6.6.12

Recenze + Gladiátoři: Madagaskar 3 [Madagascar 3: Europe's Most Wanted] - 80%

Naši čtyři hrdinové by se rádi dostali z Afriky zpět do newyorské zoo, protože se jim stýská. K tomu by chtěli použít letadlo tučňáků, ale tučňáci s opicemi a s letadlem jsou v Monte Carlu, kde bankrotují zdejší casina. Hrdinové (plus král Julián a další havěť) se tudíž vydávají za nimi, ale jde jim po krku pekelná francouzská zaměstnankyně úřadu pro odchyt zvířat, letadlo je zničeno, takže hrdinové udělají jedinou logickou věc: Za peníze z rulety si koupí vlastní (krachující) cirkus a doufají, že po šňůře napříč Evropou se jim podaří okouzlit amerického sponzora natolik, že jim všem zaplatí cestu do USA.


Než přestanete číst, tak raději co nejrychleji napíšu, že třetí Madagaskar je velmi příjemné překvapení a rozhodně nejlepší ze tří filmů, a to prakticky ve všech ohledech.

Rozhodně mnohem lépe vypadá. Vizuálním konzultantem filmu byl slavný kameraman Guillermo Navarro (Faunův labyrint) a některé scény mě téměř fascinovaly tím, jak byly vizuálně nadupané a zajímavé, včetně efektního použití 3D. Tvůrci už úplně rezignovali na nějaké zdání smysluplnosti nebo reality (a na kontinuitu s předchozím dílem), což je v tomto případě dobře, protože jim to umožnilo natočit scény, odehrávající se zcela mimo čas a prostor, v pestrobarevném limbu, kde neplatí fyzikální ani jiné zákony, a kde se může dít zcela cokoliv.

Dokonce se mi při záběrech Monte Carla, Říma nebo Alp chtělo hned sbalit kufry a na ta místa se vydat!

Zajímavé je, že hrošice a žirafák jsou odsunuti zcela na vedlejší kolej a místo nich přicházejí noví hrdinové, především skvělý ruský hardcore tygr, který miluje boršč, a dementní lachtan (nebo tuleň, pořád si je pletu). Děj se pochopitelně naprosto iracionální, ale v některých scénách jsou záblesky absurdní geniality, protože na filmu pracovali mj. i lidé, kteří natočili AntZ nebo Fantastic Mr. Fox.

Hodně pomáhá i hudba Hanse Zimmera, která i při těch nejabsurdnějších scénách (tygr proskakuje kruhem o velikosti náprstku) epicky velkofilmově hřímá (ruské sbory!). Ale nejde jen o Zimmerovu hudbu, ale i o jeho adaptace klasické hudby a pop songů. Všechno to zní velice, velice dobře. Bohužel, na soundtrackovém albu z toho je jen malé torzo.

Dabing je velmi dobrý (tygrův ruský přízvuk je zachován výborně), ale raději bych samozřejmě slyšel Sachu Barona Cohena, Chrise Rocka a Frances McDormandovou. Dabing také způsobuje nekonzistence při písničkách, kdy například zebra zpívá jeden popěvek česky, a později zpívá tentýž popěvek ještě dvakrát, ale už anglicky.

Madagaskar 3 je nejlepší "úplně nezávazná animovaná blbost" od Zataženo, občas trakaře.


Odbočka směrem ke gladiátorům

Jaká je podle vás nejslavnější skladba od českého autora? Nemyslím skladbu, u které si nejvíce lidí řekne "To znám, to je skladba X od skladatele Y". Myslím skladbu, u které si nejvíce lidí řekne "To znám, i když nevím, jak se to jmenuje a od koho to je".

Podle mého názoru je celosvětovově nejslavnější česká skladba tohle:


Přitom ani spousta Čechů neví, že to je česká skladba, a že se její autor jmenuje Julius Fučík! Klikněte na výše embedované video a přečtěte si komentáře ("Every one stop fuciking making fun of his fuciking name!!!! Fucik you all!!!!").

Tato skladba ("Pochod gladiátorů") je populární ve většině světových cirkusů a má prominentní roli i ve třetím Madagaskaru (v několika variacích).


Na jednu stranu může mít Julius Fučík radost, že se nedožil tohoto. Na druhou stranu může být nasraný, že nikde v titulcích filmu není jakkoliv zmíněno jeho jméno. A že mu oběsili synovce.

26 komentářů:

 1. IMHO je Škoda lásky (ve všech jazykových mutacích) známější (i když tohle je taky veleznámé, wtz).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jenže "Škoda lásky" je známá česká píseň a valná většina čechů ví, že je česká.

   Vymazat
  2. Otázka zněla "Jaká je podle vás nejslavnější skladba od českého autora?" a na tu jsem odpovídal. Valná většina Čechů ví, že je česká, ale třeba ve světě to tak vůbec není... tam si valná většina cizinců myslí, že ta skladba je jejich a autora neznají (čímž to splňuje polovinu podmínky "To znám, i když nevím, jak se to jmenuje a od koho to je.").

   Vymazat
  3. Scalex: O "Skoda lasky" jsem take uvazoval, ale jsem presvedcen, ze ta by mozna zvitezila jeste pred 20-30 lety, ale dnes uz ne.

   Vymazat
  4. Jenom snad, že Julius Fučík (skladatel) != Julius Fučík (komunistický novinář)

   Vymazat
  5. snad jen ze Julius Fučík (skladatel) ≠ Julius Fučík (novinář) pyco

   http://en.wikipedia.org/wiki/Julius_Fu%C4%8D%C3%ADk_(composer)
   http://en.wikipedia.org/wiki/Julius_Fu%C4%8D%C3%ADk_(journalist)

   Vymazat
  6. Šak to píšu, no ne?

   Vymazat
 2. Určitě to bude na přebalu DVD. "Nejlepší úplně nezávazná animovaná blbost" - FFFilm

  OdpovědětVymazat
 3. Proč se to proboha jmenuje Pochod gladiátorů? Při téhle hudbě by do té arény museli vtančit po dvojicích. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. v růžovejch šatečkách a s dortama se šlehačkou

   Vymazat
 4. Btw, prý je ve filmu málo krále Jelimána (nikoli Juliána) a jeho brňenského sidekicka. Je to tak? Pak je to škoda.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ach, "sidekick" Mort s jeho nářečím je můj oblíbený borec, včetně jeho skutečného sidekicka Jelimána :)

   Vymazat
  2. Není tomu tak, byť Mort je tzv. faktickým vládcem a lemurem, který alespoň orientačně ví co dělá, skutečnou hvězdou je Jelimán, neboť se za ni prohlásil, chová se podle toho a všichni mu to žerou. Takhle funguje např. politika v reálném světě (a nejen ta).

   Vymazat
 5. Ono se to dost liší doba od doby, myslím že před pár lety bych si dovolil novosvětskou považovat za takovéto "jé to znám" po celém světě, kdysi si ale myslím že vojvoda - škoda lásky/roll out the barrels kdysi někde vyhrála aknetu jako nejznámější celosvětovou píseň obecně, ale nevím

  OdpovědětVymazat
 6. Zase debilní animák a opět 80ka, Fuka je teplák

  OdpovědětVymazat
 7. Doufám, že v pátek bude ta recenze na Madagaskar!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Až dokážeš že nejsi robot tepláku...

   Vymazat
 8. No, u "Skoda lasky" vubec neni jiste, kdo to vubec slozil. Existuje asi tak 50 teorii, obvykle v kazde zemi maji tu svoji (my mame logicky tu, ze je to ceska vec, ale stejne tak amici maji tu svoji verzi, ze je americka, slysel jsem uz o zarucene francouzke verzi, ktera byla jako prvni, stejne jako o mnoha dalsich :-))))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No nevím, anglická i německá wiki mají celkem jasno. Nevylučuju ovšem, že zlí a nepřejícní Francouzi nám chtějí naše historické kulturní dědictví upřít!
   http://en.wikipedia.org/wiki/Beer_Barrel_Polka

   Vymazat
  2. Naopak, u "Škoda lásky" je naprosto jisté, kdo jí složil. Že je tak chytlavá, že si všichni myslí, že je "od nich," to je další věc.

   Vymazat
 9. :-) LACHTAN ma videt ouska, tulen nema

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Takze lachtan?

   http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/94/Seal_2012.jpg/220px-Seal_2012.jpg

   Vymazat
 10. Tak jsem si zase díky Fffilmu rozšířila všeobecný kulturní rozhled, díky.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.