21.6.12

Recenze: Konfident - 60%

Jiří Mádl koncem 60. let slouží na vojně jako odposlouchávač státních hranic a přitom náhodou nahraje, jak jeho nadřízený (Ondřej Vetchý) svévolně nechá zastřelit jakéhosi muže a následně z toho udělá "nešťastnou náhodu". Aby Mádl držel hubu a krok, je mu následně nabídnuto výhodné místo špičkového odposlouchávače domácností a on ho - ač nerad - musí přijmout a špiclovat ostatní, včetně svých sousedů.


Česko-slovensko-polské koprodukční drama Konfident má několik nezanedbatelných plusů.

Co je to ale platné, když je jeho scénář převelice chatrný a režie občas výrazně klopýtá. To klopýtání se projevuje především ve scénách, které mají něco znázorňovat dramatickou zkratkou nebo montáží, a působí opravdu bizarně. Jako kdybyste do Životů těch druhých najednou vlepili kus francouzských Delikates.

Leckteré dějové oblouky jsou hrozně natahované a ve výsledku nikam nemířící, zatímco jiné, naprosto zásadní, jsou odbyty během pár sekund. Je těžké určit, zda jde o chyby scénáře nebo o špatný sestřih výsledného filmu, ale občas je to tak zvláštní, že to komplikuje pochopení zápletky. Například (mírné spoilery):

 • Mádl je zaměstnán u Státní bezpečnosti, načež se ožení, načež dostane nový služební byt, načež se v něm zabydlí, a teprve pak se ho manželka poprvé zeptá, kde že je to zaměstnaný, a Mádl je tím zcela vyveden z míry a neví, co říct.
 • Mádlovi je přidělen tentýž služební byt, ve kterém dříve bydlel právě ten člověk, jehož vraždy byl Mádl svědkem při službě na státní hranici před několika lety. Byla to náhoda? Byl to něčí ďábelský záměr? Za jakým účelem?
 • Jakou cenu má pro Státní bezpečnost odposlechový expert s přístupem k nejtajnějším údajům, který od samého začátku dává najevo, že tu práci dělá jen proto, že k ní byl donucen?
 • Jsem Státní bezpečnost, odposlouchávám svého zaměstnance a zjistím, že onen zaměstnanec objevil mou štěnici a kleštěmi ji odstřihl (tedy jsem si naprosto jistý, že o ní ví). Jaký strategický smysl následně má poslat mu do bytu tajně své agenty, kteří mu nainstalují novou štěnici na přesně stejné místo, kde byla ta původní? Jaký strategický smysl má ještě později mu spiklenecky prozradit, že je odposloucháván?
 • Mádl řídí automobil a náhodou s ním jede podél vlaku, ve kterém cestují lidé, kteří by ho neměli vidět (což Mádl ví). Mádl je vyděšen a je po několika desítkách sekund souběžné jízdy cestujícími spatřen a poznán, místo aby trochu zpomalil, trochu zrychlil, nebo na tři sekundy zastavil, čímž by hladce zabránil prozrazení.
 • Představa, že by v malém pohraničním městě počátkem 70. let mohl nerušeně vegetovat bohém s neupraveným vousem a dlouhými vlasy v culíku, je poněkud přitažená za vlasy. Představa, že by mohl svobodně učit děti na základní škole, je absurdní.
 • A poseldní scéna filmu (velký spoiler): Mádl uteče do Rakouska a na imigračním pohovoru se ho zeptají, kde byl v ČSSR zaměstnán. Mádl se vyděsí a neví, co říct. Konec filmu. Chápu dramatický záměr, ale nešlo by to vymyslet nějak trochu jinak, aby přitom hlavní hrdina nevypadal jako úplný kretén?Tohle všechno je velká škoda, protože ve filmu je mnoho zdařilého.

Například herecké výkony (kromě tradičně kvalitního Mádla především Budař se slizkým knírkem, bohužel v příliš malé roli). Některé epizodní scény mají velmi dobrou kadenci.

Nebo výprava: Interiéry, rekvizity, kostýmy i pár exteriérů vypadají velice dobově realisticky a jistě byly náročné a drahé.

Je mi to v tomto případě docela líto, ale i tentokrát film naráží na typický nešvar české kinematografie, tj. na absenci/neschopnost dramaturga.

57 komentářů:

 1. Myslím, že hledat strategický smysl, nemá smysl.

  OdpovědětVymazat
 2. "kromě tradičně kvalitního Mádla"
  Co prosím?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Už mi to došlo, takový povedený překlep - původně tam bylo napsáno "kromě tradičně kvalitního žrádla".

   Vymazat
  2. to me taky vydesilo. kdyz ale nasledovalo "především Budař se slizkým knírkem, bohužel v příliš malé roli" tak jsem si uvedomil, ze se Frantisek zblaznil. nebo ozenil.

   Vymazat
  3. jo jo tyhle překlepy, co jako dávaj smysl nebo jsou legrační jsou ty nejhorší, to znám

   Vymazat
 3. Co je to odposlouchávač státních hranic?

