10.1.20

Recenze: Pod vodou [Underwater] - 50%

Kristen Stewartová a přibližně pět dalších lidí se snaží zachránit holý život na podmořské těžní stanici, která se pozvolna hroutí (a v jejím okolí na mořském dně, více než 10 km pod hladinou).


Není spoiler (pokud jste viděli trailer) když napíšu, že Pod vodou se snaží být "jako Vetřelec, ale pod vodou". Tedy něco jako Leviathan (například). Inu, proč ne. Proč neudělat další variaci na totéž.

Tvůrci ovšem zapomněli na to, že Vetřelec nebyl úspěšný díky tomu, o čem byl, ale díky tomu, jak byl natočen. Díky tomu, že Ridley Scott uměl pracovat s tempem filmu, dokázal nám hlavní hrdiny patřičně představit, a věděl, kdy méně je více.


Pod vodou začíná okamžitou zbrklou akcí (když začne do základny téct voda a okamžitě zemře asi 100 lidí, které nikdy neuvidíme) a pokračuje neustálým bojem o přežití, nejdříve s hroutící se základnou a později s CGI příšerkami. Když se akce na chvíli zastaví a postavy si povídají o něčem jiném než o tom, jak přežít, většinou to vůbec nefunguje.To všechno je docela škoda, neboť herci nejsou špatní (včetně Stewartové která připomíná Eminema) a film vypadá (z čistě řemeslného hlediska) velmi slušně. Například design skafandrů a jiného hardwaru je opravdu lahůdkový a práce kamery (a hra se se světlem a tmou) je občas zajímavá. Všechno je ale tak strašlivě předvídatelné, že to místy vypadá skoro jako záměrná pocta konkrétním scénam z Vetřelce. Což mě přivedlo při sledování filmu k zajímavé myšlence, že bych docela rád viděl remake Vetřelce, který by se držel předlohy zcela exaktně, jen by využil dnešní trikovou techniku. A toto přemýšlení pro mě bylo zajímavější než sledování toho, co se právě děje na plátně...

Film je překvapivě krátký (asi 100 minut) a působí dojmem, že z něj byly vystříhány nějaké méně akční scény v zájmu toho, aby se pořád něco dělo. Je naznačeno, že Stewartová je tak mimo, že ani přesně neví, co se kolem ní objektivně děje. Je naznačeno, že kapitán měl extrémní trauma z dávné smrti své dcery. Ale oboje je to jaksi zbytečné a nepochytil jsem důvod, proč to ve filmu je. Dokonce to z několika letmých náznaků vypadá, že podmořské příšery by mohly být něco nadpřirozeného (např. od Lovecrafta) a mít nadpřirozené schopnosti, ale také to není nijak zajímavě rozvedeno.

Pod vodou natočil jistý William Eubank, který má na svém kontě docela zajímavou (a rozhodně velmi originální) sci-fi The Signal (2014). To je zajímavé především proto, že Pod vodou je pravým opakem tohoto filmu, neobsahuje jedinou zajímavou nebo originální myšlenku a je pro mě dost nepochopitelné, jak se podařilo přemluvit relativně známé a kvalitní herce k účasti na takovémto béčku.

25 komentářů:

 1. Mně se ten Signal (2014) nelíbil - zdlouhavý nezábavný film, některé scény trapné a originální vyústění už to nezachránilo. Takže dalším dílům tohoto režiséra se spíš vyhnu. Prga.

  OdpovědětVymazat
 2. "že bych docela rád viděl remake Vetřelce, který by se držel předlohy zcela exaktně, jen by využil dnešní trikovou techniku"
  Na co by v prvnim vetrelci potrebovali dnesni trikovou techniku. Podstata prvniho vetrelce je ze vlastne skoro nikdy nic nevidime, nebo jen rychlej svenk kamerou. Podstata byl prave v te nalade Napeti se tvori jinak nez detailnim pohledem na dokonalou trikovou hlavu priserky. Skoro mi prijde ze uspech meli vzdy jen horory ktere meli vzdy to svoje zlo mimo zaber kamery.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jak si dovoluješ rozporovat mistrovy zajímavé myšlenky? Františku, příště namísto zbytečné recenze filmu napiš recenzi toho co se ti během jeho sledování honí hlavou. Stejně už to napůl děláš.

   Vymazat
  2. Proste film reviewer v akci. Asi uz zapomnel, jak prvni Vetrelec vypada. Pritom si hral na fanouska a cca 17.5 let nosil neustale nricko Weyland Yutani.

   Vymazat
 3. více než 10 km pod hladinou

  Z toho jsem nejdřív usoudil, že se to neodehrává na Zemi, tak jsem hledal, kde tedy... No a ono se to opravdu na Zemi odehrává. Takže to vzhledem k výskytu monster vypadá na ještě větší chujovinu než to původně vypadalo.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. https://cs.wikipedia.org/wiki/Mariansk%C3%BD_p%C5%99%C3%ADkop

   Vymazat
  2. Když je poloměr země 6378km ... tak mi tam něco hapruje.

   Vymazat
  3. jo a při hledání informací jsem se dozvěděl, že natáčení proběhlo už před dvěma a půl lety, což taky o něčem vypovídá...

   Vymazat
  4. Co hapruje na tom, že na Zemi s poloměrem 6378 km jsou místa, kde je přes 10 km vody, tedy asi 0,16% poloměru?

   Vymazat
 4. Viděl jsem ukázky v kině, a nešel bych...

  OdpovědětVymazat
 5. Udelat s dnesni technikou kvalotni cthulhu film s udrzenim spravnr atmosfery by bylo supr.

  OdpovědětVymazat
 6. Takže jsi se zase nesoustředil?
  Neduhy stáří jsou neschopnost udržet myšlenku a neschopnost myšlenku opustit.

  OdpovědětVymazat
 7. Je tam ta slavná scéna, kdy všechny a všechno rozmačká na sračky pod tlakem jedné tuny na centimetr čtvereční mořská voda?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je fuk, spíš zamrzí, že vystřihli scénu kdy při bělení byla bělená osoba prostřelena krz na krz silným bělícím tlakem jedné tuny na milimeter čtvereční..

   Vymazat
 8. Franto, znas taky nejaky jiny adjektivum nez "zajimavy"?

  OdpovědětVymazat
 9. franto ty už si spátky z japonska??

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jó, kdyby to bylo v dobách, kdy o tom tady František čile blogoval, už bychom byli zahlaceni mnoha překvapivými skutečnostmi, jakože se v Japonsku mluví složitou řečí a mají tam Pringles s příchutí sejra a majonézy. Ale od té doby, co se Mistr urazil, neboť se ho zdejší komentáře dotýkají a urážejí ho, nevíme nic. Ani jak dopadly dotáčky. Máme smůlu. He he he.

   Vymazat
 10. Kdyby moje recenze Underwater dopadla takhle, spokojený bych s ní nebyl.

  OdpovědětVymazat
 11. Dopadne nekdy recenze na Na noze? Jsem byl a je to skvely.

  OdpovědětVymazat
 12. Příspěvky předevčírem / včera / dnes:
  0 Kč / 0 Kč / 0 Kč
  Takhle bude muset autor blogu přistoupit k drastickému opatření a bulvy rozanimovat, to už všichni zapomněli na bulvovné?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nevím, jak ostatní, ale já chci vidět ty bulvy animované!

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.