8.8.21

Recenze: Sebevražedný oddíl (2021) [The Suicide Squad] - 60%

V nějaké miniaturní ostrovní latinskoamerické zemičce se v dobře střežené věži chystá cosi strašného, co může zničit celé lidstvo. Pochopitelně. Americká vláda dává dohromady elitní tým "meta-lidí" (tzn. "superhrdinů"), který se má na ostrov dostat a věž zničit. Ale plán se trochu pomotá...

Polovina těchto postav je ve filmu méně než 10 minut

Neklame vás paměť. Film se stejným názvem jsme v našich kinech mohli vidět před pár lety (moje recenze zde). Jenže ten se v originále jmenoval "Suicide Squad", zatímco ten letošní se jmenuje "The Suicide Squad". A hráli v něm jiní herci. Tedy s výjimkou těch několika, kteří hrají v obou stejné postavy. Je to reboot? Je to pokračování?? Má smysl se takto ptát???

Odvážím se tvrdit, že u Warner Bros. by v každém případě chtěli, aby se na předchozí Sebevražedný oddíl zcela zapomnělo. Nový film se totiž velmi aktivně snaží mít diametrálně odlišnou atmosféru a nemá nejmenší smysl oba Sebevražedné oddíly srovnávat. Ten nový totiž natočil James Gunn (Strážci galaxie) a jeho zadání bylo zjevné: Natočit něco srandovního nepřístupného, něco mezi Strážci galaxie a Deadpoolem.

O něco trochu podobného se Warner Bros. pokoušeli už ve svém filmu Podivuhodná proměna Harley Quinn, ale nový Sebevražedný oddíl je lepší. Ze dvou neoddiskutovatelných důvodů:

1) James Gunn je dobrý režisér a scenárista (film si sám napsal).

2) Film vypadá jako kdyby mu studio do jeho práce vůbec nekecalo a nechalo ho natočit přesně to, co natočit chtěl. Což je u takhle drahých filmů vzácné, pokud režisér není současně hlavním producentem.

To znamená, že nový Sebevražedný oddíl má poměrně unikátní atmosféru béčkových filmů (například z 80. let), včetně trapně nepadnoucích kostýmů a absurdních podzápletek. Ze své béčkovosti si občas dělá legraci, občas jí skládá láskyplnou poctu a je docela zábavné snažit se odhadnout, kdy se koná co z toho (a nejednou jsem byl výsledkem příjemně překvapen). Tedy, je to zábavné aspoň ze začátku. Nový Sebevražedný oddíl má totiž jeden obrovský problém: Je dlouhý hodně přes dvě hodiny, což je na bláznivou komedii hrozně moc, i když je velkovýpravná.

Všechny ty fórky a absurdnosti jsou tudíž fajn, ale někdy po hodině (po honičce a havárii s džípem) začíná tempo povážlivě drhnout. Což je logické, protože jediné, co může Gunn udělat, je vršit na hromadu další a další fórky a absurdnosti. Nikdy nemůže dosáhnout toho, aby nás začala zajímat zápletka (bude svět zachráněn?) nebo většina postav. Paradoxně nejvíce mě zaujali ti hrdinové, kteří se nejméně projevovali a nesnažili se na plátně vysvětlovat své pohnuté dětství. Proč by mě takové vysvětlování mělo zajímat, když tentýž hrdina může za deset minut být něčím zašlápnut jen proto, že je to vtipný třívteřinový gag? (Ve filmu je hodně postav a jen málo z nich se dožije konce.)

Dost jsem o tom přemýšlel a domnívám se, že kdyby mi bylo pod 20 let a viděl bych v životě méně než 100 filmů, považoval bych nový Sebevražedný oddíl za nejgeniálnější film ve vesmíru a kdyby mi bylo pod 30, za nejgeniálnější film roku.

Ve své pokračující stařecké zaprděnosti jsem ale musel po 60 minutách filmu konstatovat, že to začíná být fádní a scény, ve kterých není humor, začínají být k nepřežití, ať jsou jakkoliv zpomalené, stylizované nebo krvavé. Ano, je cool detailně vidět, jak je někdo roztržen a vycákne z něj deset litrů krve a vnitřností. Ale když se to stane po třicáté, je to výrazně méně cool a Gunn nenachází dostatek neotřelých variací, které by roztrhání ozvláštnily. A to platí pro většinu elementů filmu.

Je mi to dost líto, protože A) Gunnovi fandím a jsem moc rád, že dostal šanci, a B) ze začátku měl film krásně našlápnuto a jeho postavy vypadaly jako že by mě jejich osud mohl zajímat (casting je povětšinou velmi vydařený). A jsem přesvědčen, že kdyby se aspoň 30 minut vystřihlo, filmu by to obrovsky prospělo.

37 komentářů:

 1. Proč se to jmenuje úplně stejně jako film z r. 2016?
  Nechce se mi po tom pídit a filmům už se nevěnuji tak detailně jako dřív, tak děkuji předem za vysvětlení od nějakého informovanějšího jedince;-)
  Možná je odpověď v recenzi, ale tu jsem (ještě) nepřečetl (vrtá mi hlavou ten stejný název;-).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nejmenuje se to stejně, přidali "The"...

   Vymazat
  2. Má to být vtip. Když Gunovi namítli, že "Sucide Squad" už je a jeho film by se měl jmenovat jinak, tak jim řekl, že jeho film se bude jmenovat "THE Sucide Squad". Jak merit toho vtipu přeložit do Češtiny už asi nechám na Františkovi, má s tím nějakou zkušenost...

