14.1.20

Recenze: Richard Jewell - 80%

V roce 1996 někdo v parku v Atlantě odpálil při koncertu bombu a zranil sto lidí. A jednoho zabil. Díky duchapřítomnosti sekuriťáka Richarda Jewella nebylo obětí víc, neboť batoh s bombou náhodou objevil a podařilo se mu většinu lidí evakuovat. Následně byl Jewell oslavován jako hrdina, ale velmi brzy se stal podezřelým, neboť to začalo vypadat, že bombu nastražil sám, aby získal slávu a uznání. Aniž by byl obviněn, Richard Jewell byl brutálně pomlouván v médiích a FBI mu udělala ze života peklo. Jewell samozřejmě trval na své nevině, ale...


Čím méně toho o skutečném životě Richard Jewella víte, tím víc se vám asi bude líbit tento nový film Clinta Eastwooda, neboť se okolo Jewella děly skutečně bizarní věci. Eastwood divákovi ukazuje, jak je FBI prohnilá, jak jsou média "fake news" a jak se Jewellův advokát (Sam Rockwell) snaží svého klienta ochránit. To je víceméně standardní záležitost.


Mnohem působivější ale tento film je jako portrét jedince. Richard Jewell je totiž zjevně "jednodušší" člověk, který rozhodně má IQ nižší než 100 a pravděpodobně je autista nebo něco podobného. Kromě toho je tlustý, žije s matkou (Kathy Batesová) a je prostě "divný". Typický exemplář člověka, ze kterého mají ostatní legraci a opovrhují jím. Jewell ovšem všechno myslí dobře a je až bolestné sledovat, jak jeho kombinace dobrosrdečnosti a nižšího IQ má za následek, že si svým jednáním před FBI a před médii znovu a znovu kope vlastní hrob (doslova, neboť mu potenciálně hrozí trest smrti).Díky Eastwoodovi a Paulu Walteru Hauserovi v titulní roli se podařilo Jewella vykreslit jako velmi zajímavou postavu, která v divákovi vzbuzuje patřičně konfliktní emoce. Od lítosti až po dobrosrdečný humor. I ostatní herci jsou skvělí. Nejslabší je Olivia Wildeová jako novinářka, která je inspirována skutečnou postavou, ale ve filmu je nerealisticky jednorozměrná zrůda.

89letý Eastwood má stále pevnou režijní ruku a ví co jak natočit, aby to fungovalo. Tempo jeho filmu je o trochu pomalejší, než jsme dnes zvyklí, všechny záběry jsou dlouhé a přehledné, v každou chvíli víme kdo kde je a co tam dělá. Po třetích Mizerech, které jsem viděl o několik hodin dříve (recenze zítra), působil tenhle film doslova jako balzám na většinu smyslů a příklad něčeho, co je v dnešních kinech vzácné: Poctivého filmařského řemesla.

19 komentářů:

 1. Nejdu. A na Mizery 3 taky nejdu.

  OdpovědětVymazat
 2. Můj zcela první komentář na fffilm. Na film půjdu, přestože se mi recenze tolik nelíbila. Díky. Vojta

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hm. No tak napoprvé to nebylo špatné, tedy až na ten akuzativ (mělo být "na fffilmu"). "Tolik" indikuje srovnání, které ovšem v textu chybí. Ale jinak to ušlo. Vítej.

   Vymazat
  2. Grime, uz ses naucil, jak spravne napsat osmi pomoci cislovky?

   Vymazat
 3. Uf, vůbec jsem o tomto filmu do dneška nevěděl... ale šel bych!

  OdpovědětVymazat
 4. Mizerech? To je naka zidovska modlitba Slomo Fukusteina?

  OdpovědětVymazat
 5. Jdu, pak si počkám na frantovu recenzí a možná půjdu taky.

  OdpovědětVymazat
 6. Chtěl bych panu Františkovi veřejně poděkovat za pomoc. Nasměroval mne v začátcích mého nesmělého amatérského blogování na správnou kolej. Zítra o něm jako poděkování vyjde pohádka-dokončená. Sem ji dávat nebudu-nechci spamovat a bojím se přijetí od zdejších ostrých tepláku.
  Přesto ještě jednou. Franto thx! Jsem moc rád, že jsem do toho šel.

  OdpovědětVymazat
 7. Zdar Frantisek, nefunguje link na poste:
  https://kompost.cz/@fuxoft/103486478123933033

  OdpovědětVymazat
 8. Já se divím, že Franta ještě vůbec nějaké recenze píše. Už jsem se musel ozvat, protože fffilm čtu dlouhé roky a byť úroveň mírně ale vytrvale klesá, pořád si většinu recenzí rád přečtu a jsem rád, že tu tenhle blog je.
  A štvou mě tady ty nevděčné komentáře...nevím, co budou ti chudáci dělat, až se jednou franta naštve a blog zruší.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Taky by moh misto ruseni blogu rovnou pojit. Timto nikoho k nicemu nenavadim.

   Vymazat
  2. Najdou si jineho Kolesu.

   Vymazat
  3. Ty komentáře mi vždycky přišly jako taková humorná součást místního koloritu. A myslím si, že František je dostatečně sebevědomý a nad věcí, aby ho stále se opakující žblebty pořád těch stejných jedinců nijak nerozházely.

   Vymazat
  4. Recenze jsou čím dál odfláklejší, ale to je fuk, jsem rád že píše, nechtěl bych si po asi dvanácti letech zvykat na jinej zdroj informací o potenciálně zajímavých filmech.
   A ty teplácký komentáře mě taky baví.

   Vymazat
  5. Chris Stuckmann na youtube je rozhodne rozhodne lepsim zdrojem o zajimavych filmech a jeho recenze na priserne, ale zabavne filmy, jsou super vtipne. Sem chodim jen do diskuze.

   Vymazat
 9. to zní skoro jako Making a murderer akorát ve filmu...

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.