  OdpovědětVymazat
 4. Já to nechápu, můžete mi to dovysvětlit? Vetchý se nechá dobrovolně zastřelit a udělá z toho náhodu, Kotek se nastěhuje do jeho bytu a tajně provozuje homosex s Budařem, kterého zároveň odposlouchává. Kotek pak radši ujede před manželkou pryč, jenže tajní agenti ve vlaku do Lidic ho nahlásí Státní bezpečnosti, která mu najde novou práci po zavražděném venkovském učiteli (Vetchý), takže se kruh uzavře a Kotek se musí nechat dobrovolně zastřelit a udělat z toho náhodu, aby se do jeho bytu mohl nastěhovat Mádl. Takovou zápletku by nevymyslel ani Lindelof.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ten mrtvý je syn Bohdana Slámy?

   Vymazat
  2. Řídí Olga Hepnarová ten náklaďák?

   Vymazat
 5. tak konecne sa aj mne podarilo zreprodukovat problem s flattrom a vytocilo ma to natolko ze som sa rozhodol vlozit na fffilm svoj prvy komentar. Po zobrazni flattru nie len ze nejde zavriet krizikom v rohu, ale naviac sa neda ani dostat do diskuzie, napriek tomu ze samotny link do diskusie vobec nie je flattr-popupom prekryty a teda sa da nan normalne kliknut!
  Ked uz to nejde inak, tak treba ten flattr umiestnit trochu nizsie, tak aby jeho popup neprekryval nic dolezite...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Franto, poslu ti dve kila navic kdyz do nedele 24.6.12 23:59 vyresis ten FFFFlatr. Jestli porad nechapes o co jde - napis "nechapu o co jde" a my vlozime na Trubku nejake video kde ta pruda bude videt. Sakra.

   Vymazat
  2. A tos nemusels...

   Vymazat
  3. ja poslu 300, prebiju tu drzgresli nahore. Panda

   Vymazat
  4. A to si to vy, co vam to tak vadi, neumite ten Flattr Button odstranit? Ja tu zadny nemam...

   Vymazat
  5. Ne ze neumime, nechcem a teroristum neustupujem. Uz nas tu terorizuje dost dlouho.

   Vymazat
  6. Mně ten Flattr hláška asi po 2-3 sekundách zmizí, pokud jedu myší pod a nebo vedle ní. Pokud jedu myší nahoru, tak nezmizí (musím pak jet dolu či vedle aby zmizela). Může se na to nějaký JavaScriptový programátor podívat, proč se to tak chová?

   Vymazat
  7. Hláška zmizí po 3 vteřinách jen v případě, pokud už někdo k danému článku přispěl. Pokud nikdo nepřispěl, tak nezmizí.

   Z čehož plyne závěr, že tohle je Františkův záměr. Dokud nepřispějete, Flattr bublina bude stále otravně blokovat ostatní odkazy!

   Vymazat
  8. A já klik na ten zelený čudl Flattr a celý Chrome se na minutu kouslo a dokonce i myš se hryzla !

   Vymazat
  9. zkus si koupit kočku

   Vymazat
 6. To je celý film takhle nepěkně tónovaný do zelena, jako trailer?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nepěkně?? Náhodou jsem film už viděl a je náhodou tónovanej do zelena úplně krásně. Jen tam je pak jedna scéna z hospody, kde pijou zelenou a to už mi přišlo jakože až moc green. Pak ta scéna ale skončila a zas to bylo tónovaný do zelena úplně akorát.

   Vymazat
 7. estebak 2 ? rovnake kokotiny a rovnako kokotsky herci len toto je cele v cz rezii ....

  OdpovědětVymazat
 8. ne ty vole to je Estebak, jenom to pro cz premenoval nejaky obr teplak fuka kokot na Konfident.

  OdpovědětVymazat
 9. ... a ty státní hranice střežil vojín Liška se svojí Britou - cvičil paragánský padiny, chytal záškodníky a bylo tak strašně tajný, že ani nemohl psát domů svojí holce. Vona ale stejně byla platonicky zabouchlá do jednoho sochaře (psala mu básničky a tak), ale von se o to nezajímal. Nezajímala ho ani moc její máma, která kolem něj chodila úplně nahatá, ale to bylo proto, že se rozčiloval. On totiž nechtěl udělat sochu jednoho ruskýho generála. No ale pak ji udělal a byla pěkná. Stalo se jim i jejim známejm ještě pár věcí, ale nakonec jeli k Balatonu.

  Semínko Lopaty

  OdpovědětVymazat
 10. Zdenek Kubik je konfident Flattru! OCCUPY FFFILM! Neodejdeme dokud nebude zruseno uloz.to a navracena domena fffilm.cz! Hasalik je zabijakuv bracha!

  OdpovědětVymazat
 11. sem si myslel ze za tim stoji ta homoklada

  OdpovědětVymazat
 12. Bilej medved s cernejma flekama21. června 2012 v 16:38

  Skoro mi prijde, ze by byo efektivnejsi znicit celej Flattr, nez ho tady zbavit. A mam pocit, ze i kdybysme centralu Flattru vypalili do zakladu, bude tu strasit uz naveky..

  offtopic: je Kubik jeste na balkone?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. si pis ze je, v ruce cigo v hube marcipanovyho chuckyho a v prdeli slavika.