   Vymazat
 2. Aha..
  Tak už skoro přečteno.
  Takže je to jako s Hulkem z r. 2003 a 2008. Zkrátka pokus, omyl, zapomenout, zkusit znovu.

  OdpovědětVymazat
 3. Stejně na to nepůjdu, tak co. V kině prý řádí nějaká breberka. Je tam sama, ale děsně naštvaná na svět.

  OdpovědětVymazat
 4. Pochvalte někdo Frantu, že po zase jednou po dlouhé době stvořil něco, co se dá ČÍST.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, František to tentokrát neodflákl a je to poznat! Opakuje sice pořád, akorát v různých variacích, že film je docela dobrý jenom moc dlouhý, ale nebuďme zbyteční hnidopichové. František se snažil a je to nejlepší recenze za poslední dobu!

   Vymazat
 5. A Full Frontaly tam máte? A mohl bych je vidět?

  OdpovědětVymazat
 6. Zjevne natocili podruhy stejny film ackoliv ma mozna jinou atmosferu. No nekdo do kin neposle ani ten prvni. No nejdu

  OdpovědětVymazat
 7. Fuko! Vždyť už jsme si to snad vyjasnili:
  Normální filmy => FFFilm
  Komiksárky, akčňáky, animáky atd. => Fukocast

  Co je na tom taky těžký pochopit?!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Lepší by bylo, kdyby to bylo naopak. Sorry jako.

   Vymazat
 8. Dlouhy to je nesmyslne, ale docela jsem se bavil.

  OdpovědětVymazat
 9. "Recenze" plna zbytecnych picovin, ale napriklad zabavnost/nezabavnost King Sharka nadabovaneho Stallonem neni ani naznakem zminena. Proc?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ale je, v tehle vete: "Paradoxně nejvíce mě zaujali ti hrdinové, kteří se nejméně projevovali a nesnažili se na plátně vysvětlovat své pohnuté dětství."

   Vymazat
  2. Přesně to jsem si taky říkal. Frantovi se ta recenze tradičně rozpadla na rozpitvávání různých fragmentů, ale nepovedlo se mu popsat film jako celek. Hlavně naprosto zásadní rozdíl v pojetí a stylu oproti prvnímu filmu. Pokud bych nový Suicide Squad neviděl, tak si vůbec nebudu umět představit, v čem je ten film jiný a jestli by se mi mohl líbit/nelíbit. Jinak taky si myslím, že je škoda nezmínit super postavy jako je právě King Shark nebo třeba Cenův Peacemaker.

   Vymazat
  3. Netlac na pilu, Fuka si to proste nepamata.

   Vymazat
  4. Ah tak to se velice omlouvam Frantisku, jeste nemam tak vyvinuty cit pro fukologiku.

   Vymazat
 10. Fuka začal číst Machiavelliho (nebo mu o tom někdo vyprávěl). Udělal pár příšerných zvukových fukucastů. Publikum se zděsilo a propadlo panice. Pak vydal Fukurecenzi obvyklé kvality a publikum je šťastno. Well done.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Prej "Fuka začal číst...". Ale no tak, Fuka přece nečte, to je jeho základní povahová vlastnost. A Machiavelliho k tomu? To už je úplně mimo.

   Vymazat
 11. Vy jste nějaký expert na stříhání filmů, že to dovedete posoudit?

  OdpovědětVymazat
 12. V neděli a ve scátek jsou psané recenze. Protože už to není nic obyčejného, ale něco skoro svatého. Amen.

  OdpovědětVymazat
 13. Jej, konečne normálna recenzia. Ale podstatná otázka, ktorá aj tak všetkých zaujíma najviac: má tam Harley Quinn full-frontal, alebo sa na to neoplatí ísť?

  OdpovědětVymazat
 14. Františku, pat-pat po pleši. Opět je co číst

  OdpovědětVymazat
 15. Okay nechal som sa presvedčiť. Treba vidieť film bez The alebo je to jedno??

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. film bez the jsem nevidel, tohle jo a dobry, takze tak

   Vymazat
 16. Franto, bude někdy jako host ve Fukocastu Jan Molič? Rád čtu jeho postřehy na decentralizované síti Mastodon a pochopil jsem, že se spolu znáte. Myslím, že jeho analytická mysl by mohla být pro tvůj podcast velkým přínosem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Také se přimlouvam, protože slyšet tyto dva Fast Acting We Are Not Like Other People ubermensches mistry světa, to by bylo něco.

   Tvl ten Molic

   Vymazat
  2. Ferenc Molić, maďarsko-srbský filmový tvůrce (1921-2006), proslulý svým cestopisným filmem Dobro došli, na kterém pracoval přes třicet let, a který se dodnes v nedokončeném stavu válí ve filmovém archívu v Bělehradě.

   Vymazat
  3. Ty si z tech tri lidi na Mastodontu nepamatujes kamarada Molice, se kterym jsi tuhle resil, ze vam adsense nabizi veci, co uz jste si koupili a tamhle "robotical" preklady automatickych prekladacu? Ale Franto, no tak, nestyd se za kamarady...

   Vymazat
  4. Touche:)))
   Místr ani neví, jak mu Fast Acting We Are Not Like Other People ubermensch Molic vylizoval prdel.

   Vymazat
  5. Dejte sem nekdo screenshot, nebo se ten mantak zas bude vymlouvat, ze si z zadnym Molicem nikdy nepsal...

   Vymazat
  6. Molic je nieco ako Fuka, len mladsi a krajsi.

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.