8.11.20

Retro recenze: Pohřben zaživa (Buried / Enterrado) - 60%

(Toto je recenze filmu z roku 2010, který nikdy nešel v našich kinech, ale slyšel jsem o něm poměrně dobré věci, tak jsem se na něj podíval)

Rok 2006. Řidič náklaďáku Paul Conroy (Ryan Reynolds) si naposled pamatuje, že jel s konvojem kdesi v Iráku a byl přepaden místními obyvateli. Nyní se probudil v dřevěné rakvi, pohřbený zaživa. Se zapalovačem a mobilním telefonem, který má (slabý) signál. Jak byste se zachovali vy?


Během celého filmu neuvidíme jiného herce než Reynoldse v rakvi. Uslyšíme ale spoustu lidí, kterým Reynolds telefonuje (policie, FBI, zaměstnavatel, rodina) a uvidíme i nějaké věci na displeji jeho mobilu.

Vzhledem k velmi omezeným možnostem se musí (španělští) tvůrci velmi snažit, aby byl film dostatečně audiovizuálně zajímavý. To znamená, že uslyšíme docela rozsáhlý soundtrack a že kamera občas dělá dost netradiční věci, včetně toho, že zabírá situaci z míst, kde by logicky být nemohla (neboť je tam hlína). Dokonce se v několika okamžicích pokusí o něco jako akční scénu (za pomoci nějaké nečekané rekvizity, živlu nebo živočicha). Ale co naplat, všechno to působí jako kdyby se tvůrci zoufale snažili bojovat s omezeními, pro která se předtím sami dobrovolně rozhodli.

Film obsahuje několik zvratů, ale většinou nejsou nijak kulometné a divák při nich má dost času přemýšlet o logice uvažování všech zúčastněných. A scenáristé z tohoto přemýšlení nevycházejí nijak skvěle a jejich hrdinové občas dělají věci, které sice nejsou vyloženě dementní, ale vzbuzují intenzivní dojem, že k nim dochází jen proto, aby film mohl mít aspoň 90 minut a dost zvratů.

Film se pokouší také o kritiku amerického imperialismu, ale opět se nedá říct, že by se mu to nějak extra dobře dařilo.

Existuje několik hodně dobrých filmů, ve kterých celou dobu pouze jeden člověk telefonuje. Z nedávné doby například Locke nebo Tísňové voláni. Z dávnějších let si vzpomínám, že se mi dost líbila Schumacherova Telefonní budka. Pohřben zaživa na rozdíl od nich nevyužívá izolaci hlavního hrdiny jako bonus, ale spíše s ní srdnatě bojuje. Je to ale snesitelný thriller a - pokud jste klaustrofobní - asi i snesitelný horor.

76 komentářů:

 1. Odpovědi
  1. Neni kam. Ja na to ser* . Jdu na pivo! ... do koupelny.

   Vymazat
 2. Kdybych byl Slovák, pravděpodobně bych v rakvi ještě před udušením onanoval, protože Slováci jsou štědře vybaveni a je těžké na to zapomenout i v rakvi.

  S tím signálem v rakvi to byl samozřejmě nesmysl, který zkazil celý film.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tentoraz s tebou súhlasím, Panesexuále, ja by som rozhodne v rakvi pred udusením onanoval. Raz som od nudy onanoval na dialnici z Přahy do Bratislavy, lenže po pár minútach som radšej prestal. Náhodou by som havaroval a čo potom? Palcové titulky "Slovák masturboval a spôsobil hromadnú haváriu" - hanba ako pes. To sa ti v truhle nemôže stať, tam je garantované súkromie.

   Vymazat
  2. Přahy? Didopičetykokotzasratý

   Vymazat
  3. V těch zácpách bys to zvládnul bez problémů.

   Vymazat
  4. Nevymyslaj si. V CR ziadna dialnica do BA nieje a medzi Malackami a Stupavou havarovany Slovak nevzbudi ziaden rozruch.

   Vymazat
  5. Medzi Malackami a Stupavou mi vždy došla nafta, takže som sa už nenudil.

   Vymazat
  6. Myslím, že Lišák onanoval na dálnici pěšky, ne jako řidič (a jsem si jist, že tuto větu v historii vesmíru nikdo nikdy neřekl ani nenapsal).