   Vymazat
  2. Kubík už je v ložnici. Jak mohl Franta nějak vygradovat svatební noc, po všech těch postelových taktikách, které už jistě slečně odhalil, aby ukradl její srdce? Zařídit trojku s Kubíkem. ;)

   Vymazat
 13. ... načež se ožení, načež dostane nový služební byt, načež se v něm zabydlí, a teprve pak se ho manželka poprvé zeptá, kde že je to zaměstnaný, a Mádl je tím zcela vyveden z míry a neví, co říct.

  ... btw Františku, když jsi teď oženěný, tuší už Tvá paní, kde že jsi to zaměstnaný :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pani zatim pouze tusi, ze Frantiskovi se na vyplatu kazdy mesic sklada nejaka podivna sebranka. O existenci Norberta Licheho zatim netusi, Frantisek si sve teplaky chodi prat do Japonska.

   Vymazat
 14. Mádl na fotce sedí pro informaci v klasické vojenské V3S upravené pro radisty... nástavba je v přední polovině osazena dvěma vysílačkami (jedna KV a druhá VKV), v druhé polovině je kromě příruční 1KVA elektrocentrály - hovno. Na nástavbě jsou složené dva anténní stožáry. Co jsem se v tom autě napípal morseovkou.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Konfident!! Anonymní, je tu konfident!!

   Vymazat
 15. Proč ta modrá zrůžověla?

  OdpovědětVymazat
 16. Zrušil jsem úplně svou šablonu a dal tam defaultní. Je to lepší?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A ja si rikal, proc ta diskuze najednou vypada prehledneji. Kazdopadne ja vsechny "social services" stejne blokuju, takze je mi nejake tlacitko volne.

   Vymazat
  2. Tahle defaultní šablona je nejhorší počin ode dne, kdy vznikl Vetřelec vs. Predátor.

   Vymazat
  3. Oh Boze. Tehle sablone chybi uz jen to, aby sem pricvalal ruzovy jednorozec na Kubikovi.

   SNaha znicit Flattr se ceni (a zafungovala), ale tohle je moc Frantisku. Vypada to hnusne.

   Vymazat
  4. Mě se to líbí, Franto!

   Vymazat
 17. Není. Taky nenávidím teplákovitý flattr, ale tohle je až moc radikální řešení. Vypadá to tady jako kdyby to navrhoval Kubík.

  OdpovědětVymazat
 18. Ano, tato nova sablona je vynikajici. A ted tam prosim dej zpatky tu starou.

  OdpovědětVymazat
 19. Tak trailer vypadal celekm dobře... Škoda.

  OdpovědětVymazat
 20. Škoda, pořád čekám na pořádnou komunistickou drsárnu a zase to někdo posral. Předpokládám, že z Mádla dělají pořád jakoby trochu pozitivní postavu, jako kdyby vlastně to práskání a odposlechy dělal z donucení - ale takoví lidi v STB zřejmě nebyli :-) Proč u toho nikdo nepřemýšlí? Mádl prostě nemá koule na to hrát pořádnýho hajzla, co si to užívá.

  OdpovědětVymazat
 21. Český překlad slova eštebák je konfident? Wait what??

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Asi jako český překlad slov "American Pie" je "Prci prci prcičky"...

   Vymazat
  2. jako to mam chapat tak, ze v cesi neznaji slovo štebák ? Tebe jebe uz nacisto fuka ?

   Vymazat
  3. To spíš fuka jebe, viď jeho koment "...nemám čas podrobněji komentovat, protože se musím věnovat milostnému vztahu s vdanou ženou."

   Vymazat
  4. jak jako nemá čas ? To už přestali existovat instalatéři, elektrikáři, opraváři ledniček, pošťáci, sousedi co si choděj půjčovat cukr, pokladači lina, leštiči parket, malíři pokojů a jiná kníratá sebranka ? Copak už nikdo nic neví o chlapský výpomoci, když si chce jeden skočit na pivko nebo odpovědět svým věrným čtenářům v osvíceně sofistikované diskuzi ?

   Vymazat
  5. slovenskýmu anonymovy: Česi mají len slovo poštebák a vim že má Franta někdy divný kecy, ale do nacistů bych mu nenadával...

   Vymazat
  6. Poštěvák? Jako že zaměstnanci ŠtB byli pěkné píči? Tak to potom jo...

   Vymazat
 22. Slivka je slovenský Lindelof s vybieleným análom, žerie malé deti a filmových kritikov. Skúste mu niekto zavolať.

  OdpovědětVymazat
 23. Hnutí za starý layout 2012 se hlásí ke slovu!

  OdpovědětVymazat
 24. Interiéry, rekvizity, kostýmy že byly drahý? Proč, vždyť to jsou v dnešní době přesně takový starý krámy, který nikdo kromě pár ujetejch retro sběratelů nechce..

  OdpovědětVymazat
 25. Mádl na té poslední fotce vypadá jako Tyrion Lannister...

  OdpovědětVymazat
 26. ty výtky v recenzi jsou dosti zcestné autore.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.