5.11.20

Recenze: Possessor - 50%

Blízká budoucnost (nebo trochu alternativní současnost): Tasya (Andrea Riesboroughová) pracuje pro démonickou tajnou organizaci jako "Possessor" - dokonalý vrah. Bohatý klient si vyhlédne oběť a unese její blízkou osobu, Tasya pomocí speciálního zařízení vstoupí do mozku blízké osoby a začne ji ovládat, následně zabije oběť i blízkou osobu a vrátí se zpět do svého původního těla. Tedy pro veřejnost to vypadá jako kdyby se ředitelova milenka zbláznila, zabila ředitele a pak sebe, a nikdo netuší, že to byla pečlivě naplánovaná vražda.

Při své poslední misi má Tasya vstoupit do mozku Colina (Christopher Abbott), který je bezvýznamným milencem bohaté slečny, jejíhož otce (šéfa nadnárodní megakorporace) má zavraždit. V průběhu mise ale začne docházet k problémům a v Colinově mozku vypukne konflikt vědomí Colina a Tasyi...

Konečně se na různých online zdrojích objevil objevil sci-fi horor Possessor (doslovný český překlad "Vlastnič" nebo "Posedávač"). Režíroval a napsal ho Brandon Cronenberg (syn Davida Cronenberga), který už ve světě filmu něco dokázal, tudíž jsem se poměrně těšil...Především je nutno pochválit, že Possessor obsahuje spoustu zajímavých myšlenek. Kromě celého konceptu "vstupování do cizích mozků" a problémů, které z toho mohou vyplývat, zde narazíme třeba i na nepříjemnou vizi "Facebooku budoucnosti", jenž zaměstnává zástupy "dělníků", kteří od rána do večera koukají na záběry z náhodných webkamer (bez vědomí jejich majitelů) a katalogizují typy záclon, která na nich jsou vidět. Například.

Ve většině scén ovšem tyto myšlenky nebyly rozvedeny do dostatečných detailů. Byly pouze "zmíněny", vzbudily můj zájem a dále se o nich nemluvilo. Něco podobného se děje i v mnoha jiných sci-fi filmech, ale je důležité zdůraznit, že mnoho jiných sci-fi filmů obsahuje i nějaké epické trikové / akční sekvence, které se s těmi "myšlenkami" navzájem doplňují. Possessor byl zjevně extrémně laciný a nejdražší na něm asi byly prostetické efekty při pár vraždách, které v něm uvidíme. Jsou extrémně brutální, velmi působivě natočené (litry krve, různé ostré objekty v kůži), ale Brandon Cronenberg jim (na rozdíl od tatínka) neumí dát patřičný dramatický kontext a smysl pro film jako celek.

Značná část filmu se odehrává ve "snové realitě", kdy je vnímání hlavního hrdiny / hrdinky značně narušeno, takže neví, jestli se věci kolem něho / ní opravdu dějí. A neví to ani divák. Tato "snová realita" je ztvárněna pomocí psychedelického střihu a pár triků, které vypadají jako mechanické efekty a nikoliv CGI, což je v dnešní době osvěžující.

Bohužel, po nějaké době už mě to relativně nudilo, protože bylo jasné, že se může stát vpodstatě cokoliv a nemůžeme si být jisti, jestli se to opravdu stalo, neboť všechno je velmi psychedelické, a o pocitech hrdiny / hrdinky víme pouze to, že je na tripu a nelíbí se mu / jí to. Sluší se podotknout, že tatínek Cronenberg natočil něco velmi podobného ve svém filmu eXistenZ, který měl (přes svou šílenost) podstatně sevřenější formát a lépe vybudovanou atmosféru, která šílenství podávala s ledovým klidem.

Tomuto filmu jsem fandil od chvíle, kdy jsem se o jeho existenci dozvěděl a fandil jsem mu po většinu jeho sledování. Nakonec jsem ale musel konstatovat, že kromě námětu a krvavých efektů na něm mnoho dobrého není (i herecké výkony jsou bohužel jen "adekvátní" a nic víc). A těch krvavých efektů rozhodně není tolik, aby se z Possessora stal oblíbený film fanoušků slasherů.

P.S: Některé zdroje uvádějí na prvním místě mezi herci v tomto filmu Seana Beana. Ten se sice ve filmu vyskytuje, ale odhadem tak dvě minuty celkem.

47 komentářů:

 1. Na online zdrojích se toho poslední dobou objevilo hodně a to i zajímavých kousků, tak proč zrovna tohle? Nejdu (na ty online zdroje, pochopitelně).

  OdpovědětVymazat
 2. Fukorecenze:
  1) krátký popis děje (tentokrát bez těžkých spoilerů)
  2) na filmu oceňuji scénář / herecké výkony / triky / brutální scény / krátkou stopáž
  3) ale v půlce jsem se začal nudit, takže jsem trávil čas přemýšlením o kravinách / hraním na mobilu
  4) pár zasvěcených pozámek: režisér je syn jiného režiséra / hudební skladatel kopíruje styl jiného skladatele apod.
  5) fukovské WTF: překlepy / pravopisné chyby / střídání fontů uprostřed textu
  Díky!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Haha, přesně... A ještě v bodě 3 až 4 porovnává nesmyslnost se svým vlastním vnímáním světa (např. "třicetiletá herečka je stará"), nebo úplně zcestný popis nějaké situace. Vždycky si musím vzpomenout na film Sex and the City (jehož mé ani FF hodnocení teď není důležité) a kde zmiňoval, že ta "kráva" dostala k narozeninám krásný dárek a stěžovala si, že by radši nějaký šperk. Realita? Byla "obdarována" televizí do ložnice, aby se na ní dárce mohl dívat na fotbal. Jo, vážně krásný dárek a trefný popis... Njn, recenze filmů pod 40% se prostě číst nedají, ty pod 40% je ale zábava číst.