   V podstatě svým pyjem řídil provoz.

   Vymazat
 3. Tenkrát se mi to, myslím, dost líbilo, ale víc si toho nepamatuju. Znovu nejdu.

  OdpovědětVymazat
 4. Neděle, Franta "pracuje" a dokonce schvaluje komentáře. Františku, je všechno v pořádku doma?

  OdpovědětVymazat
 5. Nakonec najdou mrtvolu minulého uneseného a tenhle umře taky.
  františek

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Což o to Grim s Corvuse (filmovým znalcem a jinými) by se tu jistě vtipně uráželi ještě dnes. Ale Františkova moderovaná diskuze umožňuje dělat vtipné repliky průměrně dvakrát do týdne (pokud není zrovna na jedné z mnoha dovolených, pak je to horší). To kdyby komunikovali přes meziplanetární vesmírné propasti přes Voyager 2, tak by jim to rychleji odsýpalo. TO se pak brzy omrzí dělat humory. Pan Liška je tu nový, ten má ještě elán. Navíc je to Slovák a ti jak známo nemají prdel.

   Vymazat
 6. Pohřben zaživa - krásna predstava ako naložiť s Anonymními eskamotérmi, keď nie je po ruke špeciálne dialkové ovládanie.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Didopičetykokotzasratý

   Vymazat
  2. Začínaš mi pripomínať Leona de Bil-ba...

   Spomenul som si na prequel k tomuto filmu = odporúčanie od psychiatra Boba Newharta pre Anonymních švejkov z predchádzajúcej diskusie. Btw. prečo sa tento rok netočia aspoň takéto koniny? Veď čavo je v karanténe (rakva) a náklady na výrobu je jedna Nokia 6330, pár šalovacích dosiek na rakvu a plastový zapalovač za pár centov (Zippo je zbytočne drahé)...

   Vymazat
  3. Didopičetykokotzasratý

   Vymazat
 7. Musím konstatovat, že se mi pan Lišák začíná líbit. Aspoň se tu něco děje. Od doby, kdy se Corvus vykašlal na Grima, je tu akosi nuda

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No jo, Grim da Rapist si o to priam koleduje... Ale, kolego, hviezda zdejší diskuze Curvus... is dead, burried in the box.

   Vymazat
  2. Od doby co diskusi hlida AI se na to vysralo dost existenci. Lisak je slovak.

   Vymazat
  3. Moje řeč. Víc takových Lišáků a na světě by bylo hned veseleji.

   Vymazat
  4. Těžko se psát vtipné repliky, když cenzura způsobuje "časový posun" horší než kdyby se komunikovalo přes vesmírné propasti k Voyageru 2 a zpět.

   Vymazat
 8. Tak že bychom oprášili dvě jednoduché otázky?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To by musel podepisovac petic proti internetove cenzure zrusit na sve internetove strance cenzuru.

   Vymazat
  2. Což ovšem neudělá, protože když se podívá na zcenzurované komentáře, je mu zle. Dívá se totiž do zrcadla. Nebo do propasti. Viď, Franto?

   Vymazat
 9. To je dobře, že máš čas koukat po filmech z roku 2010, který nikdy nešel v našich kinech, ale slyšel jsem o něm poměrně dobré věci, tak jsem se na něj podíval. Snad se podíváš i na fotky a videa z Japonska 2015.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. O filmu z Japonska 2015 jsem slysel pomerne spatne veci a to ani neexistuje.

   Vymazat
 10. Fuko, ty hnusoucitelkomrde, kde je tvuj nudnej japonskej pafilm?

  OdpovědětVymazat
 11. 90 minut? Jak dlouho může asi hrdinovi vydržet kyslík v zakopané rakvi, když si tam navíc svítíme zapalovačem? Minutu?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. "Nevíš, co? Podívej se, já ti to řeknu naprosto přesně soudruhu". Dajme tomu, že truhla má 200x65x40 (520l). Odpočítaj objem Reynoldsa (75l). Zostane ti 445l vzduchu (kyslík dýchal len Majkl). A to je pri spotrebe 5-6l za min. dosť na 75-90 min, mínus požiar, Zippo. Je to na knap...

