat
  3. Toto je kvalitní názor.

   Vymazat
 24. Vážený pane Fuko, hru jste možná fejkovali pro fotografa, ale minimálně 2 lidé, co jsou na fotkách Dungeons und Dragons hrát uměli a celkem často i hráli. (Karel Papík je myslím dokonce spolutvůrce Dračího doupěte). Hezký den.

  OdpovědětVymazat
 25. Přečtěte si v Doležalově knížce Marihuana kapitolu kde popisuje mobily,
  celkem pěkně popisuje, jaká zbytečná a blbá věc ty mobily jsou...

  OdpovědětVymazat
 26. To je divný, jak tady všichni píšou samý hejty. Jako by Franta byl terapeut pro lidi, co potřebujou outloukánka. Jako 8bitový Ježíš na hexadecimálním dvojkříži, který přišel za lidmi, co chtěj někomu ublížit.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No to víš že jo, chudák František.

   A ty jsi lumen, který nám to tady zase po letech osvítil a vysvětlil, jsme ti za to vděční.

   Vymazat
  2. Je pravda, že diskuse se tu změnila na stoku (už čekám, kdo to strašně vtipně aplikuje i na tenhle můj příspěvek nebo na mě, ha ha).
   Dřív to navážení se do Franty bývalo aspoň vtipné a mělo styl, dnes slouží převážně k ulevování něčí frustrace. A je úplně jedno, o čem František napíše.

   Vymazat
 27. 26 let starý popisek u foto FF, to je hukot

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.