   Vymazat
  2. Ad 1-4): Trefne popisuješ štýl uvažovania, hlavný focus človeka s ISTP typom osobnosti (Myers Briggs Personality Type), čiže fakty, detaily a vizuálno-zvukové podnety aď. Okrajovo to máš vysvetlené tu...

   Vymazat
  3. Dite do prdele. Frantovi dneska někdo poslal 100 korun a včera 30 korun. Prakticky za nic. Franta je za vodou, těmahle kecama si může vytřít řiť.

   Vymazat
  4. Tak proč to čteš? Svatá prostoto...

   Vymazat
  5. Jo, no. Dostávání peněz za nic Frantovi nezkazilo jenom charakter, ale taky stylistiku.

   Vymazat
 3. Nejdu. Protoze to nejde v kinech. Hehe. Slusnej for, ne?

  OdpovědětVymazat
 4. A je ten režisérův syn mrtvý nebo alespoň nahý?

  OdpovědětVymazat
 5. Těch dvaadvacet uvozovek (čili jedenáct slov či slovních spojení), z nichž ani jedny neuvozují přímou řeč, bylo nutných?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hele, nedržkuj. František teď na stará kolena objevil uvozovky, tak mu tu radost nekaž.

   Vymazat
 6. Fuka ještě píše recenze? Tedy pokud kdy začal.

  OdpovědětVymazat
 7. Possessor je na rozdil od Fukafutokyu filmem DOKONCENYM.

  OdpovědětVymazat
 8. Odkaz "něco dokázal" vede draft.blogger.com/# . Hanba!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Minule tam bolo aspon porno. Fuka stoji za hovno uz aj v linkovani. Hanba!

   Vymazat
  2. Lol, Franta jako správný edgelord to tam zatím nechává, zřejmě jste mu poslali málo peněz.

   Vymazat
  3. "... důležitý je, že já na to v podstatě nespěchám."
   - František Fuka

   Vymazat
 9. Prosthesis je česky protéza (a tudíž protetický efekt). Prostetický je něco s nějakými enzymy. Kdo tohle vymyslel, zasloužil by. Zdraví SS Obergrammarfuhrer.

  OdpovědětVymazat
 10. Odpovědi
  1. Můj 68030/50Mhz s MMU je ještě lepší než tvůj. ;)

   Vymazat
 11. Nařízení od Prymulu: Anonymní všech zemí se musí povinně hlásit v nejbližším zdravotním středisku na Covid 19 testování!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Liška jako vždy mimo mísu. K vám pod Tatry se to ještě asi nedoneslo, ale plukovník Prymula byl odejit pro porušení vlastních rozkazů a místo něj nám tu teď velí nějakej nevýraznej pičus, který se stihl ztrapnit ještě dřív než se ujal funkce. Jo a anonymní jsou od přírody imunní, heč!

   Vymazat
  2. Líško, strč si své rádoby vtipné odkazy do prdele a nekurvi nám tu diskuzi. Trapáku.

   Vymazat
  3. No jasné, strčím si to do prdele a dopadnem ako ten Anonymní vo videu. E e, na toto sa nenechám nachytať. Chytráku.
   -----------------
   Btw. koho by zaujímalo, je to ofiko scéna z Prayer Before Down (2017).

   Vymazat
  4. A komu to cpeš? Vypadni čoboláku.

   Vymazat
  5. Nikoho to nězaujímá, ty ofiko Btw (2020).

   Vymazat
  6. Hele, proč jsi zrovna tady? To nemáte na slovensku koho prudit, že se sereš sem?

   Vymazat
  7. Mě to ofiko nezajímá ty liško jedna zkurvená vypíčená.

   Vymazat
 12. Hlas lidu, Franto: Pro mě byl Franta určitý symbol, ale tímhle přístupem se z něho v mojich očích stal breptal, který neumí nic dokončit. Je to strašně jednoduché se na něco vymlouvat, když nemáte nůž na krku a peníze jsou dávno utracené. Navíc je tench chlap neumětel i co se týká kritiky filmů, samý spoiler, nic si nepřečte, hlavně, když mu to kecá.

  OdpovědětVymazat
 13. Je zrejmé, že obaja Cronenbergoví a Svědomí z predchádzajúcej recenzie fičia na lysohlávkach, déemté alebo oboch. Bál by som sa tento snímok označiť ako horor, Sinister to určite nie je. A tá démonická organizácia sú demonkrati, nem?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Didopičetykokotzasratý

   Vymazat
  2. Som čarovný... WTF? Víš co? Najdi si nějakou slovenskou oběť, Franta je náš, ty táhni za Kuiperův pás, demente.

   Vymazat
 14. Hele, Franta schválně píše špatné recenze, protože je prostě mrzutý že ještě nikdo nenatočil "Factorio: The Movie". Až takový film vznikne a Franta mu u nás udělá titulky, tak z něj bude zase pozitivní člověk, bude psát vtipné a kvalitní recenze, přestane dělat necitlivý humor z masakrů, přestane tlouct pupena a hlavně dokončí svůj celovečerní dokument.

  OdpovědětVymazat
 15. Ten liška, to je nějaká nová Chlebcova inkarnace?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Na chlebu vyrostla plíseň a zmutovala. To se teď děje častěji, než by jeden očekával, asi za to může globální oteplování.

   Vymazat
  2. Ty budeš fanúšik ezohnutia Pjér la Dušek, že. Choď si šamansky zabubnovať do najbližšieho lesíka, ty inkarnace.

   Vymazat
  3. Didopičetykokotzasratý

   Vymazat
 16. Franta spí, takže jeho jednoduchý LUA filtr zafunguje až kolem deváté...

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.