   Vymazat
  2. Čo to trepeš somár? Je to tak na půl hodiny, pokud se zvládnul po prvotní panice uklidnit, vydejchá spíš spíš něco přes 10 litrů za minutu. (ptát se jak dlouho vydrží KYSLÍK je správně, protože to je jediná složka vzduchu která okysličuje krev, že ano).
   Samozřejmě postupně poroste koncentrace CO2, takže to není dejchám a najednou nemám co, spíš ztratí vědomí.

   Vymazat
  3. Akorát hrdina vydechuje CO2 (který je navíc těžší než vzduch a drží se u dna rakve). Reynolds ale na rozdíl od Apolla 13 nemá patrony na jeho pohlcování, takže usne podstatně dříve než za tebou uváděných 75-90 minut.

   Vymazat
  4. No no no, spomalte, dilinovia. Pointa môjho zdelenia je v tom, že to určite nebude minúta. Ale ok, dokázali ste mi, že sa mýlim, čím ste si (dočasne) vyriešili Babišov komplex. A teraz, šup, šup, za odmenu môžete onanovať na krajnici dialnice - Grim vám s tým pomôže...

   Vymazat
  5. Jo a Didopičetykokotzasratý

   Vymazat
  6. Bežkaj do detskej izbičky (FUKAFUTOKYU blog) za svojimi primátmi. Tu dospelí riešia vážne veci.

   Vymazat
 12. Fuka, preco tu mas odkaz na film o ktorom podla vlastnych slov nic nevies?

  OdpovědětVymazat
 13. Hezky ses Franto na svým blogýsku, kterej nečteš, vybrečel. Jen tak dál. A neboj, o tom, jak "pokračují práce na filmu" psát nemusíš, to už od tebe nikdo nečeká. Tyvole, takhle sebestřednýho línýho lempla, kterej umí akorát žebrat o peníze, aby jeden pohledal.

  OdpovědětVymazat
 14. Podobný námět má Vymahač: https://www.csfd.cz/film/440539-vymahac/galerie/?type=1

  OdpovědětVymazat
 15. Fukův film je pohřbenej zaživa.

  OdpovědětVymazat
 16. Líbí se mi, jak Franta čile diskutuje s čtenáři svého blogu. Tak to má být, ne každý má odvahu pouštět se takto otevřeně do debaty a rozumně argumentovat.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. S teroristami sa nevyjednáva a s Anonymními kokotmi sa nediskutuje...

   "Excuse me, do you speak english? No, I don't, sorry.
   Sprechen Sie bisschen Deutsch? Nein. Nur ein oder zwei Wörter, aber ich bin nicht fließend." (clickbait)

   Vymazat
  2. "s Anonymními kokotmi sa nediskutuje" lol. Říká někdo, kdo musí komentovat naprosto vše co se tu objeví.

   Vymazat
 17. Už je mi jasné, proč Fuka cenzuruje. On si chce přečíst všechny ty vaše legrace a vtipné repliky dřív než je uvidí celý svět. Zasměje se a ví že je první, kdo se smál. A navíc mu to pravděpodobně pomáhá s erekcí. To víte má mladou ženu co mu na Tindru dala superlajk.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Fuka ma mladsiu zenu? Wow to je borec. Vie niekto o kolko rokov mladsiu? Fuka sa vobec nepochvalil.

   Vymazat
  2. Ty vole, dyt o tom psal před časem článek, aby ti došlo, že nemá na víc čas, prober se.

   Vymazat
  3. 23 years difference!! Je to prostě borec a king!

   Vymazat
  4. Aha,to je stale rec o tom chlapcovi. Ok.

   Vymazat
 18. Ked uz dohanas stare resty, mozes spravit recenziu " Na nože"?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Může ale nechce. Bulvám solíš? (Já taky ne.)

   Vymazat
  2. Bulvám solí už jen zapomenuté trvalé příkazy pana Prýmka a spol ještě z GejPlusu. Občas přes to vypere nějaké bitcoinové šméčko. To jsou ty občasné výkyvy.

   Vymazat
 19. Fuka je sivý čtverák.

  OdpovědětVymazat
 20. A dědečku, co to je vlastně ta práce?“ zeptal se jednoho dne Ladík. „Toho slova jsem nikdy neslyšel,“ odvětil udiveně stařec. „Ani já ne,“ přidal se k besedě Ladíkův otec. „Ach tak,“ odvětil chlapec a pohledem smutně přejel chýšku z roští a hlíny, v níž mu bylo již několik let přebývat.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zlaté dobré pravidlo aka Fox rule hovorí, že pracovať vie každý chudák. Ale nič nerobiť a zarobiť je umenie. xixi.

   Vymazat
  2. Choďdopičetykokotzasratý

   Vymazat
  3. Františku, teď jsi se prozradil. Lišák jsi ty. WTZ.

   Vymazat
  4. Touché... Why anybody would have anything other than peaches and cream to say about me is mystery. (hehe).

   WTZ je white transexual zombie??

   Vymazat
  5. Když se František přepije kakaa a přežere Hariba, tak přichází na scénu Lišák, jeho alter ego.

   Vymazat
 21. Zdá se mi to, nebo autocenzura dojebává počítadlo komentářů? Od včera mi to píše o 5 víc, ale je tady jenom jeden novej.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je tym, ze Liska pise furt picoviny tak sa to zlieva.

   Vymazat
  2. To jsou rezervace pro Lišáka.

   Vymazat
 22. Ahoj Franto, prosím tě, nedělej si nic z těch debilů, co ti tady nadávají, oni fakt chtějí jen trolit a v tomhle ohledu na tebe prostě nemaj.
  Nicméně, chtěl jsem tě poprosit o jednu věc. Rád bych natočil taky nějaký dokument a jelikož jsem v tomhle ohledu laik, chci se tě, jako odborníka, zeptat, jak na to. Kde začít, co je k tomu potřeba za techniku, kde načerpám teoretické znalosti a tak. Vím, doba je teď pitomá, ale až bude trochu volněji, neudělal bys třeba nějakou přednášku na tohle téma? Přeci jen jsi expert a určitě by to bylo moc zajímavé. Případně, neuvažuješ třeba o tom, že bys udělal nějaký vedlejší blog, kde bys sepsal nějaký návod pro začátečníky? Rád bych ti klidně i zaplatil, protože od tebe by to mělo fakt váhu. Díky a vydrž.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Franto, neposlouchej ho je to troll!!! Urcite by ve skutecnosti nic nenatocil, jen by se poflakoval doma u videoher a klatil mlade holky z Tinderu! A ty by ses moril s narocnou prednaskou uplne zbytecne!

   Vymazat
 23. Popojedem. Po-po-jedem. Po-po-je-dem! Jedem, jedem, jedem, Lišákovi ujedem.

  OdpovědětVymazat
 24. a za tohle solíme bulvám? 1 cenzura za 3 týd?-NÉééyíí?!?!?!?

  OdpovědětVymazat
 25. Ježíšikriste, Lišáku! Omez to aspoň na Slovensko!
  https://www.idnes.cz/brno/zpravy/uchyl-rouska-slapanice-brnensko-onanie-policie.A201127_150649_brno-zpravy_vh

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To nebyl Lišák. Ten onanuje u mladších ročníků. Jako Fukič.

   Vymazat
  2. Mňa ěbňe. Grime, link musí obsahovať "ejtag". Copy pasta linky sú neplatné! K článku: Jj, je to silnejšie ako ja, mno. A my máme veľke pokuty. Ak nenosíš rúšku na ksichte, tak vycáluješ 1650 ojro. A who knows koľko by ma stálo toto hobby, ak by nemal rúšku môj peníz. Bez prdele.

   Ty ale fakt by sme sa už mohli posunúť ďalej. Inak sa tu rozšíril takový nešvár, že vraj Lišial je FF. Tak páni Tepliaci, Lišiak má v nore nainštalovaný Königsübüntü (kubuntu) a František tuším obyčajné ubuntu.

   Vymazat
 26. Reality show v přímém přenosu - to je možnost dalšího vytěžení tohoto blogísku. Mistr by mohl svůj apartmán prošpikovat kamerami a za pravidelný poplatek streamovat aktuální dění na netu. Šmíráci a tepláci by uchc.vali blahem. Ti první nevím z čeho, my ostatní nadějí, když by Mistr usedl k PC. Zklamaně bychom pak pozorovali, že namísto stříhání spouští oblíbenou náhražku reálného života